Geri Dön
Dini BilgilerHz. Muhammed'in Peygamberlikle Görevlendirilmesi Ne Zaman Ve Nasıl Olmuştur?

Hz. Muhammed'in Peygamberlikle Görevlendirilmesi Ne Zaman Ve Nasıl Olmuştur?

İslam dininin peygamberi Hz. Muhammed'dir. Hz. Muhammed'in nasıl peygamber olduğu ve hangi olaylar sonucunda peygamberlik görevi verildiği merak edilen detaylar arasındadır. Hz. Muhammed'in peygamber oluşunu tetikleyen olaylar silsilesi vardır. Son günlerde Hz. Muhammed'in peygamberlikle görevlendirilmesi araştırması internet üzerinden iyice artmış vaziyettedir. Peki Hz. Muhammed'in peygamberlikle görevlendirilmesi ne zaman olmuştur? Hz. Muhammed'in peygamberlikle görevlendirilmesi nasıl olmuştur? İşte bütün bu soruların cevapları.

Hz. Muhammed'in Peygamberlikle Görevlendirilmesi Ne Zaman Ve Nasıl Olmuştur?

 Hz. Muhammed'in peygamber oluşu tam olarak 40'lı yaşlarına kadar uzanmaktadır. 40 yaşında peygamberlik yüce Allah tarafından verilmiştir. Hz. Muhammed'in peygamber oluşu da Allah tarafından gönderilen melekler tarafından kendisine bildirilmiştir.

 Hz. Muhammed'in Peygamberlikle Görevlendirilmesi Ne Zaman ve Nasıl Olmuştur?

 Yüce dinimiz İslam'ın peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V)'dır. Hz. Muhammed Mekke'de 571 yılında doğmuştur. Hem öz annesi hem de süt annesi bulunmaktadır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve çevresinde örnek gösterilen insanlardan bir tanesi olmuştur. Hz. Muhammed kırk yaşlarına gelince toplumun kötülüklerini görerek, toplumdan uzaklaşmaya başladı. Daha çok bu dönemde yalnız kalmayı tercih etmişti. Sürekli olarak Hira mağarasına çekilir burada inzivaya çekilirdi. Ramazan ayı gelmesi ile birlikte Mekke'de ki en ünlü dağlar arasında Nur dağı yer almaktaydı.

 Nur dağında sürekli olarak dinlenerek toplumdan uzak kalırdı. Burada tek başına ibadet eder ve herkesten uzak bir vaziyette olurdu. Miladi takvime göre 610 yılında peygamber efendimiz yine Hira mağarasında iken bir emir geldi. Cebrail (A.S) tarafından gelen ilk emir "Oku!" idi. Peygamber efendimiz başta çok korkmuş ve "Ben okuma bilmem" diyerek yanıt vermiştir. Daha sonra ısrarla Cebrail (A.S.) oku diyerek alak süresini okumuştur. Peygamber efendimiz başta çok heyecanlandı ve Allah tarafından verilen bu emri yerine getirmeye başlayarak çevresinde ki herkesi bu dine davet etti.