Grip Aşısı

Grip Aşısı

Son dakika grip aşısı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan grip aşısı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan grip aşısı haber sayfamızda...

Grip Aşısı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 904 grip aşısı haberi bulunmuştur.
Yaşlılıkta hayat kalitesini yükseltmenin yolları
Yaşlılıkta hayat kalitesini yükseltmenin yollarıTüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus artış gösteriyor. Yaş ilerledikçe ortaya çıkabilen sağlık sorunlarını yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görmek yerine, rutin taramalar ve uygulanacak aşılar ile önlemek mümkün. Geriatri biliminin önceliğinin yaşama yıllar katmaktan öte, yaşlılığın her dönemindeki yıllara yaşam katmak olduğunu söyleyen İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Doç. Dr. Birkan İlhan yaşlılıkta hayat kalitesini yükseltmenin yollarını anlattı.
23.06.2022Genel Sağlık
Gribe ne iyi gelir, nasıl geçer? Gribe evde doğal ve bitkisel çözüm yöntemleri
Gribe ne iyi gelir, nasıl geçer? Gribe evde doğal ve bitkisel çözüm yöntemleriKış aylarının gelmesi ile birlikte kendini gösteren grip belirtileri kişiden kişiye farklıdır. Virüslerin neden olduğu hastalık önem verilmediği taktirde daha kötü sonuçları doğurabilir. Viral bir hastalık olan grip belirtileri arasında, yüksek ateş, halsizlik, öksürük, boğaz ağrısı gibi semptomlar yer alır. Bulaşıcı olan gribi evde doğal ve bitkisel yollarla atlamak mümkündür. Bitki çayları, çorbalar, bazı meyveler gribi yenmeye yardımcı olur. Gripten korunmak için salgın yaptığı dönemlerde kalabalıktan uzak durmak ve hijyene dikkat etmek gerekir. Gribe ne iyi gelir? diyorsanız Gribe evde doğal ve bitkisel çözüm” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.
21.06.2022Sağlık
Trakya'da yoğun bakımlarda koronavirüs hastası kalmadı
Trakya'da yoğun bakımlarda koronavirüs hastası kalmadıTrakya'da hastanelerde Covid-19 yoğun bakımlarında tedavi gören hasta kalmadı. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'deki hastanelerde tedavi görenlerin sayısı 10'lu rakamların altına inerken, bazı hastanelerde oluşturulan Covid-19 yoğun bakım servisleri normale döndürüldü. Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Doç. Dr. Mustafa Doğan, "Şu an yoğun bakımlarımızda yeni yatan hastamız yok. Günlük bazda vaka sayılarımız 5'in altına indi. Bu değere baktığımızda artık  koronavirüs son günlerin yaşıyor diyebiliriz" dedi.
2.05.2022Gündem
Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Koronavirüs aşısı grip aşısı gibi olabilir
Bilim Kurulu Üyesi İlhan: Koronavirüs aşısı grip aşısı gibi olabilirSağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Önümüzdeki dönemde koronavirüs vakaları çok aşağıya düştü, diyelim ki 100, 20, 10 oldu. Bu süreçte de böyle bir salgın, böyle bir tehlike olmaması için tıpkı grip aşısında olduğu gibi 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza nasıl ki aşılama tavsiye ediliyorsa, koronavirüs için de 65 yaş üzeri olan, kronik hastalığı olan vatandaşlarımızı önümüzdeki dönem yine aşılamak mümkün olabilir" dedi.
23.04.2022Gündem
Omicron salgını bitirebilir mi? Uzman isimler tüm merak edilenleri anlattı
Omicron salgını bitirebilir mi? Uzman isimler tüm merak edilenleri anlattıİlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen koronavirüsün bildiğimiz son varyantı omicron tüm dünyada vaka sayılarında bir sıçrayışa yol açtı. Omicron varyantında vakalar yükselişe geçse de aynı oran hastanelere yansımıyor. Hızlı bulaşması nedeniyle tüm dünyayı tedirgin eden virüsün baş düşmanı yine aşı. Omicron varyantı ile ilgili en çok merak edilen 'Hızlı yayılım toplumsal bağışıklık ve bununla beraber salgının sonunu getirir mi?' sorusunu Virolog Semih Tareen ve Profesör Dr. Derya Unutmaz'a sorduk.
15.01.2022Gündem
Bilim Kurulu üyesi Turan: 'Omicron'a karşı aşı oluşturulması konuşuluyor
Bilim Kurulu üyesi Turan: 'Omicron'a karşı aşı oluşturulması konuşuluyorSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "'Omicron’a karşı aşı oluşturulması fikri dünyada da konuşuluyor. Bunun için de Biontech ve Moderna'nın girişimleri var. Bunun için uğraşıyorlar. Herkes yeni varyanta uygun bir aşı üretme uğraşı içerisinde. Bu normal; çünkü grip salgınlarında da bu aynıydı. Her sene yeni bir aşı ile aşılanırdık, gribe karşı. Covid-19’da da durum böyle" dedi.
14.01.2022Gündem
Prof. Dr. Taşbakan: İki virüsün bir arada olduğu hastalarımız var
Prof. Dr. Taşbakan: İki virüsün bir arada olduğu hastalarımız varEge Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Işıkgöz Taşbakan, 'Omicron' varyantının etkisiyle artan Covid-19 vakaları sonrası yoğun bakım servislerinde, geçen yıla kıyasla yarı yarıya artış olduğunu söyledi. Son günlerde grip (influenza) vakalarında artış olduğuna da dikkat çeken Taşbakan, "İki virüsün bir arada olduğu hastalarımız var. Böyle durumlarda hastalık biraz daha klinik, daha ağır seyredebiliyor" dedi.
14.01.2022Gündem
‘Hasta sayısı katlanabilir’
‘Hasta sayısı katlanabilir’Kovid-19 vakalarının bir haftada iki kat artabileceğini kaydeden Prof. Dr. Serhan Sakarya “Önlem gerekiyor. Başka bir virüsle birleşirse oluşacak yeni varyant, Chucky gibi olabilir” dedi
14.01.2022Ege
Karadeniz uyarısı! 'Pancar çorbası' özgüvenine dikkat çekildi
Karadeniz uyarısı! 'Pancar çorbası' özgüvenine dikkat çekildiOrdu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, salgında en çok vaka görülen iller sıralamasında Karadeniz Bölgesi'ndeki illerin daha fazla yer aldığını belirtti. Karadenizlilerin AIDS’in ilk çıktığı yıllarda, ‘Pancar çorbası içiyorum, AIDS bulaşmaz’ dediğini belirten Prof. Dr. Enginyurt, “Karadenizli, pancar çorbasına duyduğu güveni şimdi aşıya duyuyor. ‘Pancar çorbası içtim hasta olmam’ diyen Karadenizli, şimdi ‘aşı oldum hasta olmam’ diyor. Vatandaşlarımızın aşıya güvenmeli ama tedbiri de elden bırakmamaları gerekiyor” dedi.
10.01.2022Gündem
Grip vakalarında patlama
Grip vakalarında patlamaAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, özellikle kasım ayının ikinci yarısından itibaren çocuklarda ağırlıklı olmak üzere influenza vakalarında ciddi artış olduğuna dikkat çekerek, “Kovid-19’a karşı aldığımız tedbirler influenza ve diğer solunum yolu hastalıklarında da koruyuculuk sağlamıştı. Halihazırda influenza salgını olmamakla birlikte çok ciddi bir vaka artışı söz konusu. İki hastalık yükü ile enfekte olmak ise önemli bir risk unsuru” dedi.
8.01.2022Gündem
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Kulak Ağrısına Bitkisel ÇözümTıptaki karşılığı otalji olan kulak ağrısı pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Kulak ağrısı, çınlama, uğultu, kaşıntı, akıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. Bebeklerde 6. aydan itibaren ortaya çıkan kulak ağrısı çocuklarda da görülebilen rahatsızlıktır. İnsanın günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kulak ağrılarında bebekler vakit kaybetmeden doktora gösterilmelidir. Daha büyük yaş gruplarında ise, zonklama, şiddetli ağrı veya işitme kaybı gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ancak hafif seyreden kulak ağrıları için evde bitkisel yöntemlerle gidermek mümkün. Kulak ağrısına ne iyi gelir? diyorsanız “Evde kulak ağrısına bitkisel çözüm” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.
2.12.2021Sağlık
'Çocuklarda gribal enfeksiyon arttı, okullarda mutlaka maske takılmalı'
'Çocuklarda gribal enfeksiyon arttı, okullarda mutlaka maske takılmalı'Tekirdağ Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan, havaların soğumasıyla birlikte özellikle çocuklarda gribal enfeksiyonların arttığına dikkat çekerek, "Okullarda, ortak eşya kullanımının olduğu veya diğer alanlarda el dezenfeksiyonu önemli. Temas öncesi ve temas sonrası mutlak suretle el dezenfeksiyonu yapmalıyız. Semptomu olan, üst solumun yolları enfeksiyonu semptomu olan çocuklar mutlak suretle maske takarak hem kendilerini hem de diğer arkadaşlarını korumalılar" dedi.
29.11.2021Gündem
Havalar soğudukça kalp ve damar hastalıkları artıyor
Havalar soğudukça kalp ve damar hastalıkları artıyorBilimsel yayınlara göre hava soğudukça kalp ve damar hastalıklarının görünme sıklığı artmaktadır. Özellikle kalp hızının ve tansiyonun soğuk hava nedeniyle artması kalbin yükünü de arttırmaktadır. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muharrem Arslandağ, konu hakkında bilgi verdi.
16.11.2021Genel Sağlık
Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı: 2 doz BioNTech olanlara, 'hatırlatma dozu olarak' Turkovac'ın etkisi araştırılacak
Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı: 2 doz BioNTech olanlara, 'hatırlatma dozu olarak' Turkovac'ın etkisi araştırılacakTÜSEB Aşı Enstitüsü Başkanlığı görevine getirilen Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Hacettepe Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, ilk kez Demirören Haber Ajansı'na konuştu. Prof. Dr. Kara, Aşı Enstitüsü'nün hedeflerini ve sona çok yaklaşan ilk yerli Kovid aşısı Turkovac ile ilgili yürütülecek yeni faz çalışmalarının da detaylarını anlatan Kara, "Yakın bir dönemde ise iki doz BioNTech aşısı olan kişilere 6 aydan sonra yapılacak hatırlatma dozu olarak Turkovac'ı uygulayacağımız bir çalışma başlatılacak." dedi.
11.11.2021Gündem
Prof. Dr. Enginyurt: Aşı olanlarda hastalık belirtisiz bulaşıyor
Prof. Dr. Enginyurt: Aşı olanlarda hastalık belirtisiz bulaşıyorSağlık Bakanlığı’nın koronavirüs vaka haritasında Ordu, her 100 bin kişide 468,35 ile en fazla vakanın görüldüğü 4'üncü il oldu. Kentteki vaka artışlarını değerlendiren Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, "Aşılılar da hastalık belirti vermeden bulaştırıcılığı devam ettiriyor. Bu nedenle pozitif vaka sayısı ve bulaştırıcılık artıyor" dedi.
9.11.2021Gündem
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den 3'üncü doz Biontech açıklaması
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den 3'üncü doz Biontech açıklamasıSağlık Bakanlığı'nın "mRNA aşısı olanlara hatırlatma dozu uygulanacak" açıklamasının ardından, 2 doz Biontech aşısı olanlara 3'üncü doz aşı uygulaması başladı. 3'üncü dozun yan etkileri ve 4'üncü bir doza ihtiyaç olup olmayacağıyla ilgili Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
25.02.2022Gündem
Turkovac’ı tercih edenler daha çok
Turkovac’ı tercih edenler daha çokIPSOS Milliyet okurları için derledi
1.11.2021Gündem
‘Gebeler mutlaka aşı olsun’
‘Gebeler mutlaka aşı olsun’İstanbul Aile Hekimliği Derneği tarafından düzenlenen 8. Ulusal İSTAHED Aile Hekimliği Kongresi’nde hem aşılama çağrısında bulunuldu hem de aile hekimlerinin sorunları masaya yatırıldı. Türkiye’de 27 bin aile hekimliği birimi bulunduğu ve 24 bin 500 aile hekimi olduğu belirtilirken, bir aile hekimine ortalama 3 bin hasta düştüğü kaydedildi.
31.10.2021Gündem
Başvurular ikiye katlandı! Herkes aynı şikayetle hastaneye gidiyor
Başvurular ikiye katlandı! Herkes aynı şikayetle hastaneye gidiyorİstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, önlemlerin gevşemesiyle artan grip vakaları nedeniyle acillere başvuruların iki katına çıktığını söyledi. Prof. Dr. Tükek, "Boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi şikayetlerle geliyor hastalar. Günlük PCR test sayımız da ikiye katlandı. Çünkü öncelikle Kovid olup olmadığını anlamamız gerekiyor. Ancak PCR pozitifliği hala yüzde 10-15 bandında. Kalan yüzde 85'lik grup daha çok influenza ya da parainfluenza gibi diğer virüs hastalıkları. Maalesef çoğu aşısız olduğu ve maske mesafeye dikkat etmediği için 20'li yaş grubunda ağır Kovid vakaları da arttı" dedi.
28.10.2021Gündem
İnfluenza nedir? İnfluenza (Grip) belirtileri neler, tedavisi ve aşısı var mı?
İnfluenza nedir? İnfluenza (Grip) belirtileri neler, tedavisi ve aşısı var mı?Halk arasında grip olarak ifade edilen influenza, kolay bulaşan mevsimsel hastalık şeklinde ifade edilebilir. 2 günlük kuluçka süresi ardından öksürük, boğaz ve eklem ağrısı, ateş gibi belirtilerle seyreder. Tedavi edilebilen grip için en etkili yol ise DSÖ'nün belirttiği gibi aşıdır. Peki, İnfluenza tedavi yolları neler, nasıl bulaşır?
20.10.2021Gündem
Tarihe dikkat! 'İkisi bir arada öldürücü olabiliyor'
Tarihe dikkat! 'İkisi bir arada öldürücü olabiliyor'Kronik hasta ve 65 yaş üstüne grip aşısı önerilirken, bu grupta olup da e-nabız’da ismine aşı tanımlanmamış birçok kişi bulunuyor. Uzmanlar, 2.5 milyon doz grip aşısı getirildiğini belirtirken, toplamda 40 milyon kişinin aşı olması gerektiğini söylüyor.
13.10.2021Gündem
Çocuklar grip aşısı yaptırmalı mı?
Çocuklar grip aşısı yaptırmalı mı? Geçen yıla oranla bu yıl daha çok görülen soğuk algınlığı için uyarılarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, "1 yıl içinde çocuklar ortalama 6 ila 10 defa hasta olurlar. Bu hastalıkların bir tanesi influenza virüs denilen grip virüsü tarafından oluşturulur. Grip virüsü astıma, bronşiolite, orta kulak iltihabına, neden olan sorunlu bir hastalıktır. 6 ayın üzerindeki bütün çocuklara grip aşısı yaptırılmalı" dedi.
Çifte salgın uyarısı! Bu kış çok daha ölümcül olacak
Çifte salgın uyarısı! Bu kış çok daha ölümcül olacakHem İngiltere hem de ABD'deki sağlık yetkililerinden bu kış için çok ciddi uyarı geldi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı Başkanı Dr. Harries, özellikle bu yıl grip ve koronavirüs salgınının aynı anda vuracağı ve kış aylarının iki kat daha ölümcül olacağını açıkladı.
10.10.2021Dünya
Uzmanlar kış yaklaşırken grip aşısı yaptırmayı tavsiye ediyor
Uzmanlar kış yaklaşırken grip aşısı yaptırmayı tavsiye ediyorKış ayları yaklaşırken grip aşısı yaptırmak gerekli mi? İngiltere'deki kamu sağlığı görevlileri, bu kışın grip ve Covid-19 hastalığına yol açan SARS-COV-2 virüsünün birlikte yayılacağı ilk kış olacağını vurguluyor ve bu durumun endişe verici olduğunu söylüyor.
8.10.2021Dünya
Grip salgını geliyor, dikkat!
Grip salgını geliyor, dikkat!Dünyada ve Türkiye’de 2020 yılında pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalar nedeniyle grip vakalarına ender olarak rastlandığını belirten Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu, risk gruplarındaki kişilerde grip enfeksiyonuna yatkınlığın artacağını ve hastalığın kliniğinin daha ağır seyredebileceğini belirterek, “Zatürre, solunum yetmezliği, nörolojik ve kalple ilgili komplikasyonlar gelişerek, ölüme neden olabilmektedir” dedi. Prof. Dr. Eyüboğlu, risk grubundaki bireyleri de şöyle sıraladı:
4.10.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Grip Aşısı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.