Odtü

Odtü

Son dakika ODTÜ haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan ODTÜ gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan ODTÜ haber sayfamızda...

Odtü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.996 odtü haberi bulunmuştur.
Son dakika... Sahte doçent skandalında karar verildi!
Son dakika... Sahte doçent skandalında karar verildi!Gelen son dakika haberine göre; Aksaray Üniversitesi'nin doçentlik belgesinin sahte olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasının ardından tutuklanan Zehra Zulal Atalay Laçin, 'Dolandırıcılık' suçundan 1 yıl 3 ay hapis ve 11 bin 300 lira para cezası aldı. Bu cezanın, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Laçin'in ayrıca 'Sahte evrak düzenlemek' suçundandan 2 yıl 1 ay hapis cezası alarak, tahliyesine karar verildi.
14.01.2022Gündem
Özgür Can Çoban kimdir, nereli? Özgür Can Çoban kaç yaşında? İşte şarkıları
Özgür Can Çoban kimdir, nereli? Özgür Can Çoban kaç yaşında? İşte şarkılarıÖgür Can Çoban hakkında merak edilenleri haberimize ekledik. Özgür can Çoban kimdir, nereli? Özgür Can Çoban kaç yaşında? Büyük beğeniyle dinlenen şarkılarıyla adı anılan Özgür Can Çoban'ın hayatına dair bilinenler şu şekilde...
31.12.2021Cadde
Dünya listesinde yükseliş sürüyor
Dünya listesinde yükseliş sürüyorODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan “2021-2022 URAP Dünya Sıralaması” verileri yayınlandı.
28.12.2021Ege
Türkiye'nin ilk bilim ve teknoloji sergisi yeniden ziyarete açılacak
Türkiye'nin ilk bilim ve teknoloji sergisi yeniden ziyarete açılacakOrta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) içerisinde bulunan, koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl mart ayında ziyarete kapatılan Türkiye'nin ilk Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergi Alanı, 2022 yılının mart ayında yeniden ziyarete açılacak.
27.12.2021Teknoloji
Dünyada ilk kez Ankara'da geliştirildi! Kıtalar ötesinden talep alıyor
Dünyada ilk kez Ankara'da geliştirildi! Kıtalar ötesinden talep alıyorTürk mühendislerin yerli imkanlarla ODTÜ Teknokent'te geliştirdiği ve hastaneye gitmeye gerek kalmadan evde solunum fonksiyon testi yapma imkanı sağlayan cihaz (spirometre), 55'e yakın ülkeden yoğun talep alıyor. "Dünyanın ilk ultrasonik ev tipi spirometresi", astım, KOAH, kistik fibrozis hatta koronavirüsü atlatanlar gibi kronik akciğer hastalıklarında, hastane ile aynı standartta evde test yapma imkanı tanıyor.
21.12.2021Teknoloji
Sahte doçent için istenen ceza belli oldu
Sahte doçent için istenen ceza belli olduAksaray Üniversitesi'nin doçentlik belgesinin sahte olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasının ardından tutuklanan Zehra Zulal Atalay Laçin hakkındaki iddianame hazırlandı. Laçin hakkında 'Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına sebebiyet vermek suretiyle nitelikli dolandırıcılık' suçundan 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.
14.12.2021Gündem
Bakan Kasapoğlu sert çıktı: Bu çevrimdışı muhalefet zihniyeti bir kenara bırakın, online olun
Bakan Kasapoğlu sert çıktı: Bu çevrimdışı muhalefet zihniyeti bir kenara bırakın, online olunGençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, muhalefet partilerini ayrıştırıcı bir dil kullanmaktan vazgeçmeye çağırarak, ‘’Siz ayrıştırırsınız, biz birleştiririz. Siz inkar edersiniz, biz ihya ederiz. Siz tahrip edersiniz, biz inşa ederiz. Çağrımız şu; gelin bu offline zihniyetten vazgeçin. Gelin online olun, çevrimiçi olun birlikte inşa edelim’’ dedi.
8.12.2021Haberler
Bakan Kasapoğlu sert çıktı: Bu çevrimdışı muhalefet zihniyeti bir kenara bırakın, online olun
Bakan Kasapoğlu sert çıktı: Bu çevrimdışı muhalefet zihniyeti bir kenara bırakın, online olunGençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, muhalefet partilerini ayrıştırıcı bir dil kullanmaktan vazgeçmeye çağırarak, ‘’Siz ayrıştırırsınız, biz birleştiririz. Siz inkar edersiniz, biz ihya ederiz. Siz tahrip edersiniz, biz inşa ederiz. Çağrımız şu; gelin bu offline zihniyetten vazgeçin. Gelin online olun, çevrimiçi olun birlikte inşa edelim’’ dedi.
8.12.2021Siyaset
Celal Abdi Güzer: “Bu kurulmuş gerçeklik çağında eleştirel mesafeyi doğru kullanmalıyız...”
Celal Abdi Güzer: “Bu kurulmuş gerçeklik çağında eleştirel mesafeyi doğru kullanmalıyız...”Mimarlık eleştirisi denilince Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden biri olan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, halen ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde mimarlık eleştirisi üzerine dersler veriyor ve dördüncü sınıf tasarım stüdyosu yöneticiliği yapıyor. Abdi Güzer “Neden daha az mimarlık eleştirisi yazıyorsun?” sorularına karşın aslında yazmaya devam ettiğini; ancak sosyal medyanın etkisiyle mimari eleştiriye bakışın, algı ve önceliklerin değiştiğini; tekil yapılar üzerine ve doğrudan yargı içeren indirgemeci bir eleştiri beklentisinin öne çıktığını belirtiyor ve ekliyor: “Kurulmuş gerçeklik çağında çoğalarak artan bilgi kirliliği göz önüne alındığında önümüze çıkan eleştiri ve değerlendirmelere mesafe ile bakmak daha da önem kazanıyor.”
29.11.2021Vitrin
Durul Gence’yi kaybettik
Durul Gence’yi kaybettikRock’tan pop ve caza uzanan geniş yelpazede müzik yapan Durul Gence hayatını kaybetti. Uzun süredir parkinson tedavisi gören 81 yaşındaki Gence dün hayata gözlerini yumdu. Sanatçı üç haftadır kanser tedavisi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’ndeydi.
21.10.2021Kültür Sanat
Usta sanatçı Durul Gence hayatını kaybetti
Usta sanatçı Durul Gence hayatını kaybettiRock, pop ve caza uzanan geniş alanda müzik yapan 'efsanevi davulcu' Gence, Ankara'da kanser tedavisi görüyordu.
20.10.2021Cadde
Dersimiz: Ekoloji
Dersimiz: EkolojiCEYDA ULUKAYA - Artık kişisel sağlığımız kadar önemsememiz gereken bir konu daha var, o da gerçek anlamda evimiz olan gezegenin sağlığı...
3.10.2021Pazar
Aziz Sancar: Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek
Aziz Sancar: Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerekNobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar "Aşı karşıtı olmak; mantık dışı bir tutum. Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek" dedi.
26.09.2021Gündem
ODTÜ’de ‘mezuniyet’ geleneği bozulmadı
ODTÜ’de ‘mezuniyet’ geleneği bozulmadıOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü’nün pandemi gerekçesiyle iptal ettiği mezuniyet töreni, öğrenciler tarafından organize edilerek gayrıresmi gerçekleştirildi. Böylece ODTÜ’de Devrim Stadyumu’nda renkli görüntülere sahne olan mezuniyet töreni geleneği bu yıl bozulmadı.
21.09.2021Gündem
‘Daireler ucuzlasın çimento bedava’
‘Daireler ucuzlasın çimento bedava’Müteahhitlerin fahiş fiyatlı ürün satmakla suçladığı çimento üreticileri, “Dünyadaki en ucuz çimento Türkiye’de. Müteahhitler daire fiyatlarını yüzde 50 düşürürse çimentoyu bedava veririz” iddiasında bulundu.
16.09.2021Ekonomi
ODTÜ’yü kazandılar uzaktan bakacaklar
ODTÜ’yü kazandılar uzaktan bakacaklarOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Senatosu, 18 Ekim’de hazırlık sınıfı dışında yüz yüze eğitime başlanacağını duyurdu. Pandeminin seyrine göre hazırlık sınıfı için de Bahar Dönemi’nde yüz yüze eğitime geçilebilecek. Karar, bu yıl ODTÜ’de okuma hayali kuran hazırlık sınıfı öğrencilerinin tepkisini çekti.
8.09.2021Eğitim
ODTÜ, 6 ayda 78 ton atık topladı
ODTÜ, 6 ayda 78 ton atık topladıOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Sıfır Atık Birimi tarafından yapılan atık toplama çalışmaları sonucunda 2021’in ilk altı ayında toplam 78.250 kilogram (kg) atık toplandı.
25.08.2021Eğitim
Adayların tercihini kolaylaştıracak uygulama
Adayların tercihini kolaylaştıracak uygulamaÜniversite adayları için tercih dönemi 20 Ağustos’ta sona eriyor. Peki, adaylar hayatlarının belki de en önemli tercihini yaparken nelere dikkat etmeli, hangi kaynaklardan yararlanmalı? Öğrencilerin ihtiyaç duyduğu eğitim ve kaynakları tek platform üzerinde toplayan Kolay Kampüs (www.kolaykampus.com) GriCeviz Meslekİlgi Modülü ile bu sorulara cevap veriyor.
15.08.2021Eğitim
Doğru meslek seçimi hayatınızı etkiler!
Doğru meslek seçimi hayatınızı etkiler!Üniversite adaylarının tercih döneminde, ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfederek, kariyerleri için doğru seçimi yapmalarını sağlayacak Meslekilgi Modülü Kolay Kampüs’te!
14.08.2021Eğitim
Son dakika! Bakan Varank'tan yerli VLP aşısıyla ilgili açıklama: Faz 2 tamamlandı
Son dakika! Bakan Varank'tan yerli VLP aşısıyla ilgili açıklama: Faz 2 tamamlandıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Faz 1 aşamasında kendisinin de gönüllü olduğu virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşı adayında Faz 2 aşılamalarının tamamlandığını açıkladı. Eylül'de yerli VLP aşısının Faz 3 çalışmalarına başlamayı planladıklarını kaydeden Bakan Varank, şu ana kadar herhangi bir yan etki görülmediğini söyledi.
13.08.2021Gündem
Su topunda kupa İzmir’in
Su topunda kupa İzmir’inİzmir Büyükşehir Belediyespor, ev sahipliğini yaptığı Büyük Kadınlar Su topu Türkiye Kupası finalinde ODTÜ’yü 24-2 yenerek namağlup şampiyon oldu.
9.08.2021Ege
ODTÜ’lü girişimciden yeni unicorn
ODTÜ’lü girişimciden yeni unicornDeğeri bir milyar dolardan fazla olan yeni girişimlere “unicorn” deniyor.
6.08.2021Gündem
Yeşil enerji hidrojen ile depolanacak
Yeşil enerji hidrojen ile depolanacakDünya genelinde faaliyet gösteren enerji şirketleri 2030’a kadar yenilenebilir kaynaklardan üretilen 25 teravatsaat elektriği hidrojen formunda depolamayı amaçlıyor.
6.08.2021Ekonomi
ODTÜ öğretim görevlisinin terasta yaptığı şoke etti
ODTÜ öğretim görevlisinin terasta yaptığı şoke ettiOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim görevlisi Tanju Aksoy, evinin terasında Hint keneviri yetiştirdiği iddiasıyla gözaltına alınıp, 'uyuşturucu imal etmek' suçundan mahkemece tutuklandı. Aksoy, savunmasında, uyuşturucu kullanmaya ABD'de başladığını söyleyerek, "Türkiye’ye döndüğümde satın alabileceğim yer konusunda sıkıntı yaşamaya başladım. Bu nedenle evimde Hint keneviri dikmeye karar verdim" dedi.
4.08.2021Gündem
Bakan Varank'tan yerli aşı açıklaması
Bakan Varank'tan yerli aşı açıklamasıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli aşı çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini, hiçbir yan etkinin görülmediğini bildirdi.
1.08.2021Haberler

Benzer Haber Etiketleri

Odtü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.