Bu yarışmaya katılan herkes kazanacak

Halkbank’ın Üreten Kadınlar Yarışması’nda çeşitli kategorilerde ödüller verilecek. Ancak katılan herkese sunulacak olan temel girişimcilik eğitimi, yarışmanın asıl ödülü olacak. Bu sayede hem girişimci kadınlar hem de ülke kazanacak

Hiç dikkat ettiniz mi, yediden yetmişe neredeyse bütün kadınların bir girişimcilik fikri vardır. Bu fikirler biraz desteklendiğinde bu kadınların nasıl cevval birer girişimciye dönüştüğünü görürsünüz. Son yıllarda kadın girişimcilerin en önemli destekçilerinden biri haline gelen Halkbank, bir yılda 10 milyar liralık kredinin yanı sıra yepyeni projeler de hazırlıyor.

Girişimci kadınları teşvik etmek amacıyla 2021’de avantajlı koşullarla Kadın Girişimci Kredi Destek Paketini açıklayan ve dokuz ilde düzenlediği Üreten Kadınlar Zirveleri ve Toplantılarıyla desteğini yurt çapına yayan Halkbank, bu yöndeki vizyonunu 2022’de daha da ileriye taşıyor. Kadın girişimcileri geliştirecek bir ödüllendirme programı hazırlayan banka, bu doğrultuda Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması’nı düzenliyor.

Bu yarışmaya katılan herkes kazanacak

Borcuna sadık

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Kredi Destek Paketinin geldiği aşamayı ve Üreten Kadınlar Yarışması’nı, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Arslan, “Kurguladığımız finansal imkânlarla 2021 yıl sonu itibarıyla tam olarak 88 bin 500 kadın girişimciye 8.6 milyar lirayı aşan kredi kullandırımı gerçekleştirdik. Üreten Kadınlar Toplantılarımızla neredeyse her meslek grubundan kadın girişimcinin hayatına olumlu katkılarda bulunma şansını yakaladık, desteklerimizin yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata vesile olduğuna harika başarı öyküleriyle tanıklık ettik. Projemizin birinci yılının sonunda yani 8 Mart 2022 tarihine kadar 100 bin girişimciye ve 10 milyar TL kredi hacmine ulaşma hedefi koymuştuk, bu hedefi aşacağımıza inanıyoruz. Bu arada, kadın girişimcilerimizde yüzde 99.6’lık geri ödeme yüzdesine sahip olduğumuzu paylaşmak isterim. Zaten biliyorduk ama kadınların borçlarına son derece sadık olduğunu bir kez daha görmüş olduk” diye konuştu.

Tören 8 Mart’ta

2022’de Halkbank olarak kadın girişimci ekosistemini büyütmeye yönelik desteklerini genişleteceklerini belirten Osman Arslan, Türkiye’nin her köşesinde ürettikleri ile kendisine, ailesine, yöresine, ülkesine katkı sağlayan kadınları ödüllendirmek amacıyla Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması’nı başlattıklarını ve bu yarışmayı sonraki yıllara da taşımayı arzu ettiklerini açıkladı. Arslan, “Ödüllerimizi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde takdim edeceğiz” dedi.

Her biri kıymetli

“Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması’nda kaybeden olmayacaktır” diyen Osman Arslan, “Tüm kadın girişimcilerimize kıymet veriyoruz. Bu nedenle tüm katılımcılarımıza ‘Temel Girişimcilik Eğitimi’ hediye edeceğiz” paylaşımını yaptı. Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kadınları ekonomik hayata daha fazla dâhil edebilmek ve potansiyellerini ortaya çıkarmak amacıyla, ekonomik olduğu kadar sosyal fayda da sağlayacak çözümler geliştiriyoruz. Halkbank olarak kadınların her alanda desteklenmesi konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Bu yarışmaya katılan herkes kazanacak

Başvurular online yapılacak

Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması’na başvurular bankanın web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Değerlendirmeyi yapacak jüri üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, BEE’O Kurucusu Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Big Chef’s Kurucusu Gamze Cizreli, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık ve Gürmen Grup Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Gür Solmaz. Toplantıda, bu projede yer almaktan heyecan duyduklarını aktaran jüri üyesi kadınlar, “Girişimcilerin, onların ardından gelecek binlerce kadına ilham verecek olan öyküleriyle buluşmak için sabırsızlanıyoruz” dediler.

Eğitim, pazarlama, letişim ve bankacılık uygulamaları desteği

Nakdi ödüllerin yanı sıra girişimci ve kooperatiflere eğitim, pazarlama, iletişim desteği ve avantajlı bankacılık uygulamaları sunacaklarını ifade eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, şunları söyledi: “Bankamız bünyesinde kurulan ve kadın girişimcilerimize geniş bir yelpazede sürekli eğitim desteği sunacak olan ‘Üreten Kadınlar Akademisi’ çatısı altında tüm finalistlere kapsamlı girişimcilik eğitimleri verilecektir. Bununla birlikte tanıtım amaçlı kurguladığımız Medya İletişim Paketi çerçevesinde, reklam ve iletişim odaklı medya fırsatları sağlayacağız.”

Farklı kategorilerde ödüller

Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması’nda çeşitli başlıklar altında para ödüllerinin yanı sıra iki özel ödül ve çeşitli ayni destekler sunulacak.

Halkbank Üreten Kadınlar Kategorisi’nin iki alt başlığı var. Bunlar, Mikro Üretici Kadın Girişimci Kategorisi ve KOBİ Üretici Kadın Girişimci Kategorisi. Mikro Üretici Kadın Girişimci Kategorisi’nde birinciye 200 bin TL, ikinciye 150 bin TL, üçüncüye 100 bin TL para ödülü verilecek. KOBİ Üretici Kadın Girişimci Kategorisi’nde de birincilik ödülü 250 bin TL, ikincilik ödülü 200 bin TL, üçüncülük ödülü 150 bin TL olacak.

Bir diğer ana başlık Kadın Kooperatifi Kategorisi’nde de birinci 200 bin TL, ikinci 150 bin TL, üçüncü 100 bin TL ödül alacak. Osman Arslan, özel ödüllerle ilgili olarak da şu bilgiyi verdi:

“Çevresel farkındalığı yükselten, bu konuda öne çıkan ürün veya hizmeti olan bir kadın girişimcimiz de, Sıfır Atık Kategorisi Özel Ödülü’nü almaya hak kazanacak. Ayrıca yarışmamızda, Türk Lirası’nın üzerinde resmi yer alan ve dönemindeki çalışmalarla Türk kadınlarına ilham veren Fatma Aliye Topuz adına da özel bir ödül vereceğiz.”