Yüce Divan

Yüce Divan

Son dakika yüce divan haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yüce divan gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yüce divan haber sayfamızda...

Yüce Divan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.836 yuce divan haberi bulunmuştur.
Askeri Ceza Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı
Askeri Ceza Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
30.06.2021Siyaset
Vatandaşa veto yetkisi
Vatandaşa veto yetkisiCHP Çalışma Grubu’nca hazırlanan Demokratik Hukuk Devleti İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem-Bağımsız ve Tarafsız Yargı Raporu Çarşamba günü Parti Meclisi (PM) toplantısında görüşülecek.
29.06.2021Siyaset
Askeri Ceza Kanunu değişti
Askeri Ceza Kanunu değiştiAskeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.
25.06.2021Siyaset
Son dakika: Askeri Ceza Kanunu teklifi Meclis'ten geçti
Son dakika: Askeri Ceza Kanunu teklifi Meclis'ten geçtiGelen son dakika haberine göre; Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.
24.06.2021Siyaset
Divanı Mezalim Nedir? Divanı Mezalimin Görevleri Nelerdir?
Divanı Mezalim Nedir? Divanı Mezalimin Görevleri Nelerdir?Türk İslam devletlerinde farklı görevlerde bulunan pek çok birimler bulunmakta idi. Bunlardan birisi de Divan-ı Mezalim olmaktadır. Tarih kaynaklarda birçok yerde bulunan Divan-ı Mezalim pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Peki divanı mezalim nedir? Divanı mezalimin görevleri nelerdir? Sizlere Divan-ı Mezalim hakkında merak edilen bilgileri detaylıca derledik.
7.06.2021Eğitim
Son dakika: Askeri Ceza Kanunu teklifi, komisyonda kabul edildi
Son dakika: Askeri Ceza Kanunu teklifi, komisyonda kabul edildiGelen son dakika haberine göre; Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.
2.06.2021Siyaset
‘Askeri Suçlar’ teklifi TBMM’de
‘Askeri Suçlar’ teklifi TBMM’deTBMM’ye sunulan askeri ceza mahkemelerine ilişkin yasa teklifine göre, 2010 Anayasa değişikliği ile görevleriyle ilgili suçlardan Yüce Divan’da yargılanmaları öngörülen Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları hakkında soruşturma yapılması Cumhurbaşkanı’nın iznine bağlı olacak.
27.05.2021Siyaset
Son dakika... 1 hafta daha tam kapanma olacak mı? Fuat Oktay açıkladı
Son dakika... 1 hafta daha tam kapanma olacak mı? Fuat Oktay açıkladıGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tam kapanmanın 1 hafta daha uzatılacağı iddiaları üzerine, 'Verileri görürüz değerlendiririz ama şu anda bir uzatma gündemimizde yok.' dedi.
6.05.2021Siyaset
100 maddelik anayasa önerisi
100 maddelik anayasa önerisiCumhuriyetin 100. yıl vizyonuyla hazırlandığı belirtilen MHP’nin 100 maddelik yeni anayasa taslağında, mevcut anayasadaki devletin şekli ve niteliklerini düzenleyen ilk beş madde tek maddede ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek şekilde aynen korunuyor
5.05.2021Siyaset
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den yeni anayasa açıklaması! 100 maddelik öneri hazır
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den yeni anayasa açıklaması! 100 maddelik öneri hazırGelen son dakika haberine göre; Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili net mesajlar veren Bahçeli, '100 maddelik yeni anayasa adıyla yeni anayasa önerimizin hazırlık aşaması tamamlanmıştır. İlk sözümüz yerine getirilmiştir. Ön çalışma şu anda elimizdedir.' ifadelerine yer verdi.
4.05.2021Siyaset
Yüksek Mahkemeler Hangileridir Ve Görevleri Nelerdir?
Yüksek Mahkemeler Hangileridir Ve Görevleri Nelerdir?Yargı sistemi birçok kişi için her zaman merak konusu olmayı başarmıştır. Çünkü yüksek mahkemelerin isimleri ve görevleri oldukça önemlidir. Hem genel kültür açısından hem de sınavlarda soru olarak karşılaşma olasılığı açısından yüksek mahkemeler bilinmelidir. Yüksek mahkemeler hangileridir ve görevleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
3.05.2021Eğitim
Son dakika: AK Parti'den Biden'a tepki: Normalleşme çalışmalarını sabote etti
Son dakika: AK Parti'den Biden'a tepki: Normalleşme çalışmalarını sabote ettiGelen son dakika haberine göre; AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine ilişkin "Sorumsuz, hukuki temeli, tarihsel dayanağı olmayan bir yaklaşımdır." ifadelerini kullandı. Çelik, "Sayın Biden'ın bu karar veya yaptığı bu açıklama birden çok şeyi sabote etmiştir. Birinci bu şekilde herhangi bir tarih komisyonuna yaklaşmayan tek taraflı bir provokasyon içerisinde olan diasporanın tezlerine destek verir bir sonuç doğurmuştur. İkincisi Türkiye ile Ermenistan arasındaki ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki muhtemel diyalogların hepsinin önünü kesmiştir. Üçüncüsü Ermenistan'ı yine diasporanın provokatif politikalarının rehini haline getirmiştir. Kafkaslar'daki normalleşemeye de büyük bir zarar vermiştir." dedi.
27.04.2021Siyaset
Meclis Başkanı Şentop'tan önemli açıklamalar
Meclis Başkanı Şentop'tan önemli açıklamalarTBMM Başkanı Mustafa Şentop, bütünüyle yeni bir anayasa yapılmasına yönelik tartışmanın genişletilerek desteklenmesi gerektiğini belirterek, "Önümüzdeki günlerde bu tartışmanın daha da yoğunlaşacağını ümit ediyorum, arzu ediyorum. Sadece birtakım slogan ve ilkeler düzeyinde bir tartışma, Türkiye'yi ileriye taşımaz." dedi.
2.04.2021Siyaset
‘Bireysel başvuru önemli bir kazanım’
‘Bireysel başvuru önemli bir kazanım’Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçilen İrfan Fidan için dün yüksek mahkeme Yüce Divan Salonu’nda yemin töreni düzenlendi.
10.02.2021Siyaset
Son dakika! AYM Başkanı'ndan flaş açıklama
Son dakika! AYM Başkanı'ndan flaş açıklamaAnayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi yeni üyesi İrfan Fidan’ın yemin törenine katılarak konuşma yaptı.
9.02.2021Gündem
Anayasa’nın 134 hükmü değiştirildi
Anayasa’nın 134 hükmü değiştirildiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kulisleri hareketlendiren, “yeni anayasa” çıkışının ardından, siyasi partiler arasındaki görüşme trafiği de hızlandı. Yaşanan hareketlilik, AK Parti’nin yüzde 34.28’lik oy oranıyla Türkiye’de tek başına iktidar olduğu 2002 seçimlerinden bu yana geçen 19 yılda yürürlüğe konulan anayasa değişikliklerini yeniden gündeme getirdi. 19 yıllık “tek parti” iktidarında anayasada 12 kez kritik değişiklikler içeren düzenleme hazırlayan AK Parti, 177 maddelik anayasanın 30’u aynı maddelerde olmak üzere toplam 134 hükmünde değişikliğe imza attı.
9.02.2021Siyaset
3 ay sonra bir ilk! Bizzat katılacak
3 ay sonra bir ilk! Bizzat katılacakCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu haftaki başkent mesaisi yoğun bir gündemle başlıyor.
9.02.2021Siyaset
Eski bakan partisinden istifa etti
Eski bakan partisinden istifa ettiDanimarka’da önceki gün meclis kararıyla Yüce Divan’a gönderilen eski Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg, Yüce Divan’a gönderilmesinin ardından ana muhalefetteki Liberal Parti’den (Venstre) istifa ettiğini açıkladı.
5.02.2021Dünya
Eski bakan Yüce Divan’da yargılanacak
Eski bakan Yüce Divan’da yargılanacakDanimarka ana muhalefet partisi Liberal partili eski Uyum ve Göçmen Bakanı İnger Stöjberg, 2016 yılında verdiği yasalara aykırı bir talimat nedeniyle Yüce Divan’da yargılanacak.
3.02.2021Dünya
Çiftleri ayıran bakan Yüce Divan yolunda
Çiftleri ayıran bakan Yüce Divan yolundaDanimarka’nın eski Uyum ve Göç Bakanı İnger Stöjberg, 2016’da verdiği yasalara aykırı bir talimat nedeniyle Yüce Divan’da yargılanacak. Stöjberg, bakanlığı sırasında ülkeye gelen ve sığınma talebinde bulunan çiftler ayırarak farklı kampları yerleştirmekle suçlanıyor.
16.01.2021Dünya
AYM’de 9 yıl aradan sonra Yüce Divan yargılaması
AYM’de 9 yıl aradan sonra Yüce Divan yargılamasıAnayasa Mahkemesi (AYM), FETÖ üyeliği suçundan hapis cezası alan eski Yargıtay üyeleri Necati Meran, Mehmet Ali Demirezici ve Esabil Saylak ile firari sanık Kenan Karabeyeser’i, “görevi kötüye kullanma” suçu yönünden Yüce Divan sıfatıyla yargılamaya başladı.AYM heyetinin 9 yıl aradan sonra Yüce Divan olarak görev yaptığı davanın ilk duruşması, Kovid-19 tedbirleri altında yapıldı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar ile Esabil Saylak’ın avukatı katıldı. Duruşmada, suçtan zarar gören Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu da hazır bulundu.
23.12.2020Gündem
3 yüksek yargıç için Yüce Divan kuruldu
3 yüksek yargıç için Yüce Divan kurulduFETÖ üyeliğinden hüküm giyen eski Danıştay üyeleri Tutar, Bektaş ve Olcay’ın ‘görevi kötüye kullanma’ suçu yönünden Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı
25.11.2020Gündem
Yüce Divan'da yargılanan eski Danıştay üyelerinin ilk duruşması tamamlandı
Yüce Divan'da yargılanan eski Danıştay üyelerinin ilk duruşması tamamlandıFETÖ üyeliğinden 9 yıl hapis cezası verilen eski Danıştay üyesi Hamza Eyidemir, gelecek duruşmada tanık olarak dinlenecek. Suçtan zarar gördüğü belirtilen, meslekten ihraç edilen ve açtığı dava sonucu göreve iade edilen hakim Gülay Tezcan'ın, duruşmaya çağrılmasına karar verildi.
24.11.2020Gündem
9 yıl sonra ilk! Eski Danıştay üyelerinin yargılanmalarına başlandı
9 yıl sonra ilk! Eski Danıştay üyelerinin yargılanmalarına başlandıGelen son dakika haberine göre; Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği ve üyeliği suçlarından hapis cezası alan eski Danıştay üyeleri Galip Tuncay Tutar, Vahit Bektaş ve Bülent Olcay'ın, "görevi kötüye kullanma" suçu yönünden Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesinde yargılanmasına başlandı. Duruşmanın 9 yıl aranın ardından yapılması dikkat çekti.
24.11.2020Gündem
Mesut Yılmaz hayatını kaybetti
Mesut Yılmaz hayatını kaybettiBir süredir kanser tedavisi gören eski başbakanlardan Mesut Yılmaz 73 yaşında yaşamını yitirdi. Yılmaz, pazar günü saat 12.00’de İstanbul’da düzenlecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak.
31.10.2020Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

tbmmmeclisfetöteklifak parti

Yüce Divan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.