Geri Dön
GündemTeravih Namazı nasıl kılınır? (Teravih saat kaçta kılınacak?)

Teravih Namazı nasıl kılınır? (Teravih saat kaçta kılınacak?)

Teravih namazı Ramazan ayının ikinci gününde saat kaçta kılınacak? Ramazan ayı 26 Mayıs Cuma akşamı kılınan Teravih ile başladı. Müslümanlar ve tüm İslam alemi Ramazan ayı boyunca Teravih namazı için camilere akın edecek.

Teravih Namazı nasıl kılınır? (Teravih saat kaçta kılınacak?)

On bir ayın sultanı Ramazan ayı geldi çattı. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Ramazan ayı bu sene 27 Mayıs Cumartesi günü başladı. Ramazan ayının en özel ibadetlerinden bir tanesi olan Teravih Namazı ise dün akşam kılınmaya başlandı. Ramazan ayı süresince Yatsı Namazının ardından kılınan Teravih Namazı 20 Rekat'tır. Peki Teravih Namazı saat kaçta kılınacak. Teravih namazı nasıl kılınır?

TERAVİH NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

İlk Teravih namazı dün akşam kılındı. Yatsı Namazının hemen ardından kılınan Teravih Namazı İslam dinine göre sünnet olan bir namazdır. 20 rekat olarak imam ile birlikte kılınır. Bunun yanı sıra evde veya ibadet edilebilecek herhangi bir yerde Teravih Namazı cemaat olmadan da kılınabilir

TERAVİH NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Teravih Namazı nasıl kılınır (Teravih saat kaçta kılınacak)

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Teravih namazı kılınışı: (Dört Rekatta Bir Selam Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı)
- Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

- Namaz kıldıracak imam: "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum" diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.

- İmam'ın arkasında kılan cemaat da "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama" diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra "Allahü Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.

- Bundan sonra imam ve cemaat gizlice "Sübhâneke"yi okur. Sübhaneke'nin okunması bitince, (Cemaat ayakta başka bir şey okumaz) imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir sûre okur. Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

- Burada imam gizlice Besmele'yi, açıktan fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secdeleri yapar ve otururlar. İkinci rekatın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhümme salli ve Allâhümme barik" okur ve üçüncü rekata kalkarlar.

Teravih Namazı nasıl kılınır (Teravih saat kaçta kılınacak)

- Üçüncü rekatın başında hem imam, hem de cemaat gizilce Sübhaneke'yi okur. Sonra imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okur. Sonra rükû ve secdeleri yaparak dördüncü rekata kalkarlar.

- İmam gizlice Besmele'yi, açıktan da fatiha ve bir sure okuyarak yine rükû ve secdeler yapılıp oturulur.

- Bu son oturuşta da imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbena firli" okuduktan sonra selâm verirler. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı kılınmış olur.

- Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rekat kılınmaya devam edilerek yirmi rekat tamamlanır.

- Sonra da cemaatle vitir namazı kılınır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Takla atan aracı bırakıp kaçtılarBursa'nın İnegöl ilçesinde kavga ihbarına giden polis ekiplerini gören şüphelilerin kaçtığı hafif ticari araç takla attı. Takla atan araçtan çıkan 3 şüpheli, yaya olarak kaçıp, kayıplara karıştı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler