Kuşlar

Kuşlar

Son dakika kuşlar haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kuşlar gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kuşlar haber sayfamızda...

Kuşlar

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.700 kuslar haberi bulunmuştur.
Göçebe şiiri - Cemal Süreya
Göçebe şiiri - Cemal SüreyaTürk şiirlerinde modern bir dönemi başlatan İkinci Yeni şiirlerinin öncülerinden olan Cemal Süreya, 1931 yılında Erzincan’da doğmuş. Ortaokulu bitirince yatılı olarak Haydarpaşa Lisesi’ne devam etmiş. Üniversiteyi ise Ankara Üniversitesi iktisat bölümünde bitirmiş. Eğitim hayatı sonrası vergi dairesinde çalışmaya başlamış. İlerleyen yıllarda maliye müfettişi olmuş ama şiirlerine de ara vermemiştir. Çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleri de dilden dile dolaşmıştor. Şair genel olarak aşk ve özlem temalı şiirleri ile ön plana çıkar.
22.06.2021Şiirler
Hürriyete doğru şiiri - Orhan Veli Kanık
Hürriyete doğru şiiri - Orhan Veli KanıkTürk edebiyatında Garip akımının en büyük temsilcilerinden biri olan Orhan Veli, vezin ve kafiyenin gereksiz olduğunu savunmuş, şiirin diline büyük önem vermiştir. Özellikle halk diline yönelmiş, halkın konuştuğu kelimeleri şiirinde kullanmıştır. Onun en büyük amacı şiiri süsten kurtararak soyut şiir yerine, özüne ulaştığı somut bir şiir yazmıştır.
22.06.2021Şiirler
Namaz Sureleri Sıralaması: Namazda Okunan Dualar ve Anlamları
Namaz Sureleri Sıralaması: Namazda Okunan Dualar ve Anlamlarıİslam’ın ikinci şartı olan namaz Müslüman alemi için farz kılınmıştır. Dinin direği olarak da nitelendirilen namaz 5 vakit kılınır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde kılınan namaz surelerinin sıralaması vardır. İbadet etmek, af dilemek ve yalvarmak anlamına gelen namazda okunan duaların da sıralaması vardır. Müslüman dünyası için farz buyrulan namaz kılmak ibadetlerin en başında gelmektedir. Namaz sureleri sıralaması ve namazda okunan dualar ile anlamları ibadette önemli yere sahiptir.
21.06.2021Sureler
Mayıs şiiri - Sabahattin Ali
Mayıs şiiri - Sabahattin AliSebahattin Ali edebî kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtarak yaşamındaki deneyimlerini okuyucusuna yansıttı ve kendisinden sonraki Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkileyen bir figür hâline geldi. Daha çok öykü türünde eserler verse de romanlarıyla ön plana çıktı. Şair pek çok edebi metin ortaya koymuştur. Romanları, hikayeleri şiirleri ve daha pek çok eseri vardır.
21.06.2021Şiirler
Babalar Günü mesajları, sözleri, şiirleri 2021: Sevgiliye, abiye, dayıya, amcaya, arkadaşa Babalar Günü kutlama mesajları
Babalar Günü mesajları, sözleri, şiirleri 2021: Sevgiliye, abiye, dayıya, amcaya, arkadaşa Babalar Günü kutlama mesajlarıBabalar Günü geldi. Bugün Babalar Günü kutlanıyor. Babasını ve babası yerine koyduğu kişileri değerli hissettirmek istenler Babalar Günü mesajlarını araştırıyor. Haberimizin içeriğinde babaya, sevgiliye, abiye, dayıya, amcaya, arkadaşa Babalar Günü kutlama mesajları, sözleri, şiirleri bulunuyor.
20.06.2021Gündem
Kuş hatıraları şiiri - İbrahim Sadri
Kuş hatıraları şiiri - İbrahim Sadriİbrahim Sadri'nin şiirlerinin belli bir dönemin ruh yapısını yansıttığı belirtiliyor. Şiirlerinde, Türkiye'de 60'lı yıllarda doğan ve 70'li, 80'li yılların kargaşa ile sükun arasında aykırı yaşam biçimlerini idrak eden gençlerin bakış açılarını, yaşadıklarını ve geçirdikleri süreçleri ifade ediyor. İbrahim Sadri bu dönemin kuşağına ve yaşadıklarına tanıklık etmek istediğini sık sık belirtmiştir.
17.06.2021Şiirler
Eski bir sonbahar şiiri- Hüseyin Nihal Atsız
Eski bir sonbahar şiiri- Hüseyin Nihal AtsızHüseyin Nihal Atsız Cumhuriyet sonrası serbest şiir yazan şairler arasındadır. Özellikle milliyetçilik, vatan ve Türkçülük üzerine yazdığı şiirlerle tanınmaktadır. Hüseyin Nihal Atsız, milliyetçilik, vatan ve Türkçülük üzerine yazdığı şiirlerle tanınmaktadır. Nihal Atsız edebi yaşamının sonuna doğru eserlerinde mistik ögeler de kullanmaya başlamıştır.
17.06.2021Şiirler
On Kasım şiiri - Cahit Sıtkı Tarancı
On Kasım şiiri - Cahit Sıtkı Tarancı10 Kasım 1938 Türk halkını derin yasa boğan bir gün olarak tarihe geçmiştir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını kaybettiği tarih olan 10 Kasım her yıl Türk halkı tarafından anılmaktadır. Saat 09.05'te sirenler çalmaya başladığında tüm halk Ataya olan saygısını gösterir. Cahit Sıtkı Tarancı, 10 Kasım geldiğinde duyduğu hüznü anlatmak için On Kasım isimli şiiri kaleme almıştır.
14.06.2021Şiirler
Edirnekapı üstünde şiir - Turgut Uyar
Edirnekapı üstünde şiir - Turgut UyarTurgut Uyar’ın şiir yaşamının temelini İkinci Yeni Dönemi oluşturur. Birinci yeni şiirinin ardından, oluşan şiir alanındaki boşluğu yeni bir şiir anlayışı olan İkinci Yeni dolduracaktır. Yeniliğe açık bir yapısı olan Turgut Uyar da bu hareketin öncüleri arasındadır
14.06.2021Şiirler
Serçe yavrularını mamayla besliyor
Serçe yavrularını mamayla besliyorMuğla'da mimar Gülçin Emginoğlu, bahçede bulduğu 2 serçe yavrusuna bakmaya başladı. Ofisine aldığı kuşlara 'Paris' ve 'Fendi' isimlerini koyan Emginoğlu, şırıngayla mama vererek besliyor.
12.06.2021Yaşam
Hayvanlar ile ilgili şiirler
Hayvanlar ile ilgili şiirlerHayvan sevgisi insan ya da ağaç sevgisi kadar önemlidir. Her zaman hayvanı seven insandan korkma derler. Çünkü masum bir canlıyı sevmek insanın yumuşak kalbini gösterir. Özellikle günümüzde kedi ve köpekler başta olmak üzere kuşlar ile pek çok farklı hayvan evde beslenir. Sadece evde değil aynı zamanda sokak hayvanları da günümüzde pek çok iyi insanlar tarafından besleniyor. İşte hayvanlarla ilgili en güzel şiirler.
8.06.2021Şiirler
Hac Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Hac Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiHac, Müslümanlar için farz kılınan ibadetler arasında yer almaktadır. Kur’an-ı Kerim’de de bu ibadetin bahsedildiği bir sureye yer verilmektedir.
8.06.2021Sureler
Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiFil Suresi Kur'an'ın 105. suresidir, 5 ayetten oluşur. Kabe'yi yıkmak isteyen Ebrehe'nin fillerle hücumunu konu edindiği için bu adı almıştır. Peki suresi fazileti ve meali nedir? İşte Fil Suresi ezberlemek isteyenler için okunuşu haberimizde...
8.06.2021Sureler
Veda şiiri - Nazım Hikmet Ran
Veda şiiri - Nazım Hikmet RanNazım Hikmet Toplumcu gerçekçi bir şair olarak Türk edebiyatında önemli bir yer edinmiştir. Özellikle toplumun sorunlarına değindiği şiirlerinde eşitlikçi barışçıl bir dünya isteğiyle şiirler kaleme almıştır. Nazım Hikmet düşünceleri sebebiyle çeşitli yıllarda defalarca hapis yatmıştır. Şair aşk hayatıyla ünlüdür ve Nazım Hikmet şiirlerinde duygusal ve kahramanlık temalarını bir arada kullanılmıştır. Sanatçının akıcı bir dili vardır. Şair umut şiirinde kendi yaşadığı dönemi eleştirmiştir.
7.06.2021Şiirler
Son dakika: Tatile çıkacaklar dikkat! Mavi bayraklı plaj da salya istilasında
Son dakika: Tatile çıkacaklar dikkat! Mavi bayraklı plaj da salya istilasındaMarmara’yı bitiren müsilaj, Kocaeli’nin doğa harikası plajlarını da öldürmüş. Karamürsel’in tek mavi bayraklı plajı olan Altın Kemer Plajı da yapışkan beyaz deniz salyalarına teslim olmuş durumda...
6.06.2021Gündem
İstanbul'da kuşlarda Batı Nil Virüsü saptandı!
İstanbul'da kuşlarda Batı Nil Virüsü saptandı!İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından bir yıldır ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada 36 kuştan 8 karga ve bir saksağanda Batı Nil Virüsü'ne rastlandı. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz "Ölü kuşlarla temastan kaçınmakta fayda var" diyerek uyardı.
5.06.2021Gündem
Yaşar Kemal Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği
Yaşar Kemal Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Edebi KişiliğiTürk edebiyatında pek çok önemli yazarlar bulunmaktadır. Bu yazarlardan bir tanesi de Yaşar Kemal'dir. Yaşar Kemal gerek hayatı gerekse de edebi kişiliği ile ön plana çıkmayı başarmış olan yazarlarımızdan bir tanesidir. Yaşar Kemal'in kim olduğu ve eserlerinin ne olduğu arama motorlarında araştırma konusu olmaktadır. Peki Yaşar Kemal kimdir? Yaşar Kemal hayatı nasıldır? Yaşar Kemal eserleri ve edebi kişiliği nasıldır? İşte Yaşar Kemal ile ilgili tüm detaylar.
5.06.2021Eğitim
İsim Cümlesi Nedir, Nasıl Bulunur? Cümle Örnekleri İle İsim Cümlesi
İsim Cümlesi Nedir, Nasıl Bulunur? Cümle Örnekleri İle İsim CümlesiCümleler yüklemin türüne göre iki grupta incelenmektedir. Bunlar isim cümlesi ve fiil cümlesidir. Cümlenin yüklemi bir varlıksa o zaman isim cümlesi olarak isimlendirilmektedir. Cümle yüklemi bir eylemden bahsediyorsa o zaman fiil cümlesi olur. İsim cümlesi nedir, nasıl bulunur? Cümle örnekleri ile isim cümlesi nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
4.06.2021Eğitim
Ganos Dağı eteklerindeki ormanlar ziyaretçilerine görsel şölen  sunuyor
Ganos Dağı eteklerindeki ormanlar ziyaretçilerine görsel şölen sunuyorTekirdağ'daki Ganos Dağı eteklerinde yer alan ormanlar, yeşilin farklı tonları, kuşlar ve derelerin sesleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
2.06.2021Tatil
Yağmur şiiri - Tevfik Fikret
Yağmur şiiri - Tevfik FikretTevfik Fikret , şiirlerinde “biçim”e önem vermiştir ve eserlerini ortaya koyarken “parnasizm” akımından etkilenmiştir. “Manzum hikâye” türünde şiirleri vardır: Balıkçılar, Nesrin, Ramazan Sadakası, Hasta Çocuk. Şiirlerinde karamsarlık hâkimdir. Şiirlerinde yabancı sözcük ve tamlamalara çok yer vermiştir.
2.06.2021Şiirler
En güzel öğretmen şiirleri
En güzel öğretmen şiirleriHer yıl 24 Kasım tarihinde kutlanan Öğretmenler Günü öğretmenini unutmayan öğrenciler tarafından kutlanır. Ailemizin ardından bizim başımızı şefkatle okşayan düştüğümüzde elimizden tutan, ağladığımızda bizi avuturlar. Öğretmenler borçları ödenmeyecek insanlardır. İşte öğretmen konulu en güzel şiirler.
2.06.2021Şiirler
Emine Erdoğan, 'Van Gölü  Sempozyumu'nda konuştu
Emine Erdoğan, 'Van Gölü Sempozyumu'nda konuştuCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Van Gölü'nün "Van Gölü'nü Koruma Eylem Planı" ile layıkıyla korunacağını söyledi.
1.06.2021Gündem
Orman haftası şiirleri
Orman haftası şiirleriOrmanlar, bil ülkenin en güzel zenginlik kaynaklarından biridir. Gerek görünüşüyle gerekse de yararları ile ormanların önemi büyüktür. İnsanlar birçok konuda ormanlardan yararlanmaktadır. İnsanlara hem maddi hem de manevi değerler katar. Ülkemizde ormanların korunması, ağaçlandırma işleri cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren üzerinde durulan bir konudur. Orman haftasında çeşitli şiirler okunup şarkılar söylenir. İşte orman haftası şiirlri.
1.06.2021Şiirler
İki kalp şiiri - Cemal Süreya
İki kalp şiiri - Cemal SüreyaTürk şiirlerinde modern bir dönemi başlatan İkinci Yeni şiirlerinin öncülerinden olan Cemal Süreya, 1931 yılında Erzincan’da doğmuş. Ortaokulu bitirince yatılı olarak Haydarpaşa Lisesi’ne devam etmiş. Üniversiteyi ise Ankara Üniversitesi iktisat bölümünde bitirmiş. Eğitim hayatı sonrası vergi dairesinde çalışmaya başlamış. İlerleyen yıllarda maliye müfettişi olmuş ama şiirlerine de ara vermemiştir. Çeşitli dergilerde yayımlanan şiirleri de dilden dile dolaşmıştor. Şair genel olarak aşk ve özlem temalı şiirleri ile ön plana çıkar. İşte Cemal Süreya'nın Gül şiirinin sözleri
1.06.2021Şiirler
İntak Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? İntak Örnekleri Ve Özellikleri Nelerdir?
İntak Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? İntak Örnekleri Ve Özellikleri Nelerdir?Edebi söz sanatları edebiyatı süsleyen ve etkili kılan bir unsurdur. Bu bağlamda kullanılmakta olan söz sanatları bulunmaktadır. Bunlar; abartma, benzetme, kişileştirme, konuşturma ve karşıtlık olarak bilinmektedir. Peki bu söz sanatları arasında geçen ve konuşturma sanatının diğer adı olan intak ne anlama gelmektedir? Bu intak sanatı nasıl icra edilmektedir? İşte, intak yani konuşturma sanatı hakkında TDK tanımı ve örneklemeler.
31.05.2021Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

ŞiirCemal SüreyaEdebiyatSultangaziGöçebe

Kuşlar ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.