Geri Dön

‘2030’da 75 milyon hasta bekleniyor’

Türk Kanser Derneği ve Bakırköy Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen toplantıda konuşan Dr. Murat Atay, ‘2030’da75 milyonun üstünde kanser hastası olmasını bekliyoruz’ dedi

‘2030’da 75 milyon  hasta bekleniyor’

Bugüne kadar bir milyon kişiye maddi ve manevi destek olan Türk Kanser Derneği’nin Bakırköy Belediyesi ile birlikte Tarık Akan Konferans Salonu’nda düzenlediği toplantıda erken teşhisin önemine değinildi.
Türk Kanser Derneği Başkanvekili Op. Dr. Murat Atay, “Son yıllarda yapılan testlerde ailesel, genetik faktörler ortaya çıkıyor. Ancak şu ana kadar yapılan araştırmalarda kanser hastalarının sadece yüzde 20’sinin genetik faktörlerden ortaya çıktığını görüyoruz. Risk faktörlerinin hiçbirinin olmaması, kendimize çok iyi bakmamız hasta olmayacağımız anlamına gelmiyor. Kişilerin taramalardan kaçmaması gerekiyor. Kanser, ülkemizde ve dünyada hızla artıyor. 2030’da 75 milyonun üzerinde kanser hastası bekleniyor. Bu daha da yüksek olabilir. Çünkü her geçen gün hastalıkların görülme yaşı düşebiliyor. Ama moral bozmamalıyız. Çünkü erken teşhis hızla artıyor” dedi.
‘İyileşme oranı %98’
Meme kanseri konusunda uyarılarda bulunan Op. Dr. Murat Atay, “18 yaşından büyük her kadın bazı konularda bilgilenmesi ve kendi kontrollerini yapması gerekiyor. 40 yaşından sonra kadınların düzenli takip altında olması gerekiyor. Bugün meme kanserlerinde tedavinin ardından tamamen iyileşme oranınız yüzde 98. Sadece bir film çektirmekle olmuyor. Erkeklerde de prostat taramaları kesinlikle düzenli olarak yapılmalı. Her geçen gün kolon kanseri, beslenme ve çevresel faktörlerin etkisiyle artıyor. Bu yüzden 40 yaşından sonra 5 senede bir yapılacak kolonoskopi sayesinde bu hastalık çok basit bir şekilde iyileştirilebiliyor” şeklinde konuştu.
‘Geç kalmaktan korkalım’
Bakırköy Belediye Başkanı Op. Dr. Bülent Kerimoğlu, “Kanserden korkmayalım, geç kalmaktan korkalım. Bir sorun olduktan sonra onunla mücadele etmek hem çok zordur, hem çok zaman alır, hem de çok pahalıdır. Asıl olan sorun çıkmadan onu öngörmektir. Düzenli kontrollere gitmek, bilinçlenmek çok önemli” dedi.

"Abi sen gitme!"Gelen son dakika haberine göre; İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremden sonra enkaz altında kalan bir çocuk ile onu kurtarmaya çalışan vatandaşın diyaloğu yürekleri dağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber