Okul Çağı

Okul Çağı

Son dakika okul çağı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan okul çağı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan okul çağı haber sayfamızda...

Okul Çağı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 583 okul çağı haberi bulunmuştur.
Çocuklarda 'gizemli hepatit' vakalarının şifreleri çözülüyor
Çocuklarda 'gizemli hepatit' vakalarının şifreleri çözülüyorÇocuklarda görülen "gizemli hepatit" vaka sayıları artmaya devam ediyor. Şimdiye dek İngiltere, ABD, İsrail, Kıbrıs, hatta Japonya dahil olmak üzere 20 ülkede tespit edilen ve ani gelişen hepatit vakalarının sayısı 350'ye ulaştı.
18.05.2022Sağlık
Çocuğun ihtiyacına uygun işitme cihazları Duymer’de
Çocuğun ihtiyacına uygun işitme cihazları Duymer’deDuymer İşitme Cihazları Yönetim Kurulu Üyesi Av. Salih Baz, Türkiye genelinde 100’ün üzerinde şubeyle hizmet verdiklerini vurguladı, “5 yıl garantili cihazlarımız, çocuklarımızın her ihtiyacına yanıt veriyor” dedi
25.04.2022Ege
Streptokok Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur? Streptokok Nasıl Tedavi Edilir?
Streptokok Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur? Streptokok Nasıl Tedavi Edilir?Sonbaharla birlikte hava sıcaklıklarının önemli ölçüde düşmesi ile birlikte daha kalabalık ve kapalı ortamlara girmeye başlıyoruz. Ama bu ortamlarda genellikle hijyen kurallarına ve sağlığımıza yeteri kadar dikkat etmezsek bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimalimiz de artıyor. Streptokok enfeksiyonu nedir, neden olur sizler için derledik.
12.04.2022Eğitim
Çocukluk çağında akran ilişkileri
Çocukluk çağında akran ilişkileriÇocukluktan yetişkinliğe her bireyin hayatının çok anlamlı bir parçası olan akran ilişkileri; çocukluk çağında yetişkinlikten çok daha ayrı bir anlam taşıyor. Neredeyse her konuda olduğu gibi “arkadaşlıkta” da biz yetişkinlerin çoktan öğrenmiş olduğu bilgi ve beceriler, çocuklukta tecrübe edilmesi gereken yeni deneyimler olarak karşımıza çıkıyor. Akran ilişkilerinin kurulması, sürdürülmesi, arkadaşlık kavramının sağlıklı ve işlevsel bir biçimde çocuğun hayatında yer edinebilmesi için okulöncesi ve ilkokul dönemi kritik bir süreçtir. Ata Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi, çocukluk çağında akran ilişkilerini birçok yönden ele alarak, çocuk gelişimi üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.
31.03.2022Eğitim
Erik Erikson'un Psikososyal Gelişim Kuramı Evreleri Ve Aşamaları Nelerdir?
Erik Erikson'un Psikososyal Gelişim Kuramı Evreleri Ve Aşamaları Nelerdir?Psikoloji alanında çalışma yapmış olan çok başarılı kişiler olduğu bilinmektedir. Özellikle Erik Erikson bu konuda çok büyük çalışmalar yaparak adından söz ettirmiştir. En büyük çalışmalarını ise gelişim psikoloji alanında yaptığı görülmektedir. Erik Erikson'un Psikososyal Gelişim Kuramı evreleri ve aşamaları nelerdir detayları ile derledik.
24.03.2022Eğitim
Çocuklar için ekranda travma tehlikesi
Çocuklar için ekranda travma tehlikesiGeçen hafta dünyanın gündemindeki “savaş” sosyal medyadan ekranlara her yerdeyken çatışma görüntülerinin çocuklar üzerindeki etkisini travmatik etkiler üzerine çalışan Dr. Psikolojik Danışman Ezgi Denizel Güven anlattı.
27.02.2022Pazar
Resmen patladı! Herkesin tuvalette böyle olduğunu sanan bile var: Utangaç mesane sendromu...
Resmen patladı! Herkesin tuvalette böyle olduğunu sanan bile var: Utangaç mesane sendromu...Dışarıda tuvalete giremeyen insan sayısının salgınla birlikte arttığına vurgu yapan uzmanlar, 'utangaç mesane sendromu'na karşı uyardı. ABD'de yaklaşık 20 milyon kişinin bu durumdan etkilendiğinin tahmin edildiğini söyleyen uzmanlar, gerekli önlemler alınmadığı takdirde böbrek hastalıklarına yol açan bu sinsi hastalığın belirtilerini sıraladı. Prof. Dr. Tufan Tarcan, "Bazı hastalar, yaşadıkları rahatsızlığın normal olduğunu, herkesin böyle olduğunu zannedebiliyor" diyerek tehlikeye dikkat çekti.
25.02.2022Gündem
Çocukların yükü ağır
Çocukların yükü ağırDers kitapları, kalem kutusu, beslenme çantası derken öğrenciler, okul yolunda kilolarca yükü sırtlarında taşıyorlar. Öyle ki kiminin çantası ağırlığının yüzde 30’unu bulabiliyor. Bu durum kas iskelet rahatsızlıkları, akciğer fonksiyonlarında azalma gibi sağlık sorunları yaratıyor
10.12.2021Eğitim
Basit önlemlerle çocukları hastalıklardan koruyun
Basit önlemlerle çocukları hastalıklardan koruyunSon 2 yıldır evrensel olarak tüm insanlığı etkileyen Covid-19 pandemisi ile karşı karşıyayız. Yetişkinler kadar çocuklar da salgının olumsuz etkileriyle karşı karşıya kaldılar. Geçtiğimiz yıl online eğitim süreci ile toplu alanlarda bulunulmaması, maske-mesafe ve hijyen önlemlerine dikkat edilmesiyle çocuklar büyük oranda enfeksiyonlardan korunarak bu dönemi atlattı. Bu yıl okulların açılmasıyla birlikte sonbahar-kış döneminde sık görülen solunum yolu enfeksiyonları tekrar görülmeye başlandı. Dr. Öğr. Üyesi Salih Aydın basit önlemler ile çocukları hastalıklardan korumanın yolları hakkında bilgi verdi.
16.11.2021Genel Sağlık
Çocuklarda özgül öğrenme bozukluğu belirtileri
Çocuklarda özgül öğrenme bozukluğu belirtileriÖzgül öğrenme bozukluğu (ÖÖB), zekası normal ve normalin üzerinde olan bir çocuğun, standart veya iyi eğitim alıyor olmasına rağmen okuma, yazma veya matematik becerilerinde yaşıtlarına ve zekasına göre başarılı olamaması durumu olarak tanımlanır. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Dr. Öğr. Üyesi Günay Budagova, 1-7 Kasım Özgül Öğrenme Bozukluğu Farkındalık Haftası dolayısıyla hastalığa ilişkin bilgi verdi.
Grip salgını geliyor, dikkat!
Grip salgını geliyor, dikkat!Dünyada ve Türkiye’de 2020 yılında pandemi nedeniyle getirilen kısıtlamalar nedeniyle grip vakalarına ender olarak rastlandığını belirten Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu, risk gruplarındaki kişilerde grip enfeksiyonuna yatkınlığın artacağını ve hastalığın kliniğinin daha ağır seyredebileceğini belirterek, “Zatürre, solunum yetmezliği, nörolojik ve kalple ilgili komplikasyonlar gelişerek, ölüme neden olabilmektedir” dedi. Prof. Dr. Eyüboğlu, risk grubundaki bireyleri de şöyle sıraladı:
4.10.2021Gündem
Aileler aynı kaygıyla telefona sarıldı! Açıklamalar peş peşe geldi
Aileler aynı kaygıyla telefona sarıldı! Açıklamalar peş peşe geldiEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün katıldığı bir canlı yayında bir bebeğe yanlışlıkla Kovid aşısı yapıldığı ve bebeğin izleminde hiçbir sorun çıkmadığını açıklaması, sosyal medyada büyük tepkilere neden olurken, aileler "Bizden habersiz çocuklarımıza Kovid aşısı mı yapılıyor?" kaygısıyla Aile Sağlığı Merkezlerini aramaya başladı. Sağlık Bakanlığı ise konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak "İddialar kabul edilemez." dedi. Aile Hekimliği Çalışanları Federasyonu (AHESEN) Başkanı Dr. Gürsel Özer ise yaptığı açıklamada, "Kovid aşıları için ayrı bir aşılama sistemi kullanılıyor. Çocukluk çağı aşılamaları ile Kovid aşıları aynı sistem üzerinden çalışmıyor. O nedenle ailelerimizin çocukluk çağı aşılarını yaptırmakta asla tereddüt etmemesi gerekli. Çünkü bugün kızamık ya da çocuk felci, çocuklarda Kovid’den daha fazla ölüm ya da sakatlığa yol açıyor" dedi.
23.09.2021Gündem
Kalbi dışarıda doğan Hüseyin'in mucize yaşamı
Kalbi dışarıda doğan Hüseyin'in mucize yaşamıAdana’da, nadir görülen 'Ectopia Cordis' adlı anomali nedeniyle kalbi dışarıda dünyaya gelen 3,5 aylık Suriyeli Hüseyin El Hasan, 4 uzman doktorun katıldığı ameliyatla hayata tutundu. İki saat süren operasyonun ardından 'Mucize Bebek' Hüseyin'in kalbi, göğsünün içine alındı.
19.09.2021Haberler
Kalbi dışarıda doğan Hüseyin'in mucize yaşamı
Kalbi dışarıda doğan Hüseyin'in mucize yaşamıAdana’da, nadir görülen 'Ectopia Cordis' adlı anomali nedeniyle kalbi dışarıda dünyaya gelen 3,5 aylık Suriyeli Hüseyin El Hasan, 4 uzman doktorun katıldığı ameliyatla hayata tutundu. İki saat süren operasyonun ardından 'Mucize Bebek' Hüseyin'in kalbi, göğsünün içine alındı.
19.09.2021Gündem
Okuldaki gizli tehlike! Koronavirüsü gölgede bıraktı
Okuldaki gizli tehlike! Koronavirüsü gölgede bıraktıYüz yüze eğitimin başlamasıyla milyonlarca velinin aklında koronavirüse karşı alınması gereken tedbirler ilk sırada. Oysa okullarda çocukları bekleyen bir diğer tehlike ise beslenme çantalarında... Uzmanlar, "ilerleyen dönemde genlerde bozulmalara sebep olduğunu" söyledikleri riske karşı velileri uyarıyor.
28.02.2022Gündem
En çok onları yıpratıyor! 'Casus olarak kullanmayın'
En çok onları yıpratıyor! 'Casus olarak kullanmayın'Boşanmalarda arada kalıp en çok yıpranan taraf ne yazık ki çocuklar oluyor. Oysa ruhen sağlam ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek için atılacak her adım büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra 'çocuk olduğu için' sürdürülen mutsuz evlilikler de çocuğun, ilişkilere karşı yanlış bakış açısı kazanmasına yol açıyor! "Yarayı açmak, can yaksa da ona bakım yapmak, iyileştirir" diyen Uzman Klinik Psikolog Ceren Gümüş Yaşa, boşanma kararı sonrası çocuğa nasıl yaklaşılması gerektiği noktasında altın değerinde önerilerde bulundu.
14.09.2021Gündem
‘Kahvaltı yapılmazsa okul başarısı düşer’
‘Kahvaltı yapılmazsa okul başarısı düşer’Sağlık Bakanlığı, yarın yüzyüze başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesi, okul çağı (6-12) ve adolesan dönem (12-18) yaş grubundaki çocuklar ile velilerine yönelik “kahvaltı” uyarısı yaptı.
5.09.2021Gündem
Okula başlayacak çocuğunuzun sağlığı için dikkat etmeniz gerekenler
Okula başlayacak çocuğunuzun sağlığı için dikkat etmeniz gerekenlerOkula yeni başlayan çocukların sağlıklı bir yaşam sürdürmesi, derslerindeki başarısı ve ailelerin fark edemeyeceği hastalıkların ortaya çıkabilmesi için okul öncesi sağlık kontrolleri büyük önem taşıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aslı Mutlugün Alpay, okul dönemi öncesinde çocukların sağlığı için anne babalara önemli önerilerde bulundu.
Travmalardan çocuklarımızı nasıl koruyalım?
Travmalardan çocuklarımızı nasıl koruyalım? Peş peşe yaşanan doğal afetler sonrasında ortaya çıkabilecek psikiyatrik sorunlarla ilgili olarak hazırlanan rehberde, “Yaşananlar gelecekte de çocukları etkilemeye devam edebilir” denildi
29.08.2021Gündem
1750 öğrenciye süt dağıtılacak
1750 öğrenciye süt dağıtılacakKarşıyaka İlçe Tarım ve Orman ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Nezahat Ertan Anaokulu’nda Dünya Süt Günü kutlaması düzenlendi.
2.06.2021Ege
Pandemide evde kalan çocuklar için tiyatro önerisi
Pandemide evde kalan çocuklar için tiyatro önerisiPandemi dönemiyle birlikte ailelerin, çocuklarının eğitim-öğretimden eksik kaldığı düşüncesiyle sürekli onların derslerini telafi etmeye odanlandıklarını belirten Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, bu dönemde okul öncesi, okul dönemi ve ergenlik çağı çocuklarının sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını da karşılayabilmeleri için ebeveynlere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
Beğeni alamadığında hayal kırıklığı yaşıyorsa dikkat!
Beğeni alamadığında hayal kırıklığı yaşıyorsa dikkat!Çocuklar artık Youtube gibi platformlarda çizgi film ve oyun videoları izlemekle kalmayıp popüler olan kişileri takip ediyor, onları örnek alıp kendi içeriklerini oluşturmaya çalışıyor. Sosyal medya beğenilerinin çocuğun başarı duygusunu sahte bir görünürlük ve beğeni üzerinden şişirebildiğine dikkat çeken uzmanlar, bunun sonucunda sahte bir benlik algısı gelişebileceği uyarısında bulunuyor. Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Yektaş, çocukların video çekip sosyal medya platformlarında yayınlayarak ilgi görme beklentilerini değerlendirdi ve ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.
UNICEF: 168 milyondan fazla çocuk yaklaşık bir yıldır yüz yüze eğitimden mahrum
UNICEF: 168 milyondan fazla çocuk yaklaşık bir yıldır yüz yüze eğitimden mahrumBirleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 168 milyondan fazla çocuğun yüz yüze eğitim alamadığını bildirdi.
3.03.2021Dünya
Flaş yüz yüze eğitim paylaşımı! Milli Eğitim Bakanı 'velilerimize bilgi vereyim' deyip duyurdu
Flaş yüz yüze eğitim paylaşımı! Milli Eğitim Bakanı 'velilerimize bilgi vereyim' deyip duyurduGelen son dakika haberine göre; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime başlayan ilkokullarda, teneffüslerde öğrencilerin, öğretmenleri eşliğinde temassız oyunlar oynarken çekilen fotoğrafını paylaştı. Öte yandan MEB yüz yüze eğitimin ayrıntılarını da duyurdu. İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un paylaşım haberinin ayrıntıları...
3.03.2021Gündem
Diş Çürüğü Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır? Diş Çürüğünün Tedavisi Nasıl Yapılır?
Diş Çürüğü Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır? Diş Çürüğünün Tedavisi Nasıl Yapılır?Diş çürükleri; ağız sağlığı sorunları açısından ilk sırada yer alan bir problemdir. Okul çağı çocukların ve yetişkinlerin önemli çoğunluğunu etkileyen bu sorun, her yaşta görülebilir. Asitler, dişin sert yüzeyini tahrip ettiğinde çürükler oluşur. Peki diş çürüğü belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Diş çürüğünün tedavisi nasıl yapılır? İşte diş çürüğü ile alakalı tüm ayrıntılar.
25.02.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Okul Çağı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.