İ Harfiyle Başlayan Atasözleri İyilikten Maraz Doğar

İyilikten Maraz Doğar

26.11.2020 - 13:47 | Son Güncellenme:

Her atasözü bir durumu kısaca özetleme görevini veya insanlara uyarıcı nitelikte bir görevi üstlenmektedir. Uyarıcı niteliğini, bu olayları daha önce deneyimlemiş atalarımızın tecrübelerinden almaktadır. Bu tecrübeler sonucu oluşmuş, geçmişten gelen sözlerdir. Bilgece ve özlü sözlerdir. İyilikten maraz doğar da bu atasözlerinden biridir. İyilikten maraz doğar atasözünün anlamı nedir? İyilikten maraz doğar atasözünün cümle içinde kullanımı nasıldır ve benzeri bilgileri derledik.

İyilikten Maraz Doğar

 İyilikten maraz doğar atasözü, insanların iyi niyetlerinin kullanılmaya, kötüye yorulmaya açık olduğunu ifade etmek için kullanılan, uyarı niteliğinde bir sözdür.

Haberin Devamı

 İyilikten Maraz Doğar Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

 İyilikten maraz doğar atasözü, kalbi fazla temiz olan insanlara uyarma amaçlı söylenen bir atasözüdür. Bu sözün temel şeklinde ki anlamı şu şekildedir: Merhamet bazen ilaçtır, bazen de hastalık. Bazı kimseler, kendilerine acıyıp iyilik edenlerin başını derde sokarlar ya da bu iyiliği kötüye kullanırlar.

 İyilikten Maraz Doğar Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

 İyilikten maraz doğar atasözü uyarmak amacıyla kurulan cümlelerde kullanılır. Örneğin: Sen ona bu kadar iyilik yaptın kızım ama unutma ki atalarımız iyilikten maraz doğar demişler.