Geri Dön
SiyasetBakan Çavuşoğlu'ndan Filistin mesajı: Önceliğimiz olmaya devam edecek

Bakan Çavuşoğlu'ndan Filistin mesajı: Önceliğimiz olmaya devam edecek

15 yıl aradan sonra ilk resmi ziyaret sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistinli mevkidaşı Riad Malki ile basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, 'Filistin’in de Türkiye’ye ihracatını artırmak için elimizden gelen gayreti birlikte göstereceğiz. Önümüzdeki süreçte Filistin’e bu anlamda destek vermek bizim önceliğimiz olmaya devam edecek.' dedi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan Filistin mesajı: Önceliğimiz olmaya devam edecek

Bakan Çavuşoğlu açıklamasında şunları söyledi; Bugün ortak komitenin 2. toplantısını gerçekleştirdik. Değerli çalışma arkadaşlarımıza bu toplantıyı güzel hazırladıkları için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki toplantı için 4 sene beklememe konusunda mutabıkız. Malki'yi ve çalışma arkadaşlarını Türkiye'ye davet ettim.

Bugün yaptığımız görüşmelerde gerek ortak komite toplantısında gerekse sabah ikili ilişkilerimizi ele almak için yaptığımız görüşmelerde, Filistin devlet kurumlarının ve ekonomisinin güçlendirilmesi için neler yapabileceğimizi konuştuk. 10 tane belgeyi imzaladık. Bu belgeler hem ilişkilerimizin ahdi altyapısını güçlendirecek hem de farklı alanlarda ilişkilerimizi daha iyi noktalara taşıyacaktır.

"İKİLİ TİCARET HACMİMİZİ 2 MİLYAR DOLAR HEDEFİNE ÇIKARABİLECEĞİMİZİ KONUŞTUK"

Türkiye, Filistin’in ikinci ticaret ortağı. Bugün özellikle ikili ticaret hacmimizi 2 milyar dolar hedefine çıkarabileceğimizi konuştuk ve bu konuda her iki taraf da kendine güveniyor. Ticaret açığı bizim lehimize. Dolayısıyla biz bazı ürünler için kota artırımına gitmiştik. Filistin’in de Türkiye’ye ihracatını artırmak için elimizden gelen gayreti birlikte göstereceğiz. Önümüzdeki süreçte Filistin’e bu anlamda destek vermek bizim önceliğimiz olmaya devam edecek.

"DAHA FAZLA GECİKMEYE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK"

Bugün Filistin’in ekonomik altyapısının güçlendirilmesi, zor şartlar altında yaşayan Filistinli kardeşlerimizin refahını artıracaktır. O nedenle Cenin serbest sanayi bölgesinin inşa edilmesi konusunu dün Kabine toplantımızda da ele aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, şahsıma, Sanayi Bakanımıza, Ticaret Bakanımıza, TOBB Başkanı’na, tüm ilgili kişi ve kurumlara talimatı verdi. En kısa zamanda bunu gerçekleştirmemiz lazım çünkü çok uzun zaman oldu. Daha fazla gecikmeye tahammülümüz yok.

Ekonomik ilişkilerimizi ele almak için ilgili bakanlarımızla haziran sonunda, 29-30 Haziran tarihlerinde bir araya gelecek ve çok kıymetli Ticaret Bakanımız Mehmet Muş da kardeş Filistin’i bu vesileyle ziyaret etmekten büyük mutluluk duyacak.

"MAARİF VAKFI'MIZ FİLİSTİN EĞİTİMİNE DESTEK VERECEK"

Eğitim alanında da aynı şekilde işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Maarif Vakfı’mız bugünkü imzaladığımız anlaşmayla Filistin eğitimine destek verecek. Filistin devletinin yaptığı yatırımlara katkı sağlayacaktır. Ayrıca Filistinli gençlerin Türkiye’deki üniversitelere ilgi göstermesinden mutluluk duyuyoruz. O nedenle en çok Türkiye burslarından faydalanan öğrenciler yine Filistin’den.

Bakan Çavuşoğlundan Filistin mesajı: Önceliğimiz olmaya devam edecek

"TÜM SİYASİ PARTİLERDEN AYNI DESTEĞİ ALDIK"

Türkiye’nin Filistin davasına verdiği önem herkes tarafından bilinir. Çünkü her zaman Türkiye Filistin davasını savunmada en önde olmuştur. Kardeşim Riyad Maliki ile de bu doğrultuda bakan olduğum günden bu yana omuz omuza çalışmaktayız.

Bu Türkiye’de esasen tüm kesimlerin gösterdiği bir hassasiyettir. Meclis’te en son yine bu konuda bilgi verirken gördüm ki partilerüstü bir mesele. Tüm siyasi partilerden aynı desteği aldık.

"FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma mücadelesinde Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu yıl Nekbe’nin 74’üncü, işgalin ise 55’inci yıldönümü. İki devletli çözüme yönelik, elbette onun aşınmasına yönelik birçok olumsuz adımlar da gördük. Dolayısıyla iki devletli çözüm vizyonunu daha da diri tutmamız gerekiyor. Filistin’de tek taraflı adımlar, yaşanan çatışmalar, yasa dışı yerleşimler, zorla tahliyeler, yıkımlar gibi tek taraflı adımlar barış zeminini daha da tahrip ediyor.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VİZYONUNDAN KİMSENİN UZAKLAŞMAMASI GEREKİYOR"

Kabul görmüş uluslararası parametreler temelinde, 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması şarttır. Dolayısıyla iki devletli çözüm vizyonundan kimsenin uzaklaşmaması gerekiyor. Filistin sorunu ancak bu şekilde çözüme kavuşabilir. Bu yönde Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Geçen yıl Gazze’de yaşanan gerginliğin bu yıl tekerrür etmemesi önemliydi. Ancak Mescid-i Aksa’dan gelen çatışma haberleri hepimizi üzdü. İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’da yaşananlar tüm Müslümanların vicdanını yaralıyor. Bu vesileyle yaşamlarını yitiren tüm Filistinli kardeşlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki'nin açıklamaları da şöyle; “Filistin için Sayın Çavuşoğlu’nun bu ziyareti gerçekten önemli bir ziyarettir. Kendisiyle tabi ki birçok bakanlık ve Türkiye’nin resmi kurumlarından temsilcilerle buraya geldi. Özellikle Filistin -Türkiye Ortak Komite’nin 2’nci Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Biz önce ikili olarak bakan düzeyinde bir araya geldik. Ve genel durumu değerlendirdik, özellikle Filistin topraklarındaki durumu. Birçok konuları ele aldık. Kendileri bizi dikkatli bir şekilde bizi dinledi. Ben kendisine işgal altındaki Filistin topraklarındaki durumu geniş olarak arz ettim. İşgal güçleri her gün suçlar işlemektedir, her alanda.

Biz Dışişleri Bakanlıkları olarak da heyetlerin katıldığı bir toplantı yaptık. İkili ilişkileri ele aldık. Türkiye tarafı özellikle ele aldığımız ikili ilişkilerle ilgili bütün konularda iyimser olduğunu belirtti ve bizde aynı şekilde. Türkiye ile ilişkilerimiz ayrıcalıklıdır, asildir ve güçlüdür, çok uzun yıllara dayanmaktadır ve yine aynı şekilde siyasi alanda da özellikle Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Başkanımız Mahmud Abbas arasındaki ilişkiler çok iyi düzeyde. Bugün bunların hepsi ortak komite toplantısına da aksetti. Diğer kurumlara da, ister parlamento düzeyinde olsun ister Filistin ve Türkiye halkı düzeyinde olsun olumlu bir şekilde yansıdı. Biz çok güçlü ve asil bir zemin üzerinden hareket ediyoruz.

Çok güçlü ilişkilerimiz var. Bu ilişkilerimizi derinleştirmek ve daha iyi seviyeye çıkartmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sadece siyaset değil diğer alanlara da yayarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Çok iyi bir koordinasyon var. Ve bütün kesimlerden ister resmi olsun ister olmasın geniş katılımlı var. Halk arasında büyük bir katılım var. Herkes bu ilişkileri en üst seviyeye çıkarmak için çabalıyor. Dolayısıyla biz kardeşlerimizle bugün bir araya geldik. Anlaşma ve koordinasyon içindeydik. Sayın kardeşim Mevlüt Çavuşoğlu ona anlattığımız konular konusunda gerçekten bizi çok iyi dinledi. Özellikle Filistin halkının günlük özgürlüğü için bağımsızlığı için vermiş olduğu çabalar konusunda kendisine bilgi sunduk. Türkiye bize sürekli destek sağlamaktadır. Önemli olan burada işgale son vermektir. Biz de başkenti Kudüs olacak şekilde Filistin devletini kurmak ve Kudüs çok önemli, Mescid-i Aksa çok önemli.”