Geri Dön
SiyasetHDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında yeni karar

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında yeni karar

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında hazırlanan 2 dokunulmazlık dosyasını görüşmek için toplandı. TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığını kaldırmak için hazırlık Komisyonu kurulmasına karar verdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında yeni karar

TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Karma Komisyon, 2017'de Adıyaman'da öldürülen PKK'lı teröristle fotoğrafları ortaya çıkan HDP'li Semra Güzel'in yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki 2 Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'ni ele alacak.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'TAN AÇIKLAMA

HDP'li Semra Güzel'in fezlekesiyle ilgili TBMM Başkanı Mustafa Şentop açıklamalarda bulundu. Sürecin kendi takvimi içinde ilerlediğini belirten Şentop, "TBMM'nin karma komisyonunda harekete geçmesi gerekir. Ben terörün bir yöntem olmadığını aşılmaz bir mesafe konulması gerektiğini söylüyorum. Siyaset yapanların terörle bağlantılı söylemlerde bulunması asla kabul edilir değil." dedi.

"YENİ BİLGİ, BELGE, EKLER GELEBİLİR"

Komisyon Başkanı Bekir Bozdağ, HDP'li Güzel hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' iddiasıyla düzenlenen yasama dokunulmazlığı dosyası ve eklerini görüşeceklerini belirterek, "Bugün yalnızca Hazırlık Komisyonu kurulması konusunu ele alarak Hazırlık Komisyonu kuracağız. Takdir komisyonumuzun saygın üyelerine aittir. Müzakereleri, Hazırlık Komisyonu raporu geldikten sonra onun üzerinde yapalım. Hazırlık Komisyonu'na yazışma yetkisi vereceğiz. Dosyaya yeni bilgi, belge ve ekler gelebilir. Onları da gördükten sonra komisyonumuz detaylı değerlendirmeleri rapor üzerinde yaparsa hem doğru hem de daha hızlı karar almış olabiliriz" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında yeni karar

Dokunulmazlık dosyalarının görüşülmesinin gizlilik esasına riayet edilerek yapıldığını belirten Bozdağ, fezlekeleri okutacağını ve dokunulmazlık dosyası üzerinde müzakerelerin yapılacağını kaydetti. Toplantı, daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

HAZIRLIK KOMİSYONU KURULACAK

TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığını kaldırmak için hazırlık Komisyonu kurulmasına karar verdi.

BOZDAĞ: ÇALIŞMALAR 2 AY SÜRECEK

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, "Hazırlık Komisyonu bugün ilk toplantısını gerçekleştirecek ve komisyon çalışmaları başlayacak. 1,5-2 ay içinde komisyon çalışmalarını tamamlayacaktır." dedi.