Kopernik

Kopernik

Son dakika kopernik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kopernik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kopernik haber sayfamızda...

Kopernik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 57 kopernik haberi bulunmuştur.
Son dakika... Durdurulamıyor! Alev topu yola indi
Son dakika... Durdurulamıyor! Alev topu yola indiBüyük bir gürültüyle patlayan yanardağın püskürttüğü lavların denize doğru yolculuğu dördüncü gününe girdi, uluslararası haber ajansları tüyler ürperten fotoğrafları dünyaya servis ediyor.
22.09.2021Dünya
Son dakika: Felaket göründü! 22 Bin deprem...
Son dakika: Felaket göründü! 22 Bin deprem...22 bin deprem kaydedildi, devasa patlamanın geldiği an herkes dondu kaldı. İki kola ayrılan siyah nehir turizm merkezini cehenneme çevirdi, uzaydan gelen görüntü ise şok etkisi yarattı.
21.09.2021Dünya
Gezegen retrosu nedir?
Gezegen retrosu nedir?Bazen internette okursunuz ya da arkadaşınızdan duyarsınız “Merkür retrosu başladı!” ya da “Mars geriliyor!” gibi cümleleri... Peki bu gezegenlerin 'gerileme' hareketlerinin gerçekte ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? İşte bu yazıda size bunu açıklamaya çalışacağım. Ama baştan uyarayım, bu bir astroloji yazısı değildir...
15.09.2021Diğer
‘Türkiye’de yangın yoğunluğu rekor düzeyde’
‘Türkiye’de yangın yoğunluğu rekor düzeyde’Türkiye’de yaşanan yangın yoğunluğunun rekor düzeye ulaştığı bildirildi.
6.08.2021Gündem
Son dakika... Dehşet uydudan göründü! Kıpkırmızı...
Son dakika... Dehşet uydudan göründü! Kıpkırmızı...Gelen son dakika haberine göre, Doğu Akdeniz ve Avrupa ülkelerinin çoğunda görülen yangınların sebeplerinden biri olarak kabul edilen sıcak hava dalgasının ulaştığı korkutucu boyut, AB'nin Kopernik uydu sistemi tarafından ortaya konuldu.
3.08.2021Dünya
Fatih’e yazılan 5 bin mısralık şiir
Fatih’e yazılan 5 bin mısralık şiirİtalya’daki kütüphane arşivinde İtalyan bir şair tarafından Fatih Sultan Mehmet için yazılmış yaklaşık 5 bin mısralık Latince bir epik şiir keşfedildi
21.07.2021Kültür Sanat
Saman sarısı şiiri - Nazım Hikmet Ran
Saman sarısı şiiri - Nazım Hikmet RanNazım Hikmet Toplumcu gerçekçi bir şair olarak Türk edebiyatında önemli bir yer edinmiştir. Özellikle toplumun sorunlarına değindiği şiirlerinde eşitlikçi barışçıl bir dünya isteğiyle şiirler kaleme almıştır. Nazım Hikmet düşünceleri sebebiyle çeşitli yıllarda defalarca hapis yatmıştır. Şair aşk hayatıyla ve aşk temalı şiirleri ile de adından fazlaca söz ettirmiştir. Nazım Hikmet, gecenin bir yarısı eline kalemini almış eşi Vera’ya “Saman Sarısı” adlı şiirini yazmaktadır. O sırada Abidin Dino'da yanındadır. Nazım Hikmet o sırada yanında resim çizen Abidin Dino'ya da şiir de yer verir. İşte Saman sarısı şiirinin sözleri.
20.04.2021Şiirler
Abdi İpekçi’yi anıyoruz
Abdi İpekçi’yi anıyoruzMehmet Ali Ağca tarafından 1 Şubat 1979’da katledilen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi’yi, 42’nci ölüm yıl dönümünde bugün Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında anıyoruz.
1.02.2021Gündem
2020 en sıcak yıldı
2020 en sıcak yıldıKüresel ısınma ve iklim krizinin yarattığı ekstrem doğa olayları her geçen yıl artarak devam ediyor. Nitekim, 2020 yılının, ortalama değerlere bakıldığında kayda alınmış en sıcak yıl olduğu açıklandı.
9.01.2021Dünya
AB: Tarihin en sıcak Kasım ayı yaşandı
AB: Tarihin en sıcak Kasım ayı yaşandıAvrupa Birliği Kopernik İklim Değişikliği Servisi'nin raporuna göre, Kasım 2020'nin 1981-2010 arasındaki ortalamadan 0,8 derece daha sıcak geçti.
7.12.2020Dünya
Almanya’da köpekler için özel yasa: Yalnız bırakılmayacak, iki kez gezdirilecek
Almanya’da köpekler için özel yasa: Yalnız bırakılmayacak, iki kez gezdirilecekAlmanya’da evde bakılan 9.4 milyona yakın köpek için tarım Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı hazırladı. Tartışma yaratan tasarıya göre, köpek bakan kişiler köpeklerini günde en az 2 kez toplamda 1 saatten az olmamak üzere yürüyüşe çıkarmak zorunda olacak
21.08.2020Dünya
AB Lübnan'a yardım gönderiyor
AB Lübnan'a yardım gönderiyorAvrupa ülkelerinden Beyrut'a, 100 itfaiyeci, arama ve kurtarma faaliyetleri için uzman köpeklerle malzemeler gönderiliyor.
5.08.2020Dünya
Son dakika: Uzaydan böyle görüntülendi... 'Godzilla' 8 bin kilometre yok katetti!
Son dakika: Uzaydan böyle görüntülendi... 'Godzilla' 8 bin kilometre yok katetti!Sahra Çölü'nden ABD'ye kadar giden devasa toz bulutu uzaydan görüntülendi. Afrika'da Sahra Çölü'nden rüzgarla sürüklenen kum tanelerinden oluşan dev toz buluntu ABD'nin güney sahillerine ulaştmıştı.
12.07.2020Dünya
Kutup dairelerinde deniz buzu yüz ölçümü 30 yıllık ortalamanın altında kaldı
Kutup dairelerinde deniz buzu yüz ölçümü 30 yıllık ortalamanın altında kaldıKuzey ve Güney Kutup Dairelerinde deniz buzu yüz ölçümünün geçen ay 1981-2010 ortalamasının altına düştüğü bildirildi.
11.03.2020Populer Bilim
TÜBA ödülleri bugün verilecek
TÜBA ödülleri bugün verilecekTürkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2019 Uluslararası Akademi Ödülleri’nin kazananları belli oldu.
30.12.2019Siyaset
Doğa, projelerini Polonya’da tanıttı
Doğa, projelerini Polonya’da tanıttıDoğa Koleji, t-MBA programını ve Codemath’i Polonya’da tanıttı. Kolej, projeleriyle eğitimde ihracata katkı yapmayı hedefliyor. Varşova ve Poznan şehirlerinde gerçekleştirilen ziyarete kolejin Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Direktörü Hakan İnanır, Medya ve Kurumsal İletişim Direktörü Turgay Türker, Lisanslı Okullar Direktörü Serkan Karabulut ve AB Projeler Koordinatörü Dr. Zuhal Yılmaz Doğan katıldı.
20.02.2019Gündem
80. yılda okuyarak anıyoruz
80. yılda okuyarak anıyoruzCumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80. yılında onu anlatan birbirinden değerli eserlerle anıyoruz.
8.11.2018Cumartesi
Gezegen retrosu ne demek?
Gezegen retrosu ne demek?Bazen internette okursunuz ya da arkadaşınızdan duyarsınız “Merkür retrosu başladı!” ya da “Mars geriliyor!” gibi cümleleri... Peki bu gezegenlerin 'gerileme' hareketlerinin gerçekte ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? İşte bu yazıda size bunu açıklamaya çalışacağım. Ama baştan uyarayım, bu bir astroloji yazısı değildir...
21.05.2019Bilim
Sentinel-5P uydusu, hava kirliliğiyle ilgili ilk görüntüleri dünyaya gönderdi
Sentinel-5P uydusu, hava kirliliğiyle ilgili ilk görüntüleri dünyaya gönderdiAvrupa Uzay Ajansı tarafından gönderilen Sentinel-5P uydusu dünyadaki hava kirliliğine dair ilk görüntülerini dünyaya gönderdi. Avrupa’nın Yeryüzü Gözlem Programı Kopernik’in bir parçası olarak 13 Ekim'de uzaya gönderilen Sentinel-5P adlı uydu, dünyadaki hava kirliliğine ait ilk görüntüleri dünyaya gönderdi. Sentinel'in yeni görevi hava kirliliğine neden olan faktörleri daha fazla gözler önüne sermeyi ve odak noktasına almayı amaçlıyor.Günde bir defa dünya etrafında dönerek yeryüzündeki hava kirlilik oranlarını tespit eden uydunun gönderdiği görüntülerde, Asya, Afrika ve Güney Amerika üzerindeki hava kirliliği seviyesi görülüyor. Uydunun gönderdiği görüntülerden bir tanesi Avrupa'daki azot dioksiti gösteriyor. Büyük oranda trafik ve fosil yakıtların endüstriyel işlemlerle yakılmasından kaynaklanan azot dioksitin çok yüksek olduğu Hollanda’nın bazı bölümleri, batı Almanya'daki Ruhr bölgesi, İtalya'daki Po Vadisi ve İspanya'nın bir bölümünde görülebilir. Sentinel-5P ayrıca, Hindistan'daki santrallerden gelen yüksek kirlilik seviyelerini de ortaya koyuyor.ESA'nın Yeryüzü Gözlem Programları Direktörü Josef Aschbacher, "Sentinel atmosferi izlemeye adanmış ilk uydu" dedi. Aschbacher, " Bu ilk görüntüler, sadece Sentinel-5P’nin misyonu için değil aynı zamanda Avrupa için önemli bir kilometre taşıdıraçıklamasını yaptı.Uydunun, kirlilik ve sera gazı kaynaklarının emisyonlarını ölçmesi ve bu şekilde daha somut verilerle hava kalitesi ve iklim değişikliği alanlarında etkili tedbirler alınabilmesi amaçlanıyor.
11.09.2019Haberler
Biz de seni seviyoruz Plüton!
Biz de seni seviyoruz Plüton!Karizmatik, hırslı, şiddetli, çekici hatta seksi gök cisimleri olduğunu biliyorduk ama herhalde Plüton’dan başka hiçbir gök cismi insanlık tarafından bu kadar sevilmemiş, bu kadar sevimli bulunmamıştır
18.07.2015Pazar
Google'dan Nicolaus Copernicus sürprizi
Google'dan Nicolaus Copernicus sürpriziGoogle, Nicolaus Copernicus'un 540. doğum günü için özel doodle hazırladı. İşte o hareketli doodle ve bilgiler...
15.03.2013Gündem
Nicolaus Copernicus hatırlandı
Nicolaus Copernicus hatırlandıNicolaus Copernicus 540. doğum gününde Google'ın hazırladı hareketli bir Doodle ile hatırlandı
15.03.2013Gündem
Nicolaus Copernicus hatırlandı! SON HABER
Nicolaus Copernicus hatırlandı! SON HABERNicolaus Copernicus 540. doğum gününde internet devi Google'ın hazırladığı hareketli bir Doodle ile hatırlanıyor
19.02.2013Teknoloji
Nicolaus Copernicus'a özel Google doodle - Yeni logo, kimdir?
Nicolaus Copernicus'a özel Google doodle - Yeni logo, kimdir?Google, Nicolaus Copernicus'un 540. doğum günü için özel doodle hazırladı. İşte o hareketli doodle ve bilgiler...
19.02.2013Gündem
Nicolaus Copernicus Google ana sayfasında
Nicolaus Copernicus Google ana sayfasındaNicolaus Copernicus kimdir?Nicolaus copernicus 540. doğum gününde Google ana sayfasında özel hazırlanan hareketli Doodle ile internet devinin ziyaretçilerini karşılıyor.Hareketli doodle, Google logosunun merkezinde Güneş'i ve onun etrafında dönen gezegenleri gösteriyor. Copernicus (Kopernik), Dünya ve diğer gezegenlerin Güneş etrafında döndüklerini açıklamış ve Heliosentrik (Güneş merkezli) teorinin babası olmuştur.Google'ın hazırladığı bu özel doodle da, Kopernik'in teorisinde bahsettiği şekliyle gezegenleri sergiliyor.
11.09.2019Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

Kopernik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.