Oynatma Listesi
HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: HDP, Akşener'i veto etti

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İyi Parti lideri Akşener'in 'başbakanlığa adayım' sözleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "HDP, Millet İttifakı'ndaki gizli ortaklık hakkını kullanarak bu hanımefendiyi veto etmiştir. Meral Akşener, hayali bir makama talip oldu." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

 

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

UZLAŞMA OLMAZSA 2023'TE MİLLETİN TERAZESİNE ÇIKARIZ

Yaklaşık 2,5 aylık aranın ardından Gazi Meclis'imizin çatısı altında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Meclisimizi kurucu ve devrimci vasfıyla hem kazanımlarına sahip çıkmakta hem de ufkumuzu açmaktadır. Biz Türkiye'nin gündemine getirdiğimiz yeni anaya teklifinde son derece samimiyiz. Diğer partilerin anaya teklifleri ile kendi teklifimizi uzlaştırabilirsek yasama yılı içinde neticeye ulaştırabiliriz. Şayet uzlaşma olmazsa 2023'te milletin terazisine çıkarız.  

MİLLETİMİZE YENİ BİR YOL TAAHHÜT EDİYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle elde edilen avantajların ne kadar kritik önemde olduğunu salgın döneminde gördük. Yeni anayasa süreci başarılı şekilde neticelendirilirse sorunlar zaten kendi mecralarında çözülür. Milletimize her hal ve şart altında 2023 sonrası için yeni bir yol taahhüt ediyoruz. Ülkemizi önce 2023'e, sonra da 2053'e taşıyacağız. 

İLK DÖRT MADDENİN DEĞİŞTİRİLMESİ CHP'NİN Mİ KILIÇDAROĞLU'NUN MU FİKRİ

 

Mesela biz yeni anayasa diyoruz, birileri de çıkıyor 'Gerekirse ilk 4 maddeyi de değiştiririz.' diyerek hemen PKK güdümündeki siyasi yapıya göz kırpmaya çalışıyor.  Anasayanın ilk dört maddesinin değiştirilmesi CHP'nin iradesi midir, Kılıçdaroğlu'nun kendi fikri midir? 

KILIÇDAROĞLU BUNLARA ARKA ÇIKTI

Biliyorsunuz bugün 6-8 Ekim olaylarının 7. yıldönümü. HDP'nin o dönemki yöneticileri yandaşlarını sokaklara salmış ve onlarca insanın kanını dökmüştü. Bu gözü dönmüş alçakların masum insanları nasıl vahşice katlettiğini daha dün gibi biliyoruz. Azgın güruhu harekete geçirenler bugün cezaevinde ellerindeki kanın hesabını veriyorlar. Kılıçdaroğlu, hesabı sormak yerine bunlara arka çıkmıştır.

HDP, AKŞENER'İ VETO ETTİ

 

Bir de CHP'nin başını çektiği ittifakın ortağı ve onun başını çektiği hanımefendi var. HDP'nin Millet İttifakı'nın ortağı olduğu inkarı mümkün olmayan bir gerçek. İYİ Parti'nin bu gerçeğe kör kalması artık sürdürülebilir değildir. Başbakanlığa talip olması bu trajikomik görüntü ile ilgilidir. HDP tarafı hanımefendinin cumhurbaşkanlığı adaylığını kabul etmediğini açıklamıştır. HDP, Millet İttifakı'ndaki gizli ortaklık hakkını kullanarak bu hanımefendiyi veto etmiştir. Meral Akşener, hayali bir makama talip oldu.

BU KİŞİ ARTIK MİLLİ GÜVENLİK SORUNU HALİNE GELDİ

CHP ve Kılıçdaroğlu nereden tutsanız tel tel dökülüyor. Yalanlarını ortaya sermekten biz yorulduk. Ama bu onu tekrarlamaktan vazgeçmiyor.  Dün çıkmış yine aklına ne geldiyse sallamış, kendi hayal dünyasında yazdığı senaryoları hakikat sanıyor. Bay Kemal eğer uyuşturucu arıyorsan aynaya bak. Böyle bir iftirayı AK Parti'ye atamazsın. AK Parti'de uyuşturucu ile iştigal eden bulamazsın. Artık bu kişi siyasetin değil, tabalet ilminin konusu haline gelmiştir. Bu kişi artık milli güvenlik sorunu haline dönüşmüştür.

TEKNOFEST KUŞAĞINI İNŞA EDİYORUZ

 

Teknofest kuşağını inşa ediyoruz. O gençlerin taleplerine en iyi cevapları verebileceğimizi görüyoruz. Gençlerimizin teknolojide, üretimde bir ihtiyacı varsa hepsini biz hayata geçiriyoruz. Savunmada yüzde 20'den yüzde 80'e yürüdük. İHA'yı SİHA'yı ve AKINCI'yı da hem üretebilir hem de ihraç edebilir hale geldik.

ÇIKMIŞ 'ÖĞRENCİ YURDUNA DÖNÜŞTÜRECEĞİM' DİYOR

Bunların Türkiye'de hizmetleri, izleri, eserleri yoktur. Asfaltlarını yenileyemiyorsunuz, çukurlardan geçemiyoruz. Hani belediye? Niye suları akar hale getiremiyorsunuz. İstanbul'a Merkez Bankası binası yapıldı. Çıkmış, 'Geldiğimde öğrenci yurduna dönüştüreceğim.' diyor. Bu adama ne dersiniz? Senin gücün ona yetmez.

ÜLKEMİZDEKİ YURTLAR İFTİHAR MESELESİ BİR DURUMDA

Bugün burada özellikle yurtlar meselesi üzerinde kısa da olsa durmak istiyorum. Türkiye dünyanın açık ara en fazla yüksek öğretim öğrenci yurdu kapasitesine sahiptir. 110 bin kapasite daha ilave edeceğiz. Türkiye'de 1 milyonun üzerinde yurt kapasitesi var. Almanya'da 290 bin, İspanya'da 91 bindir. Yurtlarımızın donanımlarını da artırdık. Öğrencilerimiz 3-4 kişilik odalarda hayatlarını sürdürüyor. Ülkemizdeki yurtlar iftihar meselesi bir durumdadır. Bir kaç yıl içinde yurtlara 110 bin daha ilave yapacağız. Açıkta kalan öğrencilerimiz için çözüm çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizdeki yurt sorunun nedeni geçen seneki ve bu seneki başvuruların üst üste binmesidir.

ÜNİVERSİTELERİMİZİ TERÖRİST KILIKLILARA BIRAKAMAYIZ

Kendi hocalarına bile saygısı olmayan bu tipleri biz öğrenci olarak kabul etmiyoruz. Terörist tiplere arka çıkılıyor. Kötü niyetlilere meydanı bırakmadan bu sorunu çözeceğiz. Üniversitelerimizi terörist kılıklılara bırakamayız.  

GÜNCELLENME
DETAYLARI GÖSTER