Pripyat

Pripyat

Son dakika Pripyat haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Pripyat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Pripyat haber sayfamızda...

Pripyat

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 47 pripyat haberi bulunmuştur.
Çernobil’de kansere karşı direnç geliştirdiler! Kaçın kurdu bunlar?
Çernobil’de kansere karşı direnç geliştirdiler! Kaçın kurdu bunlar? 26 Nisan 1986’da Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna’nın Pripyat şehri yakınındaki Çernobil Nükleer Santrali’nde çok büyük bir patlama olmuş, o sırada 31 kişi ölmüş, bölgede yaşayanlar tahliye edilmişti. Ama sonra bölgeye yayılan radyasyonun neden olduğu kanserden ölümler de dahil edilince can kaybı 100 bine yaklaşmıştı.
12.02.2024 Dünya
En yetkili kurum kararını verdi! Fukuşima'nın atık suyu okyanusa tahliye edilecek
En yetkili kurum kararını verdi! Fukuşima'nın atık suyu okyanusa tahliye edilecek Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Japonya’nın Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki radyoaktif özellikli atık suyun Pasifik Okyanusu'na tahliyesine yönelik plana onay verdi.
4.07.2023 Dünya
Çernobil'in ölüm dalgıçları! Asla cesaret edilemeyeni yaptı, milyonları kurtardı
Çernobil'in ölüm dalgıçları! Asla cesaret edilemeyeni yaptı, milyonları kurtardı Dünya, bundan tam 37 yıl önce yaşayan, izleyen hiç kimsenin bir daha unutamayacağı bir felakete tanık oldu. Çernobil Nükleer Santrali'nde art arta yapılan hatalar sonucu yaşanan patlama birçok kişinin kaderini tamamıyla değiştirdi. Ancak bunlar arasında adı pek de anılmayan 3 isim, 'ölüm dalgıçlığı' yaparak geride kalan milyonlarca kişiyi kurtardı.
26.06.2023 Dünya
Çernobil'de yaşayan 300 köpeğin ardındaki sır! Bulunursa kanser tedavisini değiştirebilir
Çernobil'de yaşayan 300 köpeğin ardındaki sır! Bulunursa kanser tedavisini değiştirebilir Her şey olağan akışında ilerlemiş olsaydı Çernobil Nükleer Santrali'nin adını belki de hayat boyu hiç duymayacaktık. Ancak 1986 yılında yaşanan kaza, tesisin tüm dünyanın bir daha unutmayacak şekilde hafızalara kazınmasına sebep oldu. Felaketin üzerinden yıllar geçmiş olsa da bölge hâlâ canlı yaşamına elverişli değil. Bölgede araştırma yapan bilim insanlarının radyasyon oranının yüksek olduğu bu alanda yaşayan sokak köpeklerine ilişkin tespit ettiği ilginç bir durum ise pek çok şeyi değiştirebilir.
14.03.2023 Dünya
Rusların gizli hedefi! Türkiye için önemi büyük, tüm gözler E-40'a çevrildi
Rusların gizli hedefi! Türkiye için önemi büyük, tüm gözler E-40'a çevrildi Rus birliklerinin Ukrayna'yı Doğu ve Batı olarak ikiye bölen ve ülkenin ortasından geçen Dinyeper Nehri'nin yakınlarına doğru ilerlemesi E-40 su yolu projesini bir kez daha gündeme getirdi. Peki Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra E-40 su yolu projesinin akıbeti ne olacak? Projenin Türkiye için önemine dikkat çeken Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı çarpıcı açıklamalarda bulundu.
26.03.2022 Dünya
Son dakika: Zelenskiy sabaha karşı paylaştı: Dünyada hiçbir ülke bunu yapmadı
Son dakika: Zelenskiy sabaha karşı paylaştı: Dünyada hiçbir ülke bunu yapmadı Gelen son dakika haberine göre; Rusya'nın Ukrayna'ya saldıları kesintisiz olarak sürerken Ukrayna'daki Zaporijya Nükleer Santrali'nde yangın çıktığı haberi dünya gündemine bomba gibi düştü. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus ordusunun Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’ne dört bir yandan ateş ettiğini açıklarken, "Patlarsa Çernobil'den 10 kat daha büyük olacak!" açıklamasını yaptı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Dünyada hiçbir ülke nükleer güç ünitelerini bombalamadı" dedi.
5.03.2022 Dünya
Çıkan sonuç: Görüşelim!
Çıkan sonuç: Görüşelim! Dünyanın da merakla beklediği Rusya-Ukrayna heyetlerinin Belarus'taki görüşmesi 6 saat sürerken, somut bir karar çıkmadı.
1.03.2022 Dünya
'Koşulsuz' görüşecekler
'Koşulsuz' görüşecekler Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline son vermek amacıyla diplomasi yolları denenmeye devam ediyor. Görüşmeler için bir Rus heyeti Belarus'a giderken, Ukrayna lideri Zelenski, ülkesinden bir heyetin Ruslarla Ukrayna-Belarus sınırında görüşeceğini bildirdi.
28.02.2022 Dünya
Çernobil'de sızıntı iddiası! Uzmanlardan dikkat çeken açıklama
Çernobil'de sızıntı iddiası! Uzmanlardan dikkat çeken açıklama Ukrayna Nükleer Düzenleme Kurumu, Rus güçlerinin hedefinde olan Çernobil Nükleer Santrali'nde aşırı radyasyon seviyelerinin kaydedildiğini açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte akıllara, "İkinci bir Çernobil faciası yaşanır mı?" sorusu geldi. Prof. Dr. Niyazi Meriç, Prof. Dr. Erkcan Özcan ve Doç. Dr. Şule Ergün, dünya kamuoyunun endişeyle izlendiği olay hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
18.03.2022 Dünya
Son dakika: Nükleer tehdit! Putin'den dünyayı şoke eden emir...
Son dakika: Nükleer tehdit! Putin'den dünyayı şoke eden emir... Son dakika haberlere göre Ukrayna'nın başkenti Kiev'de işgalci Ruslarla ordu birlikleri çarpışıyor. Kiev'de hava saldırısı sirenleri duyulurken, Rus güçler Kharkiv kentine girdi. Ukrayna medyası Nova Kakhovka kentinin düştüğünü bildirdi. Öte yandan Putin'in devlet televizyonunda yaptığı açıklamalar dünyayı dehşete düşürdü.
28.02.2022 Dünya
Ukrayna-Rusya arasındaki müzakereler birkaç saat sonra başlayabilir
Ukrayna-Rusya arasındaki müzakereler birkaç saat sonra başlayabilir Ukrayna-Rusya arasında Belarus-Ukrayna sınırında yapılacak olan müzakerelerin daha önce belirlenen konumun güvenliği ve ulaşım zorluğuna bağlı nedenlerden dolayı iptal edildiği ve müzakerelerin birkaç saat içinde başlayabileceği ifade edildi.
27.02.2022 Dünya
Çernobil nerede, hangi ülkede? Çernobil faciası ne zaman, hangi tarihte, neden oldu? İşte, Çernobil'in haritadaki konumu
Çernobil nerede, hangi ülkede? Çernobil faciası ne zaman, hangi tarihte, neden oldu? İşte, Çernobil'in haritadaki konumu Çernobil faciası ile hafızalara kazınan Çernobil, Rusya-Ukrayna krizi ile yeniden gündeme geldi. Belarus sınırına yakın olan Çernobil şehri, Ukrayna sınırları içinde yer alıyor. İşte, Çernobil haritadaki konumu...
24.02.2022 Gündem
Son dakika haberler... Savaş çanları! ABD'den şok açıklama: Rusya saldırmaya hazırlanıyor
Son dakika haberler... Savaş çanları! ABD'den şok açıklama: Rusya saldırmaya hazırlanıyor Son dakika haberlere göre, Ukrayna çevresinde çekilen yeni uydu fotoğrafları bazı Rus üslerinde hiçbir değişiklik olmadığını ortaya koydu, Belarus'ta ise nehre yapılan köprü dikkat çekti. Rus yanlısı ayrılıkçılar ve Ukrayna ordusu arasındaki cephe hattında ise silah ve patlama sesleri duyuldu. Ukrayna tarafındaki bir anaokuluna top isabet ettiği bildiriliyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bazı Rus birliklerinin Ukrayna sınırına yavaş yavaş yaklaştığını ve kan stoku yaptığını duyurdu. Rusya'nın ABD Büyükelçi yardımcısını sınır dışı ettiği bildirildi. Rusya, Washington'a yolladığı mektupta 'askeri-teknik tedbirler uygulamak zorunda kalabileceklerini' vurguladı. ABD'den yapılan açıklamada ise "Ruslar geri çekilmiyor. 150 binden fazla asker hala Ukrayna sınırında" ifadeleri yer aldı. İngiltere Rusya’nın Ukrayna’yı muhtemel işgal planını yayınladı. İşte son dakika gelişmeler...
17.02.2022 Dünya
Bir gecede hayalet kente dönen Pripyat
Bir gecede hayalet kente dönen Pripyat Pripyat, Çernobil faciası ile gündeme gelen ve bir gecede apar topar boşaltılan bir hayalet şehir. Ukrayna sınırları içerisindeki Pripyat, geçtiğimiz yıla damgasını vuran 'Çernobil' dizisi sayesinde yeniden gündemde. Bir zamanlar binlerce insanın yaşadığı bu ağır sanayi kenti, meydana gelen nükleer kazası sonrası boşaltılmasına rağmen, çevrede büyük tahribata neden olmuştu. Öyle ki Çernobil kazasından sonra binlerce insan kansere yakalanmış, bu tablo günümüze kadar da devam etmilştir.
13.10.2021 Tatil
Çernobil'deki patlamanın etkileri 35'inci yılında devam ediyor
Çernobil'deki patlamanın etkileri 35'inci yılında devam ediyor Uluslararası Atom Enerji Ajansına göre patlama nedeniyle Hiroşima'ya atılan atom bombasının 400 katı radyoaktif madde atmosfere karıştı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, felaketin etkilediği 30 kilometrelik bölgede yaşayan, çalışan, güvenlik hizmetleri yapan, tasfiye ve temizleme işlemlerine katılan 600 bin kişi yüksek dozda radyasyona maruz kaldı. Belarus, Ukrayna ve Rusya'da hala yaklaşık 5 milyon kişi radyasyon riski olan bölgelerde yaşamaya devam ediyor.
26.04.2021 Dünya
Çernobil için UNESCO girişimi
Çernobil için UNESCO girişimi Ukrayna hükümeti, 1986’da nükleer enerji santrali kazasının yaşandığı Çernobil’i UNESCO Dünya Mirası olarak belirlemek istiyor.
18.12.2020 Kültür Sanat
Dünyanın en gizli 10 yeri
Dünyanın en gizli 10 yeri Dünya hepimizin bildiği gibi oldukça gizemli bir yer. Fakat insanlar, yaptıklarıyla dünyayı daha da gizemli bir hale getiriyorlar. Öyle ki dünya üzerinden girilmesi imkânsız ya da son derece tehlikeli yerler var. İşte Dünyanın en gizli 10 yeri...
20.07.2020 Dünya
Çernobil Nükleer Santrali'nde korkutan gelişme
Çernobil Nükleer Santrali'nde korkutan gelişme Çernobil'den endişelendiren açıklama geldi. 26 Nisan 1986 yılındaki patlama ile bölgeyi uzun yıllar etkileyen nükleer kazanın yaşandığı Çernobil'de yeniden alarm verildi. Ancak bu seferki alarmın sebebi tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını. Çernobil Nükleer Santrali'nden yapılan açıklamaya göre çalışanlardan birinin corona virüs testi pozitif çıktı.
24.06.2020 Tatil
Rauf Denktaş'ın Ankara yılları
Rauf Denktaş'ın Ankara yılları 1964 yılı, Kıbrıs’ta yaşayan Türk halkı için ölüm - kalım yılıydı. Kıbrıs toplumunun efsanevi lideri Rauf Denktaş, memleketine gidemediği için Ankara’da bir tür zorunlu sürgündeydi. 26 Nisan 1964’te Rum güçleri, Girne Beşparmak Dağları’nda 5 Türk’ü şehit etti...
26.04.2020 Gündem
Çernobil nedir, nerede yer alıyor? Çernobil patlaması hangi ülkede ne zaman oldu?
Çernobil nedir, nerede yer alıyor? Çernobil patlaması hangi ülkede ne zaman oldu? 26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği'ne bağlı Ukrayna'nın Pripyat kenti yakınlarında meydana gelen Çernobil patlaması günün hakkında en çok arama yapılan konularından biri durumunda. Binlerce insanın yaşadığı yeri terk etmesine, binlercesinin hastalanmasına binlercesinin de hayatını kaybetmesine neden olan Çernobil patlaması ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik...
17.04.2020 Gündem
Çernobil’deki yangın 10 gündür söndürülemiyor
Çernobil’deki yangın 10 gündür söndürülemiyor Ukrayna’nın Çernobil Bölgesi’nde çıkan yangının 10 gündür söndürülemiyor. Yangını söndürme çalışmaları devam ederken alevler, Çernobil Nükleer Santrali’ne doğru ilerliyor.
14.04.2020 Haberler
Çernobil Nükleer santrali ne zaman ve neden patladı? Çernobil nerede, hangi ülke sınırları içerisinde yer alıyor?
Çernobil Nükleer santrali ne zaman ve neden patladı? Çernobil nerede, hangi ülke sınırları içerisinde yer alıyor? Çernobil Nükleer santralin yaşanan patlama nedeniyle geniş bir alana yayılan radyoaktif atıklar nedeni ile Beyaz Rusya, Ukrayna bazı Avrupa ülkeleri ve Türkiye zehirli gazların atmofere yayılmasının ardından etkilenen ve uzun yıllar bunun etkisini gören ülkeler arasında yer aldı. Son olarak Çernobil yakınlarında çıkan yangının bir türlü kontrol altına alınmamasının ardından arama motoru üzerinden kullanıcılar Çernobil nerede, ve nükleer santral ne zaman patladı sorularına yanıt aramaya başladı. İşte Çernobil hakkında merak edilenler...
14.04.2020 Gündem
Çernobil nükleer faciasının izleri devam ediyor
Çernobil nükleer faciasının izleri devam ediyor 1986 yılında Çernobil’de yaşanan nükleer felaketin etkileri hala daha devam ediyor. Son yaşanan orman yangınlarından sonra yapılan ölçümler, Çernobil’deki radyasyon oranında 16 buçuk kat artış olduğunu gösterdi. Peki Çernobil, 1986’dan bu yana nasıl izler bıraktı? Türkiye, bu felaketten ne kadar etkilendi? Gelin Molatik olalım…
8.04.2020 Dünya
Çernobil'deki 'radyasyon' riskine yüksek güvenlik önlemleri
Çernobil'deki 'radyasyon' riskine yüksek güvenlik önlemleri Dünyanın en büyük felaketlerinden birinin yaşandığı ve ziyaretçi akınına uğrayan Çernobil Nükleer Santrali'ne giriş ve çıkışlarda radyasyon riskine karşı, yüksek güvenlik önlemleri dikkati çekiyor. Ziyaretçilere, santralden herhangi bir maddenin dışarı çıkarılmaması, açık havada yemek yenmemesi, herhangi bir nesneye dokunulmaması ve herhangi bir yere oturulmaması uyarılarının yer aldığı belge imzalatılıyor. Çernobil'e giriş ve çıkışta ziyaretçilerin hangi dozda radyasyon aldığı da kayıt altında tutuluyor.
9.07.2019 Dünya
Bu otobüs Çernobil’e gider!
Bu otobüs Çernobil’e gider! Son yılların yükselen trendi Dark turizmi son günlerin en çok konuşulan dizisi “Chernobyl” ile yeniden gündemde. Peki nedir bu Dark turizmi ve acılara basmak neden ilgimizi çekiyor...
15.06.2019 Cumartesi

Benzer Haber Etiketleri

Pripyat ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.