Hasip Kaplan

Hasip Kaplan

Kürt kökenli Türk siyasetçi ve avukat. İdil (Hezex)'in Harapşeref Köyü'nde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Uluslararası Hukuk Uzmanı olarak çalıştı. Türkiye Barolar Birliği Delegeliği yaptı. İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'nde Uluslararası Hukuk dersleri verdi. Avrupa Hukukçular Birliği'nin Türkiye Üyesi oldu. Birçok dernek ve vakfın üyeliğinde bulundu. Hukuk dergisi, Esmer dergisi ve Gündem gazetesi yazarı olup, yurtiçi ve yurtdışında bir dizi konferansa katıldı. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Bin Umut Adayları olarak Şırnak'tan bağımsız milletvekili seçilmiştir. Daha sonra TBMM'de DTP grubunu oluşturmuşturlar.TBMM XXIII. Dönem BDP Şırnak Milletvekilliği, Plân ve Bütçe Komisyonu üyeliği yapmıştır. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde BDP'nin desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'ndan Şırnak'ta bağımsız aday olarak gösterilmiş, yaklaşık %30 oy oranıyla (39,434 oy) XXIV. Dönem TBMM Şırnak milletvekili olarak seçilmiştir. Ayrıca Hasip Kaplan 5 Temmuz 2011 tarihi itibariyle Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili olmuştur. Dört kitabı yayınlanan ve ana dili Kürtçe olan Hasip Kaplan, iyi derecede Fransızca ve orta düzeyde Arapça bilmektedir; evli ve 2 çocuk babasıdır. Kitaplarıİstanbul'dan Botan'a 'Olağanüstü' Belge Notları (1992)Bir Onur Kavgası Cizre'den Strasbourg'a Yeşilyurt Dışkı Yedirme Davası (1996)Ben Sophia Anne Çığlığı (2004)Dilekçesi Hüzün (2005)

Hasip Kaplan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.246 hasip kaplan haberi bulunmuştur.
MHP düşmanlığının kripto versiyonu
MHP düşmanlığının kripto versiyonuMHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Ak Parti MHP ittifakı için, “Kürt seçmen oy vermez” tezini işleyenlere sert tepki gösterdi.
13.01.2018Siyaset
MHP'den sert tepki: 'Kürt seçmen' kavramı üzerinden…
MHP'den sert tepki: 'Kürt seçmen' kavramı üzerinden…MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Milli  mutabakat arayışının ürünü olan cumhur ittifakına zarar vermek için 'Kürt  seçmeni' kavramı üzerinden siyaset algısı yaratmak, hakikatte MHP düşmanlığının  bir başka kripto versiyonudur." ifadelerini kullandı.
13.01.2018Siyaset
‘Sağlığım el vermiyor’
‘Sağlığım el vermiyor’HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kongrede aday olmayacağını açıklamasından sonra ‘Ağabey’ formülüyle adı Eş Başkanlık için gündeme gelen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, sağlığının böyle bir görevi yapmaya el vermediğini ve eş başkanlığı daha genç ve dinamik arkadaşlarının yapması gerektiğini söyledi.
11.01.2018Siyaset
Ahmet Türk, eş başkan adayı olmayacağını açıkladı
Ahmet Türk, eş başkan adayı olmayacağını açıkladıCezaevindeki HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın aday olymayacağını açıklamasından sonra eş başkanlık için adı gündeme gelen görevden alınan eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, sağlığının böyle bir görevi yapmaya el vermediğini aday olmayacağını söyledi. Türk, HDP eski Miletvekili Hasip Kaplan'ın tartışmalara neden olan açıklamalarını da talihsizlik olarak değerlendirdi.
11.01.2018Siyaset
HDP’de Kürt-Türk tartışması
HDP’de Kürt-Türk tartışmasıHDP’de Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 11 Şubat’ta yapılacak büyük kongrede aday olmayacağını açıklaması sonrasında eş başkan arayışı sürerken, eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın, “Bir Türk göz dikmesin eş başkan Kürt olacak” çıkışı partide bomba etkisi yarattı.
10.01.2018Siyaset
HDP’li Hasip Kaplan istifa edip siyaseti bıraktı
HDP’li Hasip Kaplan istifa edip siyaseti bıraktı"Kurultay'da Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin" diye ırkçı bir açıklama yapan HDP'li Hasip Kaplan, gelen tepkiler üzerine partisinden istifa etti. Kaplan siyaseti de bıraktığını duyurdu.
10.01.2018Siyaset
Kaplan’dan skandal tweet
Kaplan’dan skandal tweetHDP Şırnak eski Milletvekili Hasip Kaplan, dün twitter hesabından yaptığı paylaşımda HDP’deki başkanlık seçimine ilişkin olarak “HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek..! Kusura bakmayın barajı aşan Kürt halkının oyları üzerinde sörf yapacak hiçbir halkın zamanı yoktur, Başur ve Rojava söz konusu olacaksa, bu işi ruhundan anlatacak liderler zamanı...” ifadelerini kullandı.
9.01.2018Gündem
Hasip Kaplan dalga konusu oldu
Hasip Kaplan dalga konusu olduHDP'li Hasip Kaplan okunan yatsı ezanını Evet zaferi olarak anlayıp dalga konusu oldu.
17.04.2017Siyaset
Gazeteciler için 100 adım yürüyüşü
Gazeteciler için 100 adım yürüyüşüAhmet Şık’ın tutukluluğunun 100’üncü gününde yapılan “100 adım yürüyüşü”nde, haksız yere tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması istendi
9.04.2017Gündem
HDP terörü tercih etti ve demokrasiyi kullandı
HDP terörü tercih etti ve demokrasiyi kullandıTürkiye, terörden temizleniyor. Emperyal güçlerin içimizdeki maşaları artık bu topraklarda barınamayacaklar.
7.11.2016The Others
Pazartesi alarmı
Pazartesi alarmıTBMM Genel Kurulu’nda başlayan ve Anayasa Komisyonu’nda devam eden şiddet olayları TBMM yönetimini harekete geçirdi.
30.04.2016Siyaset
Meclis kulisinde oturma eylemi
Meclis kulisinde oturma eylemiCHP ve HDP’li eski milletvekilleri, sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelerdeki operasyonlara son verilmesi ve yeniden çözüm sürecine dönülmesi için Meclis’te ortak basın toplantısı düzenledi, Meclis kulisinde oturma eylemi yaptı.
17.12.2015Gündem
HDP’nin yeni gündemi ‘Erdoğan seviciler’
HDP’nin yeni gündemi ‘Erdoğan seviciler’HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın, bazı eski HDP milletvekilleri için kullandığı, “Erdoğan seviciler” ifadesine önümüzdeki günlerde açıklık getireceğini söyledi.
11.12.2015Siyaset
Sırrı Sakık: Demirtaş sözlerine açıklık getirsin
Sırrı Sakık: Demirtaş sözlerine açıklık getirsinHDP Eşbaşkanı Demirtaş'ın, HDP'nin içinde Erdoğan sevdalısı eski vekillerin olduğunu söylemesi, bir anda "Kim bu isimler?" sorusunu gündeme getirdi. Eski vekil, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, "Buna açıklık getirmesi lazım, her tarafa çekilecek açıklamalara gerek yok" dedi. Hasip Kaplan da "Kimi kastettiğini Demirtaş'a sormak lazım" açıklamasını yaptı.
10.12.2015Siyaset
HDP yönetiminde radikal değişim
HDP yönetiminde radikal değişimSeçim nedeniyle ertelenen olağan kongrenin iki ay içinde yapılması bekleniyor. ‘İki dönem’ kuralı nedeniyle Demirtaş’ın yeniden eşbaşkanlığa aday olup olmayacağı netlik kazanmadı
4.11.2015Siyaset
Kaplan'dan HDP'ye çağrı
Kaplan'dan HDP'ye çağrıHDP'nin eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, 1 Kasım seçimlerinin ardından partiye yeniden yapılanma çağrısında bulundu.
4.11.2015Siyaset
Özgürlük mücadelesi asla unutulmayacak
Özgürlük mücadelesi asla unutulmayacakÖnceki gün aramızdan ayrılan Türk basınının en güçlü kalemlerinden biri olan Çetin Altan, meslektaşları ve sevenlerinin omuzlarında son yolculuğuna uğurlandı. Altan’ın cenazesi her kesimden insanları buluşturdu...
23.10.2015Gündem
Hasip Kaplan'dan Bahçeli'ye destek
Hasip Kaplan'dan Bahçeli'ye destekHDP'li eski milletvekili Hasip Kaplan'ın twitter'dan paylaştığı mesaj sosyal medyayı salladı.
11.10.2015Siyaset
Kaplan'ın koalisyon hesabı sosyal medyayı salladı
Kaplan'ın koalisyon hesabı sosyal medyayı salladıHasip Kaplan'ın koalisyon hesabı...
21.06.2015Siyaset
DİSK: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz
DİSK: 1 Mayıs’ta Taksim’deyizTaksim Kazancı yokuşunda 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler için düzenlenen anma etkinliğinde konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "1 Mayıs’ta Taksim’de olacağımızı buradan bir kez daha ilan ediyoruz" dedi.
29.04.2015Ekonomi
HDP’de kadınlar liste başında
HDP’de kadınlar liste başındaHDP YSK’ya sunduğu aday listesinde yüzde 50 kadın kotasını korudu. HDP’nin listesinde Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan yer buldu. Parti Altan Tan’dan vazgeçmedi, Leyla Zana Ağrı’dan aday oldu. İmralı heyetindeki Bağrıyanık ve Dicle listeye girmedi. İslami adaylar ise ön sıralarda gösterildi.Tarihi hatadan son anda dönüldüHDP, YSK’ya aday listelerini eksik teslim etti. 23 ilin adaylarını bildirmeyen HDP yetkilileri, “Bu kentlerde sonradan aday tamamlayamazsınız, seçime girmemiş sayarız” uyarısı üzerine son 5 dakika kala listeyi YSK’ya teslim etti.
8.04.2015Siyaset
Müthiş iddia!.. HDP heyeti İmralı'ya gitti
Müthiş iddia!.. HDP heyeti İmralı'ya gittiHDP’nin listeyi YSK’dan önce İmralı’ya götürdüğü iddia edildi. İddiaya göre HDP heyeti 4 Nisan’da adaya gitti. Doğum gününe de denk gelen ziyarette Öcalan’ın, “DTK Eşbaşkanı olarak devam etmek istiyorum” diyen Hatip Dicle’nin ikna edilmesini istediği öne sürüldü.
6.04.2015Siyaset
HDP’de milletvekili aday listelerine son şekli verildi
HDP’de milletvekili aday listelerine son şekli verildiHDP’de milletvekili aday listelerine son şekli verildi. Parti yönetimi, mevcut 29 vekilden 16’sı ile yeni dönemde çalışmama kararı aldı.
4.04.2015Siyaset
HDP’de ‘liste’ sarsıntısı!
HDP’de ‘liste’ sarsıntısı!HDP, 7 Haziran’da mevcut milletvekillerinin yarısından fazlasının aday göstermiyor. Meclis’te 29 milletvekili ile temsil edilen HDP, 16 milletvekilini liste dışında bırakıyor.
3.04.2015Siyaset
HDP'de 16 isim aday gösterilmiyor
HDP'de 16 isim aday gösterilmiyorHDP, 7 Haziran seçimlerine ilişkin milletvekili adaylarını belirlerken mevcut milletvekillerinin yarısından fazlasının aday göstermeyecek. Meclis'te 29 milletvekili ile temsil edilen HDP 13 milletvekilini tekrar aday gösterirken 16 milletvekili dışarıda bırakıldı. Altan Tan'ın da aday gösterilmeyeceği öğrenildi.
3.04.2015Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Hasip Kaplan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.