Müslüman Bilim İnsanları

Müslüman Bilim İnsanları

Son dakika Müslüman bilim insanları haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Müslüman bilim insanları gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Müslüman bilim insanları haber sayfamızda...

Müslüman Bilim İnsanları

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 321 müslüman bilim insanları haberi bulunmuştur.
Müslüman bilim insanları: Mürsiyeli İbrahim kimdir?
Müslüman bilim insanları: Mürsiyeli İbrahim kimdir?15. yüzyılda yaşamış Trablusgarplı bir bilim insanı olan Mürsiyeli İbrahim, günümüz çağdaş haritacılığının kurucusu olarak kabul ediliyormuş.
26.12.2021Bilim ve Çocuk
Müslüman bilim insanları: İlk uçağı yapan alim Ebu Firnas
Müslüman bilim insanları: İlk uçağı yapan alim Ebu FirnasYaşadığımız topraklar tam bir icat merkeziymiş öğrendiğimize göre. Yaptığımız her araştırma bunu karşımıza çıkarıyor. İcat yapan bu isimlerden biri de Ebu Firnas.
24.11.2021Bilim ve Çocuk
Müslüman bilim insanları: Alim Ammar bin el-Musuli
Müslüman bilim insanları: Alim Ammar bin el-MusuliYaşadığımız topraklar bugüne kadar sayısız bilim insanı, edebiyatçı ve sanatçıyı barındırmış. Bunları tek tek tanımak ve insanlığa olan katkılarını öğrenmek ise görevimiz olmalı.
31.08.2021Bilim ve Çocuk
Müslüman bilim insanları: İbn Rüşd
Müslüman bilim insanları: İbn RüşdBilim dünyasının yüz akları ve insanlığın büyük minnet duyduğu insanları tanıtmaya devam ediyoruz. Konuğumuz gözümüzdeki retina tabakasını bulan alim İbni Rüşd.
29.08.2021Bilim ve Çocuk
Müslüman bilim insanları: Bîrûnî
Müslüman bilim insanları: BîrûnîMüslüman bilim insanları arasında en önemli keşiflere imza atanlardan biri de Bîrûnî’ymiş.
23.07.2021Bilim ve Çocuk
Müslüman bilim insanları: Sıfırı ilk kullanan alim Hârizmî
Müslüman bilim insanları: Sıfırı ilk kullanan alim HârizmîBağdat’ta dünyaya gelmiş olan bilim alimi El Hârizmî, matematiksel anlamda geliştirdiği düşüncelerle bilim ve ilim dünyasına büyük katkılar yapmış bir isim.
14.06.2021Bilim ve Çocuk
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Uluslararası toplumu işbirliğine davet ediyorum
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Uluslararası toplumu işbirliğine davet ediyorumCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Uluslararası  toplumu, Ortadoğu'da kaybolmaya yüz tutan ortak bilimsel mirası korumak için iş  birliğine davet ediyorum." dedi.
25.10.2018Siyaset
S ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: S Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
S ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: S Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Anne ve baba olmaya hazırlanan çiftler için en eğlenceli süreçlerden birisi de bebeklerine verecekleri isim oluyor. Bu dönemde derin bir araştırma sürecine giren anne ve baba adayları kız isimleri ve anlamları konusunda bilgi topluyor. Karar vermesi zor olan isimler konusunda ebeveynler keşfedilmemiş, duyulmamış, nadir bulunan, popüler ve modern çağa uygun isimler seçmek istiyor. Ancak aileler isimlerin yanı sıra anlamları hakkında özen gösteriyor. S harfi ile başlayan kız isimleri ve anlamları nelerdir? “S ile Başlayan Kız Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
19.01.2022Bebek
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
18.01.2022Eğitim
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
18.01.2022Eğitim
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
3.01.2022Oyun
60 yıllık bir göç hikayesi! Misafirlikle başladı ev sahipliğine ulaştı
60 yıllık bir göç hikayesi! Misafirlikle başladı ev sahipliğine ulaştıTürkiye ile Almanya arasında imzalanan İş Gücü Anlaşması’nın üzerinden 60 yıl geçti. Misafir işçiler için ‘acı vatan’ Almanya, bugün ‘ikinci vatan’ haline geldi. Arkasında nesillerce süren acılar, büyük dönüşümler ve yepyeni bir kimlik bırakan 60 yıllık göç hikâyesini, artık çok sayıda başarılı Almanya kökenli Türk, çok kültürlü bir toplumun parçası olarak yaşatıyor.
7.11.2021Gündem
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Avrupa, İslam'la kavga ederek kendisine daha iyi bir gelecek inşa edemez
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Avrupa, İslam'la kavga ederek kendisine daha iyi bir gelecek inşa edemezCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa'nın İslam'la kavga ederek kendisine daha iyi bir gelecek inşa edemeyeceğini belirterek, "İslam ve Batı toplumlarının birbirlerini daha iyi anlamaları, daha iyi dinlemeleri gerekiyor. İslam'ı ötekileştirerek Avrupa'nın kendini çoğulcu tanımlaması mümkün değil. Bu, kendiyle çelişen bir tezdir. İslam'ın ve Müslümanların ötekileştirilmesi sürecinin artık sona erdirilmesi gerekiyor." dedi.
2.11.2021Siyaset
Bakan Soylu'dan önemli açıklamalar
Bakan Soylu'dan önemli açıklamalarİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Deniz Feneri 25. Hizmet Yılı Özel Programına katıldı
23.10.2021Haberler
Bakan Soylu'dan 10 büyükelçinin açıklamasına tepki
Bakan Soylu'dan 10 büyükelçinin açıklamasına tepkiİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 büyükelçinin tutuklu Osman Kavala ile ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin, "Kim ne söylerse söylesin. Topuyla gelsinler, tüfeğiyle gelsinler. 10 büyükelçisiyle değil, dünyadaki bütün büyükelçileriyle buraya toplansınlar. Vallahi bu milletten bir kıl dahi koparamazlar." dedi.
23.10.2021Gündem
"Alp Er Tunga'nın mezarı bulundu" iddiası gündem yarattı: 'İspat etsin de görelim'
"Alp Er Tunga'nın mezarı bulundu" iddiası gündem yarattı: 'İspat etsin de görelim'Türk kültüründe önemli bir yere sahip Alp Er Tunga efsanesi, Gazi Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Necati Demir'in yaptığı açıklamayla yeniden gündemde. Sosyal medya hesabından, Alp Er Tunga'nın 'mezarını bulduğunu' iddia eden Prof. Demir, iddialarının arkasında... Ancak İslamiyet öncesi Türk tarihi üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ise iddia hakkında, "İspat etsin de görelim" diyor! Prof. Dr. Altay Tayfun Özcan da "Bu mezar şu kişiye aittir demek, acelecilik olur" açıklamasını yaparken, Doç. Dr. Hayrettin İhsan Erkoç, "Gerçek bir kişi değil, Karahanlı coğrafyasında kullanılan bir addan ibaret" bilgisini paylaşıyor. İşte Alp Er Tunga tartışmasının öteki yüzü...
20.11.2021Gündem
Bugün Dünya Kahve Günü! İşte İstanbul'dan dünyaya yayılan lezzetin öyküsü
Bugün Dünya Kahve Günü! İşte İstanbul'dan dünyaya yayılan lezzetin öyküsüPetrolden sonra dünyada ticareti en çok yapılan ürün olan kahve, gündelik yaşamın önemli parçalarından biri. Türk kültüründe de çok büyük bir öneme sahip olan kahve, dünyaya yayılışını da aslında bizlere borçlu. Rivayete göre ilk olarak Etiyopya'da bir çobanın farkına vardığı bu lezzet oradan Yemen'e sonra İstanbul'a, İstanbul'dan da Viyana üzerinden tüm dünyaya yayıldı. Güne güzel başlamaya vesile olan bu içeceğin tarihine ve türlerine doğru lezzetli bir yolculuğa çıkalım.
1.10.2021Gündem
Türk bilim insanı Aziz Sancar, geleceğin parlak beyinleriyle buluştu
Türk bilim insanı Aziz Sancar, geleceğin parlak beyinleriyle buluştuDünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST için Türkiye'ye gelen Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Gebze'deki TÜBİTAK Fen Lisesi'nde geleceğin parlak beyinleriyle buluştu.
24.09.2021Ekonomi
ABD'li siyasetçilerden Afganistan'daki terör saldırılarına tepki
ABD'li siyasetçilerden Afganistan'daki terör saldırılarına tepkiABD'li birçok Senatör ve Kongre üyesi, Afganistan'da Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın yakınlarında düzenlenen terör saldırısını kınarken, ABD askerleri başta olmak üzere hayatını kaybeden Afgan halkı ve tüm siviller için de üzüntülerini dile getirdi
27.08.2021Dünya
Taliban: Tüm ülkelerden, özellikle Türkiye'den yardım istiyoruz
Taliban: Tüm ülkelerden, özellikle Türkiye'den yardım istiyoruzTaliban'ın Katar'daki Siyasi Büro Sözcüsü Muhammed Naim Vardak, başta Türkiye olmak üzere tüm ülkelerden Afgan halkına ve Afganistan'a yardım etmelerini istediklerini söyledi.
25.08.2021Dünya
Nureddin Nebati'den enflasyon açıklaması
Nureddin Nebati'den enflasyon açıklamasıHazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, enflasyondan herkesin rahatsız olduğunu belirterek, "Ama bir gerçeği göz ardı etmeyelim. Dünyada tedarikle, üretimle ilgili sorunlar var. Emtia fiyatları almış başını gidiyorken dünyada, Türkiye'yi ayrı tutmanın hiçbir karşılığı yoktur. Dünyada enflasyonla ilgili bir sıkıntı var." dedi.
5.08.2021Ekonomi
Şark Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Eski Dilde Şark Ne Demek?
Şark Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Eski Dilde Şark Ne Demek?Arapça kökenli bir sözcük olan şark, Osmanlı Devletinin ilk yıllarından itibaren kullanılan kelimeler arasında yer alıyor. Şark kelimesinin sözlük anlamı doğudur. Genellikle bu kelime ile birlikte kullanılan garp ise batı anlamına gelir. Şark ne demek, TDK sözlük anlamı nedir detayları ile sizler için derledik.
27.07.2021Eğitim
ABD Başkanı Biden Müslümanların Kurban Bayramı'nı kutladı
ABD Başkanı Biden Müslümanların Kurban Bayramı'nı kutladıABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, yayımladıkları mesajla Müslümanların Kurban Bayramı'nı tebrik etti.
20.07.2021Dünya
Bakan Varank: Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi büyüme oranı yakaladık
Bakan Varank: Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi büyüme oranı yakaladıkSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi ciddi bir büyüme oranı yakalandığını belirterek, "OECD'nin yayımladığı son raporlarda da ekonomimiz, en güçlü toparlanma gösterecek ekonomilerden biri olarak öngörülüyor." dedi.
2.07.2021Ekonomi
Meclis'te Gazze oturumu! Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar
Meclis'te Gazze oturumu! Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalarGelen son dakika haberine göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Meclis'te Gazze oturumunda önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Uluslararası toplumun tepkisi maalesef yine cılız kaldı. Sanki Gazze'de İsrail ile Filistin orduları arasında bir savaş varmış gibi iki tarafa da çağrılarda bulunuldu. Bazıları İsrail'in güvenliğini her şeyin önüne koydu. Gazze'de işlenen savaş suçlarına ve insanlığa karşı suçlara gözlerini kapadılar." dedi. Öte yandan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, İsrail'in Filistinlilere saldırısı karşısında Batı dünyasının çifte standardı ve ölüm sessizliğinin İsrail’in fütursuzluğunu artırdığını belirterek, "Bu sebeple, tüm ülkeleri net bir tutum almaya çağırıyoruz. Bugün hak, hukuk ve vicdan sahibi olan herkes, İsrail’in uyguladığı vahşetin insanlığa karşı bir suç olduğunu açık bir şekilde görüyor. Hem İslam İşbirliği Teşkilatı hem de Filistinli kardeşlerimiz bu saldırı karşısında tek yürek ve tek yumruk olmalıdır." dedi.
18.05.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Müslüman Bilim İnsanları ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.