Recep Akdağ

Recep Akdağ

Türk hekim ve siyasetçi. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da, lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman oldu. Bir yıl süreyle Londra'da kan hastalıkları üzerine çalıştı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde Başhekim Yardımcılığı, Satınalma Komisyonu Başkanlığı ve Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Öğretim Üyesi olarak ders verdi. 1999'da profesör oldu. Özellikle çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında olmak üzere yüzün üzerinde makalesi ve tebliği yayımlandı. 1996'da İstanbul Tabip Odası'ndan "Yılın Makalesi" ödülünü aldı. Recep Akdağ 22, 23 ve 24. dönem Erzurum Milletvekili oldu. 58, 59, 60 ve 61. hükümetlerde Sağlık Bakanlığı yaptı. İngilizce bilen Akdağ, evli ve 6 çocuk babasıdır. 18 Kasım 2002'den 24 Ocak 2013'e kadar Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. Bu göreve 4 kez üst üste atanan ilk bakandır ve Dr. Refik Saydam'dan sonra en uzun süre görev yapan Sağlık Bakanı'dır. Günümüzde2011 yılı Mayıs ayında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte Batman Bölge Devlet Hastanesine gitmiş ve çalışanların sorunlarını dinlemiştir. Personelle birlikte yemek yiyen Akdağ’a çalışanlar sorunlarını iletmeye başladıklarında, görme engelli Nurullah Mehmetoğlu isimli çalışan "Biz burada asgari ücretle çalışıyoruz. Koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz" demesi üzerine, Akdağ, "Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz. Para kazanıyorsun değil mi?" diye sorması ve yanıtlaması medyada geniş yankı bulmuştur.

Recep Akdağ

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.559 recep akdağ haberi bulunmuştur.
Recep Akdağ: Sağlık çalışanlarının ücret iyileştirilmesiyle ilgili temaslarda bulunacağız
Recep Akdağ: Sağlık çalışanlarının ücret iyileştirilmesiyle ilgili temaslarda bulunacağızSağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ’ı ziyaret etti. Akdağ, “Sağlık çalışanlarının ücret iyileştirilmesiyle ilgili düzenlemenin meclis gündemine gelmesi için gerekli temaslarda bulunacağız” dedi.
16.02.2022Ekonomi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağlık Bakanlığı ve 5 kurumdan belge istedi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağlık Bakanlığı ve 5 kurumdan belge istedi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD’li ilaç firmasının Türkiye’de sağlık bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasıyla ilgili başlattığı soruşturmada, Sağlık Bakanlığı ve 5 kuruma yazı gönderdi. Başsavcılık, ‘Alexion adlı ABD’li firmanın Soliris adlı ilaç için onay almakta zorlandığı, bu nedenle Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle bağlantıları olan bir danışmanla anlaştığı, 2010-2015 yılları arasında firmanın Türkiye’deki bu danışmana 1,3 milyon doların üzerinde ödeme yaptığı, kamu görevlilerine usulsüz ödemelerde bulunularak Alexion isimli ilaç şirketinin 6.6 milyon doların üzerinde kazanç sağladığı, haksız kazançta Türk yasalarına göre suç işleyerek katkıda bulunan kamu görevlileri ve diğer kişilerin bulunduğu’ iddialarına ilişkin belgeler istedi.
3.12.2021Gündem
Bakan Gül: Türkiye, birçok alandaki vesayetini AK Parti ile sona erdirdi
Bakan Gül: Türkiye, birçok alandaki vesayetini AK Parti ile sona erdirdiAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'nin birçok alandaki vesayetini AK Parti'nin sona erdirdiğini, özgürlükler önündeki engelleri kaldırdıklarını ve vesayetle mücadele ettiklerini belirtti.
20.11.2021Siyaset
Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi, Bakan Gül'ün katılımıyla açıldı
Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi, Bakan Gül'ün katılımıyla açıldıAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi'ni (ÇAM) Erzurum'da açtı. Gül, “Çocuk, yargılandığını değil devletin kendisini suçtan uzak tutmak için seferber olduğunu iliklerine kadar hissetsin, istiyoruz. Özellikle ilk defa suça temas eden çocuklar hakim, savcı, pedagogları aynı zamanda ağabey, abla gibi görsün istiyoruz" dedi.
20.11.2021Gündem
Bakan Gül'den Adli Tup Kurumu açıklaması
Bakan Gül'den Adli Tup Kurumu açıklamasıAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adli Tıp Kurumu'nun vatandaşların adalete erişimini gecikmeden sağlayan ve gerçek suçla mücadele, delilleri ortaya koyma süreci bakımından önemli bir kurum olduğunu belirtti.
20.11.2021Siyaset
Recep Akdağ’dan İYİ Parti’li Türkkan'a tepki
Recep Akdağ’dan İYİ Parti’li Türkkan'a tepkiAK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın Bingöl'de, kendisinin şehit yakını olduğunu söyleyen vatandaşa küfretmesiyle ilgili, "İYİ Partili Sayın Meral Akşener bu şahıs hakkında gerekeni yapmalıdır" dedi.
6.11.2021 Siyaset
ABD'li ilaç firmasının rüşvet iddialarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı
ABD'li ilaç firmasının rüşvet iddialarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattıABD'li bir ilaç firmasının Türkiye'de Sağlık Bakanlığı bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasıyla ilgili Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Eski Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ, kendi dönemlerinde gerçekleştiği iddia edilen rüşvet iddialarıyla ilgili geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç ihbarında bulunmuş, idari soruşturma için de Sağlık Bakanlığı'na başvurmuştu. DHA muhabirinin edindiği bilgilere göre, iddialarla ilgili Sağlık Bakanlığı'nda idari soruşturma başlattı.
4.09.2021Gündem
Eski Sağlık Bakanı Eryılmaz için TBMM'de tören
Eski Sağlık Bakanı Eryılmaz için TBMM'de törenAnkara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski Sağlık Bakanı Yaşar Eryılmaz için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi.
11.08.2021Siyaset
Siyasilerden ‘Aşı olun’ çağrısı
Siyasilerden ‘Aşı olun’ çağrısıSiyasiler, toplum sağlığının korunması için vatandaşları Kovid-19’a karşı aşı yaptırmaya çağırdı. Aşıyı zorunlu kılacak olası bir düzenlemenin beraberinde yaptırımları da getireceğine işaret eden siyasiler, toplum sağlığının korunması için öncelikle ikna çalışması ve kamu spotları hazırlanmasını önerdi
17.04.2021Gündem
AK Partili Kurtulmuş, partisinin Erzurum il kongresinde konuştu
AK Partili Kurtulmuş, partisinin Erzurum il kongresinde konuştuAK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cumhuriyet Halk Partisi'nin zihniyetinde hala 27 Mayıs'ın, 12 Eylül'ün, 12 Mart'ın ve 28 Şubat'ın yer aldığını gördüklerini belirterek, "Çok açık söylüyorum. Kılıçlarınızın iki tarafının kestiği devirler artık geride kalmıştır. Bunların hala bazılarının zihinlerinde darbe hayali, hatta ellerinden gelse darbeye özentileri vardır. Artık o devirler geride kalmıştır. Allah'ın izniyle 15 Temmuz gecesi Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde bu millet 'ya Allah bismillah Allahuekber' diyerek, sokaklara çıkarak, darbeleri de darbecileri de tarihe gömmüştür." dedi.
27.01.2021Siyaset
Kazakistan'da rahatsızlanan tır şoförü ambulans uçakla Erzurum'a getirildi
Kazakistan'da rahatsızlanan tır şoförü ambulans uçakla Erzurum'a getirildiÖzbekistan'dan aldığı yükle Türkiye'ye dönüş yaparken, Hazar Denizi'nde, TIR'la bindiği feribotta rahatsızlanan şehit Oğuz Han Karaca'nın babası Cihan Karaca, Kazakistan'da geçirdiği apandisit ve mide ameliyatı sonrası Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağıyla Erzurum'a getirildi. Karaca, "Sağlıkçılarımıza kimse en ufak bir şey söylemesin. Orada kimsenin imkanı yok, benim ülkem bambaşka" dedi.
6.01.2021Haberler
Son dakika! Hazar Denizi'nde rahatsızlanıp, ambulans uçakla alınan TIR şoförü: Ülkem bambaşka
Son dakika! Hazar Denizi'nde rahatsızlanıp, ambulans uçakla alınan TIR şoförü: Ülkem bambaşkaÖzbekistan'dan aldığı yükle Türkiye'ye dönüş yaparken, Hazar Denizi'nde, TIR'la bindiği feribotta rahatsızlanan şehit Oğuz Han Karaca'nın babası Cihan Karaca, Kazakistan'da geçirdiği apandisit ve mide ameliyatı sonrası Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağıyla Erzurum'a getirildi. Karaca, "Sağlıkçılarımıza kimse en ufak bir şey söylemesin. Orada kimsenin imkanı yok, benim ülkem bambaşka" dedi.
6.01.2021Gündem
Vekillerin Zoom’lu toplantısı Meclis içtüzüğü’ne takıldı
Vekillerin Zoom’lu toplantısı Meclis içtüzüğü’ne takıldıSalgın sürecinde 120 civarında milletvekilinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından Meclis’te toplantıların Zoom veya video konferans yöntemiyle yapılıp yapılamayacağı tartışmaya açıldı. Yapılan hukuki incelemede Meclis İçtüzüğü’ne göre, komisyon üyesi milletvekili Zoom’la toplantıya katılırsa ne yoklamada “var” kabul edilecek ne de oy hakkı bulunacak.
15.12.2020Siyaset
‘Meslek hastalığı’ tartışması!
‘Meslek hastalığı’ tartışması!Koronavirüse karşı mücadele eden sağlık çalışanları için Kovid-19’un “meslek hastalığı” sayılmasına bir engel olmadığını belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Olmayan bir sorunu konuşuyoruz” derken, sağlık çalışanlarının talebi devam ediyor.
13.12.2020Gündem
Vekillere de aşıda öncelik tanınacak
Vekillere de aşıda öncelik tanınacakTBMM Başkanlık Divanı Kovid-19 tedbirlerini masaya yatırdı. Meclis’te tüm ikramlar kaldırılacak. Milletvekilleri özel bir organizasyona gerek kalmadan aşı olabilecek.
3.12.2020Siyaset
‘Gece çalışmak  riskleri artırıyor’
‘Gece çalışmak riskleri artırıyor’TBMM Sağlık Komisyonu’nda Kovid-19 tedbirleri görüşülürken, eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, gece mesaisi konusunda çarpıcı bir çıkış yaparak, “Gece çalışanlarda, saat 12’den sonra çalışanlarda kanserler de enfeksiyonlar da fazladır, çünkü melatonin salınımıyla alakalıdır. Gece çalışma devam ettiği zaman melatonin salınımı düşer ve bu da hem kanserlere hem de enfeksiyonlara meyli artırır” dedi. Aycan’a destek eski Sağlık Bakanı ve Komisyon Başkanı Recep Akdağ’dan geldi. Akdağ, “Belli bir saatten sonra çalışma sağlıksız” diye konuştu.
25.11.2020Gündem
TBMM’de para geçersiz kartla ödeme başlıyor
TBMM’de para geçersiz kartla ödeme başlıyorTBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ başkanlığında oluşturulan Kovid-19 Heyeti, 17 maddelik, “Kovid-19 Önlem Paketi” hazırladı.
25.11.2020Siyaset
Kovid-19’a karşı tam mutabakat
Kovid-19’a karşı tam mutabakatMeclis’te grubu bulunan her partiden bir temsilcinin yer aldığı ‘Kovid-19 Heyeti’ koronavirüs salgınına karşı alınması gereken önlemlere ilişkin bir tedbirler paketi hazırladı. Tam mutabakatla hazırlanan tedbirler paketi Meclis Başkanlığı’na sunulacak.
24.11.2020Siyaset
Kovid’li milletvekili sayısı 100’e yaklaştı
Kovid’li milletvekili sayısı 100’e yaklaştıTBMM’deki her 6 vekilden birinin koronavirüs testinin pozitif çıkması TBMM Sağlık Komisyonu’nu harekete geçirdi. TBMM lokantalarında paket servis uygulamasına geçilmesi, çay, kahve ikramının kaldırılması gündeme geldi.
20.11.2020Siyaset
Durmuş sonsuzluğa uğurlandı
Durmuş sonsuzluğa uğurlandıGeçirdiği beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Osman Durmuş (73), dün son yolculuğuna uğurlandı.
28.10.2020Siyaset
TBMM'de Osman Durmuş'a veda
TBMM'de Osman Durmuş'a vedaEski Sağlık bakanlarından Osman Durmuş, geçirdiği beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede 73 yaşında yaşamını yitirdi. Durmuş için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi.
27.10.2020Haberler
TBMM'de Osman Durmuş'a veda
TBMM'de Osman Durmuş'a vedaEski Sağlık bakanlarından Osman Durmuş, geçirdiği beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede 73 yaşında yaşamını yitirdi. Durmuş için TBMM'de cenaze töreni düzenlendi.
27.10.2020Siyaset
Bakan Karaismailoğlu, Erzurum Havalimanı'nda CAT3 pistini açtı
Bakan Karaismailoğlu, Erzurum Havalimanı'nda CAT3 pistini açtıErzurum Havalimanı'nda, kışın sisli havalarda dahi uçakların inişini sağlayacak olan CAT3 sisteminin kurulumu tamamlandı. 3 bin 180 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindeki piste uçakla ilk inişi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptı. Su takı töreniyle karşılanan Bakan Karaismailoğlu, Erzurum Havalimanı pistine olumsuz havalarda da güvenli inişin mümkün olacağını söyledi.
30.07.2020Ekonomi
Mehmet Müezzinoğlu: Varsa herhangi bir suç veya bedel onu ödemeye hazırım
Mehmet Müezzinoğlu: Varsa herhangi bir suç veya bedel onu ödemeye hazırımEski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kendi dönemindeki bir rüşvet iddiasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Sağlık Bakanlığı'na yaptığı suç ihbarıyla ilgili DHA'ya özel açıklama yaptı. Müezzinoğlu "Bu müracaatı yapmakta vicdani bir sorumluluk hissettim. Başta şahsımı ilgilendiren, varsa herhangi bir suç veya bedel onu ödemeye hazırım" dedi.
29.07.2020Siyaset
Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ da "araştırılsın" dedi
Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ da "araştırılsın" dediEski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan sonra TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, ABD’li ilaç firmasıyla ilgili rüşvet iddialarının araştırılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulundu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun raporunda “Alexion Pharmaceuticals” isimli ABD menşeili bir ilaç şirketinin kendisine ait ‘Soliris’ markalı ilacın yaygın satışının yapılabilmesi için Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin yetkili makamlarına rüşvet dağıttığı iddiasının araştırılmasını isteyen Akdağ, haksız menfaat sağlanması durumu varsa sorumlular hakkında dava açılmasını talep etti.
22.07.2020Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Recep Akdağ ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.