Geri Dön
KariyerMarjinal Ürün Nedir? Formulü Ve Hesaplama Yöntemleri

Marjinal Ürün Nedir? Formulü Ve Hesaplama Yöntemleri

İşletme sahipleri yeni işçiler işe alarak, yeni ekipman satın alarak veya daha fazla hammadde sipariş ederek şirketlerine yatırım yaptıklarında, bunu sadece eğlence için yapmıyorlar. Yatırımlarının geri dönüşünü arıyorlar. Özellikle, şirketlerinin net gelirini teorik olarak artırması gereken daha fazla çıktı arıyorlar. Artan yatırım ve artan çıktı arasındaki ilişki, marjinal ürün kavramıyla temsil edilebilir. Peki Marjinal Ürün nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Marjinal Ürün Nedir? Formulü Ve Hesaplama Yöntemleri

Bir işletmenin marjinal ürünü, şirkete yerleştirilen ek girdilerin bir sonucu olarak yaratılan ek çıktıdır. Aynı zamanda marjinal fiziksel ürün veya MPP olarak da adlandırılır.

Marjinal Ürün Nedir?

Pratik anlamda marjinal ürün, fazladan bir çalışan işe aldıklarında bir donut dükkanında üretilen ek çörekler anlamına gelebilir. Diğer yandan ek tohum eken bir çiftçinin hasat ettiği ek çilek sayısı anlamına ya da bowling salonunun fazladan kulvar inşa etmesi durumunda elde ettiği ek gelir olarak tanımlanır.

Marjinal Ürün Nasıl Hesaplanır ve Formülü Nedir?

Marjinal ürünü doğru bir şekilde ölçmek için, bir işletmedeki belirli bir değişikliği izole etmek ve bu değişikliğin çıktıyı nasıl artırdığını izlemek gerekir. Bu nedenle, marjinal ürünü hesaplamanın birçok yolu vardır. Bunlar;

Sermayenin marjinal ürünü, bir birim sermaye eklemekten kaynaklanan ek çıktıdır, tipik olarak nakit diyebiliriz. Bu metrik genellikle işlerini başlatmak için özel yatırıma güvenen yeni başlayanlar için geçerlidir

Emeğin marjinal ürünü, başka bir işçinin işe alınmasından kaynaklanan ek çıktıdır. Bu, üretim hattına yeni bir işçi ekleyen bir otomobil fabrikası gibi yerleşik işletmeler için geçerli olma eğilimindedir.

Arazinin marjinal ürünü, başka bir arazi birimi eklemekten elde edilen ek çıktıdır. Bu, mevcut mülkünün bitişiğinde bir tarla satın alan bir çiftçi veya tesisinin metrekaresini artıran bir fabrika sahibi için geçerli olabilir.

Hammaddelerin marjinal ürünü, bir birim malzeme tedariğinin artırılmasından elde edilen ek çıktıdır. Bir lityum veya kobalt önbelleği olabilir.

Çoğu işletme değişken bir girdiden yararlanır; işletmenin yöneticileri işletmeye konulan iş gücü, hammadde ve ham sermaye miktarını artırmayı veya azaltmayı seçebilir. Bu girdiyi değiştirme seçimleri, genellikle karı en üst düzeye çıkarmak amacıyla marjinal maliyeti marjinal ürünle dengelemeye geri döner. Üretim faktörleri değiştikçe, marjinal verimlilik de değişir ve bu nedenle bir işletmenin toplam üretimi ve toplam karı, sonuç olarak dalgalanabilir.