Tanı

Tanı

Son dakika tanı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tanı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tanı haber sayfamızda...

Tanı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 6.038 tanı haberi bulunmuştur.
Rektal kanama hangi hastalıkların habercisidir?
Rektal kanama hangi hastalıkların habercisidir?Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Onur Bayraktar, rektal kanamaların sebeplerini ve tanı ve tedavi yöntemlerini tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.Rektal kanama, makat bölgesinden kırmızı veya siyah renkli kan gelmesidir. Rektal kanamanın en sık nedenleri genç yaşta ve genç erişkinlerde iyi huylu hastalıklarken, rektal kanamanın sık nedenleri genç erişkinlerde makat bölgesine ait hemoroid ve anal fissür gibi sorunlarken, orta yaşlı ve yaşlılarda kalın bağırsağın balonlaşması, baloncuklar oluşması şeklinde tarif edilen divertiküller, damarsal bozukluklara ve “anjiodisplazi” adı verilen damarsal bozukluklar ve polipler veya kanserler şeklinde görülen neoplaziler görülür. Rektal kanama ayrıca sindirim sisteminin üst kısmı olan oniki parmak bağırsağı ve midenin oluşturduğu şiddetli kanamalarda da görülebilir.
19.01.2022Sağlık
S ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: S Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
S ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: S Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Anne ve baba olmaya hazırlanan çiftler için en eğlenceli süreçlerden birisi de bebeklerine verecekleri isim oluyor. Bu dönemde derin bir araştırma sürecine giren anne ve baba adayları kız isimleri ve anlamları konusunda bilgi topluyor. Karar vermesi zor olan isimler konusunda ebeveynler keşfedilmemiş, duyulmamış, nadir bulunan, popüler ve modern çağa uygun isimler seçmek istiyor. Ancak aileler isimlerin yanı sıra anlamları hakkında özen gösteriyor. S harfi ile başlayan kız isimleri ve anlamları nelerdir? “S ile Başlayan Kız Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
19.01.2022Bebek
Kırmızı çizgiyi geçmenin 4 işareti! Bu belirtiler varsa oyun bağımlısı ve 3 ay yasak...
Kırmızı çizgiyi geçmenin 4 işareti! Bu belirtiler varsa oyun bağımlısı ve 3 ay yasak...Özellikle gençler arasında yaygın olan oyun bağımlılığı, başarıyı olumsuz etkiliyor. Ayrıca öğrencilerde depresyon, stres ve anksiyete sorunlarına da yol açıyor. Uzmanlar 4 kritik belirtiye dikkat çekerek, pandemiyle birlikte artan tehlikenin boyutlarını ortaya koydu.
19.01.2022Gündem
Hafife almayın
Hafife almayınYoğun bakım servisinde Kovid-19’a bağlı yüzde 90 doluluk olduğunu belirten Prof. Dr. Sipahi, “Yarıyıl tatilinde dikkat edilmezse durum kötüye gider” dedi
18.01.2022Ege
Saatlerin Anlamı 2022: Çift, Ters ve Aynı Denk Gelen Saat Anlamı Nedir?
Saatlerin Anlamı 2022: Çift, Ters ve Aynı Denk Gelen Saat Anlamı Nedir?Hayat döngüsü içerisinde önemli yere sahip olan saatler günde 24 kez çift, 13 kez ise ters saatlere denk gelir. Bu saatlerin bir anlamı bulunuyor. Saatlerin anlamı birçok kişi tarafından saat falı olarak da bilinir. Aşk, iş özel hayat ile ilgili yorumların yapıldığı bu saatlerin anlamı çift, ters ve üçlü olmasına göre farklılık gösteriyor. Saatlerin anlamı akrep ve yelkovanın denk geldiği saatlere göre yorumlanır. Çift saatler daha olumlu bir anlam taşırken ters saatler olumsuzdur. Çift saatler 19.19, 20.20, 21.21, 22.22 ters saatler ise 04.40, 05.50, 10.01, 12.21, 13.31 şeklindedir. Üçlü saatler ise 01.11, 02.22, 03.33 vb. şeklindedir. Saatlerin anlamı 2022 içeriğimizden çift, ters, yansıma, aynı, üçlü saatlerin anlamını ve saat falı yorumlarını detaylı açıklamaları ile birlikte okuyabilirsiniz.
18.01.2022Yaşam
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
18.01.2022Eğitim
Kovid-19 ruhu da yaralıyor
Kovid-19 ruhu da yaralıyorKovid-19 hastalığının neden olduğu etkenler sadece fiziksel değil aynı zamanda ruhsal sorunları da tetikleyebiliyor. Hastalığa yakalananlarda hem nöropsikiyatrik hem uyum bozuklukları görülebilirken, yoğun stres ve korku yaşayanlarda ise bu durum ruhsal krize dönüşebiliyor. Kovid-19’un ruhsal etkilerini anlamak için pandeminin ilk döneminde İstanbul Tıp Fakültesi’nde Kovid-19 tanısıyla yatan hastalardan istenen psikiyatrik konsültasyonların değerlendirildiği mikro ölçekli araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı.
18.01.2022Gündem
‘Engelsiz toplum’ için ulusal model
‘Engelsiz toplum’ için ulusal modelMilliyet, Aile Bakanlığı'nın engelliler için hazırladığı projeyi açıklıyor. Dünyadaki örnekleri inceleyen bakanlık ‘ulusal model’ oluşturacak, riskli aile, riskli bebek, riskli toplum haritaları çıkarılacak.
18.01.2022Gündem
Özel çocuklar için ele ele!
Özel çocuklar için ele ele!Otizmli bireylerin eğitim, istihdam ve geleceğine katkı sağlamayı amaçlayan Pour La Bonte, onların hayatın her alanında daha fazla yer alabilmesi için özel projelere imza atmayı sürdürüyor...
17.01.2022Ege
Demans ve Alzheimer arasındaki farklar nelerdir?
Demans ve Alzheimer arasındaki farklar nelerdir?Demans, beynin bilgi, davranış ve gündelik yaşamı sürdürme gibi işlevlerinde gösterdiği aksaklıklardır. Genellikle ileriki yaşlarda görülür ve Alzheimer’a göre daha yavaş ilerler. Nöroloji Uzmanı Dr. Türkan Uslu, demans ve alzheimer hakkında bilgi verdi.
17.01.2022Genel Sağlık
Pandemideki büyük tehlike: Kanser taramaları yüzde 90 azaldı
Pandemideki büyük tehlike: Kanser taramaları yüzde 90 azaldıProf. Dr. Berrin Pehlivan, Kovid-19 döneminde kanser taramalarının yüzde 90 azaldığını, teşhis edilemediği için tedavisi yapılamayan kanser hastalarının arttığını belirterek önemli uyarılarda bulundu.
13.01.2022Sağlık
Prof. Dr. Ceyhan: 'Omicron' daha az bağışıklık bırakıyor
Prof. Dr. Ceyhan: 'Omicron' daha az bağışıklık bırakıyorHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "'Omicron' maalesef daha önceki varyantlara göre daha az bağışıklık bırakıyor, bağışıklık sistemini daha az uyarıyor, bir çeşit saklanıyor ondan. Dolayısıyla 'Omicron' geçiren hasta bazen 2 hafta sonra bağışıklığının yeteri düzeyde olmaması nedeniyle ikinci bir 'Omicron' geçiriyor hatta 1 ay içinde 3 defa 'Omicron'a yakalananlar var" dedi.
13.01.2022Gündem
Kovid'e bağlı pıhtı sanıldı, ameliyatta ortaya çıkan gerçek doktorları bile şaşırttı
Kovid'e bağlı pıhtı sanıldı, ameliyatta ortaya çıkan gerçek doktorları bile şaşırttıSamsun’da yaşayan Raşit Batur (28), 9 ay önce Kovid geçirdi. Şikayetleri aylarca geçmedi. Tekrar tomografi çekildi, akciğer damarlarının neredeyse yüzde 90'ının "pıhtı ile" tıkandığı sanıldı. Acilen ameliyat olması için İstanbul'a sevk edildi. Asıl gerçek, ameliyat masasında ortaya çıktı. Akciğer damarlarının neredeyse tamamı "pıhtı" ile değil, dünyada da nadir teşhis edilebilen bir tümör ile tıkanmıştı. Öte yandan tümör, kalp kapağını da sarmıştı. 8 saat süren bir operasyonla genç adamın akciğer damarlarındaki tümörler temizlendi.
12.01.2022Gündem
Otizm Farkındalık Günü sözleri, mesajları 2022! Otizm Farkındalık Günü nedir? İşte önemi...
Otizm Farkındalık Günü sözleri, mesajları 2022! Otizm Farkındalık Günü nedir? İşte önemi...Bugün 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü...Dünya çapında ve ülkemizde gündem maddelerinden biri olan Otizm Farkındalık Günü ile ilgili meraklı arayış başladı. Bugünün anlam ve önemini öğrenmek isteyenler, Otizm Farkındalık Günü nedir? sorusuna cevap ararken, Bugünün ne anlam ifade ettiğini hatta en yakınlarının neler yaşadıklarına şahit olanlar ise Otizm Farkındalık Günü sözleri ve mesajlarını araştırıyor. Sizler de bilinçlenmek ve etrafınızdaki herkesi otizme karşı bilinçlendirmek istiyorsanız haberimizin içeriğinde 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedir, sözleri ve mesaj içerikleri yer alıyor.
10.01.2022Gündem
'Hormon' dediler, 'Kovid' dediler... Teşhisten bir gün sonra öldü!
'Hormon' dediler, 'Kovid' dediler... Teşhisten bir gün sonra öldü!İngiltere genç modelin ihmal nedeniyle trajik bir şekilde hayatını kaybetmesiyle çalkalanıyor.
8.01.2022Dünya
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 'Sarıkamış Şehitleri'ni andı
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 'Sarıkamış Şehitleri'ni andıDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, dedelerinin Sarıkamış Harekatı'nda gazi olduğunu belirterek, "Hem annemin hem babamın babaları burada 6 yıl boyunca savaştıklarına göre Anadoludan burada şehit ve gazi olmayan hiçbir ev yok anlamına geliyor" dedi.
7.01.2022Gündem
Silikon Vadisi’nde yüzyılın duruşması
Silikon Vadisi’nde yüzyılın duruşmasıKan testi şirketi Theranos'un içine düştüğü sancılı durumu ve çelişkilerini yansıtan davada jüri kararını verdi.
6.01.2022Dünya
Kelime Gezmece Cevapları 2022: Kelime Gezmece Tüm Seviyeler ve Cevapları
Kelime Gezmece Cevapları 2022: Kelime Gezmece Tüm Seviyeler ve CevaplarıKelime dağarcığını test eden Kelime Gezmece bir bulmaca oyunudur. Farklı şehirlerin isimlendirildiği bu oyunda zorlu seviyeleri ve bölümler bulunuyor. Toplam 47 bölümden oluşan oyun cep telefonlarından oynanabiliyor. Oyun seviyesi arttıkça cevaplarını bulmak da bir o kadar zor oluyor. Özellikle bazı bölümlerin cevaplarını bulmak oldukça zor. Kelimeleri bulmanın yanı sıra Kelime Gezmece cevapları ile kelime haznesi ve düşünme yeteneğinin gelişmesine yardımcı oluyor. Kelime Gezmece tüm seviyeler ve cevapları için “Kelime Gezmece Cevapları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
3.01.2022Oyun
Sahte içkide kritik 1 saat! Gastrit gibi başlıyor…
Sahte içkide kritik 1 saat! Gastrit gibi başlıyor…Yeni yıl yaklaşırken sahte içkiden zehirlenerek hayatını kaybedenlerin sayısı da günbegün artıyor. Ülke genelinde sahte içkiye yönelik operasyonlar artırılırken, Toksikoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, sahte içkiye bağlı zehirlenmenin gastrit gibi başladığını belirterek uyarıyor: Bir saatten sonra hasta kusturulsa dahi işe yaramıyor…
28.12.2021Gündem
'Omicron daha sinsi, tat- koku kaybı yapmıyor'
'Omicron daha sinsi, tat- koku kaybı yapmıyor'Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, 'Omicron' varyantında bazı semptomların değiştiğini belirterek, "Koku, tat kaybı biraz belirti gibiydi. Ne yazık ki yeni varyant biraz daha sinsi. Koku, tat kaybını çok yapmıyor. Koku, tat alabiliyorsunuz; ama birden öksürük, ateş, solunum sıkıntısı ile seyredebilir. Gribal belirtiler, baş ağrısı, kas ağrısı, öksürük, solunum sıkıntısı, ateşi olan kişiler, mutlaka PCR testini yaptırsınlar" dedi.
22.12.2021Gündem
Kanser hastalarının tedavisinde maliyet görünenden yüksek! 'Hasta cebinden harcıyor’
Kanser hastalarının tedavisinde maliyet görünenden yüksek! 'Hasta cebinden harcıyor’TEPAV, kanser tedavilerinin maliyetinin vatandaşa ilaç tedavilerinden daha fazlaya mal olduğunu, hastanın cebinden para harcadığını belirterek, yenilikçi tedaviye erişimin zor olduğunu bildirdi.
22.12.2021Gündem
4,5 yaşında ilk adım! Bu mutluluğun tarifi olamaz
4,5 yaşında ilk adım! Bu mutluluğun tarifi olamaz‘Movet Wilson sendromu' tanısı konulan Poyraz Aksu, desteksiz ilk adım sevincini 4.5 yaşında yaşadı. Poyraz, aldığı yoğun fizyoterapi eğitimlerinin ardından ayakta bile duramazken artık yürüyebiliyor. Oğlunun yürüdüğünü gören anne Şükran Aksu,"Mutluluğumun tarifi yok" dedi.
21.12.2021Gündem
Pratisyen Hekim Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar? Protisyen Hekim Nerede Çalışır?
Pratisyen Hekim Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar? Protisyen Hekim Nerede Çalışır?Çok sayıda meslek ülkemizde önemli meslekler arasında yer alıyor. Tüm Türk halkının saygısını kazanarak uzun yıllardır bitmeyen bir popülerliğe sahip olan mesleklerden birisi de doktorluk mesleğidir. Bu mesleğin pratisyen hekimlik alanları ve uzmanlık alanları bulunur. Pratisyen hekim nedir, hangi hastalıklara bakar sizler için derledik.
14.01.2022E-Okul
Uzmanı sıraladı: İnme hakkında A'dan Z'ye bilinmesi gereken gerçekler
Uzmanı sıraladı: İnme hakkında A'dan Z'ye bilinmesi gereken gerçekler"İnme, çoğu zaman bir beyin hastalığı olarak bilinir ancak bir damar hastalığıdır. Cerrahi bir müdahale edilecekse kalp-damar cerrahisinin alanındadır” diyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, inme ile ilgili merak edilenleri anlattı.
17.12.2021Genel Sağlık
Bakan Koca asistan hekimlerle buluştu
Bakan Koca asistan hekimlerle buluştuSağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, tıp öğrencileriyle buluşmasının ardından bu kez farklı üniversitelerde uzmanlık eğitimine devam eden asistan hekimlerin temsilcileriyle bir araya geldi. İki buçuk saat süren toplantıda asistanların çalışma şartları, nöbet süreleri, şiddet ve malpraktis gibi konular ele alındı, çözüm önerileri değerlendirildi.
16.12.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Tanı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.