SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ

"Karanlığın içinden sızan bir ışık parçası kadar iyimserim"

Fransız Devrimi'nin çalkantılı yıllarından yaşamış birbirinden farklı dört kadının hikâyesi Madam Giyotin ile aynı sahneye taşınıyor. Lauren Gunderson'un ünlü eseri aslında bir araya hiç gelmemiş bu dört kadını aynı sahneye taşırken onların benzerlikleri ve farklılıklarını da izleyiciye yansıyor. Yağmur Yağmur'un yönettiği Betül Arım, Buket Gülbeyaz, Simel Aksünger ve Zeliha Gürsoy ile Özlem Ulukan'ın sahne aldığı oyun 24. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında izleyiciyle buluşacak. Oyuncan önce yönetmen Yağmur Yağmur ile Madam Giyotin ve pandemi sürecinde tiyatro üzerine konuşma fırsatımız oldu.

"Bu sıkışmışlığın içinden yeni yollarla çıkılacak"

İlk teklisi Kendim Abla'yı geçtiğimiz Mart ayında yayımlayan sonrasında da 28 adını çalışmasıyla da dikkat çeken Bade Nosa bu sefer bir Behçet Necatigil şiiri ile karşımızda. Küskün Yolcunun Türküsü adını taşıyan yeni şarkısını müzikseverlere sunan Bade Nosa ile hem bu şarkısı hem de müzikal yolculuğunu konuştuk. Kazdağları'nda bir klip de çekilen Küskün Yolculun Türküsü'nın hikâyesini anlatan Bade Nosa yeni çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

"İyi müzikten kopmamak lâzım"

Borusan Sanat 21. sezonunu Borusan Klasik ve internetten yayınlayacağı konserlerle herkese ücretsiz bir şekilde sunacak. Pandemi koşullarında yeni normalin de göz önünde bulundurulduğu bu kararı ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın (BİFO) yeni sezonunu Borusan Sanat Genel Müdür Ahmet Erenli ile konuştuk. Yeni sezonda Türkiye'nin en köklü oda müziği topluluklarından biri olan Borusan Quartet'e katılan ve aynı zamanda da bir BİFO üyesi olan Nilay Sancar ile de bu yeni görevi üzerine sohbet etme fırsatımız oldu. Beethoven'in 250. doğum yıldönümü'ne yakışır bir programla müzikseverlere ulaşan Borusan Sanat, önümüzdeki Mayıs ayına kadar bir yandan da dünyaca ünlü solistleri elbette pandemi koşulları el verdiği ölçüde Türkiye'deki müzikseverlerle çevrimiçi platformda buluşturmaya devam edecek.

The Cinematic Orchestra evlere konuk oluyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), önde gelen uluslararası kültür-sanat kurumlarıyla yürüttüğü işbirlikleriyle, önemli çevrimiçi sanat etkinliklerini Türkiye’den seyircilerle buluşturmaya devam ediyor. Kasım ayında çağdaş dans sahnesinin en önemli topluluklarından Netherlands Dance Theater (NDT) ile yapılan gösterimlerden sonra şimdi de İngiltere’nin en önemli kültür kurumlarından Southbank Centre ile yeni bir işbirliği yapılıyor.

"Piyano beni bana yeniden anlatan eşsiz bir enstrüman"

Başkent Ankara'ya dair en eski tasvirin yer aldığı ve Amsterdam'daki ünlü Rijkmuseum envanterine kayıtlı tablo bir süredir Rahmi M. Koç Ankara Müzesi'nde sergileniyor. Uzun süre Halep'e ait olduğu düşünülen ancak Ankara'yı tasvir ettiği Semavi Eyice tarafından ispatlanan tablo, piyanist ve besteci Necati Şekkeli'ın Piano Turca projesinin üçüncü albümüne ilham oldu. 18. yüzyıla tarihlenen tablodaki tasvirlerin her birinden ilhamla piyano ve senfonik versiyonlardan oluşan iki farklı kayıt ortaya çıkaran Necati Şekkeli, projenin hikâyesini anlattı.

"Alternatif müzikler de istediği mecraya ulaşabilir hale geldi"

Eskişehirli grup Bubba, müzikal yolculuğuna yeni kayıtlarla devam ediyor. Red Bull Warm Up kapsamında yeni kayıtlar gerçekleştiren grup ile bu çalışmaları ve müzikal yolculuklarını konuşmak üzere bir araya geldik. Pandemi sürecinde uzun bir süre yetecek kadar çok beste ortaya çıkardıklarını ifade eden Bubba üyeleri Red Bull Warm Up kayıtlarıyla bunların bir kısmını müzisyenlerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

“Kentlerden kırsala doğru bir değişime gireceğimize inanıyorum”

Ben Fogle dünyanın en ünlü gezgin ve belgeselcilerinden biri. Vahşi yaşamın kalbine doğru yıllardır yaptığı yolculuklarla bilinen Ben Fogle, BBC Earth'te yayımlanan "Return the Wild" belgeselinin ikinci sezonuyla izleyicinin karşısına çıkıyor. Her çarşamba yayımlanacak olan yeni bölümlerle Avustralya ve Yeni Zelanda gibi uzak coğrafyalarda izole yaşamı seçen ailelere konuk olan Ben Fogle ile bu yolculukları, yalnızlık ve izolasyon üzerine konuştuk.

"Zeytinburnu ve İstanbul tarihine önemli bir unsur eklendi"

Bir dönem Zeytinburnu Belediyesi yönetim binası olarak faaliyet gösteren ve tarihi Osmanlı'nın son yıllarında inşa edilen askeri hastaneye kadar uzanan Kazlıçeşme Sanat, önemli bir arkeolojik keşfe ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda başlatılan restorasyon çalışmaları sırasında 1500 yıl öncesine tarihlenen Geç Roma Dönemi'ne ait mozaikler bölgenin ve yapının tarihini değiştirdi. Kazı çalışmalarının devam ettiği Kazlıçeşme Sanat binası ve arkeolojik buluntular hakkında yeni bilgileri Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, gerçekleştirdiğimiz röportajda açıkladı. Sur dışında bulunan ilk mozaik olma özelliği taşıyan bu yapı aynı zamanda yerinde sergilenmesi nedeniyle de ayrı bir öneme sahip.

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.