‘İnce ayar’ yılına girildi...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; bugüne kadar yaptığı değerlendirme toplantılarında ‘tekniğe’ ağırlık vererek, basın kuruluşlarının ekonomi servislerinden isimler, piyasa yorumcuları ve akademisyenlerle bir araya gelirken, bu kez ‘siyasete’ de yer açtı. Medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri de ilk kez bu tür bir toplantıya davet edildi. Ancak Albayrak’ın mesajlarını siyaseten yine de ‘sınırlı’ tutmaya çalıştığını söylemek gerek.

Seçim söylemi

Örneğin, 2023’ten önce olası bir seçimin ekonomiye ne şekilde etkisi olabileceğine dair soruya, 5 senede 8 seçim geçiren Türkiye’nin ‘seçim yorgunluğuna’ vurgu yaparak yanıt verdi. Seçim söyleminin ancak kişisel bir hesap olabileceğini belirterek, “Hayırlı bir talep olduğunu düşünmüyorum” dedi. İç ve dış riskler, olağanüstü askeri gelişmeler ya da krizler gibi bir çok stres noktası için de hemen hemen aynı değerlendirmede bulundu; “Çoklu senaryolara her zaman hazır olmak gerek. 2020 çok ilginç başladı. Küresel riskler her zaman masanın üzerinde. Tedbir mi, teyakkuz mu derseniz, sürekli tekayyuz halinde olmamız gereken bir süreçten geçiyoruz. Riskler bertaraf olmadı, hep vardı ve olacak” sözleri aslında tüm toplantı boyunca çizdiği fotoğrafın özeti niteliği taşıyordu.

500 yıllık ekosistem

Öte yandan Bakan Albayrak, ekonomi ve finans alanında alınan kararları, atılan adımları 5 -6 yıldan bu yana değişim sürecine giren eko - sistemin gereği olarak değerlendiriyor. Albayrak, “500 yıllık eko-sistem özellikle Asya özelinde değişiyor. Türkiye bu değişimin ortasında. Daha önce 1. Dünya Savaşı döneminde pasifize edildiği süreçten 180 derece farklı olarak bu kez sürece yaklaşıyor” derken bir kaç kez 500 yıllık eko sistem vurgusu yaptı. Albayrak bu süreci, partiler ve siyaset üstü gördüğünün de altını çizdi, “Değişim tamamlanmadı. Daha yeni başladık” dedi. 2018 -2019’u zor iki yıl olarak tanımlarken, 2020 için ‘ince ayar’ yılı ifadesini kullandı. 2020’nin çok daha iyi bir yıl olacağını belirtti ama “Değişimin paydaşları açısından uyum sağlanması kolay olmayacak, zorluklar olacak bir yıl” değerlendirmesini yaptı.