Hatip Dicle

Hatip Dicle

Kürt siyasetçi. Kürt milliyetçi önderlerindendir.[1] 1991 yılına Diyarbakır milletvekili seçildi fakat 2 Mart 1994 tarihinde TBMM tarafından Leyla Zana, Selim Sadak ve Orhan Doğan ile Dicle'nin milletvekili dokunulmazlığı kaldırıldı. Yargılandıktan sonra on yıl cezaevinde kaldı. 2004'te tahliye edilen Dicle 12 Haziran genel seçimlerinde Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu Diyarbakır bağımsız adayı olarak vekil seçildi fakat vekilliği Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. Biyografi1979 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. 1970'li yıllarda Devrimci Doğu Kültür Derneği'nde (DDKD) çalıştı. 1984 yılında gözaltına alındı. 1990 yılında yapılan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu'nda Şube Başkanı seçildi. 1991 yılına SHP-HEP seçim ittifakıyla Diyarbakır milletvekili seçildi. Daha sonra (aynı yıl) HEP'e katıldı. 12 Aralık 1993 tarihinde DEP Genel Başkanlığına seçildi. 2 Mart 1994 tarihinde TBMM tarafında milletvekili dokunulmazlığı kaldırıldı. Aynı gün, Orhan Doğan ile Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri tarafından gözaltına alındı. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dayanak oluşturan Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral tarafından hazırlanan iddianamede "vatan hainliği" ile suçlandı. Daha sonra hapis cezası aldı ve 10 yıl cezaevinde kaldı. 10 yıl sonra tekrar yargılanarak 2004 yılında tahliye edildi. Tahliye edildikten sonra siyasi çalışmalarına devam etti. Diğer milletvekili arkadaşları, Kürt siyasetçileri ve aydınlarla birlikte Demokratik Toplum Hareketi'nin kuruluşunda yer aldı. Bu hareket bir süre sonra Demokratik Toplum Partisi'ne dönüştü. Siyasi yasaklı olduğu gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi tarafından parti üyeliği düşürüldü. Siyasi çalımalarına devam eden Dicle, Demokratik Toplum Kongresi'nin kurulmasına öncülük etti ve bu kongrenin eşbaşkanlığı ve sözcülüğü görevini üstlendi. Dicle, KCK adı altında yürütülen operasyonlar kapsamında 24 Aralık 2009 tarihinde gözaltına alınarak tutuklandı ve halen cezaevindedir. 12 Haziran seçimleri Dicle, 12 Haziran 2011'de yapılan genel seçimler için Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu'nun Diyarbakır bağımsız adayı oldu. Nisan 2011'de Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Barış ve Demokrasi Partisi'nin desteklediği ve içinde Dicle'nin de olduğu on iki bağımsız milletvekili adayının adaylıklarını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti. Daha sonra, bazı bağımsız milletvekili adaylarının adaylıklarının iptaline ilişkin YSK tarafından yapılan değerlendirmede Dicle ile Leyla Zana, Gültan Kışanak, Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel'in milletvekilliğine adaylık konusunda bir engellerinin olmadığı bildirildi. 12 Haziran 2011'de yapılan seçimlerde Dicle, Diyarbakır'dan ikinci kez milletvekili seçildi. Ancak kesinleşen hapis cezası nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu kararıyla milletvekilliği düşürüldü.

Hatip Dicle

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 846 hatip dicle haberi bulunmuştur.
Son dakika... Kobani iddianamesi kabul edildi! İşte istenen ceza...
Son dakika... Kobani iddianamesi kabul edildi! İşte istenen ceza...Gelen son dakika haberine göre; Kamuoyunda 'Kobani olayları' olarak bilinen, 6-8 Ekim 2014’de ülke genelinde yaşanan olaylara ilişkin, aralarından eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 27’si tutuklu 108 kişi hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Sanıkların tamamı 29 ayrı suçtan 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680'er yıl hapis istemiyle yargılanacak.
7.01.2021Gündem
İşte TBMM’nin ‘dokunulmazlık’ tablosu: 1980’den bu yana 44 vekillik düştü
İşte TBMM’nin ‘dokunulmazlık’ tablosu: 1980’den bu yana 44 vekillik düştüTBMM Başkanlığı, 1980 sonrası parlamentoda vekilliği düşürülenler ile 2002 sonrası dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinin istatistiklerini açıkladı. Buna göre, üçü bu dönem olmak üzere 44 milletvekilinin vekilliği düştü. 2002 yılından bugüne kadar ise bin 135 milletvekili hakkında 5 bin 203 dokunulmazlık dosyası düzenlendi. Sadece bu dönem 184 vekil hakkında bin 86 fezleke hazırlandı.
27.07.2020Siyaset
Yargıtay'dan "KCK ana davası"yla ilgili karar
Yargıtay'dan "KCK ana davası"yla ilgili kararYargıtay 16. Ceza Dairesi, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olarak kabul edilen KCK ana davasında, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'na "terör örgütü üyeliği" suçundan verilen hapis cezalarını onadı.
24.09.2019Gündem
'KCK ana davası'nda flaş karar
'KCK ana davası'nda flaş kararGaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, kamuoyunda "KCK ana davası" olarak bilinen terör örgütü PKK/KCK'ya ilişkin davada, Diyarbakır'daki yerel mahkemenin kararına itiraz eden 139 sanık hakkında verilen hükümleri inceleyerek, aralarında HDP milletvekili adaylarının da yer aldığı 89 sanık hakkındaki mahkumiyeti uygun buldu.
25.05.2018Gündem
HDP Diyarbakır Milletvekili Uca hakkında 5 ayrı suçtan fezleke hazırlandı
HDP Diyarbakır Milletvekili Uca hakkında 5 ayrı suçtan fezleke hazırlandıDiyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca hakkında 5 ayrı suçtan dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlandı
6.03.2018Siyaset
Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında 5 ayrı fezleke hazırlandı
Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında 5 ayrı fezleke hazırlandıDiyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, Selahattin Demirtaş hakkında 5 ayrı suçtan dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke hazırlandı.
19.02.2018Siyaset
KCK sanıklarının PKK ile bağlantısı gerekçeli kararda
KCK sanıklarının PKK ile bağlantısı gerekçeli karardaDiyarbakır'da yaklaşık 7 yıl süren, 850  klasörden oluşan, yargılanan 154 sanıktan aralarında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran  Yüksek, eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, eski milletvekili  Hatip Dicle'nin de yer aldığı 111 kişi hakkında hapis cezası verilen "KCK Ana  Davası"nın tamamlanan gerekçeli kararı kitaplaştırılacak.
18.05.2017Gündem
111 sanığa hapis 43 kişiye beraat
111 sanığa hapis 43 kişiye beraatDiyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada aralarında Ahmet Türk ve Hatip Dicle’nin de bulunduğu 111 sanığa 1 ile 21 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezalası verildi. 43 sanığın ise beraatine hükmedildi
28.03.2017Gündem
Son dakika: KCK ana davasında hapis kararı çıktı
Son dakika: KCK ana davasında hapis kararı çıktıDiyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 2010 yılından bu yana görülen terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK ana davasında, aralarında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, eski milletvekili Hatip Dicle ve eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün de bulunduğu 111 sanık, çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.
28.03.2017Gündem
Aktaş KCK davasında yargılanıyor
Aktaş KCK davasında yargılanıyorAlmanya’ya kaçmak isterken, Atatürk Havalimanı’nda yakalanan terör örgütü KCK’nın üst düzey sorumlularından Sara Aktaş’ın emniyetteki işlemleri sürüyor.
28.11.2016Gündem
Son dakika haberi: Aylardır aranıyordu! Havalimanında kaçamadan yakalandı..
Son dakika haberi: Aylardır aranıyordu! Havalimanında kaçamadan yakalandı..PKK'nın şehir yapılanması olan KCK'nın Türkiye sorumlusu Sara Aktaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği operasyonla yakalandı. Aktaş'ın sahte pasaportla yurt dışına kaçmaya çalışırken yakalandığı belirtildi.
28.11.2016Gündem
HDP'li Hüda Kaya: "Meclisten çekilmemiz söz konusu değil"
HDP'li Hüda Kaya: "Meclisten çekilmemiz söz konusu değil"HALKLARIN Demokratik Partisi İstanbul İl Başkanlığı, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 12 HDP milletvekilinin gözaltına alınması nedeniyle il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya; "Meclisten çekilme gibi bir konu söz konusu değildir. Halkımızdan aldığımız emaneti sonuna kadar yerine getirmeye devam edeceğiz" dedi.
4.11.2016Siyaset
'Meclisten çekilmemiz söz konusu değil'
'Meclisten çekilmemiz söz konusu değil'Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Başkanlığı, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 12 HDP milletvekilinin gözaltına alınması nedeniyle il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya; “Meclisten çekilme gibi bir konu söz konusu değildir. Halkımızdan aldığımız emaneti sonuna kadar yerine getirmeye devam edeceğiz" dedi
4.11.2016Siyaset
HDP'nin Ağrı'daki mitinginde çekilen görüntü şaşırttı
HDP'nin Ağrı'daki mitinginde çekilen görüntü şaşırttıDün Ağrı'da çekilen bu fotoğraf, HDP'ye bölgede olan desteğin azaldığı yorumlarına neden oldu.
14.08.2016Siyaset
HDP'nin Ağrı'daki mitinginde çekilen görüntü şaşırttı
HDP'nin Ağrı'daki mitinginde çekilen görüntü şaşırttıDün Ağrı'da çekilen bu fotoğraf, HDP'ye bölgede olan desteğin azaldığı yorumlarına neden oldu.
14.08.2016Siyaset
‘Bu anlayışla barış ihtimali imkânsız’
‘Bu anlayışla barış ihtimali imkânsız’HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerini düzeltme çabalarının, iç siyasete yansıma olasılığının görünmediğini söyledi.
30.06.2016Siyaset
Valilik, HDP’nin İzmir mitingine izin vermedi
Valilik, HDP’nin İzmir mitingine izin vermediHDP’nin İzmir’de 4 Haziran Cumartesi günü saat 17.00’de Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da katılımıyla Gündoğdu Meydanı’nda yapmayı planladığı dokunulmazlıkların kaldırılmasına tepki mitingine İzmir Valiliği, ’kamu güvenliği’ni gerekçe göstererek izin vermedi.
3.06.2016Siyaset
HDP’den hayır kampanyası
HDP’den hayır kampanyasıDokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik anayasa değişikliği teklifinin Anayasa Komisyonu’nda kavgalı oturum sonrası geçmesi üzerine harekete geçen HDP, kapsamlı bir kampanya startı verdi.
5.05.2016Gündem
KCK ana davasında savcı 148 sanığa 22.5’er yıla kadar hapis cezası istedi
KCK ana davasında savcı 148 sanığa 22.5’er yıla kadar hapis cezası istediDiyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 22’si firari ve 6’sı başka suçtan tutuklu olmak üzere 191 sanığın yargılandığı KCK ana davasının 60’ıncı duruşmasına devam edildi.
30.04.2016Gündem
CHP'de dokunulmazlık krizi!
CHP'de dokunulmazlık krizi!Sezgin Tanrıkulu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Ak Parti'nin teklifine destek vereceğiz' sözlerine Twitter üzerinden karşı çıktı: Ne pahasına olursa olsun yaptırmayacağız
15.04.2016Siyaset
Mayınlı tuzakta 5 polis yaralandı
Mayınlı tuzakta 5 polis yaralandıÖnceki gün bir polis ve 5 askerin şehit olduğu Mardin Nusaybin’de dün benzer bir facia ucuz atlatıldı. Yola döşenen mayının patlatılması sonucu hasar gören araçtaki 5 polis yaralı kurtuldu
3.04.2016Gündem
HDP'li vekillerden tartışılacak bir ziyaret daha
HDP'li vekillerden tartışılacak bir ziyaret dahaHDP milletvekilleri, Öcalan’ın anne ve babasının mezarını ziyaret etti.
3.04.2016Siyaset
HDP'li vekillerden tartışılacak bir ziyaret daha
HDP'li vekillerden tartışılacak bir ziyaret dahaHDP milletvekilleri, Öcalan’ın anne ve babasının mezarını ziyaret etti.
3.04.2016Siyaset
"Ne terörü, ne teröristi hiçbir zaman desteklemedik"
"Ne terörü, ne teröristi hiçbir zaman desteklemedik"Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz ne terörü ne teröristi, ne savaşı ne savaş araçlarını ne şiddeti hiçbir zaman desteklemedik. Ankara’da da Brüksel’de de İstanbul’da da nerede bir terör eylemi varsa da karşısında durduk, net bir tutum koyduk" dedi.
26.03.2016Siyaset
Tuncel, HDK’da eş  başkanlığı bırakıyor
Tuncel, HDK’da eş başkanlığı bırakıyorHDK genel kurulu öncesi yapılan hazırlık konferansında eş genel başkan Tuncel 23 Ocak’ta yapılacak 6. Genel Kurul’da aday olmayacağını söyledi
16.01.2016Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Hatip Dicle ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.