Ve diğerleri....

12 Mayıs 2022 tarihli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı siyasi partiler üyelik sayısı verilerine göre; Yeniden Refah Partisi’nin üye sayısı 215 bin 1. Parti, bu sayıya göre, bir önceki aya kıyasla üye sayısını en çok artıran siyasi parti olduğunu belirtiyor.

30 Mayıs’ta ise partinin gençlik kolları, aylık üye sayısı hedefini aşarak 10 bin 78 üye kaydettiğini duyurdu. Bu ilandan birkaç gün sonra buluştuğumuz Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz ve Partinin Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın Basın Danışmanı Şerif Varol, üyelik konusunda iddialı konuşuyor, 12 Mayıs’tan sonra 15 bin üyenin daha partiye katıldığını anlatıyordu. Ancak sohbetin üzerinden 1 gün geçmişti ki partinin resmi hesaplarından kadın kollarının da 12 bin 736 yeni üye kaydettiği açıklandı. Bu, sadece gençlik ve kadın kollarının 1 ay gibi bir sürede 20 binin üzerinde yeni seçmeni saflarına kattığı anlamına gelir.

Altınöz, yoğun bir üye kaydı sürecinde olduklarını belirtirken, kendilerine ‘yeni katılanların’ özellikle AK Parti ve MHP’den kopanlar olduğu iddiasında bulundu. 2018 yılında partilerinin kurulmasıyla, arayış içindeki seçmenin yeni bir adres bulduğunu söyleyen Altınöz, il ziyaretlerinde sık sık ‘artık oyumuzu vereceğimiz bir partimiz var’ sözünü duyduklarını belirtiyor. Altınöz, gördükleri teveccüh konusunda bir iddiada daha bulundu ve AK Parti’de görev yapan/ yapmış bazı isimlerin çocuklarını emanet ettikleri yerin de Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları olduğunu söyledi.

Aşı karşıtları kazanıldı

Genel Başkan Yardımcısı, “Aşı karşıtlarını da kazandınız galiba…” sözümü de doğruladı. Başkentin kulislerinde, pandemi ile birlikte ortaya çıkan aşı tartışmaları sırasında, partinin aşı karşıtlarının oy potansiyelini hesap ederek hareket ettiğine dair bir görüş var. Hatırlanacağı üzere, Genel Başkan Erbakan, mRNA teknolojisini kullanan aşılara ilişkin şüphesini dile getirirken, bu tip aşılar yoluyla hücre içinde saklı genetik kodun tahribi halinde, tek gözlü, kuyruklu, üç bacaklı, üç kollu tüm vücudu adeta bir hayvan postu gibi kılla kaplı çocukların, bebeklerin doğabileceğini, hayvanla insan arası tipte birtakım doğumların olabileceğini söylemişti. Erbakan’ın bu sözleri pek çok kesim tarafından eleştirildi ama o geri adım atmadı. Hatta iddiasının bilimsel çalışmalara dayandığını, yanında bazı doktor ve araştırmacılarla birlikte anlattı. Erbakan, aşı, ilaç ya da modern tıp karşıtı olmadığını, mRNA tipi aşılara karşı olduğundaki ısrarını korurken, partisi de, Türkiye’deki tek aşı karşıtı siyasi grup oldu. Bu sırada da, farklı siyasi görüşlerden, eğitim ya da toplum kesimlerinden aşı karşıtlarıyla bir noktada buluştu. Altınöz tespite katıldı ama strateji olduğu iddiasını reddetti.

‘Barajı aşıyoruz’

Ankara’da her siyasi sohbette konu döner dolaşır anketlere gelir. Altınöz, Yeniden Refah Partisi ile bazı partilerin ‘diğerleri’ mağduru olduğunu biraz tebessüm, biraz da sitem ile anlattı. Olay birden fazla kez parti yetkilileri ve yakınlarının başına gelmiş. Telefonla anket yönteminde anketörler “Bu pazar seçim olsa oyunuzu şu partilerden hangisine verirsiniz?” diye sorarken, seçenekler arasında kendi partilerinin olmadığı tespit edilmiş. “Ben oyumu Yeniden Refah Partisi’ne vereceğim” dediklerinde de, duyulan cevabın, “Önümdeki seçeneklerde şu 4 - 5 parti var, söylediğiniz parti yok, o zaman sizi diğerlerine yazacağız” olduğunu aktardı Altınöz.

Yeni kurulan siyasi partilerin hepsinde bu ya da benzeri örneklerle anketlerin ‘sahayı yansıtmadığı’ sitemi var. Siyasi partiler anketlere güvenmese de anketsiz de yapamaz. Bu nedenle parti kendisine gösterilen ilgiyi ölçebilmek için bağımsız bir akademisyen grubuna anket yaptırmış. Genel Başkan Yardımcısı Altınöz, “Özellikle parti dışından”, “şirket olmayan” ve “bilimsel” bir çalışma yaptırdıklarının altını çizerek, baraj sorunlarının olmadığını gördüklerini belirtti. Altınöz’ün söylediğine göre, oy oranları şu an, yüzde 10’un biraz üzerinde. 18 – 22 Mart 2022 tarihleri arasında 18 il merkezinde 1710 kişiyle yüz yüze yapılan anketten partiye moral veren bir başka veri ise şöyle:

“Yeni kurulan siyasi partilerden

- Yeniden Refah Partisi’ne oy verir misiniz? %33,1 Evet

- Deva Partisine oy verir misiniz? %15,9 Evet

- Gelecek Partisine oy verir misiniz? %9,1 Evet

- Memleket Partisine oy verir misiniz? %13,6 Evet”

Önerisini rafa kaldırmamış...

Sohbetin bağlandığı nokta ise ittifaklar meselesi oldu. Genel Başkan Erbakan, CHP’nin içinde olmadığı, sağ partilerle üçüncü yol önerisini gündeme ilk getiren liderdi. Her ne kadar zaman zaman partinin Cumhur İttifakı’nda yer alabileceği de Başkent kulislerinde dillendirilse de  - ayrıca hemen her seçim öncesi Erbakan’ın da AK Parti’den aday gösterileceği en az bir kez iddia edilir- Erbakan’ın “ikinci turda Erdoğan’ı destekleriz dedik başımıza gelmeyen kalmadı” açıklaması partinin gündeminde böyle bir şeyin, en azından şimdilik, olmadığını gösteriyor. Altınöz de, Cumhur İttifakı’na katılmak yönünde bir temas olmadığını söyledi. Erbakan’ın danışmanı Varol ise, üçüncü yol önerileri gündeme geldiğinde HDP ve bileşenlerinin ittifakının henüz nihayetlenmemiş olduğunu hatırlatarak, belki artık 4. İttifaktan bahsedilebileceğini belirtti.  Yani parti, 6’lı masa buluşmalarına rağmen, hâlâ önerisinin arkasında. Yeniden Refah’ın üye sayısını artırma hedefiyle, teklifini yeni bir zamanlamayla tekrar gündeme getirebileceği anlaşılıyor.