Güler Sabancı

Güler Sabancı

Türkiye’nin lider ve en itibarlı gruplarından olan Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi’dir. Kariyerine Lassa’da başlayan  Sabancı, grubun farklı şirketlerinden çeşitli görevler üstlenmiştir. Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı, Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye’nin öncü vakıflarından Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Başkanıdır.Güler Sabancı, Yüksel ve İhsan Sabancı çiftinin ilk çocuğu olarak 1955'de Adana'da doğdu. Sabancı ailesinin üçüncü nesil üyesidir. Ortaöğretimini TED Ankara Koleji'nde bitirdikten sonra yüksek tahsilini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde 1978' de tamamladıktan sonra aynı yıl çalışma hayatına LASSA Lastik Sanayi A.Ş.’de başlamıştır. 14 yıl boyunca KORDSA Kordbezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Güler Sabancı, 1997’de Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grup Başkanı olmuştur. Güler  Sabancı, Mayıs 2004 tarihinde Sakıp Sabancı’nın vefatı ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Murahhas Üyeliği’ne seçilmiştir.Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk kadın Yönetim Kurulu Üyesi olan Güler Sabancı, ayrıca European Round Table of Industrialists’in (ERT) halen ilk ve tek kadın üyesidir. Sabancı, International Business Council’in ilk Türk üyesi olmasının yanı sıra Siemens AG Yönetim Kurulu’nda, Birleşmiş Milletler Global Compact Yönetim Kurulu’nda ve MIT Energy Initiative’in Uluslararası Danışma Kurulu’nda da görev almaktadır.Sabancı, 2013’te Fortune tarafından “Dünyanın En Güçlü 50  İş kadını”  (Amerika harici liste) arasında ikinci seçilmiştir. Güler Sabancı  aralarında David Rockefeller Köprü Kurucu Liderlik Ödülü, Clinton Küresel Vatandaşlık, Raymond Georis Yenilikçi Filantropist ile European School of Management and Technology tarafından verilen Sorumlu Liderlik Ödülü’nün de  yer aldığı hayırseverlik ve liderlik konusunda birçok ödülün sahibidir. Sabancı’ya ayrıca sanayi-üniversite işbirliğinde küresel lider olan Hong Kong Polytechnic Universitesi tarafından Fahri Doktora ünvanı verilmiştir.

Güler Sabancı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.521 guler sabanci haberi bulunmuştur.
İş insanı Şevket Sabancı son yolculuğuna uğurlandı
İş insanı Şevket Sabancı son yolculuğuna uğurlandıSabancı Holding'in önde gelen isimlerinden Şevket Sabancı (85) dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Bugün Sabancı için ikindi vakti Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.
23.07.2021Haberler
Şevket Sabancı son yolculuğuna uğurlandı
Şevket Sabancı son yolculuğuna uğurlandıSabancı Holding'in önde gelen isimlerinden Şevket Sabancı (85) dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Bugün Sabancı için ikindi vakti Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.
23.07.2021Ekonomi
Şevket Sabancı hayatını kaybetti
Şevket Sabancı hayatını kaybettiTürkiye’nin önde gelen holdinglerinden Sabancı Holding’in ikinci kuşak temsilcisi ve Esas Holding’in kurucusu Şevket Sabancı vefat etti. Elde edilen bilgiye göre, bir süredir tedavi altında olan Şevket Sabancı 85 yaşında hayatını kaybetti.
23.07.2021Ekonomi
Son dakika haberleri: Şevket Sabancı vefat etti!
Son dakika haberleri: Şevket Sabancı vefat etti!Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden Sabancı Holding'in ikinci kuşak temsilcisi ve Esas Holding'in kurucusu Şevket Sabancı vefat etti.
22.07.2021Ekonomi
‘Başarısızlık korkutmadı 3 erdem yol gösterdi’
‘Başarısızlık korkutmadı 3 erdem yol gösterdi’Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Sabancı Üniversitesi mezunlarına kendilerine 3 erdemin (cesaret, tevazu, sebat etmek) yol gösterdiğini söyledi ve başarısızlık olmadan gelişme yaşanamayacağı mesajını verdi.
5.07.2021Ekonomi
Son dakika... Uğur Şahin'den Türkiye'ye güzel haber! 3-4 ay içinde...
Son dakika... Uğur Şahin'den Türkiye'ye güzel haber! 3-4 ay içinde...Sabancı Üniversitesi'ndeki mezuniyet törenine video konferans yöntemiyle katılan BioNTech firmasının kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, "Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim. Aşılamanın pandemiyi kontrol altına alma konusunda yardımcı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla herkesin aşılanması çok önemli. Bu muhtemelen 3-4 ay içinde Türkiye'de de gerçekleşecek" dedi.
4.07.2021Gündem
Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezon fark yaratanları tanıtıldı
Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. sezon fark yaratanları tanıtıldıSabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12. Sezon Fark Yaratanları tanıtıldı. 2009 yılından bu yana toplumsal gelişmeye katkıda bulunan kişilerin hikâyelerini görünür kılmak ve topluma ilham vermek için çalışan Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı “Fark Yarat Hayatlar Değişsin” sloganıyla yoluna devam ediyor. Bu sene 200 Fark Yaratana ulaşan programın yeni seçilen 5 Fark Yaratanı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın katılımı ile Cüneyt Özdemir’in YouTube hesabında gerçekleşen yayında tüm Türkiye ile paylaşıldı.
2.06.2021Vitrin
Bandırma Vapuru sanal müze oldu
Bandırma Vapuru sanal müze olduSabancı Vakfı tarafından Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaştırarak Milli Mücadele’nin başlatılmasında önemli bir görev üstlenen Bandırma Vapuru sanal müze haline getirildi.
19.05.2021Ekonomi
Sabancı Vakfı Bandırma Vapuru'nu  sanal müzeye dönüştürdü
Sabancı Vakfı Bandırma Vapuru'nu sanal müzeye dönüştürdüSabancı Vakfı, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaştırarak Millî Mücadelenin başlatılmasında en önemli görevi üstlenen Bandırma Vapuru’nu sanal müze haline getirdi. Sabancı Vakfı’nın Samsun Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile hayata geçirdiği Bandırma Vapuru Sanal Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 102. yılında Sabancı Vakfı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitelerinde ziyarete açıldı.
18.05.2021Vitrin
Sakıp Sabancı Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu
Sakıp Sabancı Araştırma Ödülleri sahiplerini bulduSabancı Üniversitesi Onursal Başkanı Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine verilen Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül kapsamında bu yılın teması “Korona Sonrası Dünya ve Türkiye: Pandemilerin Sosyal, Psikolojik ve Siyasi Etkileri” olurken; bu alana önemli katkılar sunan University College London Davranışsal Değişim Merkezi Direktörü Prof. Susan Michie Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.
14.04.2021Eğitim
Yeni yaş kutlaması
Yeni yaş kutlamasıOtomotiv dünyasının önde gelen isimlerinden Birlas Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Sabancı, doğum gününü kutladı.
30.03.2021Cadde
Yaşam Boyu Başarı Ödülü Serezli’nin
Yaşam Boyu Başarı Ödülü Serezli’ninTiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş isimlere verilen Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün bu yılki sahibi usta tiyatrocu Nevra Serezli oldu. Bu yıl ödülün Nevra Serezli’ye verileceği Sabancı Vakfı’nın sosyal medya hesabında yayınlanan bir video ile duyuruldu.
26.03.2021Kültür Sanat
Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü Nevra Serezli'ye
Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü Nevra Serezli'yeTiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi usta tiyatrocu Nevra Serezli oldu. Bu yıl ödülün Nevra Serezli’ye verileceği Sabancı Vakfı’nın sosyal medya hesabında yayınlanan bir video ile duyuruldu.
25.03.2021Kültür Sanat
2020 'Yılın Yıldızları Ödülleri' sahiplerini buldu
2020 'Yılın Yıldızları Ödülleri' sahiplerini bulduYıldız İşletme Kulübü tarafından düzenlenen ve bu yıl 19.'su gerçekleştirilen, 'Türkiye'nin En Prestijli Öğrenci Ödülleri' olarak anılan 2020 Altınyıldız Classics Yılın Yıldızları Ödül Töreni, Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Törene çok sayıda ünlü isim katıldı.
12.03.2021Kültür Sanat
Dünya Kadınlar Festivali İstanbul sona erdi
Dünya Kadınlar Festivali İstanbul sona erdiBritish Council ve Sabancı Vakfı iş birliği ile gerçekleşen WOW - Dünya Kadınlar Festivali İstanbul sona erdi. 5-6-7 Mart tarihlerinde dijital olarak düzenlenen festival 100 bini aşkın izlenmeye ulaştı.
8.03.2021Vitrin
‘İki araçtan biri elektrikli olmalı’
‘İki araçtan biri elektrikli olmalı’Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) düzenlediği, ‘Küresel Enerji ve İklim Politikalarında Yeni Bir Dönem: Yeni ABD Yönetimi Gündemi’ webinarı gerçekleşti. Açılış konuşmasını Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın yaptığı webinarda, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol enerji ve iklim ilişkisinde küresel perspektife ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Webinara, Barrack Obama döneminde Enerji Bakanı olarak görev alan Prof. Ernest J. Moniz, onur konuğu olarak katıldı
25.02.2021Ekonomi
‘Şehirde Kadın Olmak’
‘Şehirde Kadın Olmak’Kadınları destekleyen WOW İstanbul Festivali, ‘Şehirde Kadın Olmak’ ana temasıyla ilk kez gerçekleşecek.
20.02.2021Cadde
5 - 6 - 7 Mart’ta Dünya Kadınlar Festivali
5 - 6 - 7 Mart’ta Dünya Kadınlar FestivaliDünya Kadınlar Festivali İstanbul, WOW Vakfı ortaklığında, British Council ve Sabancı Vakfı işbirliğiyle dijital olarak düzenlenecek. Festivalin ana teması ‘Şehirde Kadın Olmak’
19.02.2021Gündem
Sabancı’da hedef net ‘sıfır’ emisyon
Sabancı’da hedef net ‘sıfır’ emisyonSabancı Holding, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında ‘net sıfır’ seviyesine ulaşmayı amaçlıyor. Topluluk, ayrıca ‘sıfır atık’ hedefi ile çalışmaya devam ederek, döngüsel iş modeli uygulamalarını artırıyor.
16.02.2021Ekonomi
Kazananlar belli oldu
Kazananlar belli olduSabancı Vakfı’nın bu sene beşincisini düzenlediği Kısa Film Yarışması, ‘Değişen İklimler, Değişen Hayatlar’ temasıyla online gerçekleşti.
17.01.2021Cadde
Sabancı Vakfı 5. Kısa Film Yarışması kazananları belli oldu
Sabancı Vakfı 5. Kısa Film Yarışması kazananları belli olduSabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla bu sene beşincisini düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın kazananları belli oldu. “Değişen İklimler, Değişen Hayatlar” temasıyla bu yıl ilk kez online düzenlenen yarışmanın ödül töreni Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan’ın ev sahipliğinde ve Zeynep Atakan’ın sanat yönetmenliğinde gerçekleşti. Jüri üyeleri ve yarışmacıların online bağlandığı, pek çok sanatseverin Sabancı Vakfı YouTube hesabından takip ettiği canlı yayında ödüller sahiplerini buldu.
14.01.2021Kültür Sanat
Dönüşümün yolu dijitalden geçer
Dönüşümün yolu dijitalden geçerSabancı Topluluğu, inovasyon ödüllerinde bu yıl üç ödül birden aldı. Bu kapsamda Sabancı Topluluğu şirketlerinden Brisa, “İnovasyon Organizasyon ve Kültürü” kategorisinde birinci olurken, Kordsa “İnovasyon Kaynakları” ve Enerjisa ise “İnovasyon Stratejisi” kategorisinde ödüle layık görüldü.
27.12.2020Ekonomi
Sabancı Vakfı 13. Filantropi Semineri'nde sosyal değişimde teknolojinin rolü ele alındı
Sabancı Vakfı 13. Filantropi Semineri'nde sosyal değişimde teknolojinin rolü ele alındıSabancı Vakfı’nın 2007 yılından bu yana sivil toplum alanındaki yeni yaklaşımları tartışmak amacıyla düzenlediği Filantropi Semineri, 13. yılında “Herkes Online Mı?” başlığı ile Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ev sahipliğinde ilk kez online gerçekleşti. Sabancı Vakfı’nın YouTube hesabında yayınlanan seminerde teknolojinin kadınlar, gençler ve engelli bireylerin hayatlarında yarattığı dönüşüm, teknolojinin kapsayıcılığı ve erişilebilirliği ele alındı. Sivil toplum, özel sektör ve kamu temsilcilerini uluslararası uzmanlarla buluşturan Filantropi Semineri’nin bu yılki ana konuşmacısı 2030 yılına kadar 1 milyon yazılımcı genç kadın yetiştirmeyi hedefleyen iamtheCODE'un kurucusu Senegal kökenli İngiliz sosyal girişimci Mariéme Jamme oldu.
16.12.2020Kültür Sanat
Türkiye sizinle gurur duyuyor!
Türkiye sizinle gurur duyuyor!Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Güler Sabancı ile ÇEV Sanat’ın genç yeteneklerinden Tarık Kaan Alkan, dünya çapında başarıya imza attı
12.12.2020Cadde
İngilizce öğretmenleri desteklenecek
İngilizce öğretmenleri desteklenecekMEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, British Council ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle İngilizce öğretmenlerinin sürekli mesleki gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla ‘English Together’ projesi hayata geçirildi. Proje, ortaokullarda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin mesleki ve bireysel gelişimlerini destekleyerek modern dil öğretim yöntem ve tekniklerini teşvik etmeyi ve yabancı dil öğretiminin etkinliğini artırmayı amaçlıyor.
11.12.2020Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Sabancı VakfıcaddeŞevket SabancıekonomiTiyatro

Güler Sabancı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.