Gökbilimci

Gökbilimci

Son dakika gökbilimci haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan gökbilimci gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan gökbilimci haber sayfamızda...

Gökbilimci

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 170 gökbilimci haberi bulunmuştur.
Çin'in dev teleskobu, uzaylı robotları tespit edebilecek
Çin'in dev teleskobu, uzaylı robotları tespit edebilecekNeumann sondaları diye bilinen robotik araçlar, bilimkurgunun da temel unsurlarından sayılıyor. Yeni bir araştırmaya göre Çin'deki Diyaframlı Küresel Radyo Teleskobu (FAST), kendi kendini kopyalayabilen, uzaylılara ait robotik araçları tespit edebilir.
18.10.2021Teknoloji
NASA'nın aracı Lucy ile Orhan Pamuk'tan alıntı ve Türk atasözü Jüpiter'e gidecek
NASA'nın aracı Lucy ile Orhan Pamuk'tan alıntı ve Türk atasözü Jüpiter'e gidecekDünya'dan 20 mesajın taşındığı uzay gemisinde iki mesajın Türkiye bağlantılı olması dikkat çekti. NASA'nın Jüpiter'e gönderdiği uzay aracı Lucy'ye insanlığa ve Dünya'da yaşama dair anlamlı mesajlar içeren plakalar yerleştirildi.
18.10.2021Teknoloji
Güneş Sistemi'nin en büyük 42 gök taşı görüntülendi! Elmastan daha yoğun
Güneş Sistemi'nin en büyük 42 gök taşı görüntülendi! Elmastan daha yoğunÜç boyutlu veriler, gök taşlarının farklı noktalardan göç ettiğini ortaya çıkardı. Gökbilimciler, Güneş Sistemi’ndeki en büyük 42 gök taşını görüntüledi. Normalde bu gök cisimleri gezegenlere kıyasla epey küçük kaldığı için görüntülenmeleri son derece zor. Zira bunlar daha büyük ve parlak nesnelerin gölgesinde kalıyor.
14.10.2021Teknoloji
Bilim insanlarını şaşkına döndüren "çift galaksi"nin sırrı yıllar sonra çözüldü
Bilim insanlarını şaşkına döndüren "çift galaksi"nin sırrı yıllar sonra çözüldüNihayet tuhaf cisimlerin 11 milyar ışık yılı mesafedeki uzak bir galaksinin esnetilmiş görüntüleri olduğu bulundu. Gökbilimciler ilk keşfedildiğinde kendilerini "afallatan" gizemli bir "çift" galaksi hakkındaki gerçeği ortaya çıkardı.
10.10.2021Teknoloji
Gökten demir yağan gezegen tahmin edilenden çok daha sıcak
Gökten demir yağan gezegen tahmin edilenden çok daha sıcakBilim insanları, erimiş demirden yağmurların yağdığı son derece sıcak ötegezegenin, daha önce tahmin edildiğinden bile sıcak olduğunu tespit etti.
7.10.2021Teknoloji
Dünya'ya yakın dev galaksinin dikkat çeken görüntüsü paylaşıldı
Dünya'ya yakın dev galaksinin dikkat çeken görüntüsü paylaşıldıGökbilimciler, Dünya'dan yaklaşık 12 milyon ışık yılı uzaklıktaki Erboğa A adlı galaksinin son derece çarpıcı bir görüntüsünü yakaladı.
17.09.2021Teknoloji
Daha önce bilinmeyen 461 nesne Güneş Sistemi'nde keşfedildi
Daha önce bilinmeyen 461 nesne Güneş Sistemi'nde keşfedildiBu keşfin Güneş Sistemi'nin doğuşunun daha iyi anlaşılmasını sağlayabileceği düşünülüyor.
12.09.2021Teknoloji
Güneş’ten gelecek, Dünya’yı felç edecek: İnternet kıyameti
Güneş’ten gelecek, Dünya’yı felç edecek: İnternet kıyametiABD’li gökbilimci Sangeetha Abdu Jyothi, Güneş’te meydana gelecek şiddetli bir fırtınanın Dünya’da "internet kıyameti" yaşatabileceğini ifade etti.
9.09.2021Teknoloji
Plüton Neden Gezegenlikten Çıkarıldı? Kısaca Özeti
Plüton Neden Gezegenlikten Çıkarıldı? Kısaca ÖzetiPlüton, önceleri gezegen kategorisinde yer alırken sonradan gezegen kategorisinden çıkarılmıştır. Bunun nedeni merak konusu olmaktadır. Plüton'un gezegenlikten çıkarılması durumu aslında eskilere dayanmaktadır. Plüton neden gezegenlikten çıkarıldı detayları ile derledik.
12.08.2021Yaşam
Gökbilimciler üç yeni gezegen keşfetti
Gökbilimciler üç yeni gezegen keşfettiÜç gezegen 35 ışık yılı uzaklıkta bulunurken, aynı yıldızın yörüngesinde iki dünyanın daha dönüyor olması mümkün.
7.08.2021Teknoloji
Gökyüzünde alevler içinde kaldı! Ülkede büyük panik
Gökyüzünde alevler içinde kaldı! Ülkede büyük panikMeteor gece gökyüzünde alevler içinde kaldı. Kısa süre içinde sosyal medya hesaplarından bu olayı paylaşan kişiler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.
26.07.2021Haberler
Norveç'te meteor korkusu! Herkes telefona sarıldı
Norveç'te meteor korkusu! Herkes telefona sarıldıMeteor gece gökyüzünde alevler içinde kaldı. Kısa süre içinde sosyal medya hesaplarından bu olayı paylaşan kişiler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.
26.07.2021Dünya
Yıldızların doğduğu yer ilk kez net bir şekilde görüntülendi
Yıldızların doğduğu yer ilk kez net bir şekilde görüntülendiBilim insanları, Westerlund 2 adlı yıldız kümesini ve onu çevreleyen kozmik gaz baloncuğunu yüksek çözünürlükte görüntülemeyi başardı. Fotoğraf, hem yıldız kümesinin hem de kozmik baloncuğun daha önce görülmemiş ayrıntılarını ortaya çıkartıyor.
25.06.2021Teknoloji
Parsek Nedir? Parsek Ölçü Birimi Nerede Kullanılır, 1 Parsek Kaç Işık Yılıdır?
Parsek Nedir? Parsek Ölçü Birimi Nerede Kullanılır, 1 Parsek Kaç Işık Yılıdır?Parsek kelime anlamı olarak merak edilmektedir. Bir ölçü birimi olan parsek gökbiliminde kullanılmaktadır. Bir uzaklık ölçü birimi olarak bilinmektedir. Parsek nedir? Parsek ölçü birimi nerede kullanılır, 1 parsek kaç ışık yılıdır? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.06.2021Eğitim
Son dakika: Dünyanın gündeminde yer alan 'Çin roketi' görüntülendi!
Son dakika: Dünyanın gündeminde yer alan 'Çin roketi' görüntülendi!Günlerdir Türkiye başta olmak üzere pek çok dünya ülkesinin yakından takip ettiği Çin roketi ilk kez görüntülendi. İtalyan gökbilimci Gianluca Masi Çin'in Long March 5B roketini gözler önüne serdi.
7.05.2021Teknoloji
NASA'nın yöntemlerine karşı çıkan ABD'li fizikçi: Uzaylı arayanlar Ay'a bakmalı
NASA'nın yöntemlerine karşı çıkan ABD'li fizikçi: Uzaylı arayanlar Ay'a bakmalıBenford, uzaylı arayışında sinyallere değil, uzay araçları gibi somut nesnelere odaklanmak gerektiğini savunuyor.
15.04.2021Dünya
Kandilli'nin bilinmeyen yüzü! Sadece Kuleli'ye inen bir yol var
Kandilli'nin bilinmeyen yüzü! Sadece Kuleli'ye inen bir yol varHer deprem sonrası değerlendirmelerin yapıldığı Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, astronomi, meteoroloji, jeomanyetizma laboratuvarları ile de 153 yıldır bilime ışık tutuyor. Öte yandan şimdiye kadar kullanılan ekipmanlar ve aletlerin olduğu zengin bilim tarihi koleksiyonu enstitünün geçmişine dair de bilgiler veriyor.
21.03.2021Gündem
Son dakika... CİMER'e öneri yağdı! Astronot yerine 'Fezai' olsun
Son dakika... CİMER'e öneri yağdı! Astronot yerine 'Fezai' olsunMilli Uzay Programı’nı 9 Şubat’ta açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “astronot” kelimesi yerine Türkçe isim bulunması çağrısının ardından vatandaşlar CİMER’i öneri yağmuruna tuttu.
12.03.2021Siyaset
‘Astronot’a Türkçe karşılık aranıyor
‘Astronot’a Türkçe karşılık aranıyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı Uzay Programı kapsamında, uzayda çalışacak bilim insanları için yabancı kökenli “astronot, kozmonot ve taykonot” gibi varyasyonları yerine kullanılabilecek Türkçe isim bulma çağrısı sosyal medyada gündem olurken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici çağrıya karşılık veren ilk siyasiler oldu. Bahçeli’den “Cacabey”, Destici’den ise “Ali Kuşçu” önerileri geldi.
11.02.2021Gündem
Türk astronot ismi için önerilen Cacabey kimdir? Caca Bey doğum ve ölüm tarihi nedir? Tarihteki önemi...
Türk astronot ismi için önerilen Cacabey kimdir? Caca Bey doğum ve ölüm tarihi nedir? Tarihteki önemi...Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Türkiye’nin ilk Milli Uzay Programı’nı açıkladı. Erdoğan "Mademki bir vatandaşımız uzaya gidecek, artık astronot ya da kozmonot kelimelerine Türkçe karşılık bulmak gerekiyor. Bu bizim hassas noktamız. Buradan dilbilimcilerimize çağrıda bulunuyor ve diyorum ki, gelin Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım." dedi. Bu açıklamaların ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli'den 'Cacabey' önerisi gelirken "Cacabey kimdir? Caca Bey doğum ve ölüm tarihi nedir?" soruları peş peşe gelmeye başladı.
10.02.2021Gündem
Türkler evrenin sırlarını keşfediyor
Türkler evrenin sırlarını keşfediyorNASA’nın önemli projelerinde giderek daha fazla Türk’ün adı duyulmaya başlandı. Türk bilim insanı Betül Kaçar’ın ardından gökbilimci Kayhan Gültekin de NASA’da “kayıp kara deliğin” gizemini çözmeye çalışan bir araştırmaya öncülük ediyor.
29.12.2020Dünya
2020 kışı - Çifte gezegen buluşması nedir? Kış ekinoksu ne demek?
2020 kışı - Çifte gezegen buluşması nedir? Kış ekinoksu ne demek?Google 21 Aralık Kış ekinoksunu ve satürn ve jupiter buluşmasını es geçmeyip doodle yaptı. Google'ın yaptığı doodle'a tıklayanlar '2020 kışı ve çifte gezegen'le karşılaşında bunların anlamını araştırmaya başladı. Öte yandan Kış ekinoksu ve 21 Aralık en uzun gece anlamı nedir? soruları da peş peşe geliyor.
21.12.2020Gündem
20 yılda bir gerçekleşiyor! Bu tarihe dikkat
20 yılda bir gerçekleşiyor! Bu tarihe dikkatJüpiter ve Satürn, ay sonunda "büyük birleşme" olarak bilinen buluşmayla gökyüzünde "tek bir yıldız" gibi parlayacak.
9.12.2020Teknoloji
'Wow sinyali' için yeni iddia! Olası bir kaynak...
'Wow sinyali' için yeni iddia! Olası bir kaynak...Amatör gökbilimci Alberto Caballero, 1977 yılında tespit edilen ve 43 yıldır kaynağı bulunamayan 'Wow sinyali' için olası bir kaynak bulduğunu açıkladı.
26.11.2020Teknoloji
Uzay hurdaları çarpışmanın eşiğinden döndü!
Uzay hurdaları çarpışmanın eşiğinden döndü!Dünya yörüngesinde eski bir uydu ile fırlatılmış bir roketten geriye kalan bir parçanın, büyük miktarda "uzay çöpü" yaratabilecek bir çarpışmanın eşiğinden döndüğü bildirildi.
16.10.2020Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

Gökbilimci ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.