Selim İleri

Selim İleri

Türk yazar ve dizi film oyuncusu. Biyografi Bilim adamı Profesör Hilmi İleri'nin oğludur.Lise hayatına Galatasaray Lisesinde başlamış sonra Atatürk Erkek Lisesine geçmiştir.1968 yılında Atatürk Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini yarıda bıraktı. 19 yaşında Cumartesi Yalnızlığı isimli ilk öykü kitabı yayınlandı. İlk yazısını 1967 yılında, Yeni Ufuklar dergisinde yayımladı.1998 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.Romanlarında ve öykülerinde bireyin zengin iç dünyasını başarıyla yansıtabilen yazar,ilk eserlerinde bireyler arasındaki iletişimsizlikleri de ön plana çıkarır.Yıllarca, Cumhuriyet gazetesinin kültür-sanat sayfasında, "Yazı Odası" köşesinde makaleler yazmıştır. Radyo ve televizyonlara birçok program yapan yazar, 2008'in yarısında başlayan programı "Selim İleri'nin Not Defterinden"i de sunuyor. Her pazar canlı olarak yayımlanan programı, TRT-2 sunuyor. Ayrıca 2008 yılından beri Zaman Gazetesi'nin Cumartesi ekinde İstanbul'la ilgili yazılar kaleme almaktadır.Hikayeleri Cumartesi YalnızlığıBir Denizin EteklerindePastırma Yazı (kitap)Dostlukların Son Günü (1978 Sait Faik Hikaye Ödülü)Eski Defterlerde Solmuş Çiçekler...Fotoğrafı Sana GönderiyorumKötülükRomanları İlkgençlik Çağına Öyküler(Derleme)Yarın YapayalnızBu Yaz Ayrılığın İlk Yazı OlacakHayal ve IstırapDestan GönüllerHer Gece Bodrum (1977 TDK Roman Ödülü)Ölüm İlişkileriBir Akşam AlacasıCehennem Kraliçesi (1980)Yaşarken ve ÖlürkenSaz Caz Düğün VaryeteÖlünceye Kadar SeninimMavi Kanatlarınla Yalnız Benim OlsaydınAllahasmarladık Cumhuriyet (Oyun)İstanbul Lâle İle SümbülKafesAnılar;Issız ve YağmurluDaha DünOburcuğun Edebiyat KitabıEvimizin Tek IstakozuRüyamdaki SofralarYaşadığım İstanbulMel'un - Bir Us YarılmasıSenaryoları 2007 - Kilit (Sinema Filmi)1999 - Kerem (TV Filmi)1994 - Bir Aşk Uğruna (TV Dizisi)1992 - Yedikuleli Mihriban (TV Dizisi)1992 - Her Gece Bodrum (Sinema Filmi)1990 - Yalancı Şafak (TV Dizisi)1990 - Bir Yalnız Melek (Sinema Filmi)1989 - Hiçbir Gece (Sinema Filmi)1987 - Afife Jale (Sinema Filmi)1982 - Seni Kalbime Gömdüm (Sinema Filmi)1982 - Göl (Sinema Filmi)1981 - Kırık Bir Aşk Hikayesi (Sinema Filmi), diyaloglarını yazdı1978 - Seninle Son Defa (Sinema Filmi)1975 - Çapkın Hırsız (Sinema Filmi)1974 - Askerin Dönüşü (Sinema Filmi)1973 - Cennetin Kapısı (Sinema Filmi)1973 - Bir Demet Menekşe (Sinema Filmi)1972 - Yaralı Kurt (Sinema Filmi)1972 - Kadın Yapar (Sinema Filmi)1972 - Günahsızlar (Sinema Filmi)Oynadığı filmler 1990 - Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu (Sinema Filmi) 1990, Yazar1991 - Şen Dullar (TV Dizisi)Yönettiği filmler 1989 - Hiçbir Gece (Sinema Filmi)1992 - Yedikuleli Mihriban (TV Dizisi)

Selim İleri

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.440 selim ileri haberi bulunmuştur.
Dostlukların her gününe...
Dostlukların her gününe...Bir sohbet düşünün ki Selim İleri hayatının ve edebiyatının dökümünü yapıyor. Ona yakın dostu Burcu Aktaş eşlik ediyor. Zor bir akşamda başlayan kitapta Türk edebiyat tarihinin en gizli koridorlarında yürürken iki insanın dostluklarının derinliğine şahit oluyorsunuz. Ve keşke ben de yanlarında olsaydım diye içinizden geçiriyorsunuz
Selim İleri kimdir, yaşı kaç? Selim İleri kitapları ve eserleri
Selim İleri kimdir, yaşı kaç? Selim İleri kitapları ve eserleriTürk edebiyatının usta ismi Selim İleri hastaneye kaldırıldı. Yüksek tansiyona bağlı olarak beyninde damar tıkanıklığı oluşan İleri dün öğle saatlerinde hastaneye kaldırıldı. Peki, Selim İleri kimdir, kaç yaşında? İşte Selin İleri'nin biyografisi.
14.10.2021Gündem
Selim İleri hastaneye kaldırıldı
Selim İleri hastaneye kaldırıldıTürk edebiyatının usta isimlerinden Selim İleri beyin embolisi kaynaklı rahatsızlık geçirerek hastanede tedavi altına alındı.
14.10.2021Kültür Sanat
Son dakika... Usta yazar Selim İleri hastaneye kaldırıldı
Son dakika... Usta yazar Selim İleri hastaneye kaldırıldıYüksek tansiyona bağlı olarak beyninde damar tıkanıklığı oluşan Türk edebiyatının usta isimlerinden Selim İleri (72)'nin öğle saatlerinde hastaneye kaldırıldığı bildirildi.
13.10.2021Gündem
Erdal Öz Ödülleri sahiplerini buldu
Erdal Öz Ödülleri sahiplerini bulduCan Yayınları'nın kurucusu Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Dada Salon'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
13.10.2021Kültür Sanat
‘Beni mutlu kıldınız’
‘Beni mutlu kıldınız’Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi yazar Selim İleri oldu.
13.10.2021Kültür Sanat
Erdal Öz Ödülü Selim İleri’nin
Erdal Öz Ödülü Selim İleri’ninCan Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi belli oldu. Başkanlığını Sibel Irzık’ın üstlendiği, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celâl, Nilüfer Kuyaş, Murat Yalçın ve Faruk Duman’dan oluşan Seçici Kurul, 14. Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün Selim İleri’ye verilmesini kararlaştırdı.
28.09.2021Kültür Sanat
Selim İleri kimdir, kaç yaşında? Yazar Selim İleri'nin sağlık durumu nasıl?
Selim İleri kimdir, kaç yaşında? Yazar Selim İleri'nin sağlık durumu nasıl?Selim İleri kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. 5 Mart akşamı yüksek tansiyona bağlı olarak beyinde damar tıkanıklığı oluşan Selim İleri hastaneye kaldırıldı. 30 Nisan 1949 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Selim İleri, Lise öğretmenlerinin etkisi ile Edabiyat'a yöneldi. Lise yıllarında yazdığı ilk romanı için yayınevleri dolaştı ancak reddedildi. 1967 yılında Savaş Çiçekleri adındaki öyküsü Yeni Ufuklar adlı dergide yayımlandı. İşte Yazar Selim İleri hakkında bilinmeyenler ve hayat hikayesi...
9.03.2021Cadde
Selim İleri hastaneye kaldırıldı
Selim İleri hastaneye kaldırıldıTürk edebiyatının usta isimlerinden Selim İleri (71) beyin embolisi kaynaklı bir rahatsızlık geçirdi. Hastaneye kaldırılan İleri'nin hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.
8.03.2021Cadde
Selim İleri rahatsızlandı
Selim İleri rahatsızlandıTürk edebiyatının usta kalemi Selim İleri, beyin embolisi kaynaklı bir rahatsızlık geçirdi.
Yazar Yaşar Kemal vefatının 6. yılında anıldı
Yazar Yaşar Kemal vefatının 6. yılında anıldıSarıyer Belediyesi tarafından Türk edebiyatının çınarı olarak gösterilen Yaşar Kemal'in vefatının 6. yıl dönümünde anma programı düzenlendi.
27.02.2021Gündem
Toplumun belleği ve vicdanı
Toplumun belleği ve vicdanıYazarlar, sanatçılar ve bilim insanları iki gün boyunca düzenlenen söyleşi ve panellerde Yaşar Kemal’in edebiyatını; toplum belleği, toplum vicdanı, öncü bir doğa kavrayışı, katmanlı insan ve toplum gerçeği gibi pek çok yönüyle değerlendirecek...
27.02.2021Kültür Sanat
Şoray Uzun'dan yıllar sonra gelen itiraf!
Şoray Uzun'dan yıllar sonra gelen itiraf!Oyuncu Şoray Uzun, Hülya Koçyiğit’in 'Film Gibi Hayatlar' programına konuk oldu. Kendisiyle ilgili merak edilenleri anlatan Uzun, üniversiteden sonra Selim İleri’nin editörü olduğu 'Argos' dergisinde çalıştığı dönemle ilgili bir itirafta bulundu.
29.11.2020Cadde
Ödün vermeyen bir sanatçı
Ödün vermeyen bir sanatçıTürkiye’nin köklü kültür sanat dergisi Milliyet Sanat, eylül sayısının kapağına İspanya’da Valencia Modern Sanatlar Enstitüsü’nde kapsamlı bir sergisi açılan sanatçı Gülsün Karamustafa’yı taşıyor.
31.08.2020Kültür Sanat
Doğumunun 100’üncü yılında ‘Sabahattin Kudret Aksal’a Armağan’
Doğumunun 100’üncü yılında ‘Sabahattin Kudret Aksal’a Armağan’Şair ve yazar Sabahattin Kudret Aksal’ın doğumunun 100’üncü yılı anısına hazırlanan “Sabahattin Kudret Aksal’a Armağan” adlı kitap Ve Yayınevi tarafından okura sunuldu.
19.07.2020Kültür Sanat
70 yıllık kültür sanat arşivinden kimler geldi kimler geçti...
70 yıllık kültür sanat arşivinden kimler geldi kimler geçti...Milliyet’in görkemli kültür sanat arşivini tararken bir sayfasında Burhan Felek fıkralarıyla güldürüyor bir diğerinde Gülten Dayıoğlu selamlıyor sizi. Ve daha kime rastlayabilirim dediğiniz anda Ahmet Oktay ya da yazdığı hicivlerle ünlenmiş Bedii Faik Akın okurken buluyorsunuz kendinizi
3.05.2020Pazar
Türkiye bu kapağı konuştu
Türkiye bu kapağı konuştuMilliyet’in 23 Nisan’ın 100’üncü yılına özel Bedri Baykam tarafından hazırlanan kapağı iş, sanat ve magazin dünyasında büyük ilgi gördü
24.04.2020Gündem
Minyatür sanatının yeni sürümü
Minyatür sanatının yeni sürümüMilliyet Sanat dergisi yeni sayısının kapağına, Pera Müzesi’nde açılması beklenen ve minyatürün çağdaş yorumlarına odaklanan yeni sergisi “Minyatür 2.0”ın seçkisinde bulunan CANAN’ın eserini taşıyor. Tarihinde ilk kez iki aylık olarak okurlara sunulan dergi yine kültür sanatın nabzını tutmaya devam ediyor
Sait Faik yeniden!
Sait Faik yeniden!Ocak 2020’nin son haftası Mehmet Rifat’ın yeni yapıtıyla baş başa geçti: “Sait Faik’i Yorumlayanlar / Eleştirinin Eleştirisi” ( Yapı Kredi Yayınları )...
20.03.2020Kültür Sanat
Milliyet Sanat şubat sayısında: ‘Küçük Kadınlar’ın dansı
Milliyet Sanat şubat sayısında: ‘Küçük Kadınlar’ın dansıMilliyet Sanat dergisi şubat sayısında Greta Gerwig’in altı dalda Oscar adayı olan yeni filmi “Küçük Kadınlar”ı kapağına taşıyor. Dergi Türkiye’nin ve dünyanın kültür sanat nabzını da tutuyor...
29.01.2020Kültür Sanat
66. Sait Faik Hikâye Armağanı sahibini arıyor
66. Sait Faik Hikâye Armağanı sahibini arıyorSait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ve İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen 66. Sait Faik Hikâye Armağanı’na başvurular başladı.
27.01.2020Gündem
Milliyet Hafta Sonu Ekleri’nin mutlulukla bir ilgisi var!
Milliyet Hafta Sonu Ekleri’nin mutlulukla bir ilgisi var!Cumartesi Pazar eklerinin amacı hafta sonu okura ‘nefes alacağı’, ekonomiden politikadan uzaklaşacağı, keyifle okuyacağı, o çok kıymetli iki günü programlayacağı bir yayın hazırlamaktır. Milliyet Gazetesi bunu tam 1000 sayıdır yapıyor. Dile kolay 19.2 sene. Unutulmaz kapaklarımızdan bir seçki yaptık. “Geçmiş zaman olur ki” diyerek incelemeniz, geçmişi mutlulukla hatırlamanız için
26.01.2020Pazar
Ankara  yolcusu
Ankara yolcusuUsta Yazar Selim İleri ile ressam Ali Kotan’ın eserlerinin yer aldığı Folkart Gallery’deki, “Gece Sirenleri Sergisi” sona erdi.
21.01.2020Ege
İzleyicisi ile konuşan müze: MoMA
İzleyicisi ile konuşan müze: MoMA90’ıncı yaşında yenileme sürecinden geçen ve dünya sanatına yön veren MoMA’yı direktörü Glenn D. Lowry, Milliyet Sanat dergisinin bu ayki sayısında anlattı...
1.01.2020Gündem
Öğretmenler ‘Gece Sirenleri’nde
Öğretmenler ‘Gece Sirenleri’ndeİzmir Bornova Selçuk Yaşar Boyacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, Folkart Gallery’deki Gece Sirenleri Sergisi’ni gezdi...
12.12.2019Ege

Benzer Haber Etiketleri

Selim İleri ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.