Hipertansiyon

Hipertansiyon

Son dakika hipertansiyon haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan hipertansiyon gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan hipertansiyon haber sayfamızda...

Hipertansiyon

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.120 hipertansiyon haberi bulunmuştur.
Görülme yaşı 20’ye indi! Hipertansiyon yaşını öne çeken 7 önemli etken
Görülme yaşı 20’ye indi! Hipertansiyon yaşını öne çeken 7 önemli etken Atar damarlardaki kan basıncının çok yüksek olması anlamına gelen hipertansiyon tüm dünyada ve Türkiye'de kardiyovasküler hastalıklar için en yaygın risk faktörü olmaya devam ediyor. Ülkemizde neredeyse her 3 kişiden 1’ine hipertansiyon (140/90 mmHg veya daha yüksek) tanısı konuyor. Üstelik yapılan son çalışmalar hipertansiyonun 20 yaş grubundaki genç yetişkin popülasyonda hatta çocuklarda bile giderek yaygınlaştığını gösteriyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Karakuş, hipertansiyonun genç yaşlarda görülmesine yol açan 7 etkeni açıkladı.
15.05.2024 Genel Sağlık
Kalp yaşa bakmıyor
Kalp yaşa bakmıyor Kalp ve damar hastalıklarında ailede genetik geçiş ortalama yüzde 60 oranındadır. Kalp krizi yaşa değil, riske bağlıdır. Risk faktörlerine sahip olan kişilerin de mutlaka periyodik kalp kontrollerini yaptırmaları önem taşımaktadır.
13.04.2024 Pazar
Kanser tedavisi gören hastalara kalp sorunu uyarısı
Kanser tedavisi gören hastalara kalp sorunu uyarısı Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Güngören onkoloji hastalarında kalp sağlığının önemini vurgulayarak, “Araştırmalar, kanser hastalarının yüzde 20’sinin kalple ilgili sorun yaşayabileceğini gösteriyor. Kalple ilgili yan etkiler, kemoterapi alındığı dönemde saatler içerisinde görülebileceği gibi, kemoterapi sonrası haftalar veya aylar içinde de ortaya çıkabilir. Fakat kemoterapi öncesi kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirme yapılarak riskli hastalar belirlenebilir” dedi.
1.04.2024 Vitrin
Fatih'i perişan etmişti, yeniden gündemde! Ağrıdan kıvrandırıyor: Görülme yaşı 20'lere düştü
Fatih'i perişan etmişti, yeniden gündemde! Ağrıdan kıvrandırıyor: Görülme yaşı 20'lere düştü Aşırı et tüketiminin yol açtığı gut hastalığının 'saraylara lâyık bir hastalık' olarak tarihin tozlu sayfalarına karıştığını düşünüyorsanız yanıldınız. Beklenmeyen bir şekilde dünyadaki vaka sayısında yaşanan artış, uzmanları alarma geçirdi. Gençleri bile ağrıdan kıvrandıran hastalığın altında yatan sebep ise hem tanıdık hem de şaşırtıcı.
30.03.2024 Genel Sağlık
‘Türkiye nüfusu giderek yaşlanıyor’
‘Türkiye nüfusu giderek yaşlanıyor’ Türkiye’nin ilk Yaşlı Profili Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Aile Bakanı Göktaş, her 4 haneden 1’inde en az bir yaşlı bulunduğunu ve Türkiye nüfusunun yaşlandığını açıkladı.
23.03.2024 Eğitim
Aşırıya kaçınca böbrekleri vuruyor! Uzmanı ağrı kesici kullanımı konusunda uyardı
Aşırıya kaçınca böbrekleri vuruyor! Uzmanı ağrı kesici kullanımı konusunda uyardı Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Suat Bolat, "Böbrekler çok önemlidir ve 2’si birbirlerinin yedeği değildir. Böbrekler birçok etkene çok fazla savunmasızdır. Çok hızlı bir yıkım sürecine girebilmektedir. Şeker hastalığı, hipertansiyon, kontrolsüz ağrı kesici kullanımı böbrek hastalıklarının en önemli sebebidir" dedi.
19.03.2024 Sağlık
Kalitesiz uykuda, hipertansiyon ve kalp hastalıkları riski uyarısı
Kalitesiz uykuda, hipertansiyon ve kalp hastalıkları riski uyarısı 2008 yılından bu yana hеr yıl Mart ayının üçüncü cuma günü kutlanan Dünya Uyku Günü yaklaşırken uzmanlar kaliteli uykunun önemine dikkat çekti.
14.03.2024 Sağlık
Hamza Dağ'dan girişimci kadınlara hibe desteği! Detayları açıkladı
Hamza Dağ'dan girişimci kadınlara hibe desteği! Detayları açıkladı AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 'Eşsiz İzmir Kadın ve Aile Lansmanı'nı gerçekleştirdi. Lansmana AK Parti Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı da katılım gösterdi.
8.03.2024 Gündem
Haftada bir ye riski %26 düşür
Haftada bir ye riski %26 düşür Haftada 1 porsiyon bakliyat tüketmek kalın bağırsak ve rektum kanseri riskini yüzde 26 azaltıyor. Uzmanlar, anti kanserojen etkiye sahip bakliyatların içerdiği vitaminler nedeniyle tüketimini öneriyor.
24.02.2024 Gündem
Mecidiyeköy’de risk yüksek
Mecidiyeköy’de risk yüksek Soluduğumuz hava gün geçtikçe kirleniyor. Son ölçümlere göre, havası en kirli kent İskenderun oldu. İstanbul’da ise hava kirliliği yüzde 3 arttı. Prof. Orhan Şen, mazotlu araçların havayı çok kirlettiğini belirterek, uyardı: ‘Mecidiyeköy hava kirliliğinin en yüksek olduğu yer’
10.02.2024 Gündem
Bu belirtilere dikkat edin! Beyin kanamasını önlemenin yolları
Bu belirtilere dikkat edin! Beyin kanamasını önlemenin yolları Dünyada yılda yaklaşık 1 milyon insanın beyin kanaması geçirdiğini belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İsmail Bozkurt, “Beyin kanaması, çok ciddi sakatlıklara ve ölüme sebep olabilir. Yüksek riskli işlerde çalışanlar, erkekler, hipertansiyon, kanama bozukluğu olan hastalar, kan sulandırıcı kullananlar, yaşlılar ve ailesinde beyin kanaması öyküsü olanlar risk grubundadır” dedi.
18.01.2024 Genel Sağlık
40 yaş altı kalpten gidiyor! 'Eskiden parmakla sayardık, artık kanseri bile geçti'
40 yaş altı kalpten gidiyor! 'Eskiden parmakla sayardık, artık kanseri bile geçti' Ülkemizde yaşam kayıplarının yüzde 33’ünü oluşturan kalp krizi tüm dünyada görülen ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Ancak son zamanlarda kalp krizleri vakalarında önemli bir artış yaşanıyor. Hastalık, özellikle de 40 yaş altını tehdit ediyor. Peki ama neden? Kardiyoloji uzmanları Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol ile Uzm. Dr. Ayhan Atakan çarpıcı gerçekleri paylaştı.
8.01.2024 Genel Sağlık
Kendime yeni bir ben lazım
Kendime yeni bir ben lazım Her yıl olduğu gibi 2024’e girerken de birçoğumuz yeni kararlar aldık. Peki, bu kararları neden sürdüremiyoruz? Devam edebilmenin yollarını uzmanlara sorduk.
6.01.2024 Pazar
Ağabeyini aynı hastalıktan kaybetti, kendisi hayata tutundu! 'Başkalarının kahramanı olabilirsiniz'
Ağabeyini aynı hastalıktan kaybetti, kendisi hayata tutundu! 'Başkalarının kahramanı olabilirsiniz' İzmir’de yaşayan ve 14 yıl önce akciğer nakli olan Kamil Hamidullah (50), organ bağışının önemine dikkat çekmek amacıyla Pulmoner Hipertansiyon ve Skleroderma Hasta Derneği'ni kurdu. Pulmoner hipertansiyon hastalığı nedeniyle ağabeyini kaybettikten 2 yıl sonra kendisinin de aynı hastalığa yakalandığını belirten Hamidullah, vatandaşlara organ bağışı çağrısında bulunarak, "Hiç tanımadığınız insanların kahramanı olabilirsiniz" dedi.
22.12.2023 Gündem
Günümü Türk kahvesi olmadan geçiremem diyenler dikkat! Böyle içince zararı çok büyükmüş
Günümü Türk kahvesi olmadan geçiremem diyenler dikkat! Böyle içince zararı çok büyükmüş Türk kahvesi günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. Hatta öyle insanlar var ki Türk kahvesiz asla yapamam diyor. Ancak Türk kahvesini içerken dikkat etmeniz gereken nokta var. Böyle içince yarardan çok zararı dokunuyormuş.
15.12.2023 Püf Noktası
Gazze'de sağlık sistemi çöktü! DSÖ çağrı yaptı: Hiç kimse güvende değil
Gazze'de sağlık sistemi çöktü! DSÖ çağrı yaptı: Hiç kimse güvende değil Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, işgal altındaki Filistin topraklarındaki sağlık durumuna ilişkin Yürütme Kurulu Özel Oturumunda konuştu. edros Adhanom Ghebreyesus, “Gazze'de hiçbir yer ve hiç kimse güvende değil” ifadelerini kullanarak, “Güvenlik Konseyi'nin geçtiğimiz cuma günü ateşkes kararını kabul etmemiş olmasından derin üzüntü duyuyorum” dedi.
10.12.2023 Dünya
Metabolik cerrahiyle tip 2 diyabete son
Metabolik cerrahiyle tip 2 diyabete son Dünyada her 6 saniyede bir kişi şeker hastalığı ve buna bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybediyor. Uygun hastalara yapılan metabolik cerrahi ameliyatı ile şeker hastalığından kurtulma ihtimali bulunmaktadır.
9.12.2023 Pazar
Dikkat! Kurşun akabilir... Binalardaki büyük tehdit
Dikkat! Kurşun akabilir... Binalardaki büyük tehdit ABD’de su şebekesinde kullanılan kurşun borular sağlığa zarları nedeniyle sökülürken, Türkiye’de de 50-60 yıl önce kurşun boru kullanıldığı, eski yapıların tesisatlarında hala kurşun boru bulunabileceği uyarısı yapıldı.
4.12.2023 Gündem
Doğum kontrol hapları depresyona neden olabiliyor! Kullanan kadınlar kesinlikle tütün içmemeli
Doğum kontrol hapları depresyona neden olabiliyor! Kullanan kadınlar kesinlikle tütün içmemeli Doğum kontrol haplarının sürekli kullanılması durumunda depresyona neden olduğunu söyleyen Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, “Bunun dışında, bu tip hapları kullanan kadınların kesinlikle sigara içmemesi, kilo kontrolü ve hipertansiyon konusunda da uyarılması gerekir” uyarısında bulundu.
29.11.2023 Genel Sağlık
Şans eseri ölümden döndü! Mide ağrısı sandı...
Şans eseri ölümden döndü! Mide ağrısı sandı... Arkadaşlarıyla oturduğu sırada midesinde ağrı hisseden 41 yaşındaki Mustafa Turan acile kaldırıldı ve gerçek hiç tahmin etmedikleri gibi çıktı. Turan, mide ağrısı sandı aort damarında yırtık çıktı. Hemen ameliyata alınan 41 yaşındaki Mustafa Turan acildeki doktorların dikkati sayesinde kurtuldu.
18.11.2023 Haberler
Şans eseri ölümden döndü! Mide ağrısı sandı...
Şans eseri ölümden döndü! Mide ağrısı sandı... Arkadaşlarıyla oturduğu sırada midesinde ağrı hisseden 41 yaşındaki Mustafa Turan acile kaldırıldı ve gerçek hiç tahmin etmedikleri gibi çıktı. Turan, mide ağrısı sandı aort damarında yırtık çıktı. Hemen ameliyata alınan 41 yaşındaki Mustafa Turan acildeki doktorların dikkati sayesinde kurtuldu.
18.11.2023 Gündem
Çağımızın hastalığı: Varis
Çağımızın hastalığı: Varis Varis ilerleyici bir hastalıktır. Dokuda değişiklikler yapmaya başladığında tedavisi çok uzun ve zor bir süreç gerektirir. Hatta çoğu zaman ‘geri dönülemez bir aşamadasınız’ denilebilir. Bu aşamaya gelmeden varislerinizi tedavi ettirin.
11.11.2023 Pazar
Vücut geliştirme ilaçları ölüme götürüyor
Vücut geliştirme ilaçları ölüme götürüyor Tıbbi amaç dışında vücut geliştirme sporu için kullanılan ve sporcularda aşırı kas büyümesi sağlayan steroidler sağlığı tehdit ediyor.
7.11.2023 Gündem
Yüksek tansiyonu şıp diye düşürüyor, bilimsel olarak kanıtlandı! Hepsinden daha etkili
Yüksek tansiyonu şıp diye düşürüyor, bilimsel olarak kanıtlandı! Hepsinden daha etkili Tansiyon ilacı kullananlar da dahil olmak üzere pek çok kişi "Yüksek tansiyonu düşüren yiyecekler nelerdir?" sorusunu oldukça merak ediyor. Biz de sizler için araştırmacılar tarafından tavsiye edilen ve yüksek tansiyonu düşürmede son derece etkili 16 besini sıraladık. - PEMBENAR ÖZEL
3.11.2023 Genel Sağlık
44 ilaç daha ödeme listesine alındı
44 ilaç daha ödeme listesine alındı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan "SGK tarafından 38’i yerli üretim olmak üzere toplam 44 ilaç ‘Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesine’ alındı" dedi.
27.10.2023 Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Hipertansiyon ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.