Geri Dön

CHP’den bakanlara sitem! Soru önergeleri yanıtsız kalıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bakanlara yönelttikleri soru önergeleri ve bilgi edinme başvurularına bekledikleri ölçüde yanıt alamamaktan şikâyet etti. AK Parti’nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile TBMM’nin güçleneceğini savunduğunu ancak gelinen aşamada bu vaadin gerçekleşmediğini belirten Karaca, “Aradan geçen 2 yılda güçlü Meclis’ten eser kalmadı.

CHP’den bakanlara sitem! Soru önergeleri yanıtsız kalıyor
ŞEVKET YAMAN Ankara

 

Parlamentonun hükümeti denetleme yollarından biri olan soru önergelerine başta Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanlar yanıt vermezken, son zamanlarda da yanıt niyetine link göndermeye başladı. Bakanlıklar tarafından verilen linklerde ise herhangi bir bilgi bulunmuyor” tepkisini gösterdi.

“Yanıtsız kaldı”

Karaca, şu açıklamalarda bulundu: “Kamu özel iş birliği modeli ile yapılan ve yapılması planlanan projelere ilişkin soru önergesine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir’ diye cevap verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise link gönderdi. Sorulan sorulardan özellikle de hangi projelerin KÖİ modeliyle yapıldığına dair hiçbir veri bulunmamakla birlikte yapılması planlanan projelere ilişkin sorular da cevapsız kaldı.

Milli Dayanışma Kampanyası ile toplanan bağışlara ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verilen soru önergesine ise ‘Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilidir’ yanıtı geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yaptığımız bilgi edinme başvurusuna gelen cevapta ise                                         iki ayrı link vardı.

Linkteki açıklamalar incelendiğinde sadece toplam bağış miktarı, toplam bağış adedi, atılan SMS sayısı ve SMS’ler ile toplanan para miktarı dışında herhangi bir bilgi bulunmuyordu. Dolayısıyla bilgi edinme başvurusuna konu olan 12 sorunun 10 tanesi yanıtsız kaldı. Milletvekili olarak biz hükümetten bilgi alamıyoruz. Linkteki bilgileri biz zaten biliyoruz.”

Son Dakika: Ankara Elmadağ'da fabrikada korkutan patlamaGelen son dakika haberine göre; Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bir mobilya fabrikasında patlama meydana geldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber