Türk Dil Kurumu

Türk Dil Kurumu

Son dakika türk dil kurumu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan türk dil kurumu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan türk dil kurumu haber sayfamızda...

Türk Dil Kurumu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.755 türk dil kurumu haberi bulunmuştur.
TDK’dan her güne bir kelime
TDK’dan her güne bir kelime Türk Dil Kurumu (TDK), Türkçe’nin gücünü vurgulamak, zenginliğine dikkat çekmek ve kelimeler üzerine düşünmeye teşvik etmek amacıyla “Günün Kelimesi” adlı yeni bir uygulama başlattı.
24.04.2024 Gündem
Reformlar ve 104 yıl öncesi
Reformlar ve 104 yıl öncesi Eğer reformların tarihi yazılsaydı, Meclis’in kurulduğu 1920 ve Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı 1938 arasındaki dönem çok özel bir yer kaplardı.
23.04.2024 Ekonomi
Lezzeti ile Ramazan ayında da revaçta! Tadını bilen akın ediyor
Lezzeti ile Ramazan ayında da revaçta! Tadını bilen akın ediyor Erzurum’a özgü önemli lezzetlerden birisi olan ve odun ateşinde pişirilen cağ kebap, Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi oldu. Cağ kebabın lezzeti dünyada konuşulurken adı ile alakalı da devam eden bir tartışma bulunuyor.
20.03.2024 Gündem
Avukat Feyza Altun gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı! İstenen ceza belli oldu
Avukat Feyza Altun gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı! İstenen ceza belli oldu Sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma başlatılan Feyza Altun’un hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
22.02.2024 Gündem
Ankara Üniversitesi'nden DHA'ya ödül
Ankara Üniversitesi'nden DHA'ya ödül Ankara Üniversitesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen 'Ankara Üniversitesi Ödülleri' töreninde akademisyen ve medya temsilcileri ödüllerini aldı. Törende, Demirören Haber Ajansı (DHA) Ankara Haber Müdürü Ersin Ercan'a ödül verildi.
30.01.2024 Haberler
Ankara Üniversitesi'nden DHA'ya ödül
Ankara Üniversitesi'nden DHA'ya ödül Ankara Üniversitesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen 'Ankara Üniversitesi Ödülleri' töreninde akademisyen ve medya temsilcileri ödüllerini aldı. Törende, Demirören Haber Ajansı (DHA) Ankara Haber Müdürü Ersin Ercan'a ödül verildi.
30.01.2024 Gündem
İstanbul’da Türkoloji Sempozyumu günleri
İstanbul’da Türkoloji Sempozyumu günleri Türkiye Maarif Vakfı’nın düzenlediği 2. Uluslararası Balkanlarda Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Sempozyumu dün İstanbul Üniversitesi’nde başladı.
14.12.2023 Gündem
Cumhuriyet demek 'reform' demek
Cumhuriyet demek 'reform' demek Cumhuriyet'in ilk yılları, daha doğrusu Meclis'in kurulduğu 1920 ve Atatürk'ün vefat ettiği 1938 arasındaki dönem çok özel bir dönemdi... "Reform nedir?" sorusunun cevabını arıyorsanız, bu 18 yıla bakın...
10.11.2023 Milliyet Executive
Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Mimarlık Panoraması
Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Mimarlık Panoraması Ebru Şevli, Mimar- Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, politik, ekonomik, kültürel ve toplumsal dönüşümler doğrultusunda gelişen mimarlık ortamımızın önemli kırılma noktalarını ve sürece etki sağlamış mihenk taşı niteliğindeki üretimleri, günümüz mimarlarına ve akademisyenlere sorduk...
30.10.2023 Mimarlık
Vedat Dalokay Unutulmamalı
Vedat Dalokay Unutulmamalı Yüzyılın son on yılında yaratıcı belediyecilik konusunda çığır açıp önderlik eden Brezilyalı kent yönetimi kahramanı Jaime Lerner’ı vefatı nedeniyle bu ortamda anmamızın üzerinden neredeyse iki yıl geçmiş.
30.10.2023 Mimarlık
Liva İsminin Anlamı Nedir? Liva Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?
Liva İsminin Anlamı Nedir? Liva Ne Demek, Ne Anlamına Gelir? Liva ismi en merak edilen adlardan biridir. Yeni duyulmaya başlanan ve telaffuzu ile beraber ilgi çeken bu isim genelde erkek çocukları için kullanılır. Birçok kişi bu ismin anlamını öğrenmek için internet üzerinden araştırma gerçekleştiriyor. Peki, Liva isminin anlamı nedir? Liva ne demek, ne anlamına gelir? İşte bu konu hakkında bilinmesi gerekenler.
25.09.2023 Dini Bilgiler
İkra İsminin Anlamı Nedir? İkra Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?
İkra İsminin Anlamı Nedir? İkra Ne Demek, Ne Anlamına Gelir? Pek çok popüler erkek ve kız bebek isimleri vardır. Çocuklarına en güzel ismi koymak isteyen anne ve babalar bu konu hakkında her yerden soruşturmak sureti ile araştırma yapmaktadırlar. Özellikle anne babalar çocukların isimlerinin Kur'an'da geçip geçmediğini ve anlamlarının ne olduğunu merak etmektedirler. Günümüzde kullanılan kız bebek isimlerinden biri de İkra ismidir. Peki, İkra isminin anlamı nedir? İkra ne demek, ne anlamına gelir? İşte İkra ismine dair her şey...
25.09.2023 Gündem
Uras İsminin Anlamı Nedir? Uras Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?
Uras İsminin Anlamı Nedir? Uras Ne Demek, Ne Anlamına Gelir? Erkek çocukları için Uras ismi son dönemlerin en sevilen adları arasında bulunmaktadır. Pek çok vatandaş minik yavruları için bu ismi vermek adına internet üzerinden bilgi almaya çalışıyor. Peki, Uras isminin anlamı nedir? Uras ne demek, ne anlamına gelir? İşte detaylar...
25.09.2023 Gündem
Şeyma İsminin Anlamı Nedir? Şeyma Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?
Şeyma İsminin Anlamı Nedir? Şeyma Ne Demek, Ne Anlamına Gelir? Şeyma, istatiksel açıdan ülkemizde kız çocuklarına verilen en yaygın isimler arasında yer almaktadır. Tanıdığımız insanlarda da karşımıza çıkan bu ismin anlamını da aynı oranda merak edilmektedir. Peki, Şeyma ne demek? Bu ismi Kur’an’da yer alıyor mu? Şeyma ismiyle alakalı akla gelen tüm soruları yanıtladık.
25.09.2023 Gündem
Aybüke İsminin Anlamı Nedir? Aybüke Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?
Aybüke İsminin Anlamı Nedir? Aybüke Ne Demek, Ne Anlamına Gelir? Aybüke eski Türklerde çok fazla kullanılan isimler arasında yer alır. Türk ismi olması itibari ile çokça tercih edilen bir isim olan Aybüke'nin ne anlama geldiğiniz öğrenebilir ve isim seçimlerinizde kullanabilirsiniz. Aybüke ne demek? Ne anlama gelir? Sizler için derledik.
25.09.2023 Gündem
Ceylin İsminin Anlamı Nedir? Ceylin Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?
Ceylin İsminin Anlamı Nedir? Ceylin Ne Demek, Ne Anlamına Gelir? Ceylin, son zamanlarda ülkemizde popülerleşmeye başlamış bir kız ismidir. Bu kapsamda bu ismin anlamı sıkça araştırılmaktadır. Peki, Ceylin ne demek? Bu isim Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu? Sizler için Ceylin’in kelime anlamını ve Kur’an’da geçip geçmediğini derledik.
25.09.2023 Gündem
Belinay İsminin Anlamı Nedir? Belinay Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?
Belinay İsminin Anlamı Nedir? Belinay Ne Demek, Ne Anlamına Gelir? Her açıdan günümüzde en çok beğenilen ve sevilen isimler arasında Belinay geliyor. Bu ismi farklı yapan unsurlar arasında hoş telaffuzu ve aynı zamanda güzel anlama öne çıkmaktadır. Siz de bu ismini anlamını öğrenerek kız çocuğunuz için kullanabilirsiniz. Peki, Belinay isminin anlamı nedir? Belinay ne demek, ne anlamına gelir? İşte bu konuda bilinmesi gerekenler.
25.09.2023 Gündem
Erva İsminin Anlamı Nedir? Erva Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?
Erva İsminin Anlamı Nedir? Erva Ne Demek, Ne Anlamına Gelir? Erva ismi hem erkek hem de kız çocukları için kullanılabilen ayrıcalıklı bir addır. Unisex bir yapıya sahip olması nedeniyle son dönemlerde oldukça popüler hale geldiğini söylemek mümkün. Siz de bu ismin gerçek anlamını öğrenebilir ve yeni doğmuş minik yalnız için isim olarak verebilirsiniz. Peki, Erva isminin anlamı nedir? Erva ne demek, ne anlamına gelir? İşte bu konu hakkında detaylar.
25.09.2023 Gündem
Adem İsminin Anlamı Nedir? Adem Ne Demek, Hangi Anlama Gelir?
Adem İsminin Anlamı Nedir? Adem Ne Demek, Hangi Anlama Gelir? İlk insanoğlunun ismidir "Adem". Bu sebeple de birçok kimse tarafından tercih edilmektedir. Üstelik bu isim kendisine neredeyse bütün dillerde yer bulmuş bir isim olmaktadır. "Adem" isminin anlamının ne demek olduğu başta olmak üzere birçok bilgiyi sizler için derledik.
25.09.2023 Yaşam
Yunus İsminin Anlamı Nedir? Yunus Ne Demek, Ne Anlama Gelir?
Yunus İsminin Anlamı Nedir? Yunus Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Yunus, anlam bakımından oldukça zengin bir manaya sahiptir. Özellikle Yunus Peygamber’in ismi olmasıyla da çoğu anne ve babanın dikkatini çekmektedir. Peki, Yunus isminin anlamı nedir? Bu isim Kur’an-ı Kerim içerisinde yer alır mı? Sizler için Yunus ismini detaylıca araştırdık.
25.09.2023 Aile
Ayaz İsminin Anlamı Nedir? Ayaz Ne Demek, Ne Anlama Gelir?
Ayaz İsminin Anlamı Nedir? Ayaz Ne Demek, Ne Anlama Gelir? Ülkemizde bazı isimler son yıllarda çok sık tercih edilmektedir. Ayaz ismi de bu isimlerden birisidir. Pek çok kişi çocuklarına isim koyarken anlamlarını merak etmektedir. Ayaz isminin anlamını Türk Dil Kurumu sözlüklerinde bulmak mümkündür. Sizlerde ayaz isminin anlamını öğrenip çocuğunuza koyabilirsiniz. Peki Ayaz isminin anlamı nedir? Ayaz ne demek, ne anlama gelir? Sizlere Ayaz isminin anlamını detaylıca derledik.
25.09.2023 Aile
Gözde İsminin Anlamı Nedir? Gözde Ne Demek, Hangi Anlama Gelir?
Gözde İsminin Anlamı Nedir? Gözde Ne Demek, Hangi Anlama Gelir? İsimlerin manalarının güzel olması hem insan onur ve gururuna yakışması açısından hem de İslam dini açısından önemli olmaktadır. Bu sebeple gerek bebeklere isim konmak için olsun gerekse ismini değiştirmek isteyenler için seçilecek isimlerin anlamlarının çok iyi bir şekilde araştırması gerekmektedir. Sizlere Gözde isminin anlamı başta olmak üzere bazı bilgileri derledik.
25.09.2023 Eğitim
Dilay İsminin Anlamı Nedir? Dilay Ne Demek, Hangi Anlama Gelir?
Dilay İsminin Anlamı Nedir? Dilay Ne Demek, Hangi Anlama Gelir? İsimlerin kulağa hoş gelmesi gerekir. Diğer bir yandan isimlerin içlerinde barındırdıkları anlamları da önemli olmaktadır. Bu sebeple isim seçilirken içerisinde barındırdığı anlamların incelenmesi gerekmektedir. Anlamlarının içerisinde olumsuzluk ya da kötü mana bulunuyorsa bu isimlerin insanlara verilmesi uygun olmamaktadır. Bu sebeple Dilay isminin anlamı ve Kuran-ı Kerim içerisinde geçip geçmediği ile ilgili bilgileri derledik.
25.09.2023 Eğitim
Arık Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Arık İsminin Anlamı Nedir?
Arık Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Arık İsminin Anlamı Nedir? İnsan, sosyal bir varlıktır. Mutlak toplum içinde yaşar. Tarih boyunca insanlar birbirleriyle iletişim kurmuşlardır. İnsanların iletişimleri konuşarak olmuştur. Eski medeniyetlerden kalan tarihi ve arkeolojik kalıntılar insanlığın dil ve iletişim konusundaki büyüleyici yolculuğuna ışık tutmaktadır. Gerçekten de dil dinamik bir yapıdır ve sürekli değişip dönüşmektedir. Günlük dilde sık sık duyulan "arık" sözcüğünün ne anlama geldiği merak konusu olmaktadır. İşte, arık nedir, ne demektir ve çok daha fazlasını sizler için derledik.
25.09.2023 Eğitim
Mete İsminin Anlamı Nedir? Mete Ne Demek, Ne Anlamına Gelir?
Mete İsminin Anlamı Nedir? Mete Ne Demek, Ne Anlamına Gelir? Mete, büyük bir Türk hükümdarının ismi olduğu için halkımız tarafından oldukça sevilmekte ve yeni doğan erkek çocuklarına isim olarak düşünülmektedir. Bu kapsamda anne ve baba adayları çocuklarına vermeden önce Met ismiyle alakalı tüm konuları araştırmaktadır. Peki, Mete ne demek? Mete ismi Kur’an’da geçiyor mu? Karşınızda Mete hakkında çok sorulan sorular ve cevapları.
25.09.2023 Dini Bilgiler

Benzer Haber Etiketleri

Türk Dil Kurumu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.