Geri Dön

Sınav öncesi okunacak dualar neler? KPSS sınavı ve zihin açıklığı için okunacak dualar!

Sınav öncesi okunacak dular gündemde araştırılan konular arasında yer alıyor. 25 Ekim 2020 tarihinde KPSS önlisans sınavı gerçekleştirilecek. KPSS önlisans sınavına saatler kala sınav öncesinde okunacak dularve zihin açıklığı duası merak ediliyor. İşte sınav öncesinde okunacak dualar...

Sınav öncesi okunacak dualar neler? KPSS sınavı ve zihin açıklığı için okunacak dualar!

Sınav öncesi okunacak dualar KPSS önlisans sınavına girecek adaylar ve yakınları tarafından araştırılıyor. 25 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan KPSS önlisans sınavına kısa bir süre kala sınav öncesi okunacak dualar adayların gündeminde yer alıyor. Peki sınav öncesinde okunacak dualar nedir?

ZİHİN AÇIKLIĞI İÇİN OKUNACAK DUA

Bismillahirrahmanirrahim...

Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ." (On dokuz defa okunacak).

SINAVLARDAN ÖNCE OKUNACAK DUALAR NELER?

Sınav günü 70 kere Salat-ı Nariye duası okunur.

''Ya men leccemel mütekebbirine b licami azametihi selliim sellim ya Hafız'' okunmalıdır. Sınavlara girmeden önce, “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (isra suresi;80) okunmalıdır. Ardından sınav için sıraya oturduktan sonra ise, "Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî." okunur. Sınava başladığınızda da, "Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû." okumanız gerekmektedir.

Dediğimiz üzere bu duaları Allah rızası için okumak gereklidir. Kişisel arzulardan uzak, içtenlikli şekilde edilen dualar makbuldur. Bu duaların anlamına gelecek olursak, “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”), “Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.” (”Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır,Dilimin bağını çöz,sözümü anlaşılır eyle.”) ve "Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû." (”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.").

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber