Geri Dön
Ramazan HaberleriTeravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı saat kaçta?

Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı saat kaçta?

Teravih namazı, Ramazan ayı içerisinde yapılan ibadetler arasında yer alıyor. Yatsı namazı ve vitir namazı arasında kılınan Teravih namazı cemaatle kılınabildiği gibi tek olarak ta kılınabiliyor. Peki Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı saat kaçta?

Ramazan ayı içerisinde gün boyunca oruç tutan müslümanlar akşam ezanının okunmasının ardından camilerde cemaat ile birlikte teravih namazını kılmaya gidiyor. Cemaatle kılınabildiği gibi tek olarak ta kılınabilen Teravih namazı yatsı namazı ve vitir namazı arasında 20 rekat olarak kılınıyor. Peki Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazı (camide cemaatle) nasıl kılınır?

İlk önce yatsı namazının sünneti kılınır ardından cemaatle yatsı namazının farzı kılınır. Farzın ardından yatsı namazının son 2 rekat sünneti kılınır.

Bundan sonra müezzin kayyım teravih namazı için nidada bulunur.

Böylece imam hatiple birlikte teravih namazına niyet edilerek başlanır.

Diyanet İşleri Başkanlığı teravih namazlarının 2'şer rekat olarak kılınmasını tavsiye etmişse de 4'er rekat olarak da kılınmaktadır.

1. Rekat

Teravih namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır. Sırasıyla imam hatip ve cemaat "Sübhaneke duası" okur, sadece imam hatip "Euzü besmele" çeker ve "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Rüku ve secde yapılır.

2. Rekat

İmam hatip "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okur rüku ve secde yapılır ardından tahiyyata oturulur. İki rekat şeklinde kılınacaksa imam ve cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik dualarıyla Rabbena duaları" okur ve selam verlir. Eğer 4'er rekat olarak kılınacaksa ilk tahiyyata oturulduğunda imam ve cemaat "Tahiyyat duası ve Salli, Barik duaları"nı okur sonra üçüncü rekata kalkılır.

3. Rekat

İmam hatip ve cemaat "Sübhaneke" sadece imam hatip "Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, rüku secdenin ardından dördüncü rekata kalkılır.

4. Rekat

Sadece imam hatip "Besmele, Fatiha ve zammı sure" okur, rüku secde yapılır ve oturulur. Bu oturuşta imam hatip ve cemaat "Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları"nı okuyarak sağ ve sol tarafa selam verilir. Teravih namazı toplam kaç rekat kılınacaksa rekatlarda sıralama bu şekilde devam eder. Teravih namazının ardından vitir namazı cematle kılınır.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler