Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi

Son dakika Harvard Üniversitesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Harvard Üniversitesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Harvard Üniversitesi haber sayfamızda...

Harvard Üniversitesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.405 harvard universitesi haberi bulunmuştur.
‘Uzaylılar geldi daha da gelecekler’
‘Uzaylılar geldi daha da gelecekler’Harvard Üniversitesi Astronomi Bölümü Başkanı Prof. Avi Loeb, dünya dışındaki yaşama ait bir cismin gezegenimizin yakınından geçtiğini iddia etti
4.01.2021Dünya
Harvardlı profesörden bomba dünya dışı yaşam açıklaması
Harvard'lı profesörden bomba 'dünya dışı yaşam' açıklaması!Harvard Üniversitesi Astronomi Bölümü Başkanı'ndan olay yaratacak bir 'dünya dışı yaşam' açıklaması geldi. Harvard Üniversitesi Astronomi Bölümü başkanı Prof. Avi Loeb'e göre, dünya dışı yaşama ait bir cisim yakın zamanda gezegenimizin yakınından geçti. Loeb yeni kitabında, 2017 yılında dünyaya yakın bir mesafeden geçen Oumuamua gök cisminin dünya dışı medeniyetlere ait olduğuna inandığını ve bu fikrini destekleyecek ciddi bulgulara sahip olduğunu yazdı.
3.01.2021Dünya
‘Aşı olmaktan korkmayın’
‘Aşı olmaktan korkmayın’Dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs vaka sayısı 80 milyona dayandı, can kaybı da 1.7 milyonu geçti. Salgını durdurma potansiyeli taşıyan Kovid-19 aşıları aralık ayının başından bu yana bazı ülkelerde uygulanmaya başladı. Sinovac’ın geliştirdiği, yüzde 91.25 etkili olduğu belirlenen CoronaVac aşısı ile ilgili Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Emrah Altındiş ‘Aşı olmaktan korkmayalım. Türkiye’de olsam Sinovac aşısı hakkım geldiğinde hiç düşünmeden olurdum’ dedi
26.12.2020Dünya
Türkiye’ye teknoloji ve inovasyon kazandırma hazırlığındayız
'Türkiye’ye teknoloji ve inovasyon kazandırma hazırlığındayız'Teknoloji devlerinin Türkiye operasyonlarında önemli görevler üstlenen Dr. R. Erdem Erkul, Türkiye’ye "teknoloji ve inovasyon alanında katma değer kazandırmayı" amaçlayan ve "gençleri, teknoloji meraklılarını heyecanlandıracak" bir hazırlık içinde olduklarını açıkladı.
22.12.2020Ekonomi
Harvard Üniversitesinde eğitim alan Ece Hakim, Türkiyeye dönüyor
Harvard Üniversitesi'nde eğitim alan Ece Hakim, Türkiye'ye dönüyor‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisinde oynarken 2016'da Harvard Üniversitesi'ni tam burslu olarak kazanan ve ABD'de eğitim alan Ece Hakim, Türkiye'ye dönmek için gün sayıyor.
10.12.2020Cadde
ABD istihbaratının 1 numarası: Çin özgürlüğe karşı en büyük tehdit
ABD istihbaratının 1 numarası: Çin özgürlüğe karşı en büyük tehditABD'nin en üst düzey istihbarat yetkilisi Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, Çin'in İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana 'demokrasi ve özgürlüğe en büyük tehdit olduğunu' söyledi.
4.12.2020Dünya
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, TRT World Forum 2020de konuştu
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, TRT World Forum 2020'de konuştuCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel salgını karşısında çok uzun zamandır ilk defa dünyadaki herkesin aynı durumdan etkilendiğine dikkati çekerek, "Dünyanın zengin ve güçlü ülkeleri küresel kriz ve sorunlarla başa çıkmada adaletsiz ve açgözlü kalırsa, küresel kaos ve adaletsizlik artacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
1.12.2020Gündem
Hubble teleskobu kara delikte dev gölgeler tespit etti
Hubble teleskobu kara delikte dev gölgeler tespit ettiGalaksiye yansıyan parlak ışık, devasa kara deliğin çekirdeğinden kaynaklanıyor. Işığın bir kısmı dışarı sızarken geri kalanları deliğin etrafındaki kalın toz örtüsü tarafından engellenerek adeta bir gün batımı manzarası yarattı.
26.11.2020Teknoloji
Hamermashten zamanı harcama ipuçları
Hamermash'ten zamanı harcama ipuçlarıEğitim ve yazarlık kariyerinde çalışma ekonomisi konusunda uzmanlaşan ödüllü yazar Daniel S. Hamermesh, “Zamanı Harcamak” adlı yeni kitabında iş yönetiminde ve sosyal yaşantıda planlı çalışmanın önemini hatırlatarak, gelecekteki çalışma düzenine dair çok önemli tespitlerde bulunuyor. The Kitap Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan kitabında, çalışma hayatında zamanı doğru kullanmanın ipuçlarını veren yazar, modern yaşamın etkisiyle zamanı doğru yönetememe kaygılarını tümüyle ortadan kaldıran bir yol haritası sunuyor. Okuyuculara, çalışma hayatının kurallarının değişme olasılığını dikkate alarak, söz konusu değişimlere hazırlayan bir antrenman takvimi sunuyor.
17.11.2020Kültür Sanat
Canan Dağdeviren Kadir Has’ın konuğu
Canan Dağdeviren Kadir Has’ın konuğuKadir Has Üniversitesi’nin gelenekselleştirdiği ve ekonomiden tarihe, sosyolojiden tasarıma birçok konunun ele alındığı “Herkese Açık Kolokyum”un 20.’si bugün Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Dr. Öğretim Üyesi Canan Dağdeviren’in katılımıyla gerçekleşecek.
11.11.2020Eğitim
NASA ekibini Türk bilim insanı Betül Kaçar yönetecek
NASA ekibini Türk bilim insanı Betül Kaçar yönetecekTürk bilim insanı Betül Kaçar, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) evrende yaşam arayışına yön verecek bir ekibi yönetecek.
10.11.2020Teknoloji
Fenomenler  borsaya  açılırsa
Fenomenler borsaya açılırsaİtalyan internet fenomeni Chiara Ferragni, borsaya açılmaya karar verdiğini duyurdu. Bu adım, pazarlama dünyasında her geçen gün daha etkili olan “influencer”lar için yeni bir iş modelinin öncüsü olabilir
24.10.2020Cumartesi
Erdal Öz Edebiyat Ödülünün sahibi Jale Parla oldu
Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sahibi Jale Parla olduCan Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, yeni sahibini buldu.
28.09.2020Kültür Sanat
Beynin ilacını Türkiye’de bulacak
Beynin ilacını Türkiye’de bulacakHarvard Üniversitesi araştırmacılarından Nur Mustafaoğlu laboratuvarını Türkiye’ye taşıyor. Mustafaoğlu, beyin hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların doğru noktaya ulaşmasını sağlayacak projesini Türkiye’de hayata geçirecek.
21.09.2020Gündem
Covid-19a karşı vücudun ürettiği antikor ne kadar süre koruyor
Covid-19'a karşı vücudun ürettiği antikor ne kadar süre koruyor?Covid-19 geçirenlerin vücudunda oluşan antikorun ne kadar süre koruduğu merak konusuydu. İzlanda'da 30 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırma, bu konuya ışık tuttu. Araştırmaya göre antikorlar, Covid-19 teşhisinin ardından en az 4 ay boyunca koruyuculuk sağlıyor. İşte detaylar...
Koronavirüse karşı vücudun ürettiği antikorlar en az dört ay etkisini koruyor
Koronavirüse karşı vücudun ürettiği antikorlar en az dört ay etkisini koruyorİzlanda'da 30 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, koronavirüse karşı vücutta oluşan antikorların, teşhisten sonra en az dört ay etkisini gösterdiğini ve daha önce bazı araştırmalarda iddia edildiği gibi hızla azalmadığını ortaya koydu.
2.09.2020Dünya
Türk bilim kadını bir ilke imza atacak
Türk bilim kadını bir ilke imza atacakSabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özge Akbulut, meme cerrahisi alanında hazırladığı projeyle Başkanlık Ödülü’ne aday gösterildi
1.09.2020Gündem
Trump daha başlamadan baltayı taşa vurdu Kamala Harris...
Trump daha başlamadan baltayı taşa vurdu! Kamala Harris...ABD lideri Demokrat aday Biden'ın yardımcısı olarak yarışa dahil olan Harris'in doğum yeri ve kökenini diline doladı. "Kendisinin aday olmak için gereken koşullara haiz olmadığını bugün duydum" diyen Trump, bir kez daha ırkçılıkla suçlanıyor.
14.08.2020Dünya
Tıp öğrencisi Enis Çağatay Yılmazdan gururlandıran başarı
Tıp öğrencisi Enis Çağatay Yılmaz'dan gururlandıran başarıİstanbul’da intörn doktor olarak tıp eğitimine devam eden 24 yaşındaki Enis Çağatay Yılmaz’ın geliştirilmesinde katkı sağladığı; bir su kaynağının kullanılabilirliğini normal metotların aksine yapay zeka kullanarak çok daha hızlı ve ucuz değerlendiren yöntem, İngiltere’de yayınlanan "Nature Light: Science & Application" adlı dünyaca ünlü bilim dergisinde makale olarak yer aldı
Yazı fit ve sağlıklı bitirmenin ipuçları
Yazı fit ve sağlıklı bitirmenin ipuçlarıTüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinedeniyle yaklaşık 3 aydan fazla bir süreyi evlerimizde geçirdik. Evde kaldığımız bu dönemde yaşam şartlarımızındeğiştiği gibi beslenme alışkanlarımız da değişti.
2.08.2020Diyetler
ABDde koronavirüs yardımları sona ererken milyonlarca işsizi zor bir dönem bekliyor
ABD'de koronavirüs yardımları sona ererken milyonlarca işsizi zor bir dönem bekliyorABD hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle işsizlik yardımına ek olarak yaptığı 600 dolar haftalık ek ödeme 31 Temmuz'da son buluyor.
30.07.2020Dünya
Geleceğin bilim insanları yetişecek
Geleceğin bilim insanları yetişecekBölgenin ilk ve tek sağlık temalı üniversitesi olan İzmir Tınaztepe Üniversitesi, bu akademik yılda öğrencilere kapısını açacak. Mütevelli Heyet Başkanı Bektur, “Problem bazlı özgün bir eğitim modelini benimseyeceğiz” dedi
15.07.2020Ege
Harvard ve MIT üniversiteleri ABD hükümetine dava açıyor
Harvard ve MIT üniversiteleri ABD hükümetine dava açıyorABD'nin en iyi ve en prestijli üniversitelerinden ikisi, Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), uluslararası öğrencilerin vizelerinin iptal edilmesine ve ülkelerine geri dönmelerine yol açacak olan yeni bir göçmenlik kuralına karşı ABD hükümetine dava açıyor.
8.07.2020Dünya
Uşak Üniversitesi’nden Japonya’yla işbirliği
Uşak Üniversitesi’nden Japonya’yla işbirliğiUşak Üniversitesi ile Japonya Teikyo Üniversitesi arasında Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nü kapsayan ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı.
7.07.2020Ege
ABDde şaşırtan öğrenci kararı: Ülkeyi terk edecekler
ABD'de şaşırtan öğrenci kararı: Ülkeyi terk edeceklerABD yönetimi, yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle güz dönemindeki eğitimlerinin tamamını internet ortamına taşıyan okullarda öğrenim gören yabancı öğrencilerin ülkeyi terk etmesini istedi.
6.07.2020Dünya
Son dakika... Ortaya çıktı Corona virüs alarm zillerini çaldırdı
Son dakika... Ortaya çıktı! Corona virüs alarm zillerini çaldırdıGelen son dakika haberine göre, rünya genelinde yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle kadınların ve erkeklerin eşit sıklıkla enfekte olduğu görülüyor. Ancak, Covid-19 nedeniyle ölenlerin birçoğunu erkekler oluşturuyor. Bu durumun altında yatan sebepler ise dikkat çekici...
2.07.2020Gündem
Harvard Üniversitesinin 2010da yayınladığı ve 127.545 kişiyle yaptığı araştırmaya göre hangi erkekler daha sağlıklıdır Kim Milyoner Olmak İster
Harvard Üniversitesi'nin 2010'da yayınladığı ve 127.545 kişiyle yaptığı araştırmaya göre hangi erkekler daha sağlıklıdır? Kim Milyoner Olmak İsterATV'nin sevilen bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster, bu akşam yepyeni bir bölümle daha izleyenlerin karşısına çıkıyor. Bugün oldukça heyecanlı geçen yarışmada yine çarpıcı bir soru merak konusu oldu. Peki Harvard Üniversitesi'nin 2010'da yayınladığı ve 127.545 kişiyle yaptığı araştırmaya göre hangi erkekler daha sağlıklıdır?
23.06.2020Gündem
Harvardlı Türk bilim insanına 400 bin dolarlık araştırma ödülü
Harvardlı Türk bilim insanına 400 bin dolarlık araştırma ödülüHarvard Üniversitesinde çalışmalarına devam eden Dr. Geylani Can, "İstediğimiz sonuçlara ulaşırsak sadece kanser değil birçok hastalığın gelişimini engellemiş olacağız." dedi.
22.06.2020Populer Bilim
Son dakika... Milli Eğitim Bakanı Selçuktan flaş karne açıklaması
Son dakika... Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan flaş karne açıklamasıSon dakika haberi... Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk AA Editör masasında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk uzaktan eğitim süreciyle ilgili, 'Uzaktan eğitimle yüz yüze eğitimin tamamını yaptık diyemeyiz fakat yapmak istediğimizin fevkinde işler yaptık' dedi. Öte yandan Selçuk, ilkokul ve ortaokul karnelerinin e-okul üzerinden, lise karnelerinin ise randevulu olarak okuldan alınabileceğini bildirdi.
18.06.2020Gündem
DSÖ’ye ‘belirtisiz Kovid-19 hastası’ tepkisi: Kafa karıştırıyorsunuz
DSÖ’ye ‘belirtisiz Kovid-19 hastası’ tepkisi: Kafa karıştırıyorsunuzDSÖ, belirtisiz (asemptomatik) Kovid-19 hastalarının virüsü nadiren bulaştırdığına dair açıklamasını geri çekti. Harvard Üniversitesi ve birçok bilim insanı DSÖ’ye ‘Kafa karıştırıyorsunuz’ diyerek tepki gösterdi. DSÖ Direktörü Ghebreyesus tartışmalarla ilgili ‘Şubat başından beri asemptomatik kişilerin bulaştırabileceklerini söyledik. Bulaşmanın derecesini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var’ dedi
12.06.2020Dünya
Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Salgın kötüye gidiyor
Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Salgın kötüye gidiyorPek çok ülke, dünyada 412 bini aşkın kişinin ölümüne neden olan Kovid-19’un bulaşımını engellemek için alınan önlemleri gevşetti. Sosyal mesafeli, maskeli yeni normal hayat endişeleri de beraberinde getirdi. Salgının küresel çapta kötüye gittiğini duyuran Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Ghebreyesus, ‘Şu an hiçbir ülkenin ayağını frenden kaldıracağı bir zaman değil’ diyerek, ‘Rehavete kapılmayın’ uyarısı yaptı.
10.06.2020Dünya
Corona virüs ile ilgili şoke eden araştırma Uydu fotoğrafları incelendi ve...
Corona virüs ile ilgili şoke eden araştırma! Uydu fotoğrafları incelendi ve...Gelen son dakika haberlerine göre; Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı adeta kasıp kavuran corona virüs (covid-19) salgını için dengeleri değiştirecek çok önemli bilgiler ortaya çıktı. ABD'nin Harvard Üniversitesi'nde, uydu görüntüleri kullanılarak yapılan araştırmanın sonucu açıklandı. İşte detaylar...
9.06.2020Dünya
Wuhandaki hastanelerde 2019 sonbaharında araç trafiğinin yoğunlaştığı ortaya çıktı
Wuhan'daki hastanelerde 2019 sonbaharında araç trafiğinin yoğunlaştığı ortaya çıktıABD'de yapılan bir araştırma, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının ilk kez ortaya çıktığı Çin'in Wuhan kentinde geçen sonbaharda hastanelerde olağanüstü araç trafiğinin yaşandığını ortaya koydu.
8.06.2020Dünya
Meltem Taylan Aydın kimdir, kaç yaşında İşte Meltem Taylan Aydının hayatı...
Meltem Taylan Aydın kimdir, kaç yaşında? İşte Meltem Taylan Aydın'ın hayatı...Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına 2 yeni atama gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına, Ayşe Nur Bahçekapılı ile Meltem Taylan Aydın'ın atanması ile ilgili kararlar Resmi Gazete'de yer aldı. İşte Meltem Taylan Aydın'ın biyografisi...
5.06.2020Gündem
Sürü bağışıklığı stratejisi beklenen sonucu vermedi
Sürü bağışıklığı stratejisi 'beklenen sonucu vermedi'Batı Avrupa'da karantinaya başvurmayan tek ülke olan İsveç'te, başkent Stockholm'de virüse yakalananların oranı düşük çıktı. İsveç'te salgın sırasında okullar tatil edilmedi, iş yerleri, restoran ve kafelerin çoğu açık kaldı.
22.05.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Güneri CıvaoğluMilliyet Yazarı
İki kadın bilim insanımıza alkışPandemi süreci bizleri eve kapatırken gene de beraber olabilmek için çözümler üretilmekte...
23.12.2020Siyaset
Dilara KoçakMilliyet Yazarı
Obezite tümör hücrelerini etkiliyor mu?Obezitenin, Kovid-19 gibi bulaşıcı bir hastalık olmadığından fakat en az bu hastalık kadar tehlike oluşturduğundan daha önceki yazılarımda bahsetmiştim...
16.12.2020Cadde
Güneri CıvaoğluMilliyet Yazarı
Dost mu, hasım mı? Hangisi...2017’den beri konuşulan, ABD’nin Türkiye’ye yaptırımları Trump tarafından imzalandı...
16.12.2020Siyaset
Filiz AygündüzMilliyet Yazarı
‘Gerçek önemsiz değildir’İstanbul Film Festivali’nin “Eşit Bir Hayat: Aralık Seçkisi”nde yer alan filmlerden biri de “Margaret Atwood / Sözcüklerin Gücü”ydü...
13.12.2020PN Yaşam
Deniz KilislioğluMilliyet Yazarı
İki kritik koridorAzerbaycan ile Ermenistan, 10 Kasım’da Rusya’nın arabuluculuğunda 9 maddelik bir anlaşma imzaladı...
15.11.2020
Deniz KilislioğluMilliyet Yazarı
Annan Planı son fırsat mıydı? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yeni bir dönem başladı...
25.10.2020
Ali ÇınarMilliyet Yazarı
Türkiye’de Biden korkusu var mı?Türkiye’de kiminle konuşsam ya da TV’de herhangi bir açık oturum programına rastlasam, “Ya, Biden kazanırsa?” ile başlayan yorumlar geliyor...
12.10.2020
Güneri CıvaoğluMilliyet Yazarı
Tehlikeli ilişkilerTrump pandemiyi (Kovid-19) gerekçe göstererek Amerika’daki yabancı öğrencileri ülkelerine gönderdi...
21.08.2020Siyaset
Ali ÇınarMilliyet Yazarı
Biden’ın dış politikası ve TürkiyeABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerine az bir süre kala Başkan Donald Trump ile Demokrat rakibi Joe Biden arasındaki tartışmalar zirveye ulaştı...
10.08.2020
Çağdaş ErtunaMilliyet Yazarı
Eylül’de 3 sergi ve 1 kitapla karşımızdaPandemi döneminde aldığım en güzel haberlerden biri, cam sanatçısı Felekşan Onar’ın yeni projeleri...
6.08.2020Cadde
Dilara KoçakMilliyet Yazarı
Yüzmek en güzel sporTatil planlarıyla birlikte kilo hesapları da yapılıyor bir şekilde...
19.07.2020Cadde
Esra KaraosmanoğluMilliyet Yazarı
Dunning-Kruger SendromuAptallık ile, cesaret/ aşırı özgüven arasındaki ilişkinin bilimsel olarak kanıtlandığını biliyor muydunuz? Cornell Üniversitesi’nde görevli iki psikolog David Dunning ve Justin Kruger bu konudaki araştırmaları ile 2000 yılında IG Nobel Ödülü’ne layık görülmüşler (1)...
24.06.2020PN Yaşam
Samed KaragözMilliyet Yazarı
Geometrik desenlerimiz“Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili” isimli eser, İslam sanatında geometrik desenlerin sadece süsleme boyutunun değil, felsefi yönünün de ele alınması gerektiğine işaret ediyor...
13.06.2020Cumartesi
Belma AkçuraMilliyet Yazarı
Salgın sonrası en büyük tehlike: Tek kullanımlık yeni bir hayatVirüsü fırsatçılığa çevirenlerin doğayı talan etmesi ve “tek kullanımlık poşet” alışkanlığının geri dönmesi, salgının doğa ve çevre açısından çok da olumlu bir sürece yol açmayacağını ortaya koyuyorKoronavirüs salgınının baş göstermesi üzerine, sokağa çıkma yasakları, uçuşların durdurulması, bazı fabrikaların üretime ara vermesi, şehirlere giriş çıkışların yasaklanması gibi birçok önlem hava kirliliğinin azalması yönünde bir etki yarattı...
31.05.2020Pazar
Ali ÇınarMilliyet Yazarı
Amerika’da ‘ağır’ siyaset!ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’a gittiği gideli, Demokrat Partililerden çektiği kadar hiç kimseden çekmemiştir diye düşünüyorum...
23.05.2020

Benzer Haber Etiketleri

ABDkoronavirüscorona virüsköşe yazısıyazar yazısı

Harvard Üniversitesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.