Hasip Kaplan

Hasip Kaplan

Kürt kökenli Türk siyasetçi ve avukat. İdil (Hezex)'in Harapşeref Köyü'nde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Uluslararası Hukuk Uzmanı olarak çalıştı. Türkiye Barolar Birliği Delegeliği yaptı. İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde Uluslararası Hukuk dersleri verdi. Avrupa Hukukçular Birliği'nin Türkiye Üyesi oldu. Birçok dernek ve vakfın üyeliğinde bulundu. Hukuk dergisi, Esmer dergisi ve Gündem gazetesi yazarı olup, yurtiçi ve yurtdışında bir dizi konferansa katıldı. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Bin Umut Adayları olarak Şırnak'tan bağımsız milletvekili seçilmiştir. Daha sonra TBMM'de DTP grubunu oluşturmuşturlar.TBMM XXIII. Dönem BDP Şırnak Milletvekilliği, Plân ve Bütçe Komisyonu üyeliği yapmıştır. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde BDP'nin desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'ndan Şırnak'ta bağımsız aday olarak gösterilmiş, yaklaşık %30 oy oranıyla (39,434 oy) XXIV. Dönem TBMM Şırnak milletvekili olarak seçilmiştir. Ayrıca Hasip Kaplan 5 Temmuz 2011 tarihi itibariyle Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili olmuştur. Dört kitabı yayınlanan ve ana dili Kürtçe olan Hasip Kaplan, iyi derecede Fransızca ve orta düzeyde Arapça bilmektedir; evli ve 2 çocuk babasıdır. Kitaplarıİstanbul'dan Botan'a 'Olağanüstü' Belge Notları (1992)Bir Onur Kavgası Cizre'den Strasbourg'a Yeşilyurt Dışkı Yedirme Davası (1996)Ben Sophia Anne Çığlığı (2004)Dilekçesi Hüzün (2005)

Hasip Kaplan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.339 hasip kaplan haberi bulunmuştur.
MHP düşmanlığının kripto versiyonu
MHP düşmanlığının kripto versiyonuMHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Ak Parti MHP ittifakı için, “Kürt seçmen oy vermez” tezini işleyenlere sert tepki gösterdi.
13.01.2018Siyaset
MHPden sert tepki: Kürt seçmen kavramı üzerinden…
MHP'den sert tepki: 'Kürt seçmen' kavramı üzerinden…MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Milli  mutabakat arayışının ürünü olan cumhur ittifakına zarar vermek için 'Kürt  seçmeni' kavramı üzerinden siyaset algısı yaratmak, hakikatte MHP düşmanlığının  bir başka kripto versiyonudur." ifadelerini kullandı.
13.01.2018Siyaset
‘Sağlığım el vermiyor’
‘Sağlığım el vermiyor’HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kongrede aday olmayacağını açıklamasından sonra ‘Ağabey’ formülüyle adı Eş Başkanlık için gündeme gelen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, sağlığının böyle bir görevi yapmaya el vermediğini ve eş başkanlığı daha genç ve dinamik arkadaşlarının yapması gerektiğini söyledi.
11.01.2018Siyaset
Ahmet Türk, eş başkan adayı olmayacağını açıkladı
Ahmet Türk, eş başkan adayı olmayacağını açıkladıCezaevindeki HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın aday olymayacağını açıklamasından sonra eş başkanlık için adı gündeme gelen görevden alınan eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, sağlığının böyle bir görevi yapmaya el vermediğini aday olmayacağını söyledi. Türk, HDP eski Miletvekili Hasip Kaplan'ın tartışmalara neden olan açıklamalarını da talihsizlik olarak değerlendirdi.
11.01.2018Siyaset
HDP’de Kürt-Türk tartışması
HDP’de Kürt-Türk tartışmasıHDP’de Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 11 Şubat’ta yapılacak büyük kongrede aday olmayacağını açıklaması sonrasında eş başkan arayışı sürerken, eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın, “Bir Türk göz dikmesin eş başkan Kürt olacak” çıkışı partide bomba etkisi yarattı.
10.01.2018Siyaset
HDP’li Hasip Kaplan istifa edip siyaseti bıraktı
HDP’li Hasip Kaplan istifa edip siyaseti bıraktı"Kurultay'da Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin" diye ırkçı bir açıklama yapan HDP'li Hasip Kaplan, gelen tepkiler üzerine partisinden istifa etti. Kaplan siyaseti de bıraktığını duyurdu.
10.01.2018Siyaset
Kaplan’dan skandal tweet
Kaplan’dan skandal tweetHDP Şırnak eski Milletvekili Hasip Kaplan, dün twitter hesabından yaptığı paylaşımda HDP’deki başkanlık seçimine ilişkin olarak “HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek..! Kusura bakmayın barajı aşan Kürt halkının oyları üzerinde sörf yapacak hiçbir halkın zamanı yoktur, Başur ve Rojava söz konusu olacaksa, bu işi ruhundan anlatacak liderler zamanı...” ifadelerini kullandı.
9.01.2018Gündem
Hasip Kaplan dalga konusu oldu
Hasip Kaplan dalga konusu olduHDP'li Hasip Kaplan okunan yatsı ezanını Evet zaferi olarak anlayıp dalga konusu oldu.
17.04.2017Siyaset
Gazeteciler için 100 adım yürüyüşü
Gazeteciler için 100 adım yürüyüşüAhmet Şık’ın tutukluluğunun 100’üncü gününde yapılan “100 adım yürüyüşü”nde, haksız yere tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması istendi
9.04.2017Gündem
HDP terörü tercih etti ve demokrasiyi kullandı
HDP terörü tercih etti ve demokrasiyi kullandıTürkiye, terörden temizleniyor. Emperyal güçlerin içimizdeki maşaları artık bu topraklarda barınamayacaklar.
7.11.2016The Others
Pazartesi alarmı
Pazartesi alarmıTBMM Genel Kurulu’nda başlayan ve Anayasa Komisyonu’nda devam eden şiddet olayları TBMM yönetimini harekete geçirdi.
30.04.2016Siyaset
Meclis kulisinde oturma eylemi
Meclis kulisinde oturma eylemiCHP ve HDP’li eski milletvekilleri, sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelerdeki operasyonlara son verilmesi ve yeniden çözüm sürecine dönülmesi için Meclis’te ortak basın toplantısı düzenledi, Meclis kulisinde oturma eylemi yaptı.
17.12.2015Gündem
HDP’nin yeni gündemi ‘Erdoğan seviciler’
HDP’nin yeni gündemi ‘Erdoğan seviciler’HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın, bazı eski HDP milletvekilleri için kullandığı, “Erdoğan seviciler” ifadesine önümüzdeki günlerde açıklık getireceğini söyledi.
11.12.2015Siyaset
Sırrı Sakık: Demirtaş sözlerine açıklık getirsin
Sırrı Sakık: Demirtaş sözlerine açıklık getirsinHDP Eşbaşkanı Demirtaş'ın, HDP'nin içinde Erdoğan sevdalısı eski vekillerin olduğunu söylemesi, bir anda "Kim bu isimler?" sorusunu gündeme getirdi. Eski vekil, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, "Buna açıklık getirmesi lazım, her tarafa çekilecek açıklamalara gerek yok" dedi. Hasip Kaplan da "Kimi kastettiğini Demirtaş'a sormak lazım" açıklamasını yaptı.
10.12.2015Siyaset
HDP yönetiminde radikal değişim
HDP yönetiminde radikal değişimSeçim nedeniyle ertelenen olağan kongrenin iki ay içinde yapılması bekleniyor. ‘İki dönem’ kuralı nedeniyle Demirtaş’ın yeniden eşbaşkanlığa aday olup olmayacağı netlik kazanmadı
4.11.2015Siyaset
Kaplandan HDPye çağrı
Kaplan'dan HDP'ye çağrıHDP'nin eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, 1 Kasım seçimlerinin ardından partiye yeniden yapılanma çağrısında bulundu.
4.11.2015Siyaset
Özgürlük mücadelesi asla unutulmayacak
Özgürlük mücadelesi asla unutulmayacakÖnceki gün aramızdan ayrılan Türk basınının en güçlü kalemlerinden biri olan Çetin Altan, meslektaşları ve sevenlerinin omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı. Altan’ın cenazesi her kesimden insanları buluşturdu...
23.10.2015Gündem
Hasip Kaplandan Bahçeliye destek
Hasip Kaplan'dan Bahçeli'ye destekHDP'li eski milletvekili Hasip Kaplan'ın twitter'dan paylaştığı mesaj sosyal medyayı salladı.
11.10.2015Siyaset
Kaplanın koalisyon hesabı sosyal medyayı salladı
Kaplan'ın koalisyon hesabı sosyal medyayı salladıHasip Kaplan'ın koalisyon hesabı...
21.06.2015Siyaset
DİSK: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz
DİSK: 1 Mayıs’ta Taksim’deyizTaksim Kazancı yokuşunda 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler için düzenlenen anma etkinliğinde konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "1 Mayıs’ta Taksim’de olacağımızı buradan bir kez daha ilan ediyoruz" dedi.
29.04.2015Ekonomi
HDP’de kadınlar liste başında
HDP’de kadınlar liste başındaHDP YSK’ya sunduğu aday listesinde yüzde 50 kadın kotasını korudu. HDP’nin listesinde Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan yer buldu. Parti Altan Tan’dan vazgeçmedi, Leyla Zana Ağrı’dan aday oldu. İmralı heyetindeki Bağrıyanık ve Dicle listeye girmedi. İslami adaylar ise ön sıralarda gösterildi.Tarihi hatadan son anda dönüldüHDP, YSK’ya aday listelerini eksik teslim etti. 23 ilin adaylarını bildirmeyen HDP yetkilileri, “Bu kentlerde sonradan aday tamamlayamazsınız, seçime girmemiş sayarız” uyarısı üzerine son 5 dakika kala listeyi YSK’ya teslim etti.
8.04.2015Siyaset
Müthiş iddia.. HDP heyeti İmralıya gitti
Müthiş iddia!.. HDP heyeti İmralı'ya gittiHDP’nin listeyi YSK’dan önce İmralı’ya götürdüğü iddia edildi. İddiaya göre HDP heyeti 4 Nisan’da adaya gitti. Doğum gününe de denk gelen ziyarette Öcalan’ın, “DTK Eşbaşkanı olarak devam etmek istiyorum” diyen Hatip Dicle’nin ikna edilmesini istediği öne sürüldü.
6.04.2015Siyaset
HDP’de milletvekili aday listelerine son şekli verildi
HDP’de milletvekili aday listelerine son şekli verildiHDP’de milletvekili aday listelerine son şekli verildi. Parti yönetimi, mevcut 29 vekilden 16’sı ile yeni dönemde çalışmama kararı aldı.
4.04.2015Siyaset
HDP’de ‘liste’ sarsıntısı
HDP’de ‘liste’ sarsıntısı!HDP, 7 Haziran’da mevcut milletvekillerinin yarısından fazlasının aday göstermiyor. Meclis’te 29 milletvekili ile temsil edilen HDP, 16 milletvekilini liste dışında bırakıyor.
3.04.2015Siyaset
HDPde 16 isim aday gösterilmiyor
HDP'de 16 isim aday gösterilmiyorHDP, 7 Haziran seçimlerine ilişkin milletvekili adaylarını belirlerken mevcut milletvekillerinin yarısından fazlasının aday göstermeyecek. Meclis'te 29 milletvekili ile temsil edilen HDP 13 milletvekilini tekrar aday gösterirken 16 milletvekili dışarıda bırakıldı. Altan Tan'ın da aday gösterilmeyeceği öğrenildi.
3.04.2015Siyaset
Muhalefetten saray darbesi tepkisi
Muhalefetten saray darbesi tepkisiCHP, MHP ve HDP milletvekilleri örtülü ödeneğe tepki gösterdi.
27.03.2015Gündem
İç güvenlik paketi yasalaştı
İç güvenlik paketi yasalaştıMuhalafet partilerinin büyük tepki gösterdiği ve Meclis’te büyük kavgaların çıkmasına neden olan iç güvenlik paketi, 24 saatlik maratonda Ak Parti’nin “komisyon” taktiğiyle yasalaştı. CHP, iç güvenlik paketini Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacak
27.03.2015Gündem
HDPli Kaplan: Muhalefetin seçim güvenliği bitmiştir
HDP'li Kaplan: 'Muhalefetin seçim güvenliği bitmiştir'Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulu'nda yasalaşan İç Güvenlik Paketi'ni eleştirerek, "Faşizm paketi Meclis'ten çıktı" dedi.
27.03.2015Siyaset
‘Saray’a  çekilmiş resttir’
‘Saray’a çekilmiş resttir’Muhalefet partileri, Arınç’ın yaptığı açıklamalara ortak tepki gösterdi.
23.03.2015Siyaset
Diyarbakırda tarihi gün Saatler kaldı
Diyarbakır'da tarihi gün! Saatler kaldıÇözüm sürecinin en kritik adımlarının atılacağı Diyarbakır'daki Nevruz'da halk sabahın erken saatlerinde alanı doldurdu. Abdullah Öcalan’ın İmralı’ya giden HDP heyetine verdiği Nevruz mesajına ilişkin bilgiler kulislere sızmaya başladı. Öcalan’ın mektubunda, PKK’ya doğrudan “Türkiye’ye karşı silahlı mücadeleden vazgeç” çağrısının yer almadığı belirtiliyor. Mektupta, PKK’nin toplayacağı olağanüstü kongrenin, "silahlı mücadeleden vazgeçme" kararı almasının koşulları ve şartları hakkında değerlendirmelerin bulunduğu belirtiliyor
21.03.2015Gündem
Bir çocuk yaralandı
Bir çocuk yaralandıŞırnak’ta Bahçelievler Mahallesi’nde yapılan, HDP Şırnak milletvekilleri Hasip Kaplan ile Selma Irmak’ın da yer aldığı kutlamalara yöresel giysileriyle katılan vatandaşlar, şarkılar eşliğinde halay çekti.
19.03.2015Siyaset
Batman ve Şırnak karıştı
Batman ve Şırnak karıştı!Batman ve Şırnak'ta Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından düzenlenen nevruz etkinliklerinde olaylar çıktı.
19.03.2015Gündem
Batman ve Şırnak karıştı
Batman ve Şırnak karıştı!Batman ve Şırnak'ta Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından düzenlenen nevruz etkinliklerinde olaylar çıktı.
19.03.2015Gündem
Muhtarların evlendirme yetkisi tasarıdan çıktı
Muhtarların evlendirme yetkisi tasarıdan çıktıTBMM İçişleri Komisyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara verdiği “evlendirme yetkisi” sözünü hayata geçirecek düzenlemeyi İç Güvenlik Paketi’nden çıkarttı.
17.03.2015Gündem
Ya müzakere  ya mücadele
Ya müzakere ya mücadeleHDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, İç Güvenlik paketi konusunda hükümetin hâlâ yanlıştan dönme şansı bulunduğunu belirterek, “HDP olarak ya tekriri müzakere ya da bizim açımızdan tekriri mücadele. Buna karşı sonuna kadar ulusal ve ulusal üstü yolları kullanacağız” dedi.
13.03.2015Gündem
Pakette Nevruz taktiği
Pakette Nevruz taktiğiHükümet’in verdiği sürpriz bir önergeyle İç Güvenlik paketinin kalan 63 maddesi İçişleri Komisyonu’na geri çekildi. Genel Kurul’dan muhalefetin itirazlarına rağmen geçen maddelerin Nevruz sonrası yasalaşması bekleniyor...
13.03.2015Gündem
Meclis’te gergin anlar
Meclis’te gergin anlar !TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gergin anlar yaşandı.
12.03.2015Siyaset
Muhalefet çalışma saatlerine tepkili
Muhalefet çalışma saatlerine tepkiliTBMM Genel Kurulu’nda İç Güvenlik Paketi görüşmeleri gece geç saatlere kadar devam edince muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi.
11.03.2015Siyaset
Jandarma artık İçişleri’ne bağlı
Jandarma artık İçişleri’ne bağlıİç Güvenlik Paketi’nde Jandarma’yı İçişleri Bakanlığı’na bağlayan madde geçti. Ak Partililer bir oylama için Genel Kurul’a son anda girince muhalefet vekilleri ‘Kapatın kapıları’ diye bağırdı.
10.03.2015Siyaset
Kaplan’dan AİHM’e Angarya başvurusu
Kaplan’dan AİHM’e Angarya başvurusuHDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine kötü muamele ve angaryadan dolayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne, TBMM Başkanlık Divanı kararlarının iptali için de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu
5.03.2015Siyaset
HDPli Kaplandan AİHM ve AYMye başvuru
HDP'li Kaplan'dan AİHM ve AYM'ye başvuruHDP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan; TBMM Genel Kurulu'nda İç Güvenlik Paketi görüşmelerindeki uzun çalışma saatleri nedeniyle Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. AİHM'ne angarya şikayetinde bulunan Kaplan, 1 cent (22 kuruş) manevi tazminat talebinde bulundu.
5.03.2015Siyaset
MHPli vekilin sözleri tansiyonu yükseltti
MHP'li vekilin sözleri tansiyonu yükselttiTBMM Genel Kurulu’nda 17 Şubat günü başlanan, 5 bölüm 132 maddeden oluşan İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde dün 39’uncu maddeden başlayan ve bugün sabaha kadar süren çalışmalarda 6 madde daha kabul edildi. Genel Kurul’da sabaha karşı MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın "Cumhurbaşkanınız, Başbakanınız, MİT Başkanınız, İçişleri Bakanız alayınız teröristin yorganının altındasınız be!" sözleri gerginliğe yol açtı. AK Parti ile MHP’li milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürürken sözleri nedeniyle Türkkan’a geçici olarak 2 birleşim Meclis’ten çıkartılma cezası verildi.
5.03.2015Siyaset
Kaplan: İhlalleri AYM’ye, ‘angarya’yı AİHM’ye götüreceğim
Kaplan: İhlalleri AYM’ye, ‘angarya’yı AİHM’ye götüreceğimTBMM Genel Kurulu’nda, İç Güvenlik Paketi’ne ilişkin uzun çalışma saatlerinden şikâyet eden HDP, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) TBMM aleyhine dava açacak.
4.03.2015Siyaset
‘Divan’dan da uzlaşma çıkmadı
‘Divan’dan da uzlaşma çıkmadıTBMM Başkanlık Divanı, muhalefetin, "iç güvenlik paketi"ne yönelik görüşmelerin içtüzük ve anayasaya aykırı yapıldığı gerekçesiyle oylamaların yenilenmesi talebini reddetti...
3.03.2015Siyaset
HDP’de 8 isim tüzüğe takılıyor
HDP’de 8 isim tüzüğe takılıyorHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Grup Başkanvekili Pervin Buldan, parti tüzüğünde yer alan “Bir üye aynı organa en fazla iki dönem üst üste seçilebilir” kuralının dışında tutularak yeniden milletvekili adayı olabilecek.
26.02.2015Siyaset
Demirtaş ve Buldan yeniden aday olabilecek
Demirtaş ve Buldan yeniden aday olabilecekHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Grup Başkanvekili Pervin Buldan, parti tüzüğünde yer alan "Bir üye aynı organa en fazla iki dönem üst üste seçilebilir" kuralının dışında tutularak yeniden milletvekili adayı olabilecek. İki dönem milletvekilliği yapan 8 isim ise yeniden aday olamayacak.
26.02.2015Siyaset
HDP’li vekillerden poşulu eylem
HDP’li vekillerden poşulu eylemTBMM Genel Kurulu’nda kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen tasarının görüşmeleri sırasında HDP’li vekiller poşu takarak, tasarıyı protesto etti.
25.02.2015Siyaset
HDP’li vekillerden poşulu eylem
HDP’li vekillerden poşulu eylemTBMM Genel Kurulu’nda kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen tasarının görüşmeleri sırasında HDP’li vekiller poşu takarak, tasarıyı protesto etti.
25.02.2015Siyaset

Yazar Sonuçları

Özay ŞendirMilliyet Yazarı
HDP TABANI VE YÜKSEK IRKÇILIK...“Ben Afrin protesto gösterine gitmek için 35 euro harcıyorum ama 35 TL için Türk’ün yanında çalışan Kürtler var” diye yazdı bir ırkçı sosyal medyada...
11.02.2018Gündem
Melih AşıkMilliyet Yazarı
VIP eylemciler!Çoğu HDP’li, ikisi CHP’li 7 - 8 eski milletvekili; Hasip Kaplan, Sebahat Tuncel, Aysel Tuğluk, Akın Birdal, Melda Onur, Binnaz Toprak...
17.12.2015Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Hasip KaplanhdpSon dakikatwitterMHP

Hasip Kaplan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.