Güler Sabancı

Güler Sabancı

Türkiye’nin lider ve en itibarlı gruplarından olan Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi’dir. Kariyerine Lassa’da başlayan  Sabancı, grubun farklı şirketlerinden çeşitli görevler üstlenmiştir. Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı, Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye’nin öncü vakıflarından Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Başkanıdır. Güler Sabancı, Yüksel ve İhsan Sabancı çiftinin ilk çocuğu olarak 1955'de Adana'da doğdu. Sabancı ailesinin üçüncü nesil üyesidir. Ortaöğretimini TED Ankara Koleji'nde bitirdikten sonra yüksek tahsilini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde 1978' de tamamladıktan sonra aynı yıl çalışma hayatına LASSA Lastik Sanayi A.Ş.’de başlamıştır. 14 yıl boyunca KORDSA Kordbezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Güler Sabancı, 1997’de Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grup Başkanı olmuştur. Güler  Sabancı, Mayıs 2004 tarihinde Sakıp Sabancı’nın vefatı ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Murahhas Üyeliği’ne seçilmiştir. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk kadın Yönetim Kurulu Üyesi olan Güler Sabancı, ayrıca European Round Table of Industrialists’in (ERT) halen ilk ve tek kadın üyesidir. Sabancı, International Business Council’in ilk Türk üyesi olmasının yanı sıra Siemens AG Yönetim Kurulu’nda, Birleşmiş Milletler Global Compact Yönetim Kurulu’nda ve MIT Energy Initiative’in Uluslararası Danışma Kurulu’nda da görev almaktadır. Sabancı, 2013’te Fortune tarafından “Dünyanın En Güçlü 50  İş kadını”  (Amerika harici liste) arasında ikinci seçilmiştir. Güler Sabancı  aralarında David Rockefeller Köprü Kurucu Liderlik Ödülü, Clinton Küresel Vatandaşlık, Raymond Georis Yenilikçi Filantropist ile European School of Management and Technology tarafından verilen Sorumlu Liderlik Ödülü’nün de  yer aldığı hayırseverlik ve liderlik konusunda birçok ödülün sahibidir. Sabancı’ya ayrıca sanayi-üniversite işbirliğinde küresel lider olan Hong Kong Polytechnic Universitesi tarafından Fahri Doktora ünvanı verilmiştir.

Güler Sabancı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.581 güler sabancı haberi bulunmuştur.
Seçimden sonra gündem: Emekli maaşları, enflasyon, ihracat... Yapısal reformla dönüşüm yolda
Seçimden sonra gündem: Emekli maaşları, enflasyon, ihracat... Yapısal reformla dönüşüm yolda Seçimin ardından ekonomik programın kararlılıkla süreceğini belirten Bakan Mehmet Şimşek, yapısal reformlarla ekonomide dönüşüm vurgusu yaparken TOBB ve TÜSİAD da bu yöndeki beklentilerini duyurdu.
2.04.2024 Ekonomi
2024 sonunda hedef 100 bin varil petrol
2024 sonunda hedef 100 bin varil petrol Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Gabar’da 100 bin varillik petrol üretimine 2024 yılı sonunda ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.
23.12.2023 Ekonomi
Harikalar yaratan öğretmenler
Harikalar yaratan öğretmenler Kimi deprem bölgesinde öğrencilerini yalnız bırakmadı kimi okulu sevdirerek devamsızlığı azalttı kimi de düzenlediği yaratıcı etkinliklerle ‘Eğitimin Nobeli’ni aldı. Türkiye’nin dört bir yanındaki öğretmenler, harikalar yaratıyor.
24.11.2023 Eğitim
Masterchef All Star’dan sürpriz bir şekilde elendi! Büşra'nın gönlünden geçen şampiyon
Masterchef All Star’dan sürpriz bir şekilde elendi! Büşra'nın gönlünden geçen şampiyon Masterchef All Star’ın favori yarışmacılarındandı… Tabağında unuttuğu kasnak yüzünden sürpriz bir şekilde elendi. Büşra Zambak hem bu mesleğe başlangıç hikayesini hem de yarışmada yaşadıklarını anlattı.
24.10.2023 Gündem
‘Malzeme devrimine öncülük edeceğiz’
‘Malzeme devrimine öncülük edeceğiz’ Lastik, inşaat güçlendirme ve kompozit teknolojileri pazarlarının global oyuncusu Kordsa, 50’nci kuruluş yıldönümünü, küresel iş ortaklarının katıldığı, malzeme bilimindeki gelişmelerin anlatıldığı bir etkinlikle kutladı.
8.09.2023 Ekonomi
Sabancı çiftinin sağlık durumu ile ilgili açıklama! İş dünyası hastaneye akın etti
Sabancı çiftinin sağlık durumu ile ilgili açıklama! İş dünyası hastaneye akın etti Yunanistan'da deniz kazası geçiren Sabancı çiftinin sağlık durumunun iyiye gittiği ve titizlikle takip edildiği açıklandı. Yoğun bakım ünitesinde tedavileri devam eden Ali Sabancı ile Vuslat Doğan Sabancı için iş dünyası hastaneye koştu.
27.08.2023 Cadde
Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı'nın sağlık durumuna ilişkin yeni açıklama
Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı'nın sağlık durumuna ilişkin yeni açıklama Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı, evlilik yıl dönümlerini kutlamak için gittikleri Yunanistan’da bot kazası geçirmişti. Çiftin sağlık durumuna ilişkin yeni açıklama geldi.
26.08.2023 Gündem
Sabancı çiftini hastanede ziyaret eden Vali Gül: Gördüğümüz kadarıyla durumları iyi
Sabancı çiftini hastanede ziyaret eden Vali Gül: Gördüğümüz kadarıyla durumları iyi İstanbul Valisi Davut Gül Yunanistan'ın Leros adasında tekne kazası geçiren Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı çiftini hastanede ziyaret etti. Gül, "Geçmiş olsun için uğradık. Sağlık durumlarıyla ilgili aile mutlaka açıklama yapıyordur. Bildiğimiz, gördüğümüz kadarıyla iyi" dedi.
26.08.2023 Gündem
Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı denizde kaza yaptı! Güler Sabancı'dan ilk sözler
Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı denizde kaza yaptı! Güler Sabancı'dan ilk sözler Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı, evlilik yıl dönümlerini kutlamak için gittikleri Yunanistan’da geçirdikleri bot kazasında yaralandı. Sabancı ailesinden Güler Sabancı'nın ziyaret sonrası hastaneden ayrılacağı esnada gazetecilerin sağlık durumu ile ilgili sorusuna Güler Sabancı, "Çok şükür" şeklinde cevap verdi. İşte detaylar...
26.08.2023 Haberler
Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı denizde kaza yaptı! Güler Sabancı'dan ilk sözler
Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı denizde kaza yaptı! Güler Sabancı'dan ilk sözler Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı, evlilik yıl dönümlerini kutlamak için gittikleri Yunanistan’da geçirdikleri bot kazasında yaralandı. Sabancı ailesinden Güler Sabancı'nın ziyaret sonrası hastaneden ayrılacağı esnada gazetecilerin sağlık durumu ile ilgili sorusuna Güler Sabancı, "Çok şükür" şeklinde cevap verdi. İşte detaylar...
26.08.2023 Ekonomi
‘Güler Sabancı’ya Japonya’dan ödül
‘Güler Sabancı’ya Japonya’dan ödül Türkiye’de görev süresi sona eren Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Kazuhiro Suzuki’ye veda töreni düzenlendi.
3.05.2023 Ekonomi
Sabancı ödülü Prof. Pettit’e verildi
Sabancı ödülü Prof. Pettit’e verildi Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri 18. kez sahiplerini buldu. Bu yıl konusu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl Dönümü: Teori ve Uygulamada Cumhuriyetçilik” olarak belirlenen ödüllerin, Jüri Özel Ödülü’ne, Princeton Üniversitesi’nde L.S. Rockefeller İnsani Değerler Profesörü, Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde de Felsefe Profesörü olarak görev alan Prof. Dr. Philip Pettit layık görüldü.
12.04.2023 Gündem
8 girişime 20 milyon TL ilave yatırım kararı
8 girişime 20 milyon TL ilave yatırım kararı Sabancı Topluluğu’nun, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunan Sabancı ARF Almost Ready to Fly programı ilk dönem mezunlarını verdi. Sabancı Center’da düzenlenen etkinlik kapsamında Blueit, Bpreg, Kiduttle, Kozalak, Köstebek, Leadport, MİOTE ve theClico girişimlerine toplam 20 milyon TL ilave yatırım yapılmasına karar verildiği açıklandı.
9.04.2023 Ekonomi
Siemens’in CEO’su ‘Gelis’ Sabancı yönetimine girdi
Siemens’in CEO’su ‘Gelis’ Sabancı yönetimine girdi Sabancı Holding’in 2022 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı 30 Mart’ta gerçekleştirildi.
2.04.2023 Ekonomi
‘Eşitlik uğruna liyakattan fedakarlık yapılamaz’
‘Eşitlik uğruna liyakattan fedakarlık yapılamaz’ TÜSİAD’ın ev sahipliğinde düzenlenen, “Cumhuriyetin İkinci Yüzyılında Cinsiyet Eşitliği” konferansında konuşan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında kız çocuklarını bilim ve teknolojiye yönlendirebilme ve heveslendirmenin kritik başarı hedefi olması gerektiğini söyledi.
22.03.2023 Ekonomi
‘Bizi yalnızca dayanışma kurtarır’
‘Bizi yalnızca dayanışma kurtarır’ Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, Türkiye’yi yasa boğarken, oyuncu Orhan Aydın, Melisa Aslı Pamuk, Metin Zakoğlu ve Çağrı Çıtanak’ın aileleri de enkaz altında kaldı.
7.02.2023 Gündem
Masterchef'te veda eden isim belli oldu! Somer Şef: Bizim başımıza ilk kez geliyor
Masterchef'te veda eden isim belli oldu! Somer Şef: Bizim başımıza ilk kez geliyor MasterChef 2022 yarışmasında mücadele hız kesmeden sürerken, kırmızı ve mavi takım haftanın sonuna geldi ve bir isim yarışmaya veda etti. Şefler, elenen yarışmacı hakkında övgü dolu sözler söylerken; Somer Şef'in "Bu ilk kez başımıza geliyor" diyerek yaptığı açıklama dikkat çekti. İşte detaylar...
12.12.2022 Cadde
‘En Güçlü 100 Kadın’ listesinde tek Türk
‘En Güçlü 100 Kadın’ listesinde tek Türk Forbes dergisinin yayınladığı, ‘Dünyanın En Güçlü 100 Kadını’ listesinde yer alan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, listedeki tek Türk oldu. Sabancı, derginin geleneksel olarak her yıl belirlediği listede, 81’inci sırada yer aldı.
8.12.2022 Ekonomi
2 liste 2 gurur! Dünya ünlü kuruluşlar seçti
2 liste 2 gurur! Dünya ünlü kuruluşlar seçti BBC dünyanın en ilham veren ve en etkili 100 kadın listesini açıkladı. Listede İran’daki protestoları desteklemek üzere saçlarını kesen kadınlar, Olena Zalenkska ve Almanya’da bilimsel çalışmalarını sürdüren Türkiyeli kalp cerrahı Dilek Gürsoy da bulunuyor. Öte yandan Forbes dergisinin yayınladığı, ‘Dünyanın En Güçlü 100 Kadını’ listesinde de Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yer aldı.
8.12.2022 Gündem
Her şey yaşanabilir bir dünya için
Her şey yaşanabilir bir dünya için Ayvalık Küçükköy’de BM desteğiyle oluşturulan SENTRUM Projesi’yle kamu binaları, turizm işletmelerine yeşil enerji desteği sunuldu. Projeyle bölgede yılda 15 bin kilo kömür kullanımının önüne geçildi, yıllık 90 bin kilo karbon emisyonu engellendi.
7.11.2022 Gündem
Bakan Özer, Eğitim Reformu Girişimi yöneticileriyle bir araya geldi
Bakan Özer, Eğitim Reformu Girişimi yöneticileriyle bir araya geldi Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığın yürüttüğü eğitim politikalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere Eğitim Reformu Girişimi (ERG) yönetim kurulu üyeleri ve ERG'yi destekleyen kuruluşların üst düzey temsilcileriyle bir araya geldi.
12.10.2022 Eğitim
‘Ülkemiz kazanır’
‘Ülkemiz kazanır’ Birleşmiş Milletler tarafından 2012 yılında ilan edilen 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü özelinde Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı bir mesaj yayınladı.
11.10.2022 Eğitim
‘Hareket zamanı’
‘Hareket zamanı’ Sürdürülebilirlik için söz söyleme döneminin bittiğini vurgulayan Güler Sabancı, “Harekete geçme zamanı. Biz Sabancı’da ‘Ayinesi iştir kişinin’ deriz” şeklinde konuştu.
22.09.2022 Ekonomi
Denizcilikte kadın istihdamına destek
Denizcilikte kadın istihdamına destek Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) yaklaşık 3,5 milyon genç kadının sorun ve ihtiyaçlarına odaklanan Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin dijital portalı ve Fırsatlar Haritası açıldı. Fırsatlar Haritası sayesinde, Türkiye’nin dört bir yanındaki NEET genç kadınlar; iş, staj, eğitim ve girişim desteği fırsatlarına kolaylıkla erişim sağlayabilecek.
15.08.2022 Ekonomi
MasterChef Büşra kimdir? MasterChef 2022 Büşra Zambak kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor?
MasterChef Büşra kimdir? MasterChef 2022 Büşra Zambak kaç yaşında, nereli, ne iş yapıyor? MasterChef 2022 yarışmasında ikinci gruptan ana kadroya giren 7. isim Büşra Zambak oldu. Zambak, Denizli'de doğdu ve yarışmaya da İstanbul'dan katılıyor. MasterChef yarışmasında tabakları ile ilk üç turu sorunsuz geçen Büşra Zambak ne iş yapıyor?
9.08.2022 Bilgi Rehberi

Benzer Haber Etiketleri

Güler Sabancı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.