Bilim dünyasından denizlere

Bozkırın can çiçeği başkentimizin Eymir Gölü’nde kürek çekenleri, rengârenk yelkenleri görürseniz şaşırmayın! Onlar, ODTÜ Denizcilik ve Yelken Topluluğu’nun yelkencileri. Ve kuruluşlarının 10’uncu yılı olan 2022’de, dünyaca ünlü üniversitelerin yarıştığı EDHEC Sailing Cup’ta boy göstermeyi hedefliyorlar.

Ankara’da sadece siyaset konuşulmaz, orada hayatın tüm renkleri canlıdır. Kültür ve sanatın yanı sıra spor alanında da güzel işlere imza atılır. Bu hafta sizlere bozkırın can çiçeği dediğim güzel kentimizin üniversiteli yelkencilerinden söz edeceğim. Meslek hayatımın bir döneminde SHOW TV’nin Ankara Temsilcisi olarak başkentte yaşadığım için kentin dinamikleri arasında sporun üst sıralarda yer aldığını rahatlıkla söyleyebilirim. ODTÜ de bu alanda özel bir yere sahiptir.

Bilim dünyasından denizlere

“Denizciliğe ve yelkene olan sevgimiz öylesine büyük ki, Ankara’da okumamız bizi durdurmuyor. Her sene yelkenci ailemizi genişletiyor, daha fazla sayıda kişiye ulaşıp denizciliği sevdiriyoruz.” Bu sözler, ODTÜ Denizcilik ve Yelken Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Tan Uçar, Yarış Komisyonu Başkanı Mert Yiğit Özkan, Tanıtım Komisyonu Başkanı Ahmet Alkan Kaşaltı, İdari ve Mali İşler Başkanı Elif Öner ve Eğitim Komisyonu Başkanı Utku Fedakar’a ait. Üniversitelerimizde gençlerimizin yelkenciliğe yönelik ilgisi beni fevkalade mutlu ettiği için yeni yılın ilk yazısında köşemi onlara ayırdım.

Salgına rağmen

Bu yıl onuncu yaşını kutlayacak olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Topluluğu, geçtiğimiz sene salgına rağmen yarışlarda iyi bir performans sergiledi. Örneğin, Ege Açık Deniz Yat Kulübü tarafından Çeşme’de düzenlenen Arkas Aegean Link Regatta Destek 2 Sınıfı’nda birincilik kupasını Ankara’ya götürdüler. Aruna-ODTÜ ekibi, Bodrum Açık Deniz Yat Kulübü Güz Trofesi, Marmaris Nurolbank Campus Cup yarışlarında da boy gösterdi. Kendilerini destekleyen Onur Üyeleri Yalım İşleyici ve Mehmet Nazmi Nurel’e özel teşekkürleri var. Mavi yürekli gençlerimizin nazik yaklaşımını toplumumuza örnek olması için özellikle belirtiyorum.

Bilim dünyasından denizlere

Yeni hedef

Bu yıl takım olarak dünyanın en ünlü üniversitelerinin yarıştığı EDHEC Sailing Cup’ta boy göstermeyi hedefliyorlar. Bunu başarabilmek için sponsora ihtiyaçları var. İş dünyasının içinde bulunduğu koşulları iyi biliyorum. Ancak ODTÜ’lü yelkencilere destek olacak kişi veya kurum çıkacağına yürekten inanıyorum. Yolunuz düştüğünde onları Eymir Gölü’nde antrenman yaparken görürseniz alkışlarınızla destekleyin. Ankara’nın maviliklerde rüzgâr gibi esen gençlerinin kamuoyuna vermek istediği açık bir mesaj var. Seslerinin duyulmasını umut ederek şunları söylüyorlar: “Biz, sadece yarışlara katılan ve eğitim veren bir yelken takımı değiliz. Bunları üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizin kalbinde bulunan Ankara’da yapmayı başaran, ODTÜ’nün ‘bizler dünyayı değiştirebiliriz’ felsefesine inanan, bunun denizcilik alanına da taşınması için özveriyle çalışan büyük bir aileyiz. Ulu Önder’imiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Denizciliği Türk’ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız’ sözünden aldığımız ilhamla engelleri aşıyor, herkesi eşit şekilde denizlerimizle buluşturmayı gayemiz olarak görüyoruz.”

Önceki hafta ODTÜ’lü yelkencilerin BAYK Güz Trofesi 4. Ayak Yarışı sırasında, Karaada açıklarında ne yazık ki direkleri kırıldı. Sahil Güvenlik tarafından sağlanan destekle Bodrum’a ulaştılar. Bu kazayı ciddi yaralanmalar olmadan atlatmaları hepimize derin nefes aldırdı. Azimli gençlerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Haftaya pazar yeniden buluşmak dileğiyle, esen kalın.

BAŞARI: Millî yelkencilerimizden güzel haberler geliyor. Geçen ay Portekiz’de düzenlenen 4th Portugal Grand Prix Round 1’de Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Yiğit Yalçın Çıtak, ILCA 7 U 21 kategorisinde altın madalya kazandı. Bir başka gurur verici haber ise Umman’dan. World Sailing Dünya Gençler Şampiyonası Techno 293 Plus Erkekler kategorisinde FB Doğuş Yelken’den Ozan Türker, dünya üçüncüsü oldu. Millî sporcularımızı, Türkiye Yelken Federasyonu’nu, ailelerini, kulüplerini ve antrenörlerini kutluyorum.

Bilim dünyasından denizlere

KİTAP: Amatör denizcilerimiz için sezon yaklaşıyor. Hayatın ve ekonominin getirdiği tüm zorluklara rağmen keyifli bir gezi planı yapmak isterseniz Çetin Kent’in “Samos Günlükleri” adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. Turgay Noyan, Meriç Köyatası, Ekrem İnözü, Alim Sür, Gani Müjde gibi usta denizcilerimizin ön sözüyle çıkan eseri Naviga Yayınları’nda bulabilirsiniz.
Tlf: (216) 418 51 91

Bilim dünyasından denizlere

YENİ YIL: 2021 hepimizi gerdi, üzdü ve sıktı. Bu nedenle 2022’nin okurlarımıza ve aziz milletimize huzur, sağlık ve neşe dolu güzel günler getirmesini diliyorum. Yıl boyunca maviliklerde olacak tüm denizcilerimizin pruvası neta, rüzgâr kolayına olsun. Esen kalın.