Geri Dön
EkonomiMotorin ve benzinde indirim beklentisi

Motorin ve benzinde indirim beklentisi

Petrol fiyatlarında arz endişelerinin etkisiyle geçen hafta dalgalı bir seyir izlenirken, yeni haftaya düşüşle başladı. Hal böyle olunca motorinin ve benzinin litre fiyatına ikinci kez indirim beklentisi oluştu. Peki ne kadar indirim yapılacak? İşte detaylar...

Motorin ve benzinde indirim beklentisi

Petrol fiyatlarında tüm dünyayı etkisi altına alan sert dalgalanmanın ardından yeni hafta aşağı yönlü başlamıştı. Bugün ise brent petrolün varil fiyatı 100 doların altını gördü. Fiyatlarda Rusya-Ukrayna arasındaki görüşmelerden olumlu sinyaller gelmesi etkisini gösterdi.

İŞTE MOTORİN VE BENZİN FİYATINDA BEKLENEN İNDİRİM MİKTARI!

Hal böyle olunca üst üste zamlanan motorin ve benzinin fiyatında indirim yolu göründü. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre 16 Mart 2022'den itibaren geçerli olmak üzere benzin fiyatlarında 1 lira 76 kuruş, motorinde 93 kuruş indirim bekleniyor.

FED KARARI ÖNCESİ PİYASALAR HAREKETLİ!

Piyasalarda kritik haftanın ikinci işlem gününde hareketlilik sürüyor. Üç yılı aşkın sürenin ardından faiz artırımına hazırlanan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yarınki kararları öncesinde oynaklığın yüksek seyrettiği görülüyor. 

Rusya-Ukrayna savaşı ve bu paralelde açıklanan yaptırımların ekonomilere etkisine ilişkin endişeler piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam etse de Çin'de artan vaka sayıları ve Fed'in yaklaşan faiz kararının fiyatlamalara dahil edilmesiyle piyasalarda oynaklık önemli boyutlara ulaştı.

PETROLDE YÖN AŞAĞI!

Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleştirilen müzakerelere yönelik iyimserliğin artması ve Çin'de artan vaka sayılarının talebi zayıflatacağı endişeleri emtia fiyatlarındaki geri çekilmeyi beraberinde getirirken, Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 5,7 azalışla 104,2 dolara kadar gerilemesinin ardından bugün de iki haftanın en düşük seviyesi olan 97,5 doları gördü.