Gündem Kurtulmuş'tan BM'ye Gazze tepkisi: Çöp tenekesine atılmış bir kurum

Kurtulmuş'tan BM'ye Gazze tepkisi: Çöp tenekesine atılmış bir kurum

06.11.2023 - 15:00 | Son Güncellenme:

Karadeniz Teknik Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış töreni, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla yapıldı.

Kurtulmuştan BMye Gazze tepkisi: Çöp tenekesine atılmış bir kurum

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Birleşmiş Milletler'in son İsrail saldırıları karşısında aldığı tavrı eleştirerek "Dünyadaki yaşananları hep beraber görüyoruz. Şimdi İsrail’e karşı dünyanın her yerinde insanlar bir sürü laf söylüyor. 'İsrail’in yaptığı barbarlıktır, soykırımdır' diye yüzbinler sokaklara çıkıyor. Birleşmiş Milletler ‘de 140 ülke 'Yeter artık durun' diyor. Ama durduramıyorsunuz. Çünkü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde dayısı var. Hayır ben İsrail’e kırmızı çizgi çekmiyorum istediğini yapabilir diyor. Kırmızı çizgi çekmiyorum kelimesinin Türkçesi, ‘öldür öldürebildiğin kadar’ demektir" dedi.

Haberin Devamı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış töreni, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla yapıldı. KTÜ Kanuni Kampüsü Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan törene TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un yanı sıra, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adil Karaismailoğlu, Mustafa Şen, Yılmaz Büyükaydın, Vehbi Koç, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş İsrail-Filistin meselesine değinerek “Türkiye’nin tam da merkezinde olduğu tarihçilerin bereketli hilal olarak tanımladığı bu coğrafyanın tam da merkezinde olan Türkiye’nin her bir tarafının büyük çatışmalar, büyük gerilimlerle son derece önemli olaylara gebe olduğu son derece aşikardır. Ayrıca sadece bölge ülkelerinin arasındaki gelişme, çatışma ya da gerilimler değil, aynı zamanda dünyanın neredeyse bütün güçleri bu coğrafyadadır. Karadeniz’i ve Akdeniz’i görüyorsunuz. Kimin ne imkânı varsa herkes bütün savaş makinelerini bu bölgeye getirmiş vaziyettedir. Dolayısıyla Türkiye olarak bu coğrafyada ayakları üstümüzde sağlam bir şekilde basmaktan başka hiçbir şansımız yoktur. Elin oğlu getirdi Filistin ve İsrail arasındaki çatışmayı bahane ederek uçak gemisini Akdeniz’e getirdi. Ve getirirken de ‘Biz Suriye ve Irak’ın kuzeyinde IŞİD’e karşı mücadele veren PYD - YPG’ ye karşı onları korumak için buradayız’ dedi. Yani bunun Türkçesi şu; ’Biz Türkiye’ye karşı buradayız.’ diyor. Bugün İsrail-Filistin meselesini anlamak için 1991 yılı Amerika’nın Irak’ı işgaline gitmemiz gerekiyor, onu anlamamız için de 1917’de Osmanlı Devleti’nin bölgeden çekilmesiyle birlikte başlayan İngilizler'in yeni emperyal projelerinin ne olduğunu anlamamız gerekiyor” diye konuştu.

"ÇÖP TENEKESİNE ATILMIŞ BİR KURUM"

Birleşmiş Milletler’in İsrail-Filistin meselesi ile ilgili tutumu ile ilgili konuşmasına devam eden Kurtulmuş, “ 'Birleşmiş Milletler' diye bir şey var. Dünyadaki yaşananları hep beraber görüyoruz. Şimdi İsrail’e karşı dünyanın her yerinde insanlar bir sürü laf söylüyor. 'İsrail’in yaptığı barbarlıktır, soykırımdır' diye yüzbinler sokaklara çıkıyor. Birleşmiş Milletler‘de 140 ülke 'Yeter artık durun' diyor. Ama durduramıyorsunuz. Çünkü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde dayısı var. 'Hayır ben İsrail’e kırmızı çizgi çekmiyorum istediğini yapabilir' diyor. Kırmızı çizgi çekmiyorum kelimesinin Türkçesi, ‘öldür öldürebildiğin kadar’ demektir. Böyle bir sistem yürümez. Bir taraftan savaşları durduracağınızı zannediyorsunuz, bir taraftan da Birleşmiş Milletler’den sonuç alabilecek saflığa sahipsiniz. Birleşmiş Milletler öyle bir hale gelmiştir ki acil insani yardım için Birleşmiş Milletler’in Genel Sekreteri bile Refah Sınır Kapısı’ndan içeri girememiştir. Çöp tenekesine atılmış bir uluslararası bir kurumdan bahsediyoruz. Benim bildiğim İsrail’i durdurmak için 100’ün üzerinde Birleşmiş Milletler kararı vardır. Ne dersen de; adamın yüzüne tükürüyorsun dünya milletleri olarak ‘elhamdülillah’ diyor. Hedefi var çünkü Nil’den Fırat’a kadar bütün bu bölge İsrail’in, Siyonistlerin emrinde olacak, buradaki bütün halklar da İsrail’in emrinde olacak. Ya oradan çıkacaklar ya da köle olmayı kabul edecekler. 2023 yılında dünyanın gözü önünde devam eden bir savaşta hem de bir devletin başbakanı sıfatını taşıyan bir katil diyor ki, ‘Yeşaya kehanetlerine göre bu böyle olacak’ Yani kendisinin kutsal kitabından aldığı bir takım talimatları askeri stratejisinin merkezine koyuyor” ifadelerini kullandı.

Auschwitz, Srebnenitsa ve Gazze şehirlerinin kaderlerinin birbirinin aynısı olduğunu dile getiren Kurtulmuş, “Üç şehir üzerinden modern çağlarda yaşadığımız katliamları iyi anlamamız lazım: Auschwitz, Srebnenitsa ve Gazze. Birbirine benzer şehirlerdir. Hepsinde de senaryo aynıdır. Katiller, zalimler ve o katliamları yapanlar. Auschwitz ‘de Yahudileri ve çingeneleri toplama kamplarına gönderenler, Srebrenitsa’da Boşnakları ölüm kampı olarak bir akü fabrikasında bir araya getirenler Birleşmiş Milletler’in güvenli bölgesi olarak. Ve bugün Gazze’de bütün dünyanın gözü önünde Gazze’yi açık bir hapishane haline getirenler aynı zihniyetin sahipleridir" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Kurtulmuştan BMye Gazze tepkisi: Çöp tenekesine atılmış bir kurum

Haberin Devamı

SİVİL TOPLUM BULUŞMASI’NA KATILDI

Haberin Devamı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin (KTÜ) 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’nin ardından, DSİ Konferans Salonu'nda düzenlenen ‘Sivil Toplum Buluşması’ etkinliğine katıldı. Burada konuşan Kurtulmuş, "Cumhuriyet’in ikinci asrının başındayız ve Cumhuriyetimizin ikinci asrının iyi bir şekilde şekillenmesi için çalışmalıyız. Bu bütün vatandaşlarımızın önceliği olmalıdır. Türkiye'nin güçlü ve büyük Türkiye olma hedefi, Türkiye'nin varlık hedefidir. Her birimiz ne iş yapıyorsak, o işi en iyi şekilde gerçekleştirmek ve milli hedefler çerçevesinde varlığımızı sürdürmek zorundayız. Dünya görüşlerimiz, yorumlarımızda farklılık olabilir ama 85 milyon olarak ortak hedefler doğrultusunda birleşmeli ve birlikte yürümeliyiz. Bir asır geçti, yoksulluklar yoksunluklar oldu. Nice sorunlar oldu ama şimdi cihan kapıları açılıyor. Bu aziz milletin iki gününü bir geçirmemesi gerekir. Herkes ne iş yapıyorsa o işi en iyi şekilde yaparak milli hedefler doğrultusunda çalışmalıyız" dedi.

Haberin Devamı

Kurtulmuştan BMye Gazze tepkisi: Çöp tenekesine atılmış bir kurum

'TÜRKİYE, DÜNYADA YÜZ MİLYONLARCA İNSANIN UMUTLARINI BAĞLADIĞI BİR ÜLKEDİR'

Türkiye’nin büyük ve güçlü bir ülke olmak zorunda olduğunu belirten Kurtulmuş, "Türkiye, dünyada yüz milyonlarca insanın umutlarını bağladığı bir ülkedir. Asırlardır sömürgecilerin ayakları altında inim inim inlemiş medet umduğu yerdir. Onun için bizim güçlü bir ülke olmamız lazım. Güçlü olmak, farklılıklarımızın zenginlik olduğunu benimsemekten geçiyor. Güçlü Türkiye, anayasası ve ekonomisi güçlü Türkiye demektir. Gazze'de masum sivillere yapılan saldırılarda, uluslararası organizasyonlarda bazı devletlerin İsrail'den daha fazla katliama destek olduklarını görürken Türkiye'nin tavrı ve duruşu ortadadır. Üzülerek ifade ediyorum ki İsrail’in en büyük gücü, sadece elindeki savaşma kabiliyeti silahları değildir, bir takım batı ülkelerinin verdiği koşulsuz destek değildir, bunun da ötesinde İslam dünyasının param parça olmuş halidir. Mazlumların yanında olacak ve gerekli adımları atacak tek ülke Türkiye'dir. İnisiyatif alacak, ortaya çıkacak söz söyleyecek, bütün İslam dünyasının bir uyanışa doğru hareket etmesini sağlayacak yine Türkiye’dir" diye konuştu.

Kurtulmuş’un konuşmasının ardından sivil toplum örgütleri temsilcileriyle yapılan soru- cevap kısmı basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Programların ardından Numan Kurtulmuş, kentten ayrıldı.