Geri Dön
RamazanAmentü Duası Okumanın Faydaları: Amentü Suresinin Faziletleri Nelerdir?

Amentü Duası Okumanın Faydaları: Amentü Suresinin Faziletleri Nelerdir?

Türkçe karşılığı ''Ben İman Ettim'' olan Amentü duası, Kuran-ı Kerim'de yer almadığı için namaz kılarken okunmaz. Duayı okumaya başlamadan önce abdest alınmalı ve besmele çekilmelidir. Amentü Duası okumanın faydaları ve faziletleri nelerdir? Merak edenler için detaylı bir şekilde derledik.

Amentü Duası Okumanın Faydaları: Amentü Suresinin Faziletleri Nelerdir?

''Amentü'' kelimesi ''Emn'' kökünden türemiştir. Aynı zamanda ''emin olmak'' ve ''güvende hissetmek'' manalarına gelen dua, Allah'tan mağfiret, bolluk ve bereket dilemek için okunur.

Öneri:
Ayetel Kürsi


Amentü Duası Okumanın Faydaları Nelerdir?

1- Allah'ı zikretmemizi sağlar:

Kuran'ı Kerim'in birçok ayetinde Allah'ı zikretmemiz ve onu sıfatlarıyla anmamız emredilir.

2- İmanımızı tazeler:

Duada imanın şartları yer alır. Amentü duası okuyan kişi imanını tazeler ve Allah'a yaklaşır.

3- Bize ahiret gününü hatırlatır:

İmanın şartlarından biri de ahiret gününe imandır. Müslümanlar sık sık Amentü duasını okuyarak dünyanın gelip geçici bir yer olduğunu hatırlar.

4- Takvayı arttırır:

Dua okumak müminin dünyadaki gelip geçici heveslere olan ilgisini azaltır. Sakınmak anlamına gelen takvanın artması ile birlikte haram olan şeylerden uzaklaşırlar ve günah işlemekten sakınırlar.

5- Haneye bereket getirir:

Allah-u Teala kullarını sürekli rızıklandırır. Amentü duasını günde en az 3 kez okuyan kişilerin hanelerine bolluk ve bereket yağar. Her okunan dua ile Allah'ın verdiği nimetler için şükredilir.

6- Bizi korkularımızdan ve kaygılarımızdan arındırır:

Amentü duası çok tesirli bir duadır ve insanı tüm manevi sıkıntılarından kurtaracak kadar faziletlidir. Bu duayı okudukça Allah'ın varlığını daha çok hissederiz ve vesveselerden, korkulardan, endişelerden arınırız.

7- Hz. Muhammed'i hatırlarız:

Bu duanın sonunda Hz. Muhammed'in Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şahitlik edilir. İslam dinini tebliğ etmek için hayatının sonuna kadar mücadele eden son peygamber Hz. Muhammed'i anmak için de sık sık Amentü duası okunmalıdır.

8- Bize güç verir:

İnsanın çok güçsüz olduğu Kuran'ı Kerim'in birçok ayetinde yazar. İhtiyaç duyduğumuz güç bize Allah katından gelir. Yaratıcının varlığını hissederek hem çok daha güçlü hem de mutlu oluruz.

9- Umutsuzluğa kapılmamızı önler:

Allah'a ve ahiret gününe iman eden müminler hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmazlar. Amentü duasının Arapça ve Türkçesini okuyarak sonsuza kadar kalacakları cenneti hatırlarlar. Bu da onların maneviyatlarını arttırır.

10- Bize tövbe kapısını aralar:

Amentü duasını okuduktan sonra tövbe ederek işlediğimiz tüm günahlar için bağışlanma dileriz.

Amentü Duasının Faziletleri

Amentü duası en faziletli dualardan biridir. Bu dua ile imanın 6 şartını hatırlar, Müslüman olarak görev ve sorumluluklarımızın bilincine varırız.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler