Geri Dön
Dini BilgilerHac Nasıl Yapılır? Hac Vazifesinde Ziyaret Edilen Yerler Nelerdir?

Hac Nasıl Yapılır? Hac Vazifesinde Ziyaret Edilen Yerler Nelerdir?

Hac ibadeti Müslümanların yapmış olduğu ibadetlerden bir tanesidir. Hac ibadeti İslam'ın şartlarında da geçmektedir. Hac ibadeti ile birlikte ziyaret edilen bir takım bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgeleri ziyaret ederek hac ibadeti tamamlanır. Hac ibadeti yapacak ya da yapmayı düşünen kişiler hac ibadetinde hangi yerleri ziyaret ettiklerini merak etmektedirler. Peki hac nasıl yapılır? Hac vazifesinde ziyaret edilen yerler nelerdir? İşte hac ibadeti ile ilgili tüm bilinmesi gereken detaylar.

Hac Nasıl Yapılır? Hac Vazifesinde Ziyaret Edilen Yerler Nelerdir?

Hac ibadeti her yıl düzenlenen bir ibadettir. Müslümanlar Hac ibadeti ile birlikte Suudi Arabistan'a seyahat gerçekleştirirler. Hac ibadeti en sık yapılan ibadetlerden bir tanesidir. Hac ibadeti hicretten sonra tam 9 yıl sonra farz kılınmıştır. 

 Hac Nasıl Yapılır?

 Hac ibadeti üç çeşittir. İfrad haccı, kıran haccı ve temettu haccı olarak üçe ayrılmaktadır. İfrad haccı en sık yapılan hac çeşidi arasındadır. Bu hac çeşidinde umre yapılmaz. Hacı adayı ihrama girer ve hacca niyet etmiş olur. Hac vazifelerini yerine getirir ve kurban kesmek bu kişilere vacip sayılmaz.

 Hac yapacak kişi ilk olarak ihrama girer. İhrama girmeden önce ise vücudunu detaylı bir şekilde temizler ve tamamen temiz olarak boy abdesti alır. Beden temizliği yapılan erkek hacı adayları iki kattan oluşan ihram kıyafetlerini giyerler. Daha sonra ise hacı adayları ihramı tamamlayarak tavafa başlar Tavaf ile birlikte kabe etrafı tam olarak 7 defa dönülür. Burada ki yapılan her bir dönüşe ise şavt denilmektedir.

 Hac Vazifesinde Ziyaret Edilen Yerler Nelerdir?

 Hac vazifesinde ziyaret edilen pek çok yer vardır. İlk olarak Mescid-i Haram ziyaret edilir. Buranın ardından ise en kutsal yerlerden olan Kabe-i Muazzaam ziyaret edilir. Burada gerekli olarak ibadetleri yerine getirdikten sonra Peygamber efendimizin doğduğu eve gidilir. Buradan da ayrıldıktan sonra Cennet-ül Mualla mezarlığı ziyaret edilerek tam karşısında bulunan Hira dağına çıkılır. Hira dağından sonra da bir başka dağ olan Sevr dağı ziyaret edilir. Daha sonra gidilen durak ise Arafat'tır. Arafattan ayrıldıktan sonra da Müzdelife ziyaret edilir. Ardından Mina ve Mescid-i Cin ziyaret edilerek ziyaret tamamlanır. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler