Çerkes Sürgünü

Çerkes Sürgünü

Son dakika çerkes sürgünü haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan çerkes sürgünü gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan çerkes sürgünü haber sayfamızda...

Çerkes Sürgünü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 26 çerkes sürgünü haberi bulunmuştur.
Meclis Başkanı Şentop'tan 'Çerkes Sürgünü' paylaşımı
Meclis Başkanı Şentop'tan 'Çerkes Sürgünü' paylaşımıTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Çerkes Sürgünü'nün 157. yılında yaşamını yitirenleri andı.
21.05.2021Siyaset
‘Yüzen mezar’la ölüme yolculuk!
‘Yüzen mezar’la ölüme yolculuk!Çerkeslerin anayurtlarından koparılıp bilinmeze doğru sürülüşlerine ilişkin arşivlerde çarpıcı belgeler yer alırken, yaşanan vahşetin izleri de anlatılan hikâyelerle kuşaktan kuşağa aktarılıyor... Tanıkların anıları da dramın büyüklüğüne ışık tutuyor. Kıyıların ölü ve can çekişen insanlarla dolu olduğunu vurgulayan Abramov Yakov, “Yaşananları anlatmaya sözcüklerin gücü yetmez” diyor...
23.05.2020Gündem
‘Yolda ölmeyenler de canlı cenaze gibiydi’
‘Yolda ölmeyenler de canlı cenaze gibiydi’Çerkeslerin sürgün yolunda ve sonrasında büyük acılar yaşadığına vurgu yapan Kafkas Dernekleri Federasyonu kurucusu Muhittin Ünal, “Yüce Tanrım hiçbir halkı, doğup büyüdüğü, kök saldığı, asırlarca üzerinde yaşadığı ata toprağını iradesi dışında gözyaşları ile terk etmeye mecbur etmesin” dedi...
23.05.2020Gündem
TBMM Başkanı Şentop'tan 'Çerkes Sürgünü' mesajı
TBMM Başkanı Şentop'tan 'Çerkes Sürgünü' mesajıTBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Büyük Çerkes Sürgünü'nün 156. yılında yaşanan bu büyük acıyı paylaşıyor, hayatını kaybeden bütün kardeşlerimizi rahmetle anıyorum." ifadesini kullandı.
21.05.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Çerkes Sürgünü' mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Çerkes Sürgünü' mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çerkes Sürgünü'nün 156. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.
21.05.2020Siyaset
Dışişleri Sözcüsü Aksoy'dan Kırım Tatar ve Çerkes sürgünlerinin yıl dönümlerine ilişkin açıklama
Dışişleri Sözcüsü Aksoy'dan Kırım Tatar ve Çerkes sürgünlerinin yıl dönümlerine ilişkin açıklamaDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kırım Tatar ve Çerkes sürgünlerinin yıl dönümlerinde, Türkiye'nin, ana vatanlarından zorla sürgün edilen soydaş Kırım Tatar Türkleri ile kardeş Kafkas halklarının acılarını paylaştığını ve onlara yönelik desteğinin süreceğini bildirdi.
18.05.2020Siyaset
Çerkes soykırımının 155’inci yılı
Çerkes soykırımının 155’inci yılıİstanbul’da yaşayan Çerkesler, 155 yıl önce Çarlık Rusya’sı tarafından sürgüne gönderilen, büyük çoğunluğu açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybeden atalarını Taksim’de andı.
22.05.2019Gündem
Çerkes Soykırımı nedir? 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü tarihçesi
Çerkes Soykırımı nedir? 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgünü tarihçesiÇerkes Soykırımı ya da diğer adıyla Çerkes Sürgünü gün itibariyle hakkında en çok arama yapılan konulardan biri olduç Peki 21 Mayıs 1864 tarihinde gerçekleştirilen Çerkes Soykırımı ile ilgili bilinmesi gerekenler...
21.05.2019Gündem
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun'dan Çerkes sürgünü açıklaması
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun'dan Çerkes sürgünü açıklamasıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Altun, Çerkes sürgünününü üzerinden 155 yıl geçmesine rağmen hala unutulmadığını belirtti.
21.05.2019Siyaset
Çerkezler ve Abhazlar sürgünü protesto etti
Çerkezler ve Abhazlar sürgünü protesto ettiÇerkez Dernekleri Federasyonu, Çerkez Sürgünü ve Soykırımının 154. yılı dolayısıyla Taksim’de anma yürüyüşü düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Çerkez sürgünü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Çerkezler ve Abhazlar, Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde de sürgün edilirken ölen atalarını denize çelenk bırakıp, dualar ederek andı.
22.05.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Çerkes sürgünü' mesajı: Unutmadık, unutmayacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Çerkes sürgünü' mesajı: Unutmadık, unutmayacağızÇerkeslerin anavatanları Kafkasya'dan sürülmesinin 154. senesinde, hayatını kaybeden Çerkeslere Allah'tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üzerinden 154 yıl geçmesine rağmen bu hazin hadiseyi unutmadık, unutmayacağız." dedi.
21.05.2018Siyaset
‘Çerkes soykırımı’ kurbanları anıldı
‘Çerkes soykırımı’ kurbanları anıldıTürkiye’deki Çerkesler, çarlık Rusya’sındaki 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 153. yılında anma yürüyüşleri düzenlediler.
22.05.2017Gündem
153 yıldır dinmeyen acı: Çerkes Sürgünü
153 yıldır dinmeyen acı: Çerkes SürgünüRus-Kafkas savaşı sonrasında sürgün edilen 1 milyonun üzerinde Çerkez, sürgünün 153. yıldönümünde karaya çıktıkları Kendra sahillerinde anıldı.
22.05.2017Gündem
153 yıldır dinmeyen acı: Çerkes Sürgünü
153 yıldır dinmeyen acı: Çerkes SürgünüRus-Kafkas savaşı sonrasında sürgün edilen 1 milyonun üzerinde Çerkez, sürgünün 153. yıldönümünde karaya çıktıkları Kendra sahillerinde anıldı.
22.05.2017Gündem
CHP araştırma komisyonu önerdi
CHP araştırma komisyonu önerdiCHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve arkadaşları, Büyük Çerkes Sürgünü’nün 150. yıldönümünde, Osmanlı arşivlerinin açılarak yaşananların açığa çıkarılması amacıyla TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.
22.05.2014Gündem
Beşiktaş Çarşı taş ocağına da karşı!
Beşiktaş Çarşı taş ocağına da karşı!Sakarya Yanıkköy’de açılması planlanan taş ocağı için köylüler yürüyüş yaptı. Köylülere İstanbul’dan gelen çevreciler ve Beşiktaş’ın Çarşı grubu da destek verdi
27.08.2012Gündem
Laz ve Çerkezler dil birliği yaptı
Laz ve Çerkezler dil birliği yaptıLazlar ve Çerkezler anadil hakkı için toplandı. Türkiye’deki tüm etnik gruplardan temsilcilerin yer aldığı konferanstan çarpıcı öneriler çıktı: Anadilde eğitim anayasal güvence altına alınmalı. İlkokul'da 'Andımız' okutulmamalı. Diyanet kaldırılmalı
14.02.2012Gündem
Çerkes sürgününün 157. yılında protesto
Çerkes sürgününün 157. yılında protestoÇerkes Dernekleri Federasyonu ve Çoğulcu Demokrasi Partisi, Çerkes sürgününün 157. yılı nedeniyle Beyoğlu Odakule önünde basın açıklaması yaptı. Yağmur altında yapılan açıklamada Çerkes bayrakları açılarak slogan atıldı.
22.05.2021Gündem
‘Atalarımızın acısı yüreğimizde duruyor’
‘Atalarımızın acısı yüreğimizde duruyor’21 Mayıs 1864 tarihininden itibaren anayurtlarından sürülen 1.5 milyon Çerkes bir bilinmeze doğru yola çıktı. Yüz binlerce çocuk, kadın ve yaşlı insanlık dışı koşullardaki bu yolculuğu tamamlayamadı; açlık ve hastalıktan öldü... 21 Mayıs tarihinin Rusya için zafer Çerkesler için bir yas günü olduğunu vurgulayan Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Nusret Baş, “Hepimiz, atalarımızın yaşadığı vahşeti bilir, acıyı içimizde hissederiz” diyor...
22.05.2020Gündem
'Tanık olanlar bile çöker, perişan olur'
'Tanık olanlar bile çöker, perişan olur'Rus Çarlığı 156 yıl önce Çerkesleri anayurtları Kafkasya’dan silah zoruyla sürdü. 1.5 milyon sivil yollara düştü, birçoğu yaşamını yitirdi. Tehcir kararını destekleyenler dahi yaşanan drama isyan etti... İşgal destekçisi A. P. Berje, katliamı “17 bin dağlının toplandığı Novorossiysk koyunda gördüklerimi unutmayacağım. Onların durumunu görenler mutlaka çöker ve perişan olurdu” sözleriyle tarihe kazıdı...
21.05.2020Gündem
Nazım Hikmet Ran kimdir? Nazım Hikmet ne zaman öldü?
Nazım Hikmet Ran kimdir? Nazım Hikmet ne zaman öldü?Nazım Hikmet Ran ya da kısaca bilinen adıyla Nazım Hikmet 15 Ocak 1902 yılında dünyaya geldi. Kariyerine birçok şiir ve roman kitabı sığdıran Nazım Hikmet Ran 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında yer almaktadır. Hayatının büyük bölümü yurt dışında ve sürgünde geçen Nazım Hikmet bir dönem Türk vatandaşlığından çıkarılsa da 2009 yılındaki Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden Türk Vatandaşlığına alınmıştır. Peki Nazım Hikmet Ran kimdir, ne zaman öldü?
15.01.2020Gündem
Rusya almadı 22 Çerkes geri döndü
Rusya almadı 22 Çerkes geri döndüTÜRKİYE’den yola çıkarak 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anması’na katılmak için Gürcistan üzerinden Rusya Federasyonu’na bağlı Nalçık’a gitmek isteyen 22 Çerkes asıllı Türk vatandaşı, Lars Sınır Kapısı’nda 10 saat sorgulandıktan sonra vizeleri iptal edilerek ülkeye girişlerine izin verilmedi.
20.05.2016Gündem
Mehmet Aslantuğ "Çerkez Ethem"i oynayacak!
Mehmet Aslantuğ "Çerkez Ethem"i oynayacak!"Bonanza" dizisi ile Hollywood tarihine adını yazdıran Çerkez asıllı ünlü yönetmen Muhittin İzzet Kandur (Mohydeen Izzat Quandour), Çerkez Ethem’in hayatını konu alan film için kolları sıvadı.
19.04.2011Kültür Sanat
Ünlü yönetmen Türkiye'deki akrabalarıyla buluştu
Ünlü yönetmen Türkiye'deki akrabalarıyla buluştuÜnlü "Bonanza" dizisi ile Hollywood tarihine adını yazdıran Çerkez asıllı ünlü yönetmen Muhittin İzzet Kandur (Mohydeen Izzat Quandour), yaklaşık 1 asır önce Kuzey Kafkasya’dan göç ederek Türkiye’ye yerleşen akrabalarıyla buluştu.
8.02.2011Cadde
Ünlü yönetmen Türkiye'deki akrabalarıyla buluştu
Ünlü yönetmen Türkiye'deki akrabalarıyla buluştuÜnlü "Bonanza" dizisi ile Hollywood tarihine adını yazdıran Çerkez asıllı ünlü yönetmen Muhittin İzzet Kandur (Mohydeen Izzat Quandour), yaklaşık 1 asır önce Kuzey Kafkasya’dan göç ederek Türkiye’ye yerleşen akrabalarıyla buluştu.
8.02.2011Cadde

Benzer Haber Etiketleri

Çerkes Sürgünü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.