TEOG ve LYS’de kayıt işkencesi!

TEOG Maratonu’nda tercih ve kayıt takvimi belli oldu. LYS’de ise önümüzdeki iki hafta sonu sınavlar var, sonuçlar da 11 Temmuz’da açıklanacak. Velileri, yaz boyunca zor günler bekliyor. Hem üniversitelere hem de liselere girişte tercih ve kayıt süreci eylül sonuna kadar devam edecek.

Görünen o ki, liselere kayıtta, devlet okulları ile özel okullar arasında yine yoğun gel-git’ler yaşanacak ve kayıtlar okullar açılıncaya kadar devam edecek. Hatta nakiller nedeniyle, okul açıldıktan sonra da uzun süre devam edecek Keşke, liselere girişte de, üniversiteye girişte olduğu gibi merkezi yerleştirme yapılsaydı da, aşağıdaki takvim karmaşası ortaya çıkmasaydı…

Liselere giriş

Liselere kayıtta, bir tarafa kayıt yaptıran, öte tarafa, yani özellere kayıt yaptıran devlete kayıt yaptıramaz kuralının iyi işlemediğini, önceki yıllarda çok gördük ve görünen o ki, bunu önleyecek bir yaptırım, bu yıl da söz konusu değil. İşte yeni kayıt dönemine yönelik ayrıntılar:

- Devlet liselerine yerleştirmeye esas alınacak puanlar, 30 Haziran’da açıklanacak. 14-24 Temmuz arasında ise liselere tercihler alınacak. Bu yıl, 25 okul tercih hakkı verilecek.

- Kolejlerin kayıt işlemleri 30 Haziran-13 Temmuz’da yapılacak. Sonuçlar, 11 Ağustos’ta ilan edilecek.

- Liselere yerleştirme işlemleri, Yerleştirme Puanı YEP üstünlüğüne, tercih önceliği, okul kontenjanı esasına göre yapılacak.

- Tercih başvurusunda bulunmayan ve hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.

Üniversiteye giriş

Üniversite tercih maratonu ise temmuz ayında gerçekleşecek, sonuçlar ise muhtemelen temmuz sonunda açıklanacak. Üniversite kayıtları eylülün ilk yarısında yapılacak. Yurtlara yerleştirme burs işlemleri de yine o dönemde karşılık bulacak.

Üniversitelerde ciddi anlamda yurt sorunu yaşandığı için tercih yaparken bu durumun özellikle göz önünde bulundurulmasında yarar var. Liste oluştururken, daha bilinçli bir tercih yapmak için düşündüğünüz üniversiteleri şimdiden gezmenizde ve seçeceğiniz mesleklerle ilgili detaylı bilgiler toplamınızda sonsuz yarar var.

Tercih hakkı ise 30’dan 24 düşürüldüğü için dikkatli olmak gerekiyor. Son dakika tercihleri yüzünden, hemen her yıl, on binlerce öğrenci yeterince tanımadığı bölümleri kazanıyor ve ertesi yıl yeniden sınava girmek zorunda kalıyor. Sakın siz de yanlış tercih yapanlar kervanına katılmayın…

YARIN: Sınavda en çok yapılan hatalar neler? 9.45 kuralı dahil, sınav günü adaylar nelere dikkat etsinler? Kaygıyı azaltmak mümkün mü?