Ruhsal Sağlık

Ruhsal Sağlık

Son dakika ruhsal sağlık haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan ruhsal sağlık gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan ruhsal sağlık haber sayfamızda...

Ruhsal Sağlık

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.737 ruhsal saglik haberi bulunmuştur.
Salgında ruh sağlığınızı unutmayın
Salgında ruh sağlığınızı unutmayın!İZMİR Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi’nde görevli Psikiyatri Uzmanı Dr. Merve Babalıoğlu, koronavirüs salgını başlangıcından beri insanların birçoğunda kaygı artışı yaşandığını belirtti.
10.10.2020Ege
Pandemi süreci olumsuz durumlarla mücadeleyi hatırlattı
Pandemi süreci olumsuz durumlarla mücadeleyi hatırlattıUzman Psikolog Merve Demircioğlu, corona virüs salgın sürecinde yaşanabilecek psikolojik sorunlara dikkat çekerek, "Pandemi süreci bize olumsuz durumlarla mücadele etmeyi hatırlattı. Bu süreç bize mücadele etme fırsatı verdi. Ne olursa olsun ayakta kalmamız gerektiğini, enfekte olsak dahi onunla mücadele etmemiz gerektiğini öğretti. Sosyal medya veya televizyon üzerinden olumsuz haberlere bakılmaması gerektiğini öneriyorum" dedi.
Süper yaşlılık kavramı nedir Profesör açıkladı
Süper yaşlılık kavramı nedir? Profesör açıkladıBeynini doğru kullanan ileri yaştaki kişilerde “süper yaşlılık” denilen durumun ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kişi 80 yaşında fakat müthiş zeki, müthiş enerjik, müthiş bir muhakeme gücüne sahip oluyor. Mimar Sinan da en büyük eserini 80 yaşından sonra yapmış” dedi. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, son zamanlarda ortaya çıkan “süper yaşlılık” kavramıyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı.
Neşe ve mutluluk aynı şey mi
Neşe ve mutluluk aynı şey mi?Toplumda mutluluk kavramının doğru biçimde algılanmadığını ifade eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Mutluluğu zevk peşinde koşmak, sürekli neşelenmek ve eğlenmek olarak algılayanlar var. Aslında pozitif psikoloji çalışmaları bize neşenin mutluluk olmadığını öğretti. Mutluluk hissi iç mutluluk-huzur hissiyle yakından ilgili” dedi. Tarhan, toplumda şikayetçilikten beslenen kişilerin olduğunu ve terapilerle bu kişilerin düşünce kalıplarını değiştirerek sürekli her şeyden yakınma durumunu tedavi etmeye çalıştıklarını söyledi.
24.08.2020Ruh Sağlığı
Hamilelik öncesinde ve hamilelikte hangi vitaminler alınmalı
Hamilelik öncesinde ve hamilelikte hangi vitaminler alınmalı? Sağlıklı bir gebelik geçirerek doğum yapmak, her anne adayının hayalidir. Gebelik oluşmadan önce anne adaylarının bu yoğun tempoya hazırlanmaları ve vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin değerlerini sağlamaları gerekir. Bu nedenle hamilelik öncesi vücudun doğru hazırlanması, dengeli beslenme ve uygun takviyelerin alınması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu doğurganlık ve gebelik sağlığı için beslenme ve vitaminlerin önemini anlattı.
“Erkek şiddeti kadının kaderi değil toplumun öğretisidir”
“Erkek şiddeti kadının kaderi değil toplumun öğretisidir”Kadına şiddetin kişisel değil toplumsal bir sorun olduğunu ifade eden Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, sorunun kaynağına inilmediği sürece ortadan kaldırılamayacağını söyledi. Şiddetin erkeğe mahsus değil topluma mahsus olduğunu belirten Demirci, “Erkek şiddeti kadının kaderi değil toplumun öğretisidir” dedi.
22.07.2020Ruh Sağlığı
Alpay Coskun şiirlerinde sosyal konulara dikkat çekiyor
Alpay Coskun şiirlerinde sosyal konulara dikkat çekiyorŞair, söz yazarı aynı zamanda da diş hekimi olan Alpay Coskun, şiirlerinde sosyal konulara dikkat çekiyor. Galata Kulesinin yakınında sokakta yaşayan birinden etkilenerek yazdığı NO:41 şiiri, son kitabına da adını veren şiirdir.
14.07.2020Kültür Sanat
Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer Atasözünün Anlamı Nedir Kısaca Atasözü Açıklaması
Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Atasözü AçıklamasıAtasözlerimiz arasında en sık kullanılan “Güneş girmeyen eve doktor girer.” sözü olmaktadır. Sözlük anlamına göre, güneş ışığı alan evde mikrop olmaz, güneş ışığı almayan evdeyse hastalık eksik olmaz şeklindedir. Atasözünün hangi durumlarda kullanılacağı merak edilmektedir. İşte, detaylar.
21.04.2020Gündem
“Kronik stres beyinde hasara neden olur”
“Kronik stres beyinde hasara neden olur”Prof. Dr. Metin Özata: “Stres kronik hale gelirse hormonlarda kalıcı yükselme, bağışıklık ve sinir sisteminde bozulma, kronik iltihap ortaya çıkar. Beyinde ve diğer organlarda hasar oluşmaya başlar”
13.10.2019Pazar
Japonyada animasyon stüdyosunu kundaklayan şüphelinin kimliği belli oldu
Japonya'da animasyon stüdyosunu kundaklayan şüphelinin kimliği belli olduKyoto kentindeki stüdyoda 33 kişiyi öldüren isim, 41 yaşındaki Şinzi Aoba. Polis, yedi yıl önce bir soygundan hüküm giyen şüphelinin ruhsal sağlık sorunları olduğunu açıkladı.
19.07.2019Dünya
Dört üniversite öğrencisinden birinde kariyer sorunu var
'Dört üniversite öğrencisinden birinde kariyer sorunu var'YTÜ Öğrenci Dekanlığınca yapılan araştırma, her dört üniversite öğrencisinden birinin kariyeriyle ilgili sorun yaşadığını ortaya çıkardı.
20.11.2018Eğitim
Oyun bağımlılığı ‘hastalık’ oldu
Oyun bağımlılığı ‘hastalık’ olduBilgisayar oyunu bağımlılığı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni bir zihinsel sağlık sorunu olarak nitelendirildi.
19.06.2018Dünya
Oruç tutmanın sağlığa yararları nelerdir
Oruç tutmanın sağlığa yararları nelerdir?Sağlık ve oruç, birbirleriyle çok ilişkili kavramlardır. Çünkü oruç tutmak, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Sadece 30 gün süre ile hem bedeni hem de ruhu sağlığa ulaştırmak, oruç ibadeti ile mümkün kılınmıştır. Dolayısıyla oruç tutmak, nefis terbiyesinin yanı sıra, vücudun sağlığa kavuşması açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için büyük faziletlere sahiptir.
12.05.2018Gündem
Multipl skleroz (MS) hastalığı nedir
Multipl skleroz (MS) hastalığı nedir?MS, merkezi sinir sistemini kapsayan kronik bir hastalıktır. MS, bağışıklık sistemine ve sinir lifleri etrafındaki koruyucu tabaka olan miyelinlere saldırır. Bu enflamasyon ve skar dokusu veya lezyonlara neden olur. Bu, beyninizin vücudunuzun geri kalanına sinyal göndermesini zorlaştırabilir.
28.04.2018Gündem
Plantus beden, zihin ve ruh sağlığımıza bütünsel çözümler sunuyor
Plantus beden, zihin ve ruh sağlığımıza bütünsel çözümler sunuyorPlantus, Kastamonu Tosya'da yüzde yüz Türk sermayesi ile 5000 metrekare üzerine kurulan entegre üretim tesislerinde geliştirdiği ilaç dışı bitkisel takviye ürünleri ile Türkiye genelinde 200’e yakın eczanede tüketicilerle buluşacak.
Çocukları sevgilimizle dövüyoruz
'Çocukları sevgilimizle dövüyoruz'Davranış Bilimleri uzmanı ve yazar Aşkım Kapışmak, 'Kırmızı Masa' programında Ender Saraç'ı konuk etti. İkili, bu haftaki konusu 'Bedensel ve ruhsal sağlık' olan programda, unutulmaya başlanan değerlerimizin ilişkilerdeki ve insan sağlığındaki önemini ele aldı.
4.11.2017Cadde
‘Senaryoya çok güvendim’
‘Senaryoya çok güvendim’‘Kalbimdeki Deniz’ dizisinde Raşel karakterini canlandıran  Simge Selçuk, “Ne kadar iyi oynamaya çalışsanız bile,  sonradan bir diziye girmek ve kabul görmek biraz  sıkıntılı . Bu anlamda senaryoya çok güvendim” dedi
30.06.2017Cadde
Platonik takıntının nedeni çocuklukta gizli
Platonik takıntının nedeni çocuklukta gizliTakıntı haline gelen platonik aşkların kökeni çocukluk hatta bebeklik dönemine kadar uzanıyor.
11.05.2017Aşk
Pilotların kâbusu depresyon
Pilotların kâbusu 'depresyon'ABD’de yapılan bir araştırma ticari havayolu şirketlerinde çalışan pilotlarının yüzde 13’ünün depresyon belirtileri  gösterdiğini, her 100 pilottan dördünün son iki hafta içinde intihar düşüncesini aklından geçirmiş olduğunu ortaya koydu.
15.12.2016Gündem
Hamilelikte yoga çok önemli
Hamilelikte yoga çok önemli!Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı jinekolog Op.Dr. Aslı Alay, hamile kadınlara yoga yapmaları tavsiyesinde bulundu.
6.07.2020Hamilelik
Depresyona doğal çözümler
Depresyona doğal çözümlerMemorial Wellness Bütüncül Ruhsal Gelişim Danışmanı Doç. Dr. Şafak Nakajima, modern çağın hastalığı depresyona karşı doğal ve bütüncül çözümler hakkında bilgi verdi.
23.02.2016Ruh Sağlığı
Seksin ilginç faydaları
Seksin ilginç faydalarıSeksin fiziksel ve ruhsal sağlık açısından pek çok faydası var. İşte seksin ilginç faydaları
21.12.2015Cinsellik
Kilo vermenin yolu bakteriler mi
Kilo vermenin yolu bakteriler mi?İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, diyet ve egzersizlerin kilo alıp verme üzerinde etkisinin olmadığını ortaya koydu. Mide ve bağırsakta bulunan bakteriler ise, sağlıklı kilo verme açısından büyük öneme sahip
12.05.2015Gündem
Fenerbahçeden Cavcava çok sert cevap
Fenerbahçe'den Cavcav'a çok sert cevap!Fenerbahçe Spor Kulübü, Aziz Yıldırım'ın Yüksek Divan Kurulu'nda yaptığı açıklamalarından ardından İlhan Cavcav'ın kullandığı ifadelere ilişkin bir açıklama yayınladı.
30.06.2020Fenerbahçe
Dikkat 13-14 yaş çok tehlikeli
Dikkat! 13-14 yaş çok tehlikeli!Yapılan pek çok araştırma, erkek ergenlerin yaklaşık olarak üçte birinin, genç kızların ise yarısının kendilerini şişman bulduğunu gösteriyor.
3.12.2014Ebeveyn
Bebeğin beslenmesinde ilk bin gün hayati önem taşıyor
Bebeğin beslenmesinde ilk bin gün hayati önem taşıyor"(Doğru beslenen çocuklarda, çocuklukta ve yetişkin hayatta obezite, kalp damar sistemi hastalıkları, şeker hastalığı gibi kronik hastalıkları ve ruhsal sağlık sorunları daha az olmaktadır"
26.06.2014Bebek
İlk 1000 Gündeki Anne ve Bebek Beslenmesi
İlk 1000 Gündeki Anne ve Bebek Beslenmesi2'inci Fetal Hayattan Çocukluğa "ilk 1000 gün" Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi Ankara’da başladı.
27.03.2014Aile
Yaşlılık depresyonu kaderiniz olmasın
Yaşlılık depresyonu kaderiniz olmasın!Yaşlılık depresyonu son yıllarda giderek artan bir hastalık.
20.03.2014Genel Sağlık
Uyku Bozuklukları Tedavisi
Uyku Bozuklukları TedavisiUyku bozuklukları ile ilgili tedaviler hastalığın türüne, sorunun nedenlerine, hastanın hem fiziksel hem ruhsal sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.
12.12.2013Genel Sağlık
Solaklarda ruhsal sağlık sorunlarına daha fazla rastlanıyor
Solaklarda ruhsal sağlık sorunlarına daha fazla rastlanıyorABD'de yapılan bir araştırmaya göre, solaklarda ruhsal sağlık sorunlarına daha fazla rastlanıyor.
6.11.2013Aşk

Yazar Sonuçları

Cem KılıçMilliyet Yazarı
Genç üretkenliğine korona darbesiKovid-19 salgınının başladığı günden bu yana gerek salgının işgücü piyasası ve özellikle kırılgan gruplar üzerindeki etkilerini, gerekse de salgının olumsuz etkileriyle mücadelede uygulanan politika tedbirlerini ayrıntılı olarak kaleme almaya çalışıyorum...
19.08.2020Ekonomi
Dr. Demet ErciyesMilliyet Yazarı
Şimdi arınma zamanıKovid-19 haberleriyle yeterince bilgilendik hatta biraz da bunaldık...
4.05.2020Pazar
Şükrü AndaçMilliyet Yazarı
Korona notları 23 | “Süper Kahramanlar” bakın kaybolmak yokTeknoloji dünyasından tanıdığımız Kerem Özdemir’in, Linkedin’de paylaştığı; “Kovid-19 Egemenliğindeki Günlerde İnsan Olma Rehberi” adlı çalışma; koronavirüsün “insanlığa” etkisini anlatıyor...
9.04.2020Ekonomi
Şebnem BurcuoğluMilliyet Yazarı
“The Goop Lab”Gwyneth Paltrow’un ‘sağlıklı yaşam’ şirketi The Goop çalışanları hazırladıkları programda, ruhsal ve bedensel sağlıkla ilgili deneyimlere bizzat katılıyorlar...
1.03.2020Pazar
Metin UyarMilliyet Yazarı
2020’nin iyi yaşam trendleriYeni yılda iyi ve kaliteli bir yaşam için yapılan tercihlerde neler ön plana çıkacak?Yeni bir yıla girmemize sayılı günler kala, “Hayatımızda ne gibi değişiklikler ve yenilikler yapacağız?” sorusu bizi heyecanlandırıyor...
26.12.2019PN Yaşam
Uzm Dyt Elif ErkinMilliyet Yazarı
Detoks ve ZayıflamaDetoks Nedir? Detoks Ne Değildir?Her yerde, herkesten çokça duyuyoruz, sosyal medya da detoks çayları, içecekleri yada tarifleri her gün paylaşılıyor, hatta artık detoks ürünleri için özel markaları bile var...
14.02.2018PN Diyet
Dr. Ecz. Neslihan ŞahinMilliyet Yazarı
ÜÇ ADIMDA SONBAHARA MERHABA!Yaz mevsiminin vazgeçilmez ritüeli olan güneş, deniz ve havuz, beraberinde birçok cilt problemini tetikliyor...
20.09.2017PN Sağlık
Aile Terapisti Volkan PELENKMilliyet Yazarı
Öfke ve Öfke KontrolüÖfke, bireyin bir engellenme durumuyla karşı karşıya kalması, herhangi bir saldırıya maruz kalması, incinmesi, yoksun bırakılması ya da tehdit algılaması gibi durumlarda hissettiği bir duygu; herkesin zaman zaman yaşadığı olumsuz olaylara karşı verdiği son derece doğal bir tepkidir...
10.09.2017PN Aile
Op. Dr. Güncel ÖztürkMilliyet Yazarı
İdeal göğüslere sahip olmak kadınları mutlu ediyorİdeal göğüslere sahip olmak kadınları mutlu ediyorBüyük göğüs, küçük göğüs, sarkık göğüs ya da asimetrik göğüs kadınların yaşam kalitesini düşüren kendilerini rahatsız hissetmesine neden olur...
24.12.2016PN Güzellik
Dilara KoçakMilliyet Yazarı
8 MADDEYLE AŞIRI YEMEAşırı yeme rahatsızlığı, fazla yemeyle aynı şey değildir...
20.09.2016Cadde
Dilara KoçakMilliyet Yazarı
BESLENME VE RUHSAL SAĞLIKBeslenmeyle ruhsal sağlık arasındaki bağ gerçek mi? Evet bu bir gerçek...
19.09.2015Cadde
Mehmet TezMilliyet Yazarı
Kimin geldiği artık önemsizYeni nesil festivalcilikte dev isimlerle anlaşıp bu isimler üzerinden bilet satmak ve etkinliği tanımlamak artık ikinci plandaYılın belli mevsimlerinde, müzik yazarıysanız şu soruya maruz kalırsınız: “Bu sene kimler geliyor?” Eskiden bu soru ve yanıtı anlamlı olurdu...
3.04.2015Gündem
Cem KılıçMilliyet Yazarı
Kofi Annan ruh sağlığı için uyardıThe Economist dergisi ve Lundbeck tarafından Londra’da düzenlenen, Küresel Depresyon Krizi toplantısına katıldım...
1.12.2014Ekonomi
Op. Dr. Ziya SaylanMilliyet Yazarı
YAŞLILIK DA GÜZELDiRFiziksel yaşlılığa elimizdeki son teknolojilerle çare bulabiliyoruz...
26.09.2014Cadde
R.Hakan KırkoğluMilliyet Yazarı
“Güvensiz” bir sonbaharBu dönemde halkı içine alan güvenlik konularına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Toprak güvenliği ve genel güvenlik konuları için...
19.09.2014PN Astroloji
R.Hakan KırkoğluMilliyet Yazarı
Sonbahar’ın temalarıBu dönemde halkı içine alan güvenlik konularına özellikle dikkat etmek gerekiyor.
18.09.2014PN Astroloji
Uzm. Psikolog, Psikoterapist Ruşen Nur ArıkanMilliyet Yazarı
Kaygı çağında aşk!Genellikle kişiler birbirleri ile kısa bir yazışma yaşadıktan sonra erkek direk cinsel mesaj ve taleplere geçmektedir

Benzer Haber Etiketleri

ruhsal sağlıkköşe yazısıpazaregeİZMİR

Ruhsal Sağlık ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.