Odtü

Odtü

Son dakika ODTÜ haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan ODTÜ gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan ODTÜ haber sayfamızda...

Odtü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.105 odtü haberi bulunmuştur.
ODTÜ’de girişlere ‘karbon’ sınırlaması
ODTÜ’de girişlere ‘karbon’ sınırlamasıOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunlarının kampüse girişlerini sınırlandırdı.
23.02.2024Eğitim
Bankacılıktan mavi sulara....
Bankacılıktan mavi sulara....Uzun yıllar süren bankacılık deneyiminin ardından turizme yönelen Elif Atikol kaptanlığını yaptığı 22 metrelik teknesiyle, yurt içi ve yurtdışından gelen müşterilerini Mavi Tur'a çıkarıyor.
Müge Cengizkan, Ali Cengizkan: Toplumun arzuladığı, ama akademinin bazen çekindiği soruların peşinde olacağız...
Müge Cengizkan, Ali Cengizkan: Toplumun arzuladığı, ama akademinin bazen çekindiği soruların peşinde olacağız...Sergi, kitap ve araştırma projeleriyle mimarlık literatürüne katkıda bulunmanın ötesine geçerek her yaştan ve sosyal katmandan insanın yaşadığı kente dair bilinçlenmesini önemseyen; kent, mimarlık, tasarıma dair kavramların gündelik yaşamın parçası olmasına çabalayan Müge Cengizkan ve Ali Cengizkan’ın araştırmacılık, editörlük, yazarlık pratiklerini ve güncel işlerini mercek altına aldık.
28.01.2024Mimarlık
Geçmişten bugüne tarihi yolculuk
Geçmişten bugüne tarihi yolculukBilim tarihi ve astronomi ile ilgili çalışmaları bulunan Prof. Dr. Yavuz Unat, astronomiye merakın çok eski zamanlara tarihlendiğini anlatıyor.
20.01.2024Pazar
“Yaratıcılığın ilk düğmesini yanlış ilikliyoruz”
“Yaratıcılığın ilk düğmesini yanlış ilikliyoruz”Dünyanın en iyi tasarımcılarından olan Assoc. Prof. Dr. Hakan Gürsu, küresel çapta %75 olan yetenek açığı ile ilgili “Yaratıcılığın ilk düğmesinin yanlış iliklendiğini ön gördüğünüzde sıkıntının kaynağı ortaya çıkmakta” diyor.
13.01.2024Pazar
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığı'na Yavuz Selim Kıran atandı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığı'na Yavuz Selim Kıran atandıYavuz Selim Kıran’ın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığına atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
5.01.2024Gündem
Kentler Kuran bir Mimarımız: İlhan Zeybekoğlu
Kentler Kuran bir Mimarımız: İlhan Zeybekoğluİlhan Zeybekoğlu nedense Türkiye’de az bilinir. Oysa tasarım kapsamı ya da iş hacmi açısından bizim başarılı mimarlarımızla yarışır. Geçer de. Alçak gönüllüdür. İş alması için önceki başarıları yeterlidir. Reklam yapmaz.
1.01.2024Mimarlık
Belediyeciliğin alaylısı hem de mekteplisiyim
Belediyeciliğin alaylısı hem de mekteplisiyimCHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Buğra Gökce, kentteki temaslarını sürdürüyor.
23.12.2023Ege
Bakan Uraloğlu: Yeni pisti Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın teşrifleriyle pazartesi günü açıyoruz
Bakan Uraloğlu: Yeni pisti Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın teşrifleriyle pazartesi günü açıyoruzUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pistinin, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle açılacağını duyurdu
22.12.2023Ekonomi
Vedat Dalokay Unutulmamalı
Vedat Dalokay UnutulmamalıYüzyılın son on yılında yaratıcı belediyecilik konusunda çığır açıp önderlik eden Brezilyalı kent yönetimi kahramanı Jaime Lerner’ı vefatı nedeniyle bu ortamda anmamızın üzerinden neredeyse iki yıl geçmiş.
30.10.2023Mimarlık
100 yıla damga vuran 10 önemli olay
100 yıla damga vuran 10 önemli olayCumhuriyet, daha 16 yaşındayken bir dünya savaşı ile karşı karşıya kaldı, 27 yaşında tek parti döneminin ardından yepyeni bir tecrübeye kavuştu. 37 yaşında darbeyle tanıştı, 51 yaşında Kıbrıs’a barış götürdü. İşte 100 yılda geçilen zorlu ve önemli duraklardan bazıları...
29.10.2023Gündem
Trafikte can alana ‘cezasızlık’ iklimi!
Trafikte can alana ‘cezasızlık’ iklimi!Trafikte ölüm ve ağır yaralanmalara neden olan sürücüler hafif cezalarla kurtuluyor. Sürücünün kusurlu bulunduğu davalarda dahi bu güne kadar verilen en yüksek ceza 9 yıl. Yakınlarını trafik kazasında kaybeden aileler, yasalara isyan ediyor...
22.10.2023Gündem
‘Sevimli dostlar’ için destek yapay zekadan
‘Sevimli dostlar’ için destek yapay zekadanEbeveyn ve çocuk danışmanlığı alanında hizmet veren Türkiye merkezli Kidolog, evcil hayvanlar ve sahipleri için gerçekleştirdiği yeni satın almayla ailenin tüm bileşenlerinin ihtiyaçlarına çözüm üretmeyi hedeflediğini duyurdu.
7.10.2023Ekonomi
Sanayi Bakanı Kacır duyurdu! TÜBİTAK bursları yükseltildi
Sanayi Bakanı Kacır duyurdu! TÜBİTAK bursları yükseltildiTEKNOFEST üçüncü gününde büyük heyecanla sürüyor. TEKNOFEST'e katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır burs programı ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.
29.09.2023Ekonomi
34 yaş üzeri kadınlar kontenjanı sayesinde...165 puanla ODTÜ’ye girdi
34 yaş üzeri kadınlar kontenjanı sayesinde...165 puanla ODTÜ’ye girdiYükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında ek yerleştirme sonuçları dün açıklandı.
26.09.2023Eğitim
Kayıtlar artık otomatik olacak
Kayıtlar artık otomatik olacakOkula kayıt sürecinde birçok velinin başvurduğu ‘adres taşıma’, sınıf ve öğretmen seçimi, karşılığında da ‘bağış’ adı altında para istenmesi üzerine MEB harekete geçti. Buna göre, kayıtlar artık otomatik yapılacak. Kararı destekleyen de var, çözüm olmayacağını söyleyen de.
26.09.2023Eğitim
Tek gecede yöntemi buldu, İngilizce konuşmayan bırakmadı! Bu işin 3 sırrı var
Tek gecede yöntemi buldu, İngilizce konuşmayan bırakmadı! Bu işin 3 sırrı varÜniversitede matematik bölümü öğrencisiyken sabahladığı bir gecede yazdığı İngilizce cümlelerle farklı bir metot geliştirdi, ona göre dil öğrenmedeki asıl problemin kaynağını buldu. İşte "Anlıyorum ama konuşamıyorum"un ne anlama geldiğini anlatan İngilizce öğretmeni Mustafa Özay'ın yüzlerce kişiye İngilizceyi söktüren yönteminin 3 sırrı.
27.09.2023Yaşam
GMW Mimarlık: Teknoloji sayesinde havaalanı deneyimleri neredeyse kişiye özel hale geldi…
GMW Mimarlık: Teknoloji sayesinde havaalanı deneyimleri neredeyse kişiye özel hale geldi…Kuruluşundan günümüze geçen çeyrek asırlık süreç içerisinde elde ettiği deneyimlerle uluslararası havalimanı projeleri için masterplan tasarımı ve planlama danışmanlığı hizmetleri vererek küresel ölçekte başarılara imza atan GMW MİMARLIK ortakları Mimar Dicle Demircioğlu ve Mimar Pınar İlki Emekçi ile ulaşım yapılarındaki farklı dinamikleri, teknolojik gelişmeleri ve yeni trendleri konuştuk.
25.09.2023Mimarlık
5 Türk üniversitesi Avrupa'da ilk 200'e girdi!
5 Türk üniversitesi Avrupa'da ilk 200'e girdi!Yükseköğretim Kurulu, Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin üniversitelerinin değerlendirildiği 'Dünya Üniversiteleri Sıralaması: Avrupa 2024'te, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Koç, Bilkent ve Boğaziçi Üniversitesi'nin ilk 200'e girdiğini açıkladı.
21.09.2023Eğitim
Yaban mersini hayatını değiştirdi! Kurumsal hayatı bırakıp çiftçiliğe yöneldi
Yaban mersini hayatını değiştirdi! Kurumsal hayatı bırakıp çiftçiliğe yöneldiODTÜ Makine Mühendisliği bölümü mezunu olan ve kurumsal bir firmada çalışan başarılı iş kadını Pınar Ünsal Atıcı, yurt dışında tanıştığı yaban mersini sayesinde kurumsal hayatı bir tarafa bırakarak çiftçiliğe başladı. 66 dönüm arazide 30 bin saksı içinde yetiştirdiği yaban mersinlerinin ilk hasadını bu sene yapan Atıcı, 50 ton ürünün yarısını ihraç etti.
18.09.2023Kobi
İlkokul mezunu Türk mucit başardı! 'Selfie'den önce 'görçek' vardı
İlkokul mezunu Türk mucit başardı! 'Selfie'den önce 'görçek' vardıSelfie'nin hayatımıza girişi sosyal medyanın aktif şekilde kullanılmasıyla olmuştu. Ancak sosyal medya hayatımıza girmeden yarım asır önce 'selfie' aslında zaten vardı. İlkokul mezunu Türk mucidin icadı olan 'görçek' tam 79 yıl önce binlerce kişiye bakın nasıl selfie çektirdi...
17.09.2023Yaşam
İşte Türkiye'nin En Etkin 50 CHRO'su
İşte Türkiye'nin En Etkin 50 CHRO'suDünyada farklı kuşaklar birbiri ardına çalışma hayatına katılırken ve teknoloji adeta ışık hızıyla ilerlerken İnsan Kaynakları Direktörleri'nin, yani CHRO'ların (Chief Human Resources Officer) omzundaki yük giderek artıyor. Yeniden şekillenen iş yaşamında CHRO'lar belki de kariyerlerinin en ciddi sınavlarından geçiyor.
Simge yapı saplantısı
Simge yapı saplantısıBir duru Türkçe sevdalısı olarak “ikon” ya da “ikonik” demeyeceğim için beni affedin. Zaten dilimize sızan “ikon” sözcüğü yapma kadın güzelliğine yapılan atıfla “ikoncan” olarak yerleşiverdi.
27.08.2023Mimarlık
Pandemiyi atlattık maliyete takıldık
Pandemiyi atlattık maliyete takıldıkPandeminin sekteye uğrattığı konser takvimi normale döndü. Ünlü yıldızlar konser için Türkiye’de… Fakat yükselen maliyetler organizasyonları zorlaştırıyor, bilet fiyatlarını artırıyor.
Oppenheimer’dan Türk fizikçiye mektup
Oppenheimer’dan Türk fizikçiye mektupOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), vizyona giren filmle gündeme gelen Atom Bombası’nın mucidi, fizikçi ve akademisyen J. Robert Oppenheimer’ın, ODTÜ Fizik Bölümü’nden Feza Gürsey’e yazdığı mektubu arşivlerinden paylaştı.
26.07.2023Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Odtü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.