Geri Dön
SiyasetSon dakika! Evlat nöbetindeki aileler ile HDP'liler arasında arbede

Son dakika! Evlat nöbetindeki aileler ile HDP'liler arasında arbede

Çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler, Ankara'da HDP Genel Merkezi önüne siyah çelenk bıraktı. HDP'lilerin çelengi atmak istemesi üzerine arbede yaşandı. Çıkan arbedede, 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden Celil Begdaş, Süleyman Aydın ve Nihat Aydın, Diyarbakır'da HDP İl Başkanlığı önünde 976 gündür 'evlat nöbeti' tutan aileleri temsilen Ankara'da HDP Genel Merkezi önünde protestoda bulundu.

Ellerinde PKK'nın kaçırdığını söyledikleri çocuklarının fotoğrafları da bulunan 3 kişi, 'Evlatlarımızı HDP'den istiyoruz' yazılı siyah çelenkle HDP binası önüne geldi. Bu sırada dışarıya çıkan HDP milletvekili Ayşe Acar Başaran ve partililer, tepki gösterdi. Partililer, siyah çelengi alıp, atmak isteyince polis ile HDP'liler arasında arbede çıktı. Bu sırada aileler, "Evlatlarımızı geri verin" sloganı attı.

Son dakika Evlat nöbetindeki aileler ile HDPliler arasında arbede

"PEŞİNİ BIRAKMAM"

Gerginliğin sona ermesi ardından aileler adına Celil Begdaş açıklama yaptı. Begdaş, "Benim oğlum 15 yaşında hastaydı. 9 yaşındaki, 8 yaşındaki çocuğun dağda ne işi var? Peki bizim evlatlarımız nerede? Benim ne gündüzüm ne gecem ne bayramım var. HDP her zaman Kürtleri kandırdı. Ben burada Sayın Cumhurbaşkanıma, İçişleri Bakanıma teşekkür ederim. Bu HDP hiçbir zaman Kürtlerin temsilcisi olamaz. Bizi bize bıraksınlar. Ben burada Türküm, Diyarbakır'da Kürtüm, Trabzon'da Lazım. Ben evladım gelene kadar bunun peşini bırakmam" dedi.

Son dakika Evlat nöbetindeki aileler ile HDPliler arasında arbede

6 KİŞİ GÖZALTINDA

HDP Genel Merkezi önündeki açıklamanın ardından, partililer binadan ayrılmak istedi. Ancak polis ekipleri, güvenlik gerekçesiyle partililerin bir süre daha binada kalmasını istedi. HDP'lilerin buna karşı çıkması üzerine yeniden gerginlik çıktı. Dışarıya çıkmak isteyen HDP'lilere polis izin vermedi. Bazı partililerin dışarıya çıkmak için direnmesi ve kapıyı zorlaması üzerine polis biber gazı sıktı. Çıkan arbedede 1 polis memuru hafif yaralanırken, HDP üyeleri Veli Saçılık, Hüseyin Gökoğlu, Ali Özkan ve Nazım Karakurt'un da aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Öte yandan HDP'nin bulunduğu cadde araç trafiğine kapatıldı. Parti önünde güvenlik önlemleri sürüyor.

Son dakika Evlat nöbetindeki aileler ile HDPliler arasında arbede

2 KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI

HDP Genel Merkezi önünde toplanan bir grup partili, binaya girmek isteyince 3'üncü kez gerginlik çıktı. Polis, partiye girmek isteyen gruba izin vermedi. Çıkan arbedede partililerden Mehmet Sait Sırdaş ve Yunus Emre Şahan gözaltına alındı. HDP önünde çıkan olaylarda gözaltına alınanların sayısı 8'e yükselmiş oldu. Polis, diğer partilileri ise uzaklaştırdı. Polisin bina önündeki önlemleri sürüyor. 

Son dakika Evlat nöbetindeki aileler ile HDPliler arasında arbede

DİYARBAKIR'DAKİ EVLAT NÖBETİNDE AİLE SAYISI 286 OLDU

Öte yandan Diyarbakır'da, terör örgütü PKK'nın dağa kaçırdığı çocukları için nöbet tutan ailelerin sayısı, 286'ya yükseldi. Kızı Güneş için Kars'tan gelen Faik Karahan, "29 yaşındaydı, kandırdılar ve götürdüler. Kızımı almadan gitmeyeceğim" dedi.

Terör örgütü PKK tarafından çocukları dağa kaçırılan aileler, 3 Eylül 2019'da Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde evlat nöbetine başladı. 976 gündür sürdürülen nöbette bugüne kadar 35 aile, çocuklarına kavuştu. 2018 yılında 'Kıbrıs'a çalışmaya gidiyorum' diyerek evden ayrılan ve bir daha geri dönmeyen kızı Güneş için Kars'tan gelen Faik Karahan ile nöbet tutan aile sayısı, 286'ya yükseldi.

Nöbet tutan diğer aileler tarafından karşılanan Faik Karahan, "Kızım 29 yaşındaydı, kandırdılar ve götürdüler. Kızımı almadan gitmeyeceğim. Burada nöbetteyim. Annesi de çok hasta. Pişman olsun ve dönsün. Gelmeyene kadar da buradan gitmeyeceğim. Kim seni kandırdı ve götürdüyse de onları devlete havale ediyoruz. HDP kandırdı, gitti" dedi.

Son dakika Evlat nöbetindeki aileler ile HDPliler arasında arbede