Dini Bilgiler

Dini Bilgiler

Son dakika dini bilgiler haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan dini bilgiler gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan dini bilgiler haber sayfamızda...

Dini Bilgiler

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.134 dini bilgiler haberi bulunmuştur.
Müzzemmil Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Müzzemmil Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiMüzzemmil suresi, Kur’an-ı Kerim’in 73. suresidir. Sure toplam 20 ayetten oluşmaktadır. Müzzemmil suresinin Mekke döneminde indirildiğine inanılmaktadır. Surenin 20. ayetinin Medine’ de nazil olduğuna inanılır. Mushaftaki sıralamada yetmiş üçüncü, iniş sırasına göre ise üçüncü suredir.
25.07.2021Sureler
Kafirun Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Kafirun Suresi Okunuşu ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiKâfirûn Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 109. suresi. Sure 6 ayetten oluşur. Mekke'de indiğine inanılır. Sure ismini ilk ayetinde geçen ve kafirler anlamına gelen “Kâfirûn” kelimesinden alır. Sure kafir olan kişilerin durumundan bahseder. Peki Kafirun Suresi okunuşu - meali (anlamı) nedir? İşte Arapça - Türkçe Kafirun Suresi okuma sayfası ve videosu...
28.06.2021Sureler
Prof. Dr. Ali Özek vefat etti
Prof. Dr. Ali Özek vefat ettiTedavi gördüğü hastanede vefat eden İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) Başkanı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi ve yazar Prof. Dr. Ali Özek, 19 Nisan'da Fatih Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından memleketi Muğla'da son yolculuğuna uğurlanacak.
18.04.2021Gündem
En Çaresiz Anda Ve Dardayken Hangi Dualar Okunur? Çaresiz Anlar İçin Sureler Ve Dualar…
En Çaresiz Anda Ve Dardayken Hangi Dualar Okunur? Çaresiz Anlar İçin Sureler Ve Dualar…Çaresiz hissedilen bir anda Allah'a edilecek dualar vardır. Bu dualar peygamber efendimiz tarafından da okunmuştur. Peygamber efendimizin öğrettiği dualar Müslümanlar tarafından hep Allah'a edilmektedir. Bu duaların sayısı birden daha fazladır. Bu yüzden çaresiz hissedildiği anda Allah'a edilmesi gereken duaları ve anlamlarını sizler için derledik.
23.01.2021Dini Bilgiler
Sınavlar okul ortamında yapılacak
Sınavlar okul ortamında yapılacakMilli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze yapılacak sınavların usul ve esaslarını belirledi.
28.10.2020Eğitim
Son dakika: MEB'den flaş yüz yüze eğitim açıklaması
Son dakika: MEB'den flaş yüz yüze eğitim açıklamasıSon dakika haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze yapılacak sınavların usul ve esaslarını belirledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla ilkokul ve ortaokul ile liselerde yüz yüze eğitim ve sınavlara ilişkin illere iki ayrı yazı gönderdi.
27.10.2020Gündem
EBA TV canlı ders nasıl izlenir? TRT EBA TV saat kaçta açılıyor, ders programı belli mi?
EBA TV canlı ders nasıl izlenir? TRT EBA TV saat kaçta açılıyor, ders programı belli mi?EBA TV ile canlı dersler devam ediyor. 31 Ağustos tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan uzaktan eğitim EBA TV'de canlı derslere katılım ile gerçekleşiyor. Bugün anaokulu ve ilkokul 1. sınıflar için yüz yüze eğitim başlıyor. Peki, EBA giriş nasıl yapılır? EBA TV saat kaçta açılıyor?
21.09.2020Gündem
Ders tekrarı saatleri ne zaman? EBA TV izle ilkokul, ortaokul, lise tekrar ders
Ders tekrarı saatleri ne zaman? EBA TV izle ilkokul, ortaokul, lise tekrar dersEBA TV ile uzaktan eğitim başladı. Bugün 09.00 itibariyle ders başı yapan milyonlarca öğrenci EBA TV ile çalışıyor. Peki, EBA TV tekrar saatleri ne zaman? EBA TV ders tekrarları nasıl dinlenir? İşte TRT EBA TV ders tekrarları saatleri...
31.08.2020Gündem
Er-Raûf Ne Demek? Er-Raûf Fazileti Ve Anlamı
Er-Raûf Ne Demek? Er-Raûf Fazileti Ve AnlamıEr-Raûf ismi Allah'ın en güzel isimlerinden birisidir. Allah'ın 99 ismi bulunmaktadır. Her bir isim içerisinde farklı faziletler barındırmaktadır. Peki Er-Raûf isminin anlamı nedir? Er-Raûf isminin faziletleri nelerdir? Sizlere Er-Raûf isminin anlamı ve faziletlerini sizler için derledik.
16.04.2020Dini Bilgiler
El-Afüvv Ne Demek? El-Afüvv Fazileti Ve Anlamı
El-Afüvv Ne Demek? El-Afüvv Fazileti Ve AnlamıEl-Afüvv Allah'ın isimlerinden en yüce olanları arasındadır. Manası ve fazileti ile beraber zikri üzerinden çok değerlidir. Aynı zamanda Afüvv kelimesi üzerinden de anlamını öğrenebilir ve manasını en iyi şekilde idrak edilebilir. Peki, El-Afüvv ne demek? El-Afüvv fazileti ve anlamı hakkında bilinmesi gerekenler.
16.04.2020Dini Bilgiler
El-Müntakim Ne Demek? El-Müntakim Fazileti Ve Anlamı
El-Müntakim Ne Demek? El-Müntakim Fazileti Ve Anlamıİslam inancında Allah zikrine devam eden bir kişinin değeri hem Allah hem de insanlar katında artmaktadır. Bu bağlamda Allah’ı zikretmenin en güzel yollarından biri de Esmaül Hüsna’dan destek almaktır. Peki, El- Müntakim isminin manası nedir? El-Müntakim esmasının faziletleri nelerdir? Sizler için Allah’ın isimlerinden olan El-Müntakim esmasının anlamını ve tüm faziletlerini araştırdık. İşte El-Müntakim esması hakkında tüm merak edilenler.
16.04.2020Dini Bilgiler
Et-Tevvâb Ne Demek? Et-Tevvâb Fazileti Ve Anlamı
Et-Tevvâb Ne Demek? Et-Tevvâb Fazileti Ve AnlamıEsmaül Hüsna Allah'ın 99 adet ismi bulunmaktadır. Esmaül Hüsna en güzel isim anlamına gelmektedir. Bu 99 ismin farklı şekilde faziletleri bulunur. Bunlardan birisi de Et-Tevvâb ismidir. Peki Et-Tevvâb Esmaül Hüsna isminin anlamı nedir. Et-Tevvâb isminin ebced değeri nedir? Bu ismin faziletleri nelerdir, sizler için derledik.
16.04.2020Dini Bilgiler
El-Berr Ne Demek? El-Berr Fazileti Ve Anlamı
El-Berr Ne Demek? El-Berr Fazileti Ve AnlamıEsmaül Hüsna Allah'ın 99 ismi bulunmaktadır. Esmaül Hüsna'nın anlamı ise en güzel isimler manasına gelmektedir. Allah'ın her bir isminin farklı anlamları ve faziletleri bulunmaktadır. Esmaül Hüsna isimlerinden birisi de El-Berr ismidir. Peki El-Berr isminin anlamı nedir? Bu ismin faziletleri nelerdir? El-Berr isminin anlamı ve faziletlerini sizler için derledik.
16.04.2020Dini Bilgiler
Hakka Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Hakka Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiHakka Suresi, Mekke devrinin ilk senelerinde tebliğ edilen bir suredir. Kendisinden önce nüzul olan sure Mülk Suresi, sonra nüzul olansa Me’aric Suresi olarak bilinmektedir. Hakka Suresi’nin adı “el-Hakka” teriminden gelmektedir ve “hak, hukuk ve kıyamet” manalarına gelmektedir. Toplamda 52 ayet-i kerimeden meydana gelen Hakka Suresi, Mushaf sıralamasına göre 69. sırada yer almaktadır. Sure kapsamında dini önem sahip çok sayıda konu ele alınmakta ve bazı itirazlara da cevap verilmektedir. Bu bağlamda Hakka Suresi, oldukça sık okunan sureler arasında yer almaktadır.
15.04.2020Sureler
EBA 1 Nisan ders programı! EBA Türçe, Matematik, Edebiyat, Din, İngilizce, Fen dersleri saat kaçta?
EBA 1 Nisan ders programı! EBA Türçe, Matematik, Edebiyat, Din, İngilizce, Fen dersleri saat kaçta?EBA TV üzerinden gerçekleştirilen uzaktan eğitimin ikinci haftası devam ediyor. Corona virüs nedeniyle okullar 1 hafta tatil edildi. Daha sonra ise öğrenciler uzaktan eğitime başladılar. Öğrenciler yarın yani 1 Nisan EBA TV ders programını merak ediyorlar. İşte 1 Nisan EBA TV ders programı...
31.03.2020Gündem
Dünyada neler oluyor? İşte corona virüste yaşanan son gelişmeler
Dünyada neler oluyor? İşte corona virüste yaşanan son gelişmelerDünya genelinde yeni tip corona virüs (Covid-19) bulaşan kişi sayısı 700 bini geçerken, can kaybı 33 bini aştı.
29.03.2020Dünya
EBA ders programı 25 Mart 2020... EBA ilkokul - ortaokul – lise ders programı ve ders saatleri
EBA ders programı 25 Mart 2020... EBA ilkokul - ortaokul – lise ders programı ve ders saatleriUzaktan eğitim gören öğrencilerin merak ettiği konuların başında ise EBA ders programı yer alıyor. 23 Mart itibariyle öğrenciler uzaktan eğitime başladılar. EBA ders programı saatleri açıklandı. Öğrenciler, EBA ilkokul, ortaokul ve lise ders programını araştırıyorlar. İşte EBA ilkokul, ortaokul ve lise ders programı…
25.03.2020Gündem
Son dakika...Öğrenciler dikkat! Uzaktan eğitim bugün başlıyor
Son dakika...Öğrenciler dikkat! Uzaktan eğitim bugün başlıyorSon dakika haberlere göre, uzaktan eğitimde ilk ders bugün başlıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında evler okula dönecek. Milli Eğitim Bakanlığı, TRT’de yayınlanacak ilkokul, ortaokul ve liseler için ‘eba (eğitim bilişim ağı) TV uzaktan eğitim programı’nı açıkladı. Her kademe için haftalık ders programı belirlendi. Üniversiteler de online eğitime başlıyor. İşte uzaktan eğitimin detayları...
23.03.2020Gündem
Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD'den beklentimiz terör örgütüne verdiği desteği sonlandırmasıdır
Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD'den beklentimiz terör örgütüne verdiği desteği sonlandırmasıdırCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yurt dışında yaşayan hiçbir kardeşimizi gözünü kin ve nefret bürümüş ırkçı fanatiklerin veya terör örgütü destekçilerinin insafına terk edemeyiz." dedi.
14.11.2019Siyaset
Okulda Kuran kursu mahkemeye taşındı
Okulda Kuran kursu mahkemeye taşındıDiyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş grubu için hazırladığı ve il müftülükleri ile Milli Eğitim müdürlüklerinin yaptığı protokoller kapsamında devlet okullarında açılan Kuran kursları, Danıştay’a taşındı.
12.06.2019Gündem
Eski hakim FETÖ ablası çıktı!
Eski hakim FETÖ ablası çıktı!Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski hakim, savcılıktaki sorgusunda etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirtip itirafçı oldu.
4.05.2019Gündem
36 ile kadın müftü yardımcısı atanacak
36 ile kadın müftü yardımcısı atanacakDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından kurum içinden yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre 36 ile kadın müftü yardımcısı, 20 ilçeye de müftü ataması yapılacak.
18.04.2019Gündem
FETÖ’nün askeri lisede ayak oyunları
FETÖ’nün askeri lisede ayak oyunlarıFETÖ’cülerin baskı ve işkenceleri yüzünden Harp Akademisi’ne gidemeyen Arısan, darbe girişiminden 7 ay önce bu kişilerden şikâyetçi olduğunu ancak sonuç alamadığını kaydetti. Arısan’ın suç duyurusundabulunduğu FETÖ’cüler ya tutuklu ya da firarda
29.03.2019Gündem
Ayça Pars: Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli var
Ayça Pars: Adnan Oktar'ın istediği belli bir kadın modeli varAdnan Oktar ve grubuna yönelik soruşturma kapsamında tutuklandıktan sonra tahliye edilen ve örgüt içinde 30 yıl kalan Ayça Pars, "Cezaevine girdikten sonra özgür oldum diyebilirim. 30 yıl sonra gelen bir özgürlük. Fiziksel olarak da kafa olarak da vicdanen de özgür oldum, çünkü vicdanımız baskı altındaydı. Söylenen şekilde düşünme, Kur'an-ı Kerim'i söylenen şekilde yorumlamak zorundaydık." dedi.Adnan Oktar grubunda 30 yıl yer alan Ayça Pars, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. Etkin pişmanlıktan faydalanarak çeşitli beyanlarda bulunduktan sonra geçen hafta tahliye edilen Pars, örgüte nasıl girdiğini, neler yaşadığını ve cezaevinde geçirdiği zamanı AA muhabirine anlattı. Pars, 17 yaşında kolejde okuyan arkadaşlarıyla yazlıkta kalırken dini bilgiler anlatan ve o zaman "Adnancılar" olarak isimlendirilen bazı insanlarla tanıştığını belirterek, bir süre sonra Ortaköy'deki eve götürülerek Adnan Oktar'la tanıştırıldıklarını söyledi. Çevrelerindeki kendilerine benzeyen insanların da dinle ilgilendiklerini görünce onlara güvendiklerini ifade eden Pars, şöyle devam etti: "Yaşadığımız çevreden dolayı dinden biraz uzaktık. Ben dinimi öğrenmek, yaşamak istiyordum ama çevremde hiç kimse yoktu. Bir baktım burada böyle bir çevre var ben de inancımı bunlarla yaşamak istedim, hem çevremden kopmamış olup hem de dinimi yaşamak istiyordum." Dini konuları o zamanlarda çok merak ettiğini dile getiren Pars, "Yavaş yavaş, aşama aşama bu sistemin içine dahil oldum. Boğaziçi Üniversitesi matematik bölümünü kazanmıştım. Oradayken de o insanlar okula geliyordu. Sonra küçük küçük gruplara ayırdılar, biz de o gruplara dahil edilerek sürekli toplantılar yapılıyordu. O toplantılarda dini konular konuşuluyordu, ayetler ezberleniyordu." diye konuştu.
11.09.2019Yaşam
Ayça Pars: Adnan Oktar kadınlara şiddet uyguluyordu
Ayça Pars: Adnan Oktar kadınlara şiddet uyguluyorduAdnan Oktar ve grubuna yönelik soruşturma kapsamında tutuklandıktan sonra tahliye edilen ve örgüt içinde 30 yıl kalan Ayça Pars, "Cezaevine girdikten sonra özgür oldum diyebilirim. 30 yıl sonra gelen bir özgürlük. Fiziksel olarak da kafa olarak da vicdanen de özgür oldum, çünkü vicdanımız baskı altındaydı. Söylenen şekilde düşünme, Kur'an-ı Kerim'i söylenen şekilde yorumlamak zorundaydık." dedi.Adnan Oktar grubunda 30 yıl yer alan Ayça Pars, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. Etkin pişmanlıktan faydalanarak çeşitli beyanlarda bulunduktan sonra geçen hafta tahliye edilen Pars, örgüte nasıl girdiğini, neler yaşadığını ve cezaevinde geçirdiği zamanı AA muhabirine anlattı. Pars, 17 yaşında kolejde okuyan arkadaşlarıyla yazlıkta kalırken dini bilgiler anlatan ve o zaman "Adnancılar" olarak isimlendirilen bazı insanlarla tanıştığını belirterek, bir süre sonra Ortaköy'deki eve götürülerek Adnan Oktar'la tanıştırıldıklarını söyledi. Çevrelerindeki kendilerine benzeyen insanların da dinle ilgilendiklerini görünce onlara güvendiklerini ifade eden Pars, şöyle devam etti: "Yaşadığımız çevreden dolayı dinden biraz uzaktık. Ben dinimi öğrenmek, yaşamak istiyordum ama çevremde hiç kimse yoktu. Bir baktım burada böyle bir çevre var ben de inancımı bunlarla yaşamak istedim, hem çevremden kopmamış olup hem de dinimi yaşamak istiyordum." Dini konuları o zamanlarda çok merak ettiğini dile getiren Pars, "Yavaş yavaş, aşama aşama bu sistemin içine dahil oldum. Boğaziçi Üniversitesi matematik bölümünü kazanmıştım. Oradayken de o insanlar okula geliyordu. Sonra küçük küçük gruplara ayırdılar, biz de o gruplara dahil edilerek sürekli toplantılar yapılıyordu. O toplantılarda dini konular konuşuluyordu, ayetler ezberleniyordu." diye konuştu.
11.09.2019Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

dini bilgilerramazansurediyanetmeb

Dini Bilgiler ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.