Osman Baydemir

Osman Baydemir

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa 1 .sıra Adayı.Osman Baydemir, 1971 yılında Diyarbakır'da doğdu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Baydemir, DEHAP 2002 seçimlerinde milletvekili adayı oldu. Baydemir, 2009 yılında yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 2014 yılında ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Baydemir, seçimi kazanamadı, ardından Şanlıurfa'da HDP milletvekili adayı oldu.

Osman Baydemir

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.460 osman baydemir haberi bulunmuştur.
AYM’den Baydemir’e ret
AYM’den Baydemir’e ret26. Dönem HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, TBMM’de 2018 yılı bütçe görüşmelerindeki konuşmasında “Ben Kürt halkının bir evladı olarak, Kürdistan’dan gelen bir temsilci olarak benim şöyle bir rolüm var..” ifadesini kullandı.
22.01.2023Gündem
Son dakika! Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na tezkere sorusu: Ortağın İYİ Parti ihanet mi etti?
Son dakika! Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na tezkere sorusu: Ortağın İYİ Parti ihanet mi etti?Partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Biz gördüğümüz yerde vurmazsak, onlar bizi vuracaklar. Türkiye teröre karşı savunmada değil taarruzdadır." dedi. CHP'nin tezkereye 'hayır' oyu vermesini işaret eden Bahçeli, "CHP, HDP'nin dayatmasına boyun eğmiştir. Ortağın İyi Parti de ihanet etti mi? İhanet edenlerle yol yürümek fıtratında mı var?" diyerek Kılıçdaroğlu'na seslendi.
2.11.2021Siyaset
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den Osman Kavala önerisi: Vatandaşlıktan çıkarılmalıdır
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den Osman Kavala önerisi: Vatandaşlıktan çıkarılmalıdırBahçeli, “Bu Sorosçu için hüküm verilirse, önce cezasını Türkiye’de çekmesi, sonra da vatandaşlıktan çıkarılarak 10 büyükelçiden birisinin ülkesine gönderilmesi zarurettir” dedi
27.10.2021Siyaset
Son dakika... 10 büyükelçinin geri adımı! Bahçeli'den çok sert sözler: Soros'un kuryesidir!
Son dakika... 10 büyükelçinin geri adımı! Bahçeli'den çok sert sözler: Soros'un kuryesidir!Gelen son dakika haberine göre; Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuşma yaptı. 10 büyükelçinin Osman Kavala ile ilgili geri adım atmasıyla ilgili toplumsal ve siyasal gerilimin tırmandırılmak istendiğini söyledi. Bahçeli, 'Zalim bir üst akıl hem büyükelçileri ve Millet İttifakı'nı dürte dürte harekete geçirmiştir. Şirret bir oyun ve tehlikeli bir rol paylaşımı söz konusudur. Türkiye'yi sıkıştırmak, bir sonraki tehditvari adımları tetiklemek için yapılmıştır. Emeller ortaya çıkmıştır.' dedi.
26.10.2021Siyaset
“Cinci hoca” örgüt davasından da tahliye edildi
“Cinci hoca” örgüt davasından da tahliye edildiİstanbul’da “cinci hoca” olarak bilinen ve bir kadını taciz ettiği görüntüler ortaya çıkan Burhan D., “örgüt propagandası yapmak” suçundan tutuklu yargılandığı davada ilk duruşmada tahliye edildi. Burhan D. yaptığı savunmada, “Ben beş vakit namazını kılan bir vatandaşım yalan söyleyemem. Allah şahit olsun ki hiçbir şey görmedim” dedi. Soruşturma sırasında verdiği ifadeleri sorulan sanık Burhan D., "Tahliyemi talep ederim. Memur olmak istiyorum. 4 kızım vardır, mağdur durumdayım" şeklinde konuştu.
12.02.2021Gündem
Meclis Başkanı Şentop: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi avantajlıdır
Meclis Başkanı Şentop: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi avantajlıdırTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, hem yasama hem denetim bakımından parlamentonun gücünü artıran bir sistem olduğunu söyledi.
28.10.2020Siyaset
Son dakika... Osman Baydemir hakkında kırmızı bülten
Son dakika... Osman Baydemir hakkında kırmızı bültenGelen son dakika haberine göre; Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yurt dışındaki HDP'li Osman Baydemir hakkında kırmızı bülten ve iade talebini Adalet Bakanlığı'na gönderdi.
17.09.2020Gündem
İşte TBMM’nin ‘dokunulmazlık’ tablosu: 1980’den bu yana 44 vekillik düştü
İşte TBMM’nin ‘dokunulmazlık’ tablosu: 1980’den bu yana 44 vekillik düştüTBMM Başkanlığı, 1980 sonrası parlamentoda vekilliği düşürülenler ile 2002 sonrası dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinin istatistiklerini açıkladı. Buna göre, üçü bu dönem olmak üzere 44 milletvekilinin vekilliği düştü. 2002 yılından bugüne kadar ise bin 135 milletvekili hakkında 5 bin 203 dokunulmazlık dosyası düzenlendi. Sadece bu dönem 184 vekil hakkında bin 86 fezleke hazırlandı.
27.07.2020Siyaset
Vekil tezkereleri 38 yıldır dönem sonuna bırakılmıyor
Vekil tezkereleri 38 yıldır dönem sonuna bırakılmıyorBir milletvekilinin seçilmeye engel bir suçtan hüküm giydiğine ilişkin kesinleşen mahkeme kararı hakkında TBMM Başkanlığı’na gelen tezkerenin Genel Kurul’da okutulması ve milletvekilliğinin düşürülmesi 1982’den beri yasama dönemi sonuna bırakılmadı.
10.06.2020Siyaset
Kesin hüküm giyme nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesi süreci
Kesin hüküm giyme nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesi süreciMilletvekilliğinin düşmesiyle ilgili hükümler, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'nde yer alıyor. Bir milletvekilinin seçilmeye engel bir suçtan hüküm giydiğine ilişkin kesinleşen mahkeme kararı hakkında TBMM Başkanlığına gelen tezkere, Genel Kurulda okunduğu anda milletvekilliği düşüyor.
6.06.2020Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HDP'li Baydemir'e suç duyurusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HDP'li Baydemir'e suç duyurusuCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Şanlıurfa eski milletvekili Osman Baydemir hakkında, İngiltere'de yaptığı konuşması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
15.10.2019Siyaset
HDP önündeki eylemde 10'uncu gün: En son 14 yaşındayken gördü
HDP önündeki eylemde 10'uncu gün: En son 14 yaşındayken gördüDiyarbakır’da Ömer Tokay, 2011’de piknik yapmak için Şırnak’a gidip dönmeyen ve 2014’te terör örgütü PKK’ya yakın bir televizyon kanalında gördüğü oğlu Mehmet (22) için HDP önüne gelip oturma eylemine başladı. Tokay ile birlikte HDP önünde eylem yapan aile sayısı, 25 oldu.
12.09.2019Gündem
Bakan Soylu: Vekilimizi terör örgütü PKK uzun zamandır tehdit ediyordu
Bakan Soylu: Vekilimizi terör örgütü PKK uzun zamandır tehdit ediyorduİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanlıurfa Suruç'ta AK Parti'lilere yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin, "Vekilimizi terör örgütü PKK uzun zamandır tehdit ediyordu." dedi. Sakarya'da patileri kesilen yavru köpeğin ölümüne ilişkin, ''Elimizde çok acı görüntüler var. İş makinesi olduğu kesin. İnsanın içi kaldıramaz.'' ifadesini kullandı. FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün Almanya'da bulunması hakkında, ''Bir müddet öncesine kadar Almanya'daydı, Almanların sızdırdığı bilgiler yanlış değil'' dedi.
18.06.2018Siyaset
HDP’li aday da gözaltına alındı
HDP’li aday da gözaltına alındıŞanlıurfa’nın Suruç ilçesinde seçim çalışması sırasında çıkan ve 4 kişinin öldüğü olaylarla ilgili olarak aralarında HDP milletvekili adayı İsmail Kaplan’ın da yer aldığı 19 zanlı gözaltına alındı.
16.06.2018Siyaset
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Sebebi Muharrem İnce'dir
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Sebebi Muharrem İnce'dirAK Parti Beşiktaş İlçe Başkanlığını ziyaretinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşananlara ilişkin şunları söyledi: "Bu müessif olayda AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın ağabeyi şehit oldu. Bu bizim ilk şehidimiz değil. Biliyorsunuz PKK terör örgütü Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da zemin kaybettikçe şiddete başvurmaktadır. Halktan uzaklaştıkça şiddete başvurmaktadır. Bugün açık ve net bir şekilde bu tablo ortadadır. Millet yüz göstermedikçe, millet onlarla birlikte olmadığını ifade ettikçe, ilan ettikçe, özellikle partimiz Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da atılan adımlarla milletimizle kucaklaştıkça PKK çıldırmaktadır. PKK'nın sözde siyasetçilerini orada şiddet üzerine sahaya sürmektedir." “BU KADAR ALÇAK BİR SÖZDE SİYASET” Bakan Soylu, oradaki olayın ne olduğunun apaçık ortada olduğunu dile getirerek, "Görüntüleri de izledim. Milletvekilimiz esnaf ziyaretine giriyor. Bu ziyarete girdiği zaman şiddetli bir tepkiyle karşılaşıyor. Şiddetli tepkiden sonra hiçbir reaksiyon göstermeden dükkandan çıkmak için gayret gösterirken hemen arkasındaki arkadaşa yumrukla saldırmaya başlıyorlar. Allah milletvekilimizin canını muhafaza etmiş. Ondan sonra orada büyük bir arbede kopuyor. Olaylar bu noktaya geliyor. Oradaki kişi açık bir şekilde 'Ben PKK'lıyım sen hangi yüzle buraya geliyorsun.' diyor. Elbette ki ondan sonra bu olaylar bu hali alıyor." ifadelerini kullandı.Olayın başka bir boyutu daha olduğunu aktaran Soylu, "Söz konusu olaydan 3-4 gün önce 6. sıradaki milletvekili adayı en son birkaç kez daha bunu söylüyor. Meclis'te milletvekilimizin Osman Baydemir'le tartışmasını da sebep göstererek 'Biz bunun hesabını sana soracağız.' diye açık açık meydanlarda bunu defalarca ifade ediyor. Eş başkanları Pervin Buldan 'Toprağın altına giren her kardeşimizin hesabını AK Parti iktidarından soracağız.' diyor. Bu kadar nefret dili oluşmuş bir siyaset. Bu kadar alçak bir sözde siyaset. PKK
11.09.2019Haberler
İçişleri Bakanı Soylu: Suruç'taki olayın sebebi ve müsebbibi Muharrem İnce'dir
İçişleri Bakanı Soylu: Suruç'taki olayın sebebi ve müsebbibi Muharrem İnce'dirİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Burada açık ve net  söylüyorum. Şanlıurfa'daki, Suruç'taki olayın sebebi ve müsebbibi Muharrem  İnce'dir. Çok nettir. Bunlara bu şımarıklığı veren, bunları siyasetin özünden  ayırıp şiddete doğru yönelten anlayışın kendisi Muharrem İnce'dir." dedi.
16.06.2018Siyaset
Son dakika... Suruç'taki saldırıyla ilgili 19 kişi gözaltına alındı
Son dakika... Suruç'taki saldırıyla ilgili 19 kişi gözaltına alındıŞanlıurfa Suruç'ta AK Partililere yönelik saldırıyla ilgili soruşturmada HDP milletvekili adayı İsmail Kaplan'ın da arasında olduğu 19 kişi gözaltına alındı.
16.06.2018Gündem
Süleyman Soylu: Suruç'taki saldırıyla ilgili somut birtakım olaylar var
Süleyman Soylu: Suruç'taki saldırıyla ilgili somut birtakım olaylar varçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suruç'taki AK  Parti'lilere yönelik saldırıya ilişkin, "İdari ve adli soruşturma devam ediyor  ama somut birtakım olaylar var. Yaklaşık 3-4 gün önce ve daha önceki dönemlerde  de HDP'nin 6. sıra milletvekili adayı (İsmail Kaplan), bizatihi milletvekilimizi  Meclis'te daha önce yapılan bir tartışmadan dolayı hedef göstermektedir ve bunu  sürekli olarak tırmandırmaktadır." dedi
15.06.2018Siyaset
Cezaevindeki vekiller aday gösterilmeyecek
Cezaevindeki vekiller aday gösterilmeyecekMilletvekili aday listesini 22 Mayıs’ta açıklaması beklenen HDP’de cezaevinde bulunan ve haklarında mahkumiyet kararı bulunan milletvekillerinin yeniden aday gösterilmemesi görüşü ağırlık kazandı.
16.05.2018Siyaset
Erken seçime Meclis onayı
Erken seçime Meclis onayıCumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçiminin 24 Haziran’da yapılmasına ilişkin önerge TBMM Genel Kurulu’nda 386 oyla kabul edilerek yasalaştı. ‘Son başbakan olarak hitap etme onurunu yaşıyorum’ diyen Yıldırım helallik istedi
20.04.2018Siyaset
11 vekillik düşürüldü 9 isim aday olamıyor
11 vekillik düşürüldü 9 isim aday olamıyorAk Parti ve MHP’nin seçim tarihini 24 Haziran olarak belirlemesinin ardından partilerin aday belirleme çalışmaları da başladı.
19.04.2018Gündem
Son dakika: HDP'li Osman Baydemir ve Selma Irmak'ın vekilliği düşürüldü
Son dakika: HDP'li Osman Baydemir ve Selma Irmak'ın vekilliği düşürüldüHDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın milletvekilliği düşürüldü.
19.04.2018Siyaset
HDP’li 8 vekile terör fezlekesi
HDP’li 8 vekile terör fezlekesiAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca HDP’li sekiz milletvekili hakkında “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Hükümetini, devletin askerini veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı davranmak” ve “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlarından fezleke hazırlandı...
10.04.2018Siyaset
HDP'li 8 milletvekilli hakkında fezleke hazırlandı
HDP'li 8 milletvekilli hakkında fezleke hazırlandıAnkara Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP'li 8 milletvekili hakkında, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Hükümetini, devletin askerini veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama", "terör örgütü propagandası yapmak", "Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davranmak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından fezleke hazırlandı.
10.04.2018Siyaset
Polise hakaret eden Osman Baydemir'in cezası onandı
Polise hakaret eden Osman Baydemir'in cezası onandıGaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'e hakaret suçundan yerel mahkemenin verdiği 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasıyla ilgili kararı inceleyerek aynı cezaya hükmetti
23.03.2018Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Osman Baydemir ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.