Geri Dön
Ekonomi‘Hidrojen ihracatçısı olabiliriz’

‘Hidrojen ihracatçısı olabiliriz’

Siemens Energy Türkiye Üst Yöneticisi Levent Dinçer, temiz ve düşük karbonlu bir enerji sistemine odaklanacaklarını belirterek, “Türkiye yenilenebilir kaynaklar açısından önemli potansiyele sahip. Gelecekte sanayisini karbonsuzlaştırmada hidrojene ihtiyaç duyacak ülkelere hidrojen ihraç eden ülke olabiliriz” dedi.

‘Hidrojen ihracatçısı olabiliriz’

Enerji dönüşümü ve karbonsuzlaştırma çözümlerine küresel anlamda katkı verdiklerini belirten Dinçer, şunları söyledi:

120 milyon euro yatırım

“Gaz türbinlerimiz doğalgaz ile hidrojen karışımı yakmaya halihazırda uyumlu durumda. AB tarafından fonlanan Hyflexpower Projesi’nde paydaşlarımızla birlikte çalışarak 2023 senesinde özellikle endüstriyel gaz türbinlerimizin yüzde 100 hidrojen yakabilir özelliğe sahip olması hedefleniyor. Bu tamamen karbon nötr bir şekilde enerji üretimi elde edilen ilk proje olma özelliğine sahip olacak. Bunun benzeri başka projeler de gerek endüstri, gerek enerji üretimi alanında devam ediyor. Burada Türkiye’nin rolü tabii bir başka açıdan da çok önemli. Türkiye’de küresel stratejiye uygun olarak temiz ve düşük karbonlu bir enerji sistemine odaklanacağız. Türkiye yenilenebilir kaynaklar açısından önemli bir potansiyele sahip. Gelecekte sanayisini karbonsuzlaştırmada hidrojene ihtiyaç duyacak ülkelere hidrojen ihraç eden bir ülke olabiliriz.”

Dinçer, Siemens Gamesa ile birlikte yeşil hidrojene 120 milyon euro yatırım yapma kararı aldıklarını, iki şirket olarak iklim krizini çözebilmek için rüzgar gücüyle hidrojen üretmeye odaklanacaklarını bildirdi.

Türkiye’de son bir yıldır İstanbul, Ankara ve İzmir’de faaliyet gösterdiklerini, gaz ve buhar türbinlerinden oluşan yaklaşık 12 gigavat kurulu güçle elektrik üretimine katkı sağladıklarını ifade eden Dinçer, “Dünyada üretilen elektriğin yaklaşık 6’da 1’i Siemens Energy teknolojisine dayanıyor” dedi.

 

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler