Enis Berberoğlu

Enis Berberoğlu

Türk gazeteci ve yazardır.1975 Avusturya Lisesi mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Ekonometride yüksek lisans eğitimi aldı.Gazeteciliğe 1981 yılında Dünya gazetesinde başlamıştır. CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalışmıştır. Habertürk'te yayınlanan Perde Arkası ve CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge adlı proğramlarının katılımcılarındandır. 29 Aralık 2009 itibari ile Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğine getirilmiştir.Kendisi gibi gazeteci olan Oya Berberoğlu ile evli ve bir kız çocuk babasıdır. Almanca ve İngilizce bilen Berberoğlu’nun, “Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu”, “Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı” ve “Öbür Türkler” adlı kitapları var. Boş zamanlarında matematik, tarih ve triller tarzı kitaplar okumayı seviyor.Enis Berberoğlu, 24 Nisan 2005 tarihli köşe yazısında, aile boyu suç ve meziyete inanmadığını kaydedip, çarpıcı örneği kendi köklerinden verdi: “Berberoğlu (cumhuriyetten önce Berberzade) soyadının geçmişi, vakıf kayıtlarında 200 yıl geriye kadar takip edilebiliyor. Dedem İzmir’de Rufai ve Kadiri tekkesinin şeyhiydi, babam imanlı bir sosyalist. Ablam siyasete hiç bulaşmadı, bendeniz tescilli sosyal demokratım.”

Enis Berberoğlu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 737 enis berberoğlu haberi bulunmuştur.
Gazeteci Tufan Türenç'e veda
Gazeteci Tufan Türenç'e vedaAnkara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden gazeteci Tufan Türenç, son yolculuğuna uğurlandı.
25.04.2022Gündem
'Felsefi düşünceye ihtiyacımız var'
'Felsefi düşünceye ihtiyacımız var'Büyükada’daki felsefe ve siyaset konulu sempozyumda konuşan Kılıçdaroğlu, “Siyasetçi ülkenin sorunlarını çözmeye adaysa mutlaka felsefecilerle de bir araya gelmek zorundadır. Siyasetçinin en azından asgari belli bir entelektüel derinliğe ihtiyacı vardır” dedi...
26.09.2021Siyaset
‘AYM tarihi karar verdi’
‘AYM tarihi karar verdi’Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiği yönünde karar verdiği HDP eski Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, karar sonrası konuştu.
3.07.2021Gündem
AYM’den Gergerlioğlu için ‘hak ihlali’ kararı
AYM’den Gergerlioğlu için ‘hak ihlali’ kararıAnayasa Mahkemesi (AYM), milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunda, oy birliği ile hak ihlali kararı verdi.
2.07.2021Siyaset
‘Siyaseti kötülükten arındırmaya hazırız’
‘Siyaseti kötülükten arındırmaya hazırız’CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın “Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olacağını düşünmüyorum” sözlerine “Sayın Ünal bizi izlemeye devam etsin. Millet İttifakı’nın adayını düşünmek yerine kendi adaylarının encamını düşünmesi gerekir” yanıtını verdi.
1.06.2021Siyaset
Gergerlioğlu AYM’ye başvurdu
Gergerlioğlu AYM’ye başvurduHDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşmesi kararının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Gergerlioğlu, “Enis Berberoğlu’na adalet veren bir mahkeme var, ben de aynı kararı bekliyorum” dedi.
24.03.2021Siyaset
Son dakika: TBMM Başkanı Şentop: Bin 300'e yakın dokunulmazlık dosyası var
Son dakika: TBMM Başkanı Şentop: Bin 300'e yakın dokunulmazlık dosyası varGelen son dakika haberine göre; TBMM Başkanı Mustafa Şentop, suçun cezasının ağırlığı veya suçun niteliği dikkate alınarak, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ya da genel anlamda sınırlayıcı bir düzenlemenin düşünülebileceğini belirtti. Şentop yaptığı açıklamada "TBMM'de bin 300'e yakın dokunulmazlık dosyası var. Bu çok yüksek bir sayı. TBMM'de bu kadar çok dokunulmazlıkların kaldırılması fezlekesinin olması çok vahim bir tablo. Türkiye açısından doğru bir tablo değil." İfadelerini kullandı.
22.03.2021Siyaset
TBMM Başkanı Şentop: Milletvekilliğinin nasıl sona ereceği anayasayla kanunla belirlenmiştir
TBMM Başkanı Şentop: Milletvekilliğinin nasıl sona ereceği anayasayla kanunla belirlenmiştirTBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekilliğinin nasıl kazanılacağının hukukla belirlendiği gibi nasıl sona ereceğinin de yine Anayasa'yla, kanunlarla belirlendiğini belirterek, "Milletvekili seçilirken, milletvekili sıfatını taşırken Anayasa'nın, kanunların verdiği çerçeveyi bir hak olarak görenler, milletvekilliği Anayasa'ya göre, kanunlara göre sona erdiğinde de hukukun gereğine razı olmak mecburiyetindedirler." dedi
19.03.2021Siyaset
‘Türkiye ve Rusya aklıselim sahibi yol arkadaşı olmalı’
‘Türkiye ve Rusya aklıselim sahibi yol arkadaşı olmalı’TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Rusya’nın sadece Türkiye’nin komşusu değil, istikbale giden yolda dostu ve işbirliği ortağı olduğunu belirterek, “Türkiye ve Rusya karşılıklı olarak ‘aklıselim sahibi yol arkadaşları’ olmalı” dedi.
16.03.2021Siyaset
Son dakika... TBMM Başkanı Şentop'tan pul parasına düzenleme açıklaması
Son dakika... TBMM Başkanı Şentop'tan pul parasına düzenleme açıklamasıTBMM Başkanı Mustafa Şentop gündeme dair gazetecilerin sorularını yanıtladı. Vekillerin pul parasına düzenlemeye ilişkin TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 'Başka amaçlarla kullanılmasını önlemek görevimiz' dedi.
15.03.2021Siyaset
AK Parti’de gündem dokunulmazlıklar
AK Parti’de gündem dokunulmazlıklarBugün gerçekleştirilecek AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ana gündemi HDP’lilerin Meclis gündemine getirilecek dokunulmazlık fezlekeleri olacak.
9.03.2021Siyaset
Son dakika... TBMM Başkanı Şentop'tan fezleke açıklaması!
Son dakika... TBMM Başkanı Şentop'tan fezleke açıklaması!TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yeni anaysa çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Mecliste bu konuda samimi bir kararlılık olursa bütün siyasi partilerimizde, Türkiye'nin yeni anayasa yapabileceğine inanıyorum. Bunun yolları, yöntemleri var. Önemli olan kararlılık." dedi.
8.03.2021Siyaset
AK Parti fezlekeleri  4 kriterle ayıklıyor
AK Parti fezlekeleri 4 kriterle ayıklıyorAK Parti, Meclis’te 961’i HDP’li 56 milletvekiline ait toplam bin 346 dokunulmazlık fezlekesinden hangilerinin Meclis gündemine getirileceğine ilişkin dört kriter üzerinde çalışma başlattı.
4.03.2021Siyaset
Son dakika... TBMM'ye yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildi
Son dakika... TBMM'ye yeni dokunulmazlık dosyaları sevk edildiGelen son dakika haberine göre; aralarında CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu'nun da bulunduğu 8 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığına sunuldu.
3.03.2021Siyaset
Enis Berberoğlu'nun fezlekeye itirazının reddine üst mahkemeden de ret
Enis Berberoğlu'nun fezlekeye itirazının reddine üst mahkemeden de retCHP'li Enis Berberoğlu, dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekenin yeniden düzenlenmesi talebinin reddedilmesine yaptığı itiraz üst mahkemece reddedildi.
25.02.2021Gündem
Son dakika! Mustafa Şentop'tan HDP'li vekillerin Meclis'e gelen fezlekeleriyle ilgili açıklama
Son dakika! Mustafa Şentop'tan HDP'li vekillerin Meclis'e gelen fezlekeleriyle ilgili açıklamaTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'e gelen HDP'li vekillerin fezlekeleri hakkında, "Dosyaların içeriğine göre değerlendirme yapılır. Değerlendirmeyi karma komisyon yapacak" ifadelerini kullandı.
25.02.2021Siyaset
TBMM’den AYM’ye Berberoğlu için ‘düzeltme’ yazısı
TBMM’den AYM’ye Berberoğlu için ‘düzeltme’ yazısıTBMM Başkanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararının gerekçesini bilgi amacıyla Meclis’e gönderen Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) ‘tavzih ve maddi hata düzeltme’ yazısı gönderdi.
25.02.2021Siyaset
TBMM'den AYM'ye 'Berberoğlu' yanıtı
TBMM'den AYM'ye 'Berberoğlu' yanıtıTBMM Başkanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararının gerekçesini bilgi amacıyla Meclis'e gönderen Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) 'tavzih ve maddi hata düzeltme' yazısı gönderdi.
24.02.2021Haberler
Son dakika: TBMM'den AYM'ye 'Berberoğlu' yanıtı
Son dakika: TBMM'den AYM'ye 'Berberoğlu' yanıtıGelen son dakika haberine göre; TBMM Başkanlığı, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararının gerekçesini bilgi amacıyla Meclis'e gönderen Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) 'tavzih ve maddi hata düzeltme' yazısı gönderdi.
24.02.2021Siyaset
‘Fezleke geldiğinde gerekenler yapılır’
‘Fezleke geldiğinde gerekenler yapılır’TBMM Başkanı Mustafa Şentop, HDP’li vekillerle ilgili hazırlanan fezlekelere ilişkin, Meclis’e geldiği zaman usulü dairesinde gerekenler yapılacaktır” dedi.
23.02.2021Siyaset
Gara'ya giden vekil tartışması! TBMM Başkanı Mustafa Şentop açıkladı
Gara'ya giden vekil tartışması! TBMM Başkanı Mustafa Şentop açıkladıTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, HDP'li 9 milletvekili hakkında hazırlanan fezlekeler ile 'PKK/KCK propagandası yapma' suçundan aldığı 2 yıl 6 aylık hapis cezası onanan HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'na ilişkin kararın henüz Meclis'e gelmediğini söyledi.
22.02.2021 Siyaset
Kemal Kılıçdaroğlu: Kim adalet istiyorsa yanında olduk
Kemal Kılıçdaroğlu: Kim adalet istiyorsa yanında oldukCHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Kim adalet istiyorsa onun yanında olduk, bugün de aynı noktadayız. Kim adalet istiyorsa bize gelecek. Biz onun adalet talebini yerine getirmek için her türlü kavgayı, mücadeleyi vermeye hazırız" dedi.
16.02.2021Siyaset
Son dakika! Bahçeli'den çok sert Gara tepkisi: Bıçak kemiğe dayandı
Son dakika! Bahçeli'den çok sert Gara tepkisi: Bıçak kemiğe dayandıGelen bir son dakika haberine göre; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. "Gara öncesi ve sonrası aynı olmayacaktır." diyen Bahçeli, "Dağda elde edilen üstünlüğü, Meclis'te bırakmayacağız. Terörist cenazelerine katılanlara millet vekilliği haramdır. Sabır taşı çatladı, bıçak kemiğe dayandı." ifadelerini kullandı.
16.02.2021Siyaset
Ret kararına itiraz etti
Ret kararına itiraz ettiCHP Milletvekili Enis Berberoğlu, dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekenin yeniden düzenlenmesi talebiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise “düzeltilecek bir husus olmadığı” gerekçesiyle talebi reddetmişti. Mahkemenin bu kararı sonrasında Berberoğlu avukatları aracılığıyla, bir üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.
16.02.2021Siyaset
Enis Berberoğlu bugün Meclis’te
Enis Berberoğlu bugün Meclis’teYeniden milletvekili unvanını alan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, 8 ay sonra bugün TBMM’de olacak.
16.02.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Enis Berberoğlu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.