Geri Dön
Dini Bilgiler2022 FİTRE miktarı ne kadar kimlere verilir? Fitre kimlere verilmez? Diyanet bilgisi...

2022 FİTRE miktarı ne kadar kimlere verilir? Fitre kimlere verilmez? Diyanet bilgisi...

Ramazan ayı içerisinde en çok merak edilen konu başlıkları arasında Fitre miktarı geliyor. 2022 Fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından Ramazan ayı başlamadan hemen önce belirleniyor. Peki 2022 Fitre miktarı ne kadar kimlere verilir, kimlere verilmez?

2022 FİTRE miktarı ne kadar kimlere verilir? Fitre kimlere verilmez? Diyanet bilgisi...

2022 Fitre miktarı vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Ramazan ayı içerisinde sıklıkla araştırılan kelimeler arasında fitre miktarı geliyor. Ramazan ayı süresince verilebildiği gibi Ramazan Bayramı'ndan önce de verilebilmektedir. Bir kişinin bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınarak belirlenmektedir. Belirlenen tutar en alt tutar olduğu için bu tutarın üzerinde fitre verilmesinin önünde herhangi bir engel yoktur.

2022 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2022 yılı fitre miktarı en az 40 TL olarak belirlendi. Bu tutar en alt tutar olmakla birlikte kişi bu rakamın üzerinde bir rakamı da verebilmektedir.

FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.)
Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,

b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,

c) Eşine,

d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,

e) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa (Merğinânî, el-Hidâye, II, 223-228).

Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez (Mâverdî, el-Hâvî, III, 387; X, 519; Merğinânî, el-Hidâye, II, 223).

Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir (Zeylaî, Tebyîn, I, 301).