Kızılırmak Deltası

Kızılırmak Deltası

Son dakika Kızılırmak Deltası haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Kızılırmak Deltası gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Kızılırmak Deltası haber sayfamızda...

Kızılırmak Deltası

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 89 kizilirmak deltasi haberi bulunmuştur.
Her yere yayıldı! Anadolu 'istilacı' tehdidi altında!
Her yere yayıldı! Anadolu 'istilacı' tehdidi altında!Samsun'daki 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası’nda 26 istilacı ve yabancı tür keşfedildi. Bu türler arasında özellikle İsrail sazanının deltanın büyük çoğunluğuna yayıldığı tespit edildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi (KTÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, “Delta için kesinlikle risk var. Ön incelememizde İsrail sazanının deltanın hemen hemen her yere yayıldığını ve etkin bir şekilde var olan diğer türleri baskı altına aldığını gördük” dedi.
11.06.2021Gündem
Kızılırmak Deltası’nda 26 istilacı tür keşfedildi
Kızılırmak Deltası’nda 26 istilacı tür keşfedildiSamsun'daki 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası’nda 26 istilacı ve yabancı tür keşfedildi. Bu türler arasında özellikle İsrail sazanının deltanın büyük çoğunluğuna yayıldığı tespit edildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi (KTÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, “Delta için kesinlikle risk var. Ön incelememizde İsrail sazanının deltanın hemen hemen her yere yayıldığını ve etkin bir şekilde var olan diğer türleri baskı altına aldığını gördük” dedi.
11.06.2021Gündem
Törene damga vuran an! Yaşanan diyalog Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı güldürdü
Törene damga vuran an! Yaşanan diyalog Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı güldürdüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı açılış törenlerine Samsun Valisi Zülküf Dağlı ile Binali Yıldırım'ın esprisi damga vurdu. Vali Zülküf Dağlı, "Burası tamamen doğal bir ortam, bu açıdan makas yok" deyince Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğal makasınız da mı yok? Bende doğal makas var. Devamlı yanımda taşırım' dedi ve cebinden çıkardığı çakıyı kameralara gösterdi.
5.06.2021Haberler
Törene damga vuran an! Yaşanan diyalog Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı güldürdü
Törene damga vuran an! Yaşanan diyalog Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı güldürdüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı açılış törenlerine Samsun Valisi Zülküf Dağlı ile Binali Yıldırım'ın esprisi damga vurdu. Vali Zülküf Dağlı, "Burası tamamen doğal bir ortam, bu açıdan makas yok" deyince Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğal makasınız da mı yok? Bende doğal makas var. Devamlı yanımda taşırım' dedi ve cebinden çıkardığı çakıyı kameralara gösterdi.
5.06.2021Gündem
Kuş gözlemciliğine giriş
Kuş gözlemciliğine girişEğer doğa sevginiz ve kuşlara ilginiz olduğunu düşünüyorsanız, kuş gözlemcisi olmak için sadece dürbüne ihtiyacınız kalmış demektir. Üstelik içinde bulunduğumuz ilkbahar ayları Türkiye üzerinden geçiş yapan göçmen kuşları da tanımak için ideal
24.04.2021Cumartesi
Doğanın kalbi Kızılırmak Deltası'nda atıyor
Doğanın kalbi Kızılırmak Deltası'nda atıyor19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu: "Samsun'da 359 kuş türünün yanı sıra develer, yılkı atları, balık ve manda varlığı ile öne çıkan, endemik bitki türlerine sahip Kızılırmak Deltası, kendi alanında dünyanın korunabilmiş en güzel yerlerinden bir tanesi" dedi.
3.02.2021Tatil
Sonbahar ve kışın üretilen manda kaymaklı lokuma yoğun talep
Sonbahar ve kışın üretilen manda kaymaklı lokuma yoğun talepSamsun denilince akla gelen ilk lezzetlerden olan manda kaymaklı lokum sadece sonbahar ve kış aylarında üretiliyor. Manda sütünden yapılan kaymağın özelliği nedeniyle yalnızca havaların soğuk olduğu dönemde üretilen lokum, Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor.
3.01.2021Ekonomi
Bakan Kurum açıkladı! Meclis Genel Kurulu'ndan geçti...
Bakan Kurum açıkladı! Meclis Genel Kurulu'ndan geçti...Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Dün, Türkiye Çevre Ajansının kurulması, Sıfır Atık'ın yaygınlaşması ve çevre dostu ulaşımın desteklenmesi gibi birçok maddeyi içeren kanun, Gazi Meclisimizin Genel Kurulu'ndan geçti. Milletimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.
25.12.2020Siyaset
Son dakika... Kuş Cenneti'nde isyan ettiren görüntü
Son dakika... Kuş Cenneti'nde isyan ettiren görüntüGelen son dakika haberine göre; UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 32 ördeği kaçak avlayan 2 kişi suçüstü yakalandı.
16.12.2020Gündem
Son dakika... Bakan Kurum: Deprem hepimizin ortak meselesidir
Son dakika... Bakan Kurum: Deprem hepimizin ortak meselesidirGelen son dakika haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "HDP vekili kendince bize çevrecilik, şehircilik dersi veriyor. Biz sizin çevreciliğinizi Diyarbakır sokaklarında, dünya mirası Sur’un sokaklarında gördük, Şırnak’ta, Mardin’de yakıp yıktığınız tarihi eserlerde, bu milletin bağımsızlığının simgesi camilerimizin harap hallerinde gördük." dedi.
12.12.2020Siyaset
Suçüstü yakalandılar! 39 bin lira ceza kesildi
Suçüstü yakalandılar! 39 bin lira ceza kesildiSamsun'daki Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde, elektroşok cihazı ile suya elektrik vererek balık avı yapan 3 şüpheli suçüstü yakalandı. Şüphelilere toplam 39 bin 450 TL idari para cezası uygulandı.
12.12.2020Gündem
Kızılırmak Kuş Cenneti'nde yangın
Kızılırmak Kuş Cenneti'nde yangınUNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.
15.09.2020Haberler
Kuş cennetinde çıkan yangın kontrol altına alındı
Kuş cennetinde çıkan yangın kontrol altına alındıUNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çıkan yangın kontrol altına alındı.
15.09.2020Gündem
Samsun'daki bir evin çatısında 25 leylek yaşıyor
Samsun'daki bir evin çatısında 25 leylek yaşıyorSamsun'un Alaçam ilçesinde Metin Demirtaş'ın 3 katlı evinin çatısında, yaklaşık 25 leyleğin yaşadığı 7 leylek yuvası bulunuyor. Samsun- Sinop Karayolu kenarında bulunan evin çatısındaki yuvalarda bulunan leylekleri görenler ise şaşkınlığını gizleyemiyor.
19.06.2020Yaşam
'Neden bu evi seçtiler böyle bilemiyoruz' Gören şaşkına dönüyor...
'Neden bu evi seçtiler böyle bilemiyoruz' Gören şaşkına dönüyor...Samsun'un Alaçam ilçesinde Metin Demirtaş'ın 3 katlı evinin çatısında, yaklaşık 25 leyleğin yaşadığı 7 leylek yuvası bulunuyor. Yuvalardaki leylekleri görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. Demirtaş, "Binada iki dairede 5 kişi yaşıyoruz. Binamızdaki leylek nüfusu bizden kalabalık" dedi.
19.06.2020Gündem
Yoldan geçen bu evi görünce şaşırıyor!
Yoldan geçen bu evi görünce şaşırıyor!Samsun'un Alaçam ilçesinde Metin Demirtaş'ın 3 katlı evinin çatısında, yaklaşık 25 leyleğin yaşadığı 7 leylek yuvası bulunuyor. Yuvalardaki leylekleri görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. Demirtaş, "Binada iki dairede 5 kişi yaşıyoruz. Binamızdaki leylek nüfusu bizden kalabalık" dedi.
19.06.2020Gündem
Kutsal çiçek bu yıl hüzünlü açtı
Kutsal çiçek bu yıl hüzünlü açtıUNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Samsun'daki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin içinde yer alan göllerin üzerinde açan ve Hint mitolojisinde "kutsal çiçek" olarak kabul edilen ve "lotus" adıyla da bilinen nilüferler, her yıl yerli yabancı binlerce turistin ilgisini çekiyor.
10.06.2020Tatil
Galeriç Ormanı güzelliğiyle büyülüyor
Galeriç Ormanı güzelliğiyle büyülüyorSamsun'da, Kızılırmak Deltası'nda bulunan Galeriç Ormanı, ilkbaharla birlikte su papatyalarının açmasının ardından beyaza büründü.
29.04.2020Tatil
Yer: Samsun... 3 yıl sonra geri döndü!
Yer: Samsun... 3 yıl sonra geri döndü!Samsun'da, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 3 yıl önce yavru iken GPS (Küresel Konumlama Sistemi) takip cihazı takılan Anadolu dağ turnası, Sivas'a göç ettikten sonra deltaya döndü.
10.12.2019Gündem
Nesli tükenme tehlikesi altındaki Anadolu dağ turnası görüntülendi
Nesli tükenme tehlikesi altındaki Anadolu dağ turnası görüntülendiNesli tükenme tehlikesi altında olan ve dünyada 30 çift kadar kaldığı tahmin edilen Anadolu dağ turnası (Grus grus), Samsun’un Bafra ilçesinde yer alan Kızılırmak Kuş Cenneti’nde yavrusuyla birlikte görüntülendi. Başlarında kırmızı leke bulunmaması Anadolu dağ turnalarını diğerlerinden ayıran en önemli fark olarak göze çarpıyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde keşfedilen Anadolu dağ turnası (grus grus), dünyada sadece Türkiye, İran, Gürcistan ve Ermenistan'da yaşıyor. Dünyada 40 çiftin altında kaldığı tahmin edilen bu alt türün Türkiye'deki yaşam alanlarını ise sulak alanlar oluşturuyor. Sulak alanlardaki kurutma çalışmaları, baraj, yol inşaatları ve üreme döneminde çıkarılan sazlık yangınları, dünyanın en nadir turna alt türünün varlığını tehdit ediyor. Anadolu dağ turnası yavrusuyla birlikte görüntülendi Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün “Turna Halkalama Çalışmaları” programı kapsamında Kızılırmak Deltası’nda turna (Grus grus) envanter, GPS takip cihazı takılması ve halkalama çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda turnalara halka ve GPS takip cihazı takıldı. GPS takip cihazıyla turnaların takibi yapılarak, hareketlilikleri hakkında bilgi ediniliyor. 2016 yılında GPS takılan turnaların Sivas’a göç ettiği, 2 yıl orada kaldıktan sonra bir bireyin tekrar Kızılırmak Deltası’na döndüğü görüldü. Son olarak da Bafra ilçesindeki Kızılırmak Kuş Cenneti’nde yavrusuyla birlikte dolaşan bir çift Anadolu dağ turnası ve tek dolaşan bir yetişkin Anadolu dağ turnası gözlemlendi. Deltada hayvan çeşitliliği arttı Sıcak havaların iyice etkini göstermesiyle birlikte Kuş Cenneti’ndeki hayvan hareketliği de arttı. Baharla birlikte hayvanların yeni doğan yavruları da güzel görüntüler oluşturdu.
11.09.2019Yaşam
Karadeniz’de doluluk yüzde 100’lere ulaştı
Karadeniz’de doluluk yüzde 100’lere ulaştıRamazan Bayramı’nda, 9 günlük tatil planlarını Karadeniz’de doğa ile baş başa geçirmek isteyenler, otel ve pansiyonları doldurdu.
2.06.2019Gündem
Devletin desteğiyle sayıları 10 bine çıktı
Devletin desteğiyle sayıları 10 bine çıktıKızılırmak Deltası’nda manda sayısı, devlet desteğiyle 3 binden 10 bine çıktı.Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre; Samsun, 19 bin 896 adet manda ile Türkiye genelinde 1. sırada yer alıyor. Samsun’da ise manda sayısının yarıdan fazlası Kızılırmak Deltası’nda bulunuyor. Son 10 yılda yapılan teşviklerle manda sayısı 3 binden 10 bine yükseldi. 56 bin hektar alana sahip Kuş Cenneti mandalara da doğal bir yaşam alanı sunuyor. Kuş Cenneti’ndeki, verimli otlaklar ve sulak yerlerde yaşamaları manda sayısının artmasının nedenlerinden olarak görülüyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde hayvancılık faaliyetler ile doğal yaşam arasındaki etkileşim konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti Alan Başkanı Doç. Dr. Mustafa Güler, deltadaki ekosisteme mandaların katkısı olduğunu kaydetti. Mandaların Kuş Cenneti’nde rahat bir şekilde yaşadığını belirten manda sahipleri, manda sayısının arttığını dile getirdi.
11.09.2019Yaşam
O kaçaklar bulundu ve ceza kesildi
O kaçaklar bulundu ve ceza kesildiSamsun'da geçen 6 Aralık'ta, Kızılırmak Deltası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda 37 yaban ördeğini öldüren kaçak avcılar bulundu. 2 avcıya toplam 22 bin 595 TL ceza kesildi.
11.01.2019Gündem
Bu kare sonrası harekete geçildi!
Bu kare sonrası harekete geçildi!UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Samsun'daki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 57 yeşilbaş ördeği öldüren kar maskeli 3 avcının bulunması için çalışma yapılıyor.
4.01.2019Gündem
Bu kare sonrası harekete geçildi!
Bu kare sonrası harekete geçildi!UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Samsun'daki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 57 yeşilbaş ördeği öldüren kar maskeli 3 avcının bulunması için çalışma yapılıyor.
4.01.2019Gündem

Benzer Haber Etiketleri

samsunkızılırmak deltasıkızılırmakkuş cennetiunesco

Kızılırmak Deltası ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.