Binnaz Abla

“Okulun en güzel kızı ve en yakışıklı erkeği üniversitede yakaladığı şansı gerçek hayatta yakalayamıyor” savını çürütecek bir örnek var elimde...

Binnaz Abla

Üniversitede okuduğumuz o “kimselere hesap vermediğimiz” zamanlarda farklı boyutlarda da olsa hepimizin bir yaşam kaygısı vardı. Şimdi yaşadığımız kaygıları düşündükçe
“ne tatlı bir hayatımız” varmış diyorum... “Okul bittikten sonra nereye kapağı atsam?”, “Bunun için nerede staj yapsam?”, “Sinan İngiltere’ye gidiyormuş, ben de mi oraya gitsem, çok âşığım!” gibi hayatın her noktasına dokunan düşünceler, bilinmezlerle dolu geleceğimizi düşündükçe daha da bir heyecan dolduruyordu içimize. Nasıl bir hayatımız olacağını deliler gibi
merak ediyorduk...
Okulun en güzel kızının ve en yakışıklı erkeğinin üniversitede yakaladığı şansı gerçek hayatta yakalayamadığıyla ilgili hikayeler duydum, örnekler gördüm. Kim bilir, belki de güzellik de bir yere kadardır... Fakat bu iddiayı çürüten bir örnek var elimde. Bilkent’ten, bizim dönemin en yakışıklısı Sertaç Taşdelen’in hikayesi. Sertaç’ın üniversiteden sonra yaptıklarını gördüğüm zaman, hayat felsefem olan “Gerçekten kafaya koyduysan yapamayacağın şey, tanışamayacağın insan yoktur” aforizmasını onun da baş tacı yaptığını gördüm.
“Ne zaman evleneceğim?”
Okul bittikten sonra tası tarağı toplayıp Dubai’deki Ernst& Young’da çalışmaya başlayan Sertaç, 2010 yılında Türkiye’nin ilk online fal sitesi Binnaz Abla’yı kuruyor. Binnaz, Sertaç’ın size küçük dilinizi yutturacak derecede iyi fal bakan annesinin adı.
O günden bu güne iş o kadar büyüyor ki şirket Singapur, Türkiye, Amerika ve Kanada’daki profesyoneller tarafından yönetilen yüz kişilik bir yapıya dönüyor.
Yakın zaman önce yine Binnaz Abla’nın altında Dert Ortağı diye bir bölüm açıldı. İçerisinde yaşam koçluğu, kişisel gelişim ve psikoloji alanlarında deneyimli danışmanların olduğu... Danışmanlık ücreti 10-20 lira arasında değişiyor. Danışmanlara en çok gelen soru ise şu: “Ne zaman evleneceğim?”
Binnaz Abla, ekimde Dublin’de yapılacak olan Web Summit Fuarı’nda Türkiye’yi temsil edecek. Birkaç ay once Singapur’a taşınan Sertaç’la son konuşmamızda daha başka sürprizlerin de olacağını söyledi.
Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de Sertaç’ın Ortadoğu’nun en yakışıklı modellerinden biri olduğunu söylemek isterim. Dubai’ye gittiğinizde dev billboard’larda onu görürseniz, şaşırmayın.

Binnaz Abla

“Şef masası”, ağustos ayında Fransız mutfağından örnekler sunuyor.

Terasta şef masası

Sofa Hotel’in teras katındaki Frankie’yi seviyorum çünkü bu mekan, kaliteli bir orkestrayla Türkçe müzik dinleyebildiğim nadir yerlerden biri.
Müziği kadar yemekleri de güzel Frankie’nin. Son birkaç aydır da “Şef Masası” ile Akdeniz mutfaklarını kıyı boyu takip ediyor... Geçtiğimiz ay İspanyol mutfağının tozunu attırdılar, bu ay süresince de Fransız mutfağını konuşturacaklar. Sırada da İtalya ve Yunanistan mutfakları var.
Fransız mutfağından inciler şef Symeon Triantafyllou’dan, şaraplar Serdar Kömbe’den, yazması benden...

DİĞER YENİ YAZILAR